Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 02-11-12, 20:35   #1
Μετακόμιση - Οδηγίες
ioannis_79
Member
Εγγραφή: 12-01-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 195

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
ioannis_79 Ο χρήστης ioannis_79 δεν είναι συνδεδεμένος 02-11-12, 20:35
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σας.....

Πρόκειται να κάνω μια μετακόμιση του ενυδρείου μου από προάστιο Αθήνας Σχηματάρι, μια απόσταση περίπου 100 χιλιομέτρων, 1 ώρα....

Το ενυδρείο μου είναι 70 λιτρο (Juwel Rekord 70)....

Πρέπει να το αδειάσω όλο ακόμα και το χαλίκι με το υπόστρωμα?

Έχω προμηθευτεί βαρέλι αποθήκευσης τροφίμων για να μεταφέρω το νερό του ενυδρείου (35 λίτρα, τα υπόλοιπα θα τα προσθέσω μόλις φτάσει με το καλό) και τα περιεχόμενα του βιολογικού μου φίλτρου...
Επίσης τα ψαράκια μου θα τα μεταφέρω με τις σακούλες (όμοιες των πετσοπς), με νερό ενυδρείου...

Σκέφτομαι να αδειάσω το ενυδρείο και να αφήσω 2-3 cm νερό και το χαλίκι, αφού έχω και φυτά....

Τώρα στη μεταφορά τι κάνω?
Το σηκώνω και το τοποθετώ στο αυτοκίνητο όπως είναι?
Κάποιος πετσοπάς μου είπε ότι υπάρχει θέμα να μου ανοίξει ο πάτος.....

Αν βάλω ταύλα, επειδή το παλιό σπίτι έχει σκαλιά, φοβάμαι μήπως στα σκαλιά φύγει ολόκληρο όπως είναι και τότε,,,,,,

Όποια άλλη συμβουλή θα την εκτιμούσα ιδιαιτέρως, αφού έχω ψιλοπανικοβληθεί για τη μεταφορά.....

Σας ευχαριστώ πολύ....
Εμφανίσεις: 2505
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-11-12, 21:25
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

αν το βαλεις σε μια σανιδα επανω θα παει ανετα, αλλιως αδειασε το τελειος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-11-12, 21:47
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Γιάννη προπαντός μη πανικοβάλλεσαι
Πολύ πρόσφατα μετακόμισα πενταπλάσια σε όγκο ενυδρεία σε πενταπλάσια απόσταση
¶δειασε το ενυδρείο τελείως. Έτσι μεταφέρεται άνετα στο ιχ.
Βάλε τα ψαράκια σε σακούλες με αρκετό αέρα.
Βάλε τα φυτά σε σακούλες ή κουβαδάκι με λίγο νερό να είναι υγρά.
Χαλίκι-άμμο επίσης σε σακούλα (για μπάζα) ή κουβά.
Μεταφέρεις το φίλτρο όπως είναι με τα υλικά του, χωρίς να καθαρίσεις τίποτα.
Νερό δεν χρειάζεται να μεταφέρεις.

Όταν φτάσεις
Βάζεις άμμο-πέτρες-νερό φρέσκο στις ίδιες περίπου παραμέτρους που είχες + αντιχλώριο-φυτά-θερμοστάτη σε λειτουργία-φίλτρο σε λειτουργία.
Προσαρμογή στα ψαράκια (με τη μέθοδο της σταγόνας) και μετά μπλουμ.

Εύκολο?
¶ντε καλή ευκολία!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-11-12, 22:22
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννη προπαντός μη πανικοβάλλεσαι
Πολύ πρόσφατα μετακόμισα πενταπλάσια σε όγκο ενυδρεία σε πενταπλάσια απόσταση
¶δειασε το ενυδρείο τελείως. Έτσι μεταφέρεται άνετα στο ιχ.
Βάλε τα ψαράκια σε σακούλες με αρκετό αέρα.
Βάλε τα φυτά σε σακούλες ή κουβαδάκι με λίγο νερό να είναι υγρά.
Χαλίκι-άμμο επίσης σε σακούλα (για μπάζα) ή κουβά.
Μεταφέρεις το φίλτρο όπως είναι με τα υλικά του, χωρίς να καθαρίσεις τίποτα.
Νερό δεν χρειάζεται να μεταφέρεις.

Όταν φτάσεις
Βάζεις άμμο-πέτρες-νερό φρέσκο στις ίδιες περίπου παραμέτρους που είχες + αντιχλώριο-φυτά-θερμοστάτη σε λειτουργία-φίλτρο σε λειτουργία.
Προσαρμογή στα ψαράκια (με τη μέθοδο της σταγόνας) και μετά μπλουμ.

Εύκολο?
¶ντε καλή ευκολία!
Να γινει υπομνημα........αντε γιατι βαριομουν να τα γραψω
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-11-12, 22:54
ioannis_79 Ο χρήστης ioannis_79 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-01-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 195
Προεπιλογή

Κλεόβουλε,
κάτω από το χαλίκι έχω βάλει και υπόστρωμα για τα φυτά μου....

Αν το αδειάσω όλο μήπως θα έχω θέμα με το υπόστρωμα?



Ευχαριστώ πολύ.....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-11-12, 16:19
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
Να γινει υπομνημα........αντε γιατι βαριομουν να τα γραψω

Πολύ καλό όντως!!!!
Εγώ έχω αγχωθεί ήδη χωρείς να το έχω στήσει καν . Θα στήσω εντός λίγων ημερών ένα 180άρι (άντε ρε Γερμανέ τελείωνε θα τα στείλεις κάποια στιγμή τα πράγματα; ) και επειδή έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου, μιας και η οικογένεια σε κάνα εξάμηνο θα αυξηθεί , να αλλάξω σπίτι. Δεν ξέρω αν θα το κάνω και αν θα γίνει, θα γίνει το συντομότερο σε 10 - 12 μήνες αλλά με απασχολεί αυτό . Πως θα μεταφέρω το ενυδρείο ; Το ενυδρείο θα το κάνω φυτεμένο. Οπωσδήποτε πρέπει να το αδειάσω εντελώς μιας και μόνο το χαλίκι μου θα είναι γύρο στα 40 κιλά (έχω 25 φυσικό, 7 Seachem Flourite και 10 Dennerle crystal quarz gravel Diamond. Δεν θα τα βάλω όλα, θα βάλω το Flourite και το Dennerle και θα συμπληρώσω με το φυσικό μέχρι να φτάσω το επιθυμητό ύψος). Τα ερωτήματά μου είναι, που θα μπει το χαλίκι ; Τα ψάρια ; Τα φυτά ; Πόσο θα αντέξουν ψάρια και φυτά εκεί που θα μπουν μέχρι να γίνει η μεταφορά και η προσαρμογή του νέου νερού ; Έφτασα σε σημείο να θέλω να ακυρώσω το όλο στήσιμο ( ) αλλά τώρα που μπήκα στο χορό θα χορέψω... Αν με το καλό έρθει εκείνη η ώρα θα δω τι θα κάνω .
Οι συμβουλές του φίλου είναι όντως πολύ καλές και μου άλλαξαν αρκετά την ψυχολογία !!! Συμφωνώ απολύτως να γίνει υπόμνημα !!!
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-11-12, 17:42
ioannis_79 Ο χρήστης ioannis_79 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-01-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 195
Προεπιλογή

Προσαρμογή με μέθοδο σταγόνας?
Δηλαδή....???
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-11-12, 11:31
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

*Με υποστρώματα δεν έχω ασχοληθεί αλλά νομίζω θα υπάρχει πρόβλημα στο νέο στήσιμο αν έρθει στην επιφάνεια του βυθού. Η γνώμη μου(ας πουν και πιο "ειδικοί" ) είναι να αφαιρέσεις πρώτα το χαλίκι που έχεις απο πάνω και να το πετάξεις. Το υπόστρωμα που θα μείνει (θα έχει και λίγο χαλίκι προφανώς ανακατεμένο) θα το χρησιμοποιήσεις στο νέο στήσιμο. Απο πάνω βάλε καινούργιο χαλίκι και είσαι οκ.
μέθοδος της σταγόνας: πέρνεις ένα σωληνάκι αεραντλίας-βάζεις την μία άκρη στο ενυδρείο και την άλλη στην σακκούλα/δοχείο που είναι τα ψάρια που μεταφέρθηκαν-ρουφάς νερό απο το ενυδρείο και αρχίζει να κατεβαίνει- με ένα σφικτηράκι στον σωλήνα, ρυθμίζεις να τρέχει νερό στο δοχείο με τα ψάρια με ρυθμό καμμιά 20αριά σταγόνες το λεπτό-σε 1 ώρα περ. τα ψάρια έχουν προσαρμοστεί αρκετά καλά στις παραμέτρους του ενυδρείου που θα τα δεχτεί (εγώ προσθέτω στο ενυδρείο και μια καλή δόση αντιχλώριου που περιέχει aloe vera και λίγα epsom salts)
Για τον φίλο αλεξιπτωτιστή:
-το χαλίκι το βάζεις άνετα σε σακκούλες για μπάζα
-τα ψάρια σε σακκούλες που μπορείς να προμηθευτείς απο πετσοπ, ένα-ένα αν είναι μεγάλα, περισσότερα αν είναι μικρόψαρα. Ή σε πλαστικό δοχείο (πχ όπως αυτά για τις ελιές). Προσοχή οι σακκούλες ή το δοχείο να έχουν αρκετό αέρα (εγώ θα έλεγα 1/3 νερό+2/3 αέρα).Βάλε και μερικές σταγόνες prime αντιχλώριο για μεγαλύτερη ασφάλεια. Έτσι θα αντέξουν κάνα 12ωρο, αν δεν εκτεθούν βέβαια σε ακραίες θερμοκρασίες. Τον χειμώνα οι σακκούλες μπορούν να μπουν σε φελιζολένιο κουτί (το βρίσκεις και τζάμπα απο ζαχαροπλαστεία) για καλύτερη μόνωση.
-τα φυτά είναι πιο εύκολο να μεταφερθούν και χωρίς πρόβλημα για πάρα πολλές ώρες, αν διατηρηθούν υγρά. Μια λύση είναι να πάρεις ένα φελιζολένιο κουτί, να στρώσεις βρεγμένα φύλλα εφημερίδας και ανάμεσα τους να στρώσεις τα φυτά σου, χωρίς φόβο να σπάσουν τα κλωναράκια τους (έτσι μπορείς σε στρώματα να βάλεις πολλά φυτά).
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-11-12, 11:51
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
*Με υποστρώματα δεν έχω ασχοληθεί αλλά νομίζω θα υπάρχει πρόβλημα στο νέο στήσιμο αν έρθει στην επιφάνεια του βυθού. Η γνώμη μου(ας πουν και πιο "ειδικοί" ) είναι να αφαιρέσεις πρώτα το χαλίκι που έχεις απο πάνω και να το πετάξεις. Το υπόστρωμα που θα μείνει (θα έχει και λίγο χαλίκι προφανώς ανακατεμένο) θα το χρησιμοποιήσεις στο νέο στήσιμο. Απο πάνω βάλε καινούργιο χαλίκι και είσαι οκ.
μέθοδος της σταγόνας: πέρνεις ένα σωληνάκι αεραντλίας-βάζεις την μία άκρη στο ενυδρείο και την άλλη στην σακκούλα/δοχείο που είναι τα ψάρια που μεταφέρθηκαν-ρουφάς νερό απο το ενυδρείο και αρχίζει να κατεβαίνει- με ένα σφικτηράκι στον σωλήνα, ρυθμίζεις να τρέχει νερό στο δοχείο με τα ψάρια με ρυθμό καμμιά 20αριά σταγόνες το λεπτό-σε 1 ώρα περ. τα ψάρια έχουν προσαρμοστεί αρκετά καλά στις παραμέτρους του ενυδρείου που θα τα δεχτεί (εγώ προσθέτω στο ενυδρείο και μια καλή δόση αντιχλώριου που περιέχει aloe vera και λίγα epsom salts)
Για τον φίλο αλεξιπτωτιστή:
-το χαλίκι το βάζεις άνετα σε σακκούλες για μπάζα
-τα ψάρια σε σακκούλες που μπορείς να προμηθευτείς απο πετσοπ, ένα-ένα αν είναι μεγάλα, περισσότερα αν είναι μικρόψαρα. Ή σε πλαστικό δοχείο (πχ όπως αυτά για τις ελιές). Προσοχή οι σακκούλες ή το δοχείο να έχουν αρκετό αέρα (εγώ θα έλεγα 1/3 νερό+2/3 αέρα).Βάλε και μερικές σταγόνες prime αντιχλώριο για μεγαλύτερη ασφάλεια. Έτσι θα αντέξουν κάνα 12ωρο, αν δεν εκτεθούν βέβαια σε ακραίες θερμοκρασίες. Τον χειμώνα οι σακκούλες μπορούν να μπουν σε φελιζολένιο κουτί (το βρίσκεις και τζάμπα απο ζαχαροπλαστεία) για καλύτερη μόνωση.
-τα φυτά είναι πιο εύκολο να μεταφερθούν και χωρίς πρόβλημα για πάρα πολλές ώρες, αν διατηρηθούν υγρά. Μια λύση είναι να πάρεις ένα φελιζολένιο κουτί, να στρώσεις βρεγμένα φύλλα εφημερίδας και ανάμεσα τους να στρώσεις τα φυτά σου, χωρίς φόβο να σπάσουν τα κλωναράκια τους (έτσι μπορείς σε στρώματα να βάλεις πολλά φυτά).
Σε ευχαριστούμε πολύ Κλεόβουλε!!! Ειλικρινά μου έβγαλες μια πολύ μεγάλη σκοτούρα από το κεφάλι. Όταν είναι να το επιχειρήσω ίσως σε απασχολήσω πάλι. Τώρα για το υπόστρωμα που λέει ο φίλος, η γνώμη μου είναι να πετάξει χαλίκι και υπόστρωμα. Για το χαλίκι δεν είμαι τόσο σίγουρος γιατί δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να πλυθεί και να επαναχρησιμοποιηθεί αλλά για να είναι σίγουρος (θα πάθει μεγάλες λαχτάρες αν αρχίσουν και του φουντώνουν οι άλγες λόγο υποστρώματος που έχει απομείνει στο χαλίκι και είναι είναι ακόμη ενεργό...). Το υπόστρωμα δεν νομίζω πως υπάρχει κανένας λόγος να το κρατήσει μιας και το κόστος του δεν είναι φοβερά μεγάλο και το σημαντικότερο είναι ότι η ζωή του είναι πολύ περιορισμένη. Τα περισσότερα δουλεύουν για κάνα εξάμηνο. Και ζωή να έχει ακόμη, ας πούμε για 2, 3, ή και 4 μήνες γιατί να μην βάλει καινούργιο που θα έχει σχεδόν άλλους τόσους ή και περισσότερους; Συγκεκριμένα για το υπόστρωμα (μιλάω πάντα για ενεργά υποστρώματα - χώματα), η άποψή μου είναι να μην μπει καθόλου. Περιορισμένη η ζωή του και νομίζω πως είναι αναγκαίο μόνο για απαιτητικά φυτά. Τα υποστρώματα της Seachem (τα οποία δεν είναι ενεργά μεν - θα μπορούσα να τα χαρακτηρίσω ως παθητικά) είναι πολύ πιο βολικά και λειτουργικά αλλά δεν έχουν την ίδια απόδοση σε πολύ απαιτητικά φυτά και είναι αρκετά πιο ακριβά...
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-11-12, 18:18
ioannis_79 Ο χρήστης ioannis_79 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-01-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 195
Προεπιλογή

Κλεόβουλε σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις αναλυτικές οδηγίες σου...για να μην πετάξω το χάλικι αν το ξεβγάλω καλά λέτε να έχω πρόβλημα? Λόγω του ότι είναι ψιλόκοκκο θα καθαριστεί καλά ή θα έρθουν τα πάνω κάτω και θα έχω προβλήματα? Ευχαριστώ πολύ
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-11-12, 19:02
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ioannis_79 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κλεόβουλε σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις αναλυτικές οδηγίες σου...για να μην πετάξω το χάλικι αν το ξεβγάλω καλά λέτε να έχω πρόβλημα? Λόγω του ότι είναι ψιλόκοκκο θα καθαριστεί καλά ή θα έρθουν τα πάνω κάτω και θα έχω προβλήματα? Ευχαριστώ πολύ
Ακριβώς για να μην έχεις προβλήματα με έξαρση της άλγης, σε περίπτωση που βρεθεί ενεργό υπόστρωμα στην επιφάνεια, πρότεινα να το αλλάξεις.
(τα υπόλοιπα στα είπε ο αλεξιπτωτιστής).
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Οδηγίες. elias 68 Αρχάριοι γλυκού νερού 18 30-04-11 14:31
Μετακόμιση. snappys Γλυκό νερό - Γενικά 10 16-03-08 22:27
Μετακόμιση… nikman Θαλασσινό νερό - Γενικά 8 11-07-07 01:02
Μετακόμιση petran Γλυκό νερό - Γενικά 5 18-05-06 11:07
Μετακόμιση.Πως; nickall13 Γλυκό νερό - Γενικά 4 28-06-05 12:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05859 seconds with 13 queries