Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 21-03-11, 12:38   #1
Αρχάρια & πολλές ερωτήσεις
maffalda
Guest
Μηνύματα: n/a

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
maffalda 21-03-11, 12:38
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλημέρα σε όλους σας και συγχαρητήρια για τη δουλειά σας. Μακάρι όλοι μας να ξέραμε το forum λίγο νωρίτερα.
Όπως κ σχεδόν όλοι οι αρχάριοι ξεκίνησα κ εγώ με τις συμβουλές κάποιου πετσοπά, οι οποίες βέβαια κατέληξαν μοιραίες. Ύστερα λοιπόν από 3 περίπου μήνες λειτουργίας ενός 18λτ νανοενυδρείου, με πολλές απώλειες, κατέληξα να έχω ένα colisa lalia, 2 cardinal tetra, 1 serpae tetra, 1 acanthopthalmus kuhli κ ένα γατόψαρο που δεν έχω καταφέρει να βρω το είδος του ακόμη.
Αφού σας βρήκαμε λοιπόν κ αρχίσαμε να διαβάζουμε όσο περισσότερο μπορούμε, αποφασίσαμε να στήσουμε ένα νέο ενυδρείο σωστά αυτή τη φορά. Αγοράσαμε λοιπόν ένα DUBAI 80 με σκοπό να ξεκινήσουμε φυτεύοντας εύκολα φυτά.
Οι απορίες λοιπόν είναι οι παρακάτω:
- Το φίλτρο του dubai έχει μέσα κάποιες κάψουλες ενεργοποιησης ή κάτι τέτοιο. Έχει κάποιος δοκιμάσει τέτοιου είδους στρώσιμο?
- Το "μπόλι" από το 18λτ είναι αρκετό για ένα ενυδρείο 120 λτ?
- Συμβατά ψαράκια με τα ήδη υπάρχοντα

Το colisa lalia μας έχει βγει αρκετά τσαμπουκάς κ κυριαρχικός. Διάβασα πως συνηθίζετε σε μικρά ενυδρεία. Μου είπαν επίσης πως αν τον βάλω στο στρωμένο κ αφού έχουν μπει μερικά ψαράκια μέσα θα "σπάσει" ο τσαμπουκάς του. Λέτε να έχω πρόβλημα με άλλα ψάρια?

Στην πορεία και αφού στρώσει το ενυδρείο θα ήθελα πολύ να κατεβάσω Ph και να βάλω ένα ζευγαράκι ramirezi...

Ευχαριστώ και περιμένω τις πολύτιμες συμβουλές σας...
Εμφανίσεις: 2662
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-03-11, 13:24
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλως ηρθες.
Ολα θα πανε καλα με λιγη ενημερωση και διαβασμα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maffalda Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σε όλους σας και συγχαρητήρια για τη δουλειά σας. Μακάρι όλοι μας να ξέραμε το forum λίγο νωρίτερα.
Όπως κ σχεδόν όλοι οι αρχάριοι ξεκίνησα κ εγώ με τις συμβουλές κάποιου πετσοπά, οι οποίες βέβαια κατέληξαν μοιραίες. Δεν ξαναπατας εκει ουτε απεξω για τιμωρια και ενημερωνεις σχετικα και οποιον ξερεις, Αρκετα με τα τομαρια. Ύστερα λοιπόν από 3 περίπου μήνες λειτουργίας ενός 18λτ νανοενυδρείου, με πολλές απώλειες, κατέληξα να έχω ένα colisa lalia, 2 cardinal tetra, 1 serpae tetra, 1 acanthopthalmus kuhli κ ένα γατόψαρο που δεν έχω καταφέρει να βρω το είδος του ακόμη.
Αφού σας βρήκαμε λοιπόν κ αρχίσαμε να διαβάζουμε όσο περισσότερο μπορούμε, αποφασίσαμε να στήσουμε ένα νέο ενυδρείο σωστά αυτή τη φορά. Αγοράσαμε λοιπόν ένα DUBAI 80 με σκοπό να ξεκινήσουμε φυτεύοντας εύκολα φυτά.
Οι απορίες λοιπόν είναι οι παρακάτω:
- Το φίλτρο του dubai έχει μέσα κάποιες κάψουλες ενεργοποιησης ή κάτι τέτοιο. Έχει κάποιος δοκιμάσει τέτοιου είδους στρώσιμο?
- Το "μπόλι" από το 18λτ είναι αρκετό για ένα ενυδρείο 120 λτ? Δεν φτανει αλλα βαλε οτι υλικο εχει το μικρο φιλτρο μεσα στο μεγαλο, να ξεκινησει πιο γρηγορα. Απο το τιποτα κατι ειναι. Βαλε και τις καψουλες και αν βρεις μπολι ακομα καλυτερα, αλλιως και βακτηρια εμποριου.
Κανε μετρησεις και μολις βλεπεις αμμωνια ΝΗ3/ΝΗ4 και νιτρωδη ΝΟ2 κανε μερικη αλλαγη νερου προετοιμασμενου σε σωστη θερμοκρασια και με αντιχλωριο (seachem prime ει δυνατον). Τα νιτρικα τα κρατας κατω απο 25 και ιδανικα για ευαισθητα ψαρια οπως οι καρδιναλιοι και τα ραμ κατω απο 10ppm.

- Συμβατά ψαράκια με τα ήδη υπάρχοντα

Το colisa lalia μας έχει βγει αρκετά τσαμπουκάς κ κυριαρχικός. Διάβασα πως συνηθίζετε σε μικρά ενυδρεία. Μου είπαν επίσης πως αν τον βάλω στο στρωμένο κ αφού έχουν μπει μερικά ψαράκια μέσα θα "σπάσει" ο τσαμπουκάς του. Λέτε να έχω πρόβλημα με άλλα ψάρια?

Στην πορεία και αφού στρώσει το ενυδρείο θα ήθελα πολύ να κατεβάσω Ph και να βάλω ένα ζευγαράκι ramirezi...

Ευχαριστώ και περιμένω τις πολύτιμες συμβουλές σας...
Τα Ραμ ειναι κι αυτα κυριαρχικα και θα εχεις θεμα.
Επισης ειναι δυσκολα και ευαισθητα ψαρια που θελουν επεξεργασμενο νερο μαλακο και οξυνο.

Μεινει με τα γκουραμακι βαλτου και ενα θηλυκο και αργοτερα που θα διαβασεις μερικα πραγματα για την επεξεργασια νερου βλεπεις τι μπορεις να κανεις.

Τα υπολοιπα ψαρια (serpae tetra, cardinal tetra, khulii) ζουν σε ομαδες ατομα και πανω. Τα serpae ειναι ψαρια που τσιμπανε πτερυγια και ουρες (finnipers) και με το γκουραμι θα εχεις θεμα.
Κι αυτα κανονικα θελουν μαλακο και οξυνο νερο οπως τα ραμ.
Και τo γκουραμακι θελει μαλακο νερο αλλα ειναι πιο ευπσροσαρμοστο σε νορμαλ νερο.

θα προτεινα να δωσεις/πουλησεις/χαρισεις σε καποιο καλο ενυδρειο τα ψαρια αυτα και να πας σε πιο συμβατα με το νερο σου (δικτυου) ψαρια.

Πχ ενα ζευγαρι γκουραμακια, μια εξαδα khulii, ενα κοπαδακι zebra danio ή να αλλαξεις εξολοκληρου τη συνθεση με αλλη.
Περιμενε και αλλες προτασεις για νερο δικτυου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
καινούριο ενυδρείο- πολλές ερωτήσεις poppy Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 7 23-02-11 16:24
Βοήθεια σε αρχάρια marly Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 22-02-09 18:39
Help-αρχάρια στο χόμπυ olshka Αρχάριοι γλυκού νερού 15 13-02-08 19:11
3 λάμπες σε 120lt. πολλές? Strahos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 16 02-03-06 01:07
Νέος Στο Χόμπυ! Υπομονή Και Καλή Διάθεση! Πολλές Ερωτήσεις! DUKEMNUKEMgr Γλυκό νερό - Γενικά 29 14-01-05 12:12

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03799 seconds with 13 queries