Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-10-07, 12:38
Το avatar του χρήστη drosoula
drosoula Ο χρήστης drosoula δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-10-2007
Περιοχή: PIRAEUS
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή BOH8EIA.... pethenoun ta psarakia mas...

KALHMERA SE OLOUS!!!
O syzigos mou efere sto spiti ena enydreio 180ltrs me esoteriko filtro! Einai kai ekeinos asxetos me to thema kai prospathoume na kanoume mia sosti arxi apo plirofories pou mazevoume dexia kai aristera! Distixos "o dolofonos" pou tou to poulise tou eipe pos to mono pou xreiazetai einai allagi sto nero kathe 6 mines+ta vaxtiria tou etsi den dosame simasia apo tis protes meres se tipota+balame mesa arketa psarakia apo ti triti mera kai meta.

Xekinisame me 4 psarakia kai meta bazame siga siga 5 kathe 3 meres peripou. Sto pet shop mas eno ixere oti eimastan kainourioi mas xepetane me grigores apantiseis xoris omos katholou symboyles+etsi mas eipan mono na mi baloume alla logo tou oxigonou 25 meres meta+afou eixame balei gyro sta 50 mikra psarakia mesa!!! Mas edosan monaxa 3 test gia to nero (O2+NH3+NO2) kai afto giati tous eipame oti eixame arxisei na exoume xafnikous thanatous+xamena psaria.

To problima einai to exeis...
to enydreio leitourgei 1 mina tora+exoun pethanei mexri twra...
7 Poeciliareticulata , 1 clown (nomi Barbustetrazona einai to onoma)
1 agelopsaro (nomi pterophyllumscalare), 1 katharistis
1 RED TAIL SHARK, 1 shark me aspro xroma kai kokkini oura, 2 OTOCINCLUS , 2 HARLEQUIN , 1 ORANDA'H' MOLLY BLACK , 5 garides

TERASTIA KATSTROFH!
kapoia apo afta pethanan apo tin arxi apo epitheseis apo alla psaria kai kapoia logo nerou tis teleftaiees meres opou metrontas tin amonia diapistosame to problima.

Eftixos kopsame to poli fagito, katharizoume syxna to filtro kai h amonia kai nitrite epanilthan sta fisiologika epipeda tis teleftaiees meres. parola afta to nero prasinise poly proxthes kai mas edosan apo to pet shop xthes to 'algaefix'. kai eno xipnisame kai to nero itan kataspro kai ta psaria pigenan sfera xafnika to proi vrikame nekra tous dyo karxaries kai to oranda molly.

sto enydreio paramenoun peripou 25 psarakia apo ta exeis eidh:
Paracheirodonaxelrodi, Poeciliareticulata , clown, mavres xires, OTOCINCLUS, HARLEQUIN, Poeciliareticulata, katharistes, agelopsaro, HARLEQUIN, oRANDA H' MOLLY BLACK, SILVER SHARK, CATFISH, PRISTELA TETRA, RUMMY NOSE TETRA, AKTINOGRAFIA, kai kapoia KOKKINA MESAIOU MEGETHOUS TOU OPOIOU TO ONOMA DE XERO- einai diafana kai fainetai mia fouska sto stomaxi tous.

pos mporo na ta soso? tha pethanoun kai afta?
paratirisa oti kapoia exoun xebapsei kai kapoia exoun fisalides sto swma tous. yparxei kapoio test pou de mas edosan? den exo idea ti prepei na kanoume. stenaxoriemai para poly, makari na eixa perissotero elefthero xrono na agoraso biblia kai na enimerotho sxetika me to thema, wstoso prepei na draso amesa...

To enydreio to agorasame gia na dosoume xara sti neogeniti kori mas pou to xazevei me tis ores, ostoso kathe mera kanoume 'mia kideia sto spiti' kai paw na trelathw!!!!!
na anafero edo oti mas eipan na exoume ti thermokrasia nerou monima 26oC


tha ektimousa tis symboules sas kai ta sxolia sas...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-10-07, 13:04
Το avatar του χρήστη nickall13
nickall13 Ο χρήστης nickall13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2004
Περιοχή: Γέρακας-Χαλκίδα
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Καλημέρα. Από που να αρχίσεις και που να τελειώσεις; Τι μετρήσεις ΝΟ2 έχεις; Μήπως έχεις άστρωτο φίλτρο και γι' αυτό έχεις άμεσες απώλειες. Το φίλτρο μην το πλένεις (ακόμα) και όταν το πλένεις θα το κάνεις με νερό ενυδρείου και όχι βρύσης. Καλή λύση είναι να βρεις κάποιον να σου μπολιάσει το φίλτρο. Έχεις πολλά πράγματα να διορθώσεις ( τα ψάρια είναι ασύμβατα μεταξύ τους) αλλά πρέπει να ξεκινήσεις από τα βασικά. Κάνε συχνές (καθημερινές) και μεγάλες αλλαγές νερού πάντα προσθέτοντας αντιχλώριο - αν το φίλτρο είναι άστρωτο. Φρόντισε το καινούριο νερό να είναι στην ίδια θερμοκρασία με αυτήν του ενυδρείου. Μην ταϊζεις. Το algeafix μην το χρησιμοποιείς. Δεν είναι η άλγη το βασικό πρόβλημά σου τώρα- και γενικά μην το χρησιμοποιείς-Η άλγη θα φύγει μόνη της όταν σταθεροποιηθεί το ενυδρείο σου. Όταν λες φυσαλίδες τι εννοείς; Μπορείς να ανεβάσεις κάποια φώτο; Είναι άσπρα-μικρά-στίγματα; Ξεκίνα το διάβασμα μέσω net ( http://www.tsamisaquarium.gr )
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-10-07, 13:14
Το avatar του χρήστη drosoula
drosoula Ο χρήστης drosoula δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-10-2007
Περιοχή: PIRAEUS
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή BOHTHEIA... mikres aspres fisalides

nai exeis dikio einai aspra mikra stigmata
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-10-07, 13:16
Βαγγέλης (Dearangelo) Ο χρήστης Βαγγέλης (Dearangelo) δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-06-2007
Περιοχή: Ν Ηράκλειο
Μηνύματα: 247
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Βαγγέλης (Dearangelo) Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Βαγγέλης (Dearangelo)
Προεπιλογή

παρακαλώ προσπαθήστε να γράφετε σε ελληνικά!
είναι πάρα πολύ κουραστικό να διαβάζει κανείς greeklish..
ευχαριστώ!
Εχεις πάρα πολλά ψαράκια για τόσο πρόσφατο ξεκίνημα,
μείνε όπως είσαι, θα χάσεις κι άλλα, αλλα κάποια στιγμή θα κάνει το φίλτρο σου κύκλο, και θα είναι πιο εύκολα τα πράγματα.
Μην πάρεις άλλα ζωντανούλια ακόμα!
ΣΤΑΜΑΤΑ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ για 5- 7 μέρες!
να ξέρεις πως τα ψάρια αντέχουν πάνω απο 20 μέρες χωρίς τάισμα, υπάρχουν πολλά που μπορούν να φανε σε ένα βυθό..
παρε, αν δεν έχεις υγρά τεστ αμωνίας και νιτρικά /νιτρώδη αντιδραστήρια.
έχεις φυτά?
έχεις χαλίκι?
έχεις υπόστρωμα κάτω απο το χαλίικι?
αλλαγές είναι η καλύτερη λύση αυτή τη στιγμή!
βρές καποιον εκεί κοντά να σου δώσει υλικό απο το φίλτρο του και νερό ώστε να "μπολιάσεις" το δικό σου, θα βοηθήσει πολύ.
μείνε σε επαφή..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-10-07, 13:20
Το avatar του χρήστη jstiva
jstiva Ο χρήστης jstiva δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 139
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jstiva
Προεπιλογή

Χωρίς να θέλω - πατριώτισσα - να γίνω μάντης κακών, ούτε να σε αγχώσω αλλα τα πράγματα είναι δύσκολα....

Θα σε συμβουλεύσουν βέβαια και οι εμπειρότεροι εδω μέσα μιας που η δική μου εμπειρία είναι μόλις ενός χρονου και κάτι μηνών με το σπορ... αλλά με αυτά τα λίγα που έχω δει και ξέρω δεν θα είμαι και πολύ αισιόδοξος....

Από που να αρχίσω και που να τελειώσω... Καταρχήν τα ψάρια που έχει (χωρίς να ξέρω το μέγεθος τους) μου φαίνονται ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ και ασύμβατα μεταξύ τους (ως προς τις συνθήκες διαβίωσης τους). Επιπλέον "μυρίζει" και ασθένεια εκεί μέσα σε αυτό το ενυδρείο που θυμίζει μάλλον "θάλαμο αερίων"...

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να αραιώσεις τον πληθυσμό βάζοντας τα σε άλλο ενυδρείο ή επιστρέφοντας τα στο pet shop.
Αν αυτό δεν είναι εφικτό εγώ θα έβαζα μια αεραντλία για να αυξήσω τα επίπεδα του οξυγόνου στο νερό, θα έκανα καθημερινές αλλαγές περίπου το μισό νερό, και θα αγόραζα να ρίξω φάρμακα για θεραπεία μυκήτων και βακτηριδίων ταυτόχρονα (δύσκολο και αυτό βέβαια σε 180 που θα πρέπει να ρίξεις πολύ μεγάλη ποσότητα φαρμάκου). Επίσης η άλγη μπορεί να είναι αντιαισθητική αλλα μειώνει τα επίπεδα της αμμωνίας και των παραγώγων της στο νερό και ίσως καλό είναι να την αφήσεις ήσυχη για την ώρα να σε βοηθήσει. Επιπλέον εξυπηρετεί ως ένα σημείο και διατροφικές ανάγκες κάποιων από τα ψάρια σου. Ακόμα ρίχνε ελάχιστη τροφή η οποία να καταναλώνεται σχεδόν άμεσα 1-2 φορές την ημέρα. Τέλος κάνε και την προσευχή σου και περίμενε το όλο οικοσύστημα να ισορροπήσει...

Αυτά ξέρω αυτά σου λέω.... Αν κάποιος πιο έμπειρος έχει να σου πει κάτι άλλο ακολούθησε την συμβουλή του...

Φιλικά Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-10-07, 13:31
Το avatar του χρήστη passenger
passenger Ο χρήστης passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Αγαπητή drosoula όπως κατάλαβες (δυστυχώς για εσένα και για τα ψάρια σου με τον άσχημο τρόπο), το να έχεις ένα ενυδρείο που να λειτουργεί ορθά και να το χαίρεσαι δεν είναι και το ποιο εύκολο πράγμα στο κόσμο. Προσπάθησε να ακολουθήσεις τις οδηγίες που θα σου δοθούν εδώ και με υπομονή και επιμονή θα έρθει η στιγμή που θα απολαμβάνεις το ενυδρείο σου. Μην απογοητεύεσαι.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-10-07, 14:05
Το avatar του χρήστη giagligian
giagligian Ο χρήστης giagligian δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2007
Περιοχή: Νάξος-Πειραιάς
Μηνύματα: 508
Προεπιλογή

Drosoula αν μπορώ και αν θέλετε φυσικά να φέρετε να μπολιάσετε το φίλτρο σας στο ενυδρείο μου. Θα μας πουν οι εμπειρότεροι αν γίνεται. το ενυδρείο είναι 60 λίτρα (μικρό, γιαυτό ρωτάω). Δεν έχω κανένα πρόβλημα αν θέλετε να κανονίσουμε μια μέρα αύριο μεθαύριο που λέει ο λόγος να φέρετε το φίλτρο να το βαφτίσουμε

Εσείς οι έμπειροι για πείτε μας... Μπορώ να την βοηθήσω? Αν ναι πως??
__________________
ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΣ!!!

http://www.studiosnaxos.com
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-10-07, 14:14
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή

Κοπελιά τα ψαράκια σου έχουν ick,έτσι λέγεται η αρρώστια που γεμίζουν άσπρα στίγματα τα ψαράκια σου λόγω στρεςς,αυτό καταπολεμείται με αλάτι,κάνε μιά αναζήτηση εδώ,γράψε ick και θα δείς αρκετά πόστ για το τι πρέπει να κάνεις.Το φίλτρο σου από την άλλη προφανώς είναι άστρωτο,άν μπορεί κάποιος από Πειραιά να σου φέρει μπόλι απο το φίλτρο του ,ίσως και αλάτι αν μπορούσε και να σου πεί κάποια πράγματα γιατί κρίμα είναι,ρώτησε και εσύ,κάποιος θα φιλοτιμιθεί από εκεί γύρω να έρθει να σε βοηθήσει....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-10-07, 14:31
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Για να τα παρουμε τα πραγματα απο την αρχή και να βρουμε μια άκρη.
Χρειαζομαστε μετρησεις
Αμμωνιας (ΝΗ3/4)
Νο2 και
Νο3
Κατα προτιμηση απο υγρα τεστ.
Και για να μην το καθυστερουμε, ξεκινας και κανεις αμεσως 2 διαδοχικες αλλαγες απο 50% τη φορα με χρηση αντιχλωριου και σε θερμοκρασια 25-26 βαθμων,
(με λιγο ζεστο νερο απο το θερμοσιφωνο) και βλέπουμε στη συνεχεια για τις ασθενειες, μπολιασματα κλπ....

Ψυχραιμια.

ΥΓ και γραφε ελληνικα απαραιτητως..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-10-07, 14:32
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Το μαγαζι που σου εδωσε 60+ ψαρια σε καινουργιο ενυδρειο και τελειως ασυμβατα μεταξυ τους, ποιο ειναι?

Αυτη τη στιγμη εχεις ενα αστρωτο ενυδρειο, με 50 ψαρια μεσα, μια (τουλαχιστον) ασθενεια (τα ασπρα στιγματα ειναι ick), κι εναν δικαιολογημενο πανικο.

Το μπολι σιγουρα θα βοηθησει, αλλά εχουμε εδω εναν τελειως αρχαριο, που εχει να αντιμετωπισει μια ασθενεια, κι εναν υπερπληθυσμο ψαριων (που ειναι και ασυμβατα) που κολυμπανε σε υγρη αμμωνια.

Εγω το μονο που μπορω να προτεινω σε τετοια περιπτωση ειναι να δωσεις τα ψαρια πισω, να μεινει αδειο το ενυδρειο για κανα μηνα για να φυγει και το ick, στο μεταξυ να ενημερωθεις και απο εδω απο το φορουμ και απο εδω http://www.tsamisaquarium.gr και να καταληξεις σε δυο τρια ειδη ψαριων συμβατων μεταξυ τους, να παρεις μπολι απο καποιον απο μας και ναρχισεις ηρεμα κι ωραια.

Αν δεν το κανεις, θα συνεχισουν να σου πεθαινουν ψαρια, ενδεχομενως να σου δινουμε λυσεις σε ερωτησεις πανικου που θαναι ημιμετρα ομως, και τελικα η φυση θα κανει το εργο της και θα καταληξεις στο ιδιο αποτελεσμα οπως παραπανω, με πολλους θανατους και πανικους στο ενδιαμεσο.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-10-07, 14:35
Το avatar του χρήστη drosoula
drosoula Ο χρήστης drosoula δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-10-2007
Περιοχή: PIRAEUS
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή apories...

katarxin na efxaristisw gia tin amesh antapokrisi. episynapto mia fotografia tou enydreiou.

exoume stromeno xaliki mesa, kapoia pseftika fyta (pou parepiptontos exoun mavrisei stin akri) kai kapoious pseftikous braxous - etsi mas to edose o "dolofonos ton psariwn mas...".

ta mikra stigmata ti simenoun? tha diavaso bebaia tis selides pou me parapempsate eseis oi pio empeiroi kai tha prospathiso na matho oso to dinaton perissotera.

yparxei kapoio allo test pou prepei pros to paron na agoraso gia na doume tin aitia pou pethenoun ta psarakia soridon? oso milousame eixa kai alles apoleies. mipos to algaefix eftege gia afto? mesa se ena brady pou to ebala paratirisa oti pethanan peripou 10 psarakia (brika kai alla tora nekra!)
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00473.JPG
Εμφανίσεις:  379
Μέγεθος:  61,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-10-07, 14:42
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Πόσα και τι ψαρια εχουν μεινει αυτη τη στιγμη στο ενυδρειο?
(Σε παρακαλω μην γραφεις greeklish εχουμε στραβωθει ολοι).
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-10-07, 15:11
Βαγγέλης (Dearangelo) Ο χρήστης Βαγγέλης (Dearangelo) δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-06-2007
Περιοχή: Ν Ηράκλειο
Μηνύματα: 247
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Βαγγέλης (Dearangelo) Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Βαγγέλης (Dearangelo)
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drosoula Εμφάνιση μηνυμάτων
katarxin na efxaristisw gia tin amesh antapokrisi. episynapto mia fotografia tou enydreiou.

exoume stromeno xaliki mesa, kapoia pseftika fyta (pou parepiptontos exoun mavrisei stin akri) kai kapoious pseftikous braxous - etsi mas to edose o "dolofonos ton psariwn mas...".

ta mikra stigmata ti simenoun? tha diavaso bebaia tis selides pou me parapempsate eseis oi pio empeiroi kai tha prospathiso na matho oso to dinaton perissotera.

yparxei kapoio allo test pou prepei pros to paron na agoraso gia na doume tin aitia pou pethenoun ta psarakia soridon? oso milousame eixa kai alles apoleies. mipos to algaefix eftege gia afto? mesa se ena brady pou to ebala paratirisa oti pethanan peripou 10 psarakia (brika kai alla tora nekra!)
βρές καποιον με ενυδρείο κοντά σου και δώσε τα ψαράκια σου..να ζήσουν, μετα βλέπεις..
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drosoula Εμφάνιση μηνυμάτων
katarxin na efxaristisw gia tin amesh antapokrisi. episynapto mia fotografia tou enydreiou.

exoume stromeno xaliki mesa, kapoia pseftika fyta (pou parepiptontos exoun mavrisei stin akri) kai kapoious pseftikous braxous - etsi mas to edose o "dolofonos ton psariwn mas...".

ta mikra stigmata ti simenoun? tha diavaso bebaia tis selides pou me parapempsate eseis oi pio empeiroi kai tha prospathiso na matho oso to dinaton perissotera.

yparxei kapoio allo test pou prepei pros to paron na agoraso gia na doume tin aitia pou pethenoun ta psarakia soridon? oso milousame eixa kai alles apoleies. mipos to algaefix eftege gia afto? mesa se ena brady pou to ebala paratirisa oti pethanan peripou 10 psarakia (brika kai alla tora nekra!)
Νομίζω πως αρκετοί θα ήθελαν να μάθουν το όνομα του μαγαζιού αυτού!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Βαγγέλης (Dearangelo) : 23-10-07 στις 15:11 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-10-07, 15:16
Το avatar του χρήστη drosoula
drosoula Ο χρήστης drosoula δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-10-2007
Περιοχή: PIRAEUS
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

προσ το παρον έχουν μείνει περίπου 20 ψαράκια, από χθές βράδυ που έβαλα αυτό το υγρό πέθαναν περίπου 15. Έμειναν το γατοψαρο, καθαριστές, οι χήρες, 2 αγγελόψαρα, τα κόκκινα που δε ξέρω το όνομα τους και τα μικρά μπλέ μικρά σαν ακτινογραφίες με τη κόκκινη ουρά. Συγχωρέστε με που δε ξέρω τα ονόματα, πριν που τα έγραψα τα βρήκα από το διαδύκτιο και τώρα δε θυμάμαι ποιο είναι ποιό.

νομίζω αρχικά θα αντιμετοπόίσω το ick. αύξησα τη θερμοκρασία του ενηδρείου (30 τώρα) και τώρα θα ρίξω και αλάτι, πρέπει ωστόσο να διαβάσω προσεχτικά όλες τις συμβουλές σας για να προχωρήσω. δε ξαναρίχνω το alagefix, δε τα ταίζω και θα κάνω μια μερική αλλαγή στο νερό (έκανα και χθέσ) πιο αργά καθώς πρέπει να φύγω για κάποιες ώρες από το σπίτι και δε θα προλάβω.

Νομίζω ότι όπως πάνε θα πεθάνουν όλα αλλά δε θέλω να του τα επιστρέψω, θα τα πουλήσει αλλού και έχουν ήδη την αρώστια. Θα προσπαθήσω οστώσω να στρώσω το νερό του ενυδρείου και μετά να βάλω ψάρια από την αρχή.΄πότε ξέρω ότι το νερό στρώθηκε? Ήδη οι μετρήσεις μου αμωνία και νιτρίτη είναι καλές. νομίζω το μόνο που πρέπει να αγοράσω είναι ΝΟ3 τεστ που δεν έχω και αντιχλώριο για να γίνουν πιο σωστά οι αλλαγές νερού από αύριο.

το πετ που τα αγορασα είναι στην αγ. σοφία πειραιά και είναι αρκετά μεγάλο. απορώ πως μας άφησε να φθάσουμε σε αυτο το σημείο.

ελπίζω να συμφωνείτε, ωστόσο διαβάζω λίγο ακόμα και θα σας ενημερώσω.\

ευχαριστώ για όλα... θα τα ξαναπούμε σύντομα
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-10-07, 15:30
Βαγγέλης (Dearangelo) Ο χρήστης Βαγγέλης (Dearangelo) δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-06-2007
Περιοχή: Ν Ηράκλειο
Μηνύματα: 247
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Βαγγέλης (Dearangelo) Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Βαγγέλης (Dearangelo)
Προεπιλογή

υπάρχει ενδεχόμενο να μην έχεις πολλές ακόμα πώλειες, κοίτα και την αισιόδοξη πλευρά, όσα ζουν, πιθανά να έχουν και αντοχές να ζήσουν ακόμα, δηλαδή να "τα κατάφεραν" μέσα σε αυτό που τα βρήκε!
όλα θα πάνε.. καλύτερα... έχε αισιοδοξία... νεράκι αντιχλώριο να κρατάς την αμωνία χαμηλά που τους καιει τα βράγχια, και αλατάκι για το ικ.. μόνο πρόσεξε να κρατάς την αναλογία στο αλάτι σταθερή, αφού θα βγάζεις νερό και θα προσθέτεις..
αντε και με το καλό να βάλεις και κανένα πραγματικό φυτο, όταν όλα σταθεροποιηθούν λίγο..
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-10-07, 15:45
Το avatar του χρήστη nickall13
nickall13 Ο χρήστης nickall13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2004
Περιοχή: Γέρακας-Χαλκίδα
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

To αντιχλώριο σου τελείωσε ή δεν έβαζες στις προηγούμενες αλλαγές;
Οι μετρήσεις σου ΝΟ2 πόσο είναι;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-10-07, 16:30
Το avatar του χρήστη drosoula
drosoula Ο χρήστης drosoula δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-10-2007
Περιοχή: PIRAEUS
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή μετρήσεις

το πρωί τελευταία μέτρηση και είχα
ΝΟ2 :λίγότερο από 0,3mg - ήταν παρολίγο κίτρινο
ΝΗ3/ΝΗ4 ήταν 0μγ
και το Ο2 στη μέση ακριβώς των μετρήσεων

ξέρω τι θα μου πείς για το αντιχλώριο, όμως δεν έβαζα ποτέ στις αλλαγές γιατί το έμαθα μόλις σήμερα από εσάς ότι πρέπει να βάζω, αυτός στο πετ μου είπε κάνε αλλαγές νερού και καθάρισμα του φίλτρου, δεν μου είπε ποτέ για αντιχλώριο και το καθάρισμα του φίλτρου με νερό ενυδρείου μου το είπε τη δεύτερη φορά που έκανα αλλαγή- δε το είχε πεί απο τη πρώτη...

επίσης σήμερα έμαθα κατα την αλλαγή νερού πως πρέπει η θερμοκρασία να είναι περίπου ίδια με λίγο ζεστό νερό μέσα.....

ζω ένα δράμα με την άγνεια μου και το θάνατο τόσων ζωντανών μέσα στο σπίτι μου....
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-10-07, 17:03
Βαγγέλης (Dearangelo) Ο χρήστης Βαγγέλης (Dearangelo) δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-06-2007
Περιοχή: Ν Ηράκλειο
Μηνύματα: 247
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Βαγγέλης (Dearangelo) Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Βαγγέλης (Dearangelo)
Προεπιλογή

Τώρα ξέρεις αρκετά να πας καλα!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 23-10-07, 17:28
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Κανε αλλη μια αλλαγη 50% με νερο ιδιας θερμοκρασιας και αντιχλωριο, και ειναι καιρος να ασχοληθεις με το ick....
Μια μετρηση Νο3 θα επιβεβαιωσει το στρωσιμο του ενυδρειου....
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 24-10-07, 09:11
Το avatar του χρήστη jstiva
jstiva Ο χρήστης jstiva δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 139
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jstiva
Προεπιλογή

Αν θέλεις μπόλι για το ενυδρείο σου πάντως ευχαρίστως να βοηθήσω... Τί είναι αυτό το "μπόλι" τώρα... Θα πάρω λίγο νερό από το ενυδρείο μου και θα βάλω μέσα μερικές κεραμεικές μπιλίτσες από το δικό μου φίλτρο. Αυτό θα το βάλεις στο δικό σου φίλτρο και σε λίγες μέρες το δικό σου φίλτρο θα μπορεί να αντιμετωπίσει σε μεγάλο βαθμό το βιολογικό φορτίο του ενυδρείου σου.
Αν θέλεις στείλε μου μήνυμα να το κανονίσουμε...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 24-10-07, 12:29
Το avatar του χρήστη giagligian
giagligian Ο χρήστης giagligian δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2007
Περιοχή: Νάξος-Πειραιάς
Μηνύματα: 508
Προεπιλογή

Έχω και γω μακαρόνι αν θέλεις να σου δώσω απτο φίλτρο μου και αν σου πέφτω πιο κοντά απτον φίλτατο jstiva σήμερα θα μπορώ. Θα σε βοηθήσει πάρα πολύ!! Αν ενδιαφέρεσαι στείλε μου πμ. Μένω στο πανεπιστήμιο κοντά
__________________
ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΣ!!!

http://www.studiosnaxos.com
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 24-10-07, 12:53
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Ωραια οσα λετε, αλλα το ενυδρειο ειναι κατα πολυ μεγαλη πιθανοτητα στρωμενο πλεον.. (εχει περασει πανω απο μηνας...) αφου οπως λεει δεν μετραει αμμωνια και Νο2 πλεον...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 24-10-07, 13:12
Το avatar του χρήστη Teo1
Teo1 Ο χρήστης Teo1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Μπορεί να στρώθεί χωρίς καθόλου αντιχλώριο?
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 24-10-07, 13:24
Το avatar του χρήστη chrisb
chrisb Ο χρήστης chrisb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2007
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Βαγγέλης (Dearangelo) Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω πως αρκετοί θα ήθελαν να μάθουν το όνομα του μαγαζιού αυτού!
οπωσδήποτε θα έπρεπε να μάθουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 24-10-07, 13:27
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Teo1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεί να στρώθεί χωρίς καθόλου αντιχλώριο?
To αντιχλωριο κανει απλως αυτο που λεει το ονομα του - δεσμευει το χλωριο και τις χλωραμινες του νερου της βρυσης.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 24-10-07, 13:34
Το avatar του χρήστη Teo1
Teo1 Ο χρήστης Teo1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
To αντιχλωριο κανει απλως αυτο που λεει το ονομα του - δεσμευει το χλωριο και τις χλωραμινες του νερου της βρυσης.
Μα ακριβώς , εαν το ενυδρειο έχει χλώριο και χλωραμίνες δεν καταστρεφεται η βιολογία του φίλτρου?
Ποιο πάνω λέει ότι δεν έχει βάλει σε καμία αλλαγή
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 24-10-07, 14:20
Stelios_Rjk Ο χρήστης Stelios_Rjk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-10-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

Ναι αν δινει μετρησεις ΝΗ3/4 = 0, ΝΟ2 = 0 και ΝΟ3 μεγαλυτερο απο μηδεν π.χ. 20 τοτε το ενυδρειο θεωρειτε στρωμενο. Αν δεν εχεις τεστ για το ΝΟ3 παρε για να δεις τι γινεται.
Παραλληλα για το ικ (τα ασπρα στιγματα) πρεπει να προσθεσεις αλατι και να ανεβασεις τη θερμοκρασια σταδιακα στους 30 C μεχρι να εξαφανιστει απο ολα τα ψαρια.
Με καθε αλλαγη νερου μην καθαριζεις το φιλτρο παρα μονο εαν βλεπεις και εχει πεσει αρκετα η ροη του (αυτο κυμαινεται απο μια βδομαδα εως ενα μηνα ή και περισσοτερο αναλογα το φιλτρο).
Σχετικα με τη βιολογια. Δες που βρισκεσαι με τα τεστ και εκτος απο μπολιασμα για ενισχυση της βιολογιας του φιλτρου μπορεις να χρησιμοποιησεις και stress zyme της API. (Για να πετυχεις πιο γρηγορα το "στρωσιμο" του ενυδρειου που λεμε).

Αφου φυγει το ικ θα πρεπει να δεις τι γινεται με τα ψαρια.. Ποια θα δωσεις και ποια θα κρατησεις αναλογα με τη μεταξυ τους συμαβατοτητα αλλα και τις αναγκες στις συνθηκες νερου που εχουν (αλλα θελουν μαλακο νερο, αλλα σκληρο κτλ κτλ).

Σχετικα με την αλγη. Αστην οπως ειναι! Μη ριξεις κατι για να την καταπολεμησεις γιατι θα επιβαρυνει κι αλλο την κατασταση του ενυδρειου ξεχωριστα που τραβαει και βλαβερες ουσιες. Για αυτο το σκοπο μπορεις να προσθεσεις και κερατοφυλλο αν υπαρχει καποιος χομπιστας κοντα σου και του περισσευει, αλλα αυτο ειναι λεπτομερια.. Δες τι θα κανεις με ολα τα αλλα...

Και με το καλο να διορθωθουν ολα!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Tαχεια αναπτυξη Steve Γατόψαρα Ν. Αμερικής 6 18-07-07 21:29
Moy Spane Ta Fylla pchrisovergis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 10-10-06 17:01
Tα αδελφάκια hejo Malawi 0 28-12-04 16:33
ta nevra mou inser Γατόψαρα Ν. Αμερικής 2 26-10-04 13:51
Tα 1000 lt του gavroy !!! γαυρος Γλυκό νερό - Γενικά 79 03-01-03 23:34

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10425 seconds with 14 queries