Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-02-04, 12:55
Dis Ο χρήστης Dis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2003
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή CO2 σε μικρο ενυδρειο

Καλημερα!
Σκεφτομαι να τοποθετησω στο μικρο μου ενυδρειο (περιπου 20 λιτρα) που ηδη στρωνει, ενα sera co2 start kai να αγοραζω τις ταμπλετες καθε 2 περιπου μηνες. Επισης για αργοτερα που θα φτιαξω μεγαλυτερο εχω δει καποια προιοντα οπως το Sander Floramat -CO² fertilization unit-και το tetra co2 optimat.απορια:Αν εχω πχ αυτο της tetra και βγαλω ολα μου τα φυτα για 1 μηνα,τοτε δεν θα λιγοστεψει καθολου το co2 εκεινο το διαστημα? (ειναι ερωτηση κατανοησης της λειτουργειας του co2)
Στο 20αρι για αρχη θα βαλω 1-2 ψαρακια με πολλα(ελπιζω )φυτα και αργοτερα θα το εχω για γεννες.
Απο λαμπες σημερα θα προμηθευτω απο μαγαζι με ηλεκτρολογικα μετασχηματιστη,καλωδια και 1 ή 2 λαμπες grolux)an βρω σε μικρο μεγεθος.
Τι γνωμη εχετε για ολα αυτα,παω καλα? τι μου προτεινετε?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-02-04, 13:27
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή Re: CO2 σε μικρο ενυδρειο

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dis
τοτε δεν θα λιγοστεψει καθολου το co2 εκεινο το διαστημα? (ειναι ερωτηση κατανοησης της λειτουργειας του co2)
Καλημέρα dis
Ακόμα και με φυτά έχεις κάποιες απώλειες.
To co2 ειναι αέριο και όπως όλα τα αέρια τίνουν να φεύγουν προς την επιφάνεια.
Οπότε και δεν θα μείνει καθόλου co2 μέσα στο ενυδρείο μετά απο ένα μήνα.
Σίγουρα θα πας καλά αρκεί να προμηθευτείς και τα ανάλογα τεστς.
(PH,GH,KH,NO2,NO3,NH4)
Αν οχι γιαυτό το ενυδρείο για το μεγαλύτερο οπωσδήποτε.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-02-04, 17:34
Dis Ο χρήστης Dis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2003
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή CO2 σε μικρο ενυδρειο

Ακόμα και με φυτά έχεις κάποιες απώλειες. [/quote]

Φιλε iasal εννοω αν χωρις φυτα το co2 που θα υπαρχει μεσα στο διαχυτηρα του tetra co2 optimat για παραδειγμα,θα φυγει. Εκτος του οτι απο μονο του σαν αεριο χανεται στην επιφανεια, υπαρχει αλλος λογος να χαθει?

για τα προιοντα τι λες?

Εγω ειχα σκοπο να το αγορασω μονο και μονο για να κρατησω το διαχυτηρα και να βαλω μιγμα μαγιας-ζαχαρης μολις τελειωσει η μπουκαλιτσα του. Το εχει κανει κανεις αλλος αυτο? τι προβληματα αντιμετωπισε?

ΥΓ αφου με αυτες τις συσκευες απαλευθερωνεται μονο οσο co2 χρειαζονται τα φυτα γιατι θα πρεπει να φοβαμαι μια δηλητηριαση?

Προσπαθω να μαθω παιδια,μην γελατε
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-02-04, 18:56
HellRazer Ο χρήστης HellRazer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2004
Περιοχή: Πάφος - Κύπρος
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Παράθεση:
αφου με αυτες τις συσκευες απαλευθερωνεται μονο οσο co2 χρειαζονται τα φυτα γιατι θα πρεπει να φοβαμαι μια δηλητηριαση?
Αν και δεν χρησιμοποίησα ποτέ τέτοια συσκευή, απ΄ότι ξέρω εσύ καθορίζεις τη ροή του co2 ανάλογα με: α. τα φυτά (και τα ψάρια) που έχεις και τις ανάγκες τους. β. Την ποιότητα του νερού σου (ΚΗ-pH) αφού η περιεκτικότητα του cο2 στο νερό επιρρεάζεται και εξαρτάται από αυτά. γ. Την ποσότητα του φωτός στο ενυδρείο. Όσο υπάρχει φως τα φυτά κάνουν τη γνωστή φωτοσύνθεση εκκλείωντας co2 και απελευθερώνοντας Ο2, δηλαδή όσο περισσότερο φως υπάρχει στο ενυδρείο χρειάζονται περισσότερο co2. Αν δεν υπολογιστεί καλά η ποσότητα του co2 που μπορεί να απορροφηθεί από τα φυτά και τα επίπεδα του στο νερό είναι αρκετά υψηλά αυτό δηλητηριάζει τα ψάρια.

Αν έκανα κάπου λάθος διορθώστε με

Παράθεση:
Εγω ειχα σκοπο να το αγορασω μονο και μονο για να κρατησω το διαχυτηρα και να βαλω μιγμα μαγιας-ζαχαρης μολις τελειωσει η μπουκαλιτσα του. Το εχει κανει κανεις αλλος αυτο? τι προβληματα αντιμετωπισε?
Καλή ερώτηση. Μπορεί να γίνει αυτό



Παράθεση:
Προσπαθω να μαθω παιδια,μην γελατε
Δεν νομίζω να γελά κανένας. Όλοι είμαστε εδώ για να μαθαίνουμε οτι δεν ξέρουμε και να λέμε αυτά που ξέρουμε για να τα μάθουν οι άλλοι που δεν τα ξέρουν
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-02-04, 18:56
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή Re: CO2 σε μικρο ενυδρειο

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dis
Εγω ειχα σκοπο να το αγορασω μονο και μονο για να κρατησω το διαχυτηρα και να βαλω μιγμα μαγιας-ζαχαρης μολις τελειωσει η μπουκαλιτσα του. Το εχει κανει κανεις αλλος αυτο? τι προβληματα αντιμετωπισε?

ΥΓ αφου με αυτες τις συσκευες απαλευθερωνεται μονο οσο co2 χρειαζονται τα φυτα γιατι θα πρεπει να φοβαμαι μια δηλητηριαση?

Προσπαθω να μαθω παιδια,μην γελατε
Αυτος ο διαχυτηρας ειναι μονο για τις δικες του παστιλιες , αρα δεν κανει για αεριο CO2 απο οποιαδηποτε μπουκαλα .
Τετοιος διαχυτηρας για μαγια ή presurised υπαρχει μονος του και ειναι πολυ καλος .
Σαν κι΄αυτο [tab:489271d5fe] υπαρχουν και αλλες μαρκες .
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-02-04, 20:40
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

Αν το ph δεν είναι παράγοντας, για ένα τόσο μικρό ενυδρείο, μήπως είναι ποιο απλή λύση με υγρό υποκατάστατο όπως το Flourish Excel;

http://www.seachem.com/en_products/p...rsh_excel.html
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-02-04, 14:36
Dis Ο χρήστης Dis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2003
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Σωτηρη σιγουρα θα εννοεις τον διαχυτηρα sera co2 start ,εγω ελεγα να αγορασω το tetra co2 optimat και να κρατησω αυτον τον διαχ.
Επισης αυτος της JBL εχω την εντυπωση οτι δεν κανει για μπουκαλες χωρις βαλβιδες οπως ειναι τα αυτοσχεδια μιγματα, γιατι δεν θα υπαρχει σταθερος ρυθμος σε φυσσαλιδες.Αν δεν κανω λαθος αυτος που μου δειχνεις στη φωτογραφιαα απλα βοηθαει στο να μενει περισσοτερη ωρα η καθε φυσσαλιδα co2 στο νερο. Με τον διαχυτηρα της tetra το co2 μενει συνεχως κατω απο το νερο μεχρι τα φυτα να απορροφησουν οσο θελουν.
Πειτε μου αν κατι δεν καταλαβα καλα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-02-04, 17:02
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dis
Με τον διαχυτηρα της tetra το co2 μενει συνεχως κατω απο το νερο μεχρι τα φυτα να απορροφησουν οσο θελουν.
Πειτε μου αν κατι δεν καταλαβα καλα.
Αυτό είναι λάθος.
Το co2 έχει μια συγκεκριμένμη δυαλυτότητα στην μονάδα του χρόνου.
Ειναι καθαρά χρονικό το ζήτημα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-03-04, 17:04
Dis Ο χρήστης Dis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2003
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Οπότε iasal (και αφου το οptimat της tetra ειναι για 100 ή 120 λιτρα) αν το βαλω σε 25 λιτρα θα απελευθερωνεται πολυ co2 και θα εχω προβλημα.
Αν ισχυει αυτο,που λεω τοτε ή θα πρεπει να κανω με καποιον τροπο να αναταραζεται λιγο περισσοτερο η επιφανεια ή να το κανω full planted για να καταναλωνεται ολο.
Και σκεφτομαι τωρα, οτι αν αγορασω co2 ή ph test και βλεπω για παραδειγμα οτι εχω πολυ co2, τι θα κανω? θα καθομαι σε καθημερινη βαση να βαζω και να βγαζω την παροχη του???
Καταλαβαινω βεβαια οτι μπορω να λυσω και αλλιως το προβλημα μου,ως εξης: πριν βαλω ψαρια, τοποθετω τα φυτα και το co2 και με διαδοχικες μετρησεις του(οσο το co2 θα ειναι σε υψηλα επιπεδα) θα προσθετω φυτα μεχρι το νερο να αποκτησει την σωστη περιεκτικοτητα σε co2,δηλαδη αυτη που δεν θα βλαπτει τα ψαρακια μου.Παρολο που ειναι μια απο τις ιδεες μου για το συγκεκριμενο θεμα,παραδεχομαι οτι δεν μου φενεται και πολυ λογικο.

Κατι τελευταιο, ο διαχυτηρας της Tetra θα μπορει να "δουλευει" σωστα με το μιγμα μαγιας-ζαχαρης?? Το ρωταω αυτο γιατι δεν ξερω αν για παραδειγμα υπαρχουν καποιες διαφορες μεταξυ καποιου ετοιμου αεριου με το μιγμα(πατεντα). Αν συμβαινει αυτο τοτε ενα απτα 2 θα διαλυεται πιο ευκολα στο νερο απο το αλλο.
Ο διαχυτηρας αυτος αν ειδα καλα εχει στο πανω μερος του κατι σαν υφασμα απτο οποιο σιγα σιγα ελευθερωνεται το αεριο. η διαμετρος των πορων του υφασματος αυτου φανταζομαι οτι θα επιρρεαζουν διαφορετικα το καθε αεριο και πιστευω το ιδιο θα γινεται και σε 2 ιδια αερια αλλα με διαφορετικη περιεκτικοτητα πχ σε co2.
Σιγουρα γραφω πολλα λαθος πραγματα και περιμενω διορθωσεις
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-03-04, 18:57
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

O διαχυτηρας της tetra δουλευει μια χαρα με το μιγμα μαγιας-ζαχαρης, αρκει να υπαρχει μια ελαφρα (ή ισχυρη) ροη νερου στο πανω μερος του.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-03-04, 03:05
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Dis κανόνισε
Τράβηξα αυτήν την φωτογραφία ωρα Ελλάδος 1.00
Μήπως τελικά η καλύτερη λύση ειναι σαυτήν την φωτογραφία?
Με μαγιά δουλεύει.
Μπουκαλάκι 500ml bubble, counter, σωληνάκι, και Needle valve το μόνο
που λείπει απο την φωτογραφία ειναι μια......πορόπετρα Ενυδρείου για διαχυτήρα.
Στο κάτω κάτω 20 λιτρα ενυδρείο είναι.
Εγώ αυτό το δούλευα σε 50 λίτρα και με αρκετά φυτά μέσα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-03-04, 16:28
Vlachos Stamatis Ο χρήστης Vlachos Stamatis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2004
Περιοχή: Volos
Μηνύματα: 57
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Vlachos Stamatis Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Vlachos Stamatis
Προεπιλογή Φθηνό CO2 ή λάθος;

Με απασχολεί πάρα πολύ το να βάλω CO2 στο ενυδρείο μου παρόλο πού έχω λίγα φυτά ακόμα. Επειδή όμως σκέφτομαι να προσθέσω και άλλα φυτά (μόλις φέρουν τα τοπικά καταστήματα) εργάζομαι στο θέμα του στησίματος του CO2.
Αρχικά σκέφτηκα να αγοράσω ένα σετ με φιάλη από τα έτοιμα που έχουν οι εταιρείες αλλά το κόστος τόσο εδώ όσο με αγορά από έξω είναι τεράστιο.
Έτσι μετά από καλή ανάλυση βρήκα την εξής λύση:
Αγορά μεταχειρισμένης φιάλης CO2 2 κιλών με στρόφιγγα και με σπείρωμα ½’’ (in) με 30 € μόνο από κατάστημα πυροσβεστικών ειδών. Η φιάλη αυτή είναι για πυροσβεστήρες CO2 και ελπίζω αυτό να μην έχει καμιά αρνητική επίδραση στο ενυδρείο αν και από ότι με πληροφόρησαν εκεί και κάποιος άλλος χρησιμοποιεί ίδια φιάλη.
Αγορά και σύνδεση με την φιάλη χωρίς καμιά αναγκαία προσαρμογή, ενός ρυθμιστή από κατάστημα βιομηχανικών ειδών – αερίων κόστους 22 €.
Αγορά και σύνδεση ενός μικρού διαφανούς δοχείου σαν αυτά που χρησιμοποιούνται στα ιατρικά αέρια για να μετρώ τις φυσαλίδες με αμελητέο κόστος πιστεύω.
Και τέλος με σωληνάκι πάλι το αέριο θα μπαίνει στην είσοδο του εξωτερικού φίλτρου ώστε να διαχέεται τέλεια στο νερό.
Δηλαδή με ένα συνολικό κόστος περίπου 60 € θα έχω πιστεύω αρκετό CO2 για μερικούς μήνες.

Θα ήθελα την γνώμη σας και ειδικότερα αν η χρήση φιάλης για πυροσβεστήρες εγκυμονεί κίνδυνο δηλητηρίασης για τα ψάρια μου.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-03-04, 16:47
ΓιαγκΤ Ο χρήστης ΓιαγκΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-08-2003
Περιοχή: ΝΕΑΠΟΛΗ ΝΙΚΑΙΑΣ
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή Re: Φθηνό CO2 ή λάθος;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vlachos Stamatis

Θα ήθελα την γνώμη σας και ειδικότερα αν η χρήση φιάλης για πυροσβεστήρες εγκυμονεί κίνδυνο δηλητηρίασης για τα ψάρια μου.
Αν την γεμίσεις με καθαρό Co2, δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα.
Αρκεί να μην ήταν κονεως και έχει ραφή, οπότε είναι άχρηστη για αυτήν την δουλειά.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-03-04, 13:39
Dis Ο χρήστης Dis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2003
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Το 25αρη μου ειναι εδω και μια βδομαδα φυτεμενο χαρις την ευγενικη χορηγια του φιλου ΑSCCO1.

Τελικα εφτιαξα το μιγμα μαγιας- ζαχαρης οπως μου εδειξε στην φωτο και ο iasal και τα φυτα μεγαλωνουν εκπληκτικα.Αργοτερα λεω να αγορασω το flourish excel μιας και το ενυδρειο ειναι μικρο για να αποφυγω και τυχον δηλητηριασεις( τωρα δεν εχω ψαρια)

Εχω ομως ενα προβληματακι με τις 2 κρυπτοκορίνες που ειναι το μοναδικο φυτο που μου σαπισε( εχει μεινει ενα φυλλο σε καθε μια )
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-03-04, 15:20
Το avatar του χρήστη soza
soza Ο χρήστης soza δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: KEA
Μηνύματα: 898
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soza
Προεπιλογή

οι κρυπτοκορινες ειναι αρκετα ευαισθητες οταν μπαινουν σε ενα καινουργιο περιβαλλον.Συνηθως σαπιζουν τα φυλλα τους δηλαδη...
Οταν ομως ξεκινησουν, γινονται καταπληκτικες.
Και κατι ακομα... ειναι πολυ ευαισθητες στα νιτρικα... μπορει να λυωσουν τα φυλλα τους αν μεσα στο ενυδρειο υπαρχουν αυξημενα νιτρικα.

Στο δικο μου ενυδρειο βαζω εδω και κανα διμηνο το flourish excel. τα αποτελεσματα ειναι θεαματικα.Το συνδιαζω μαζι με φλορεαλ και φερεαλ.
Ισως βεβαια να ειναι και συμπτωση, αλλα οι κρυπτοκορινες εχουν γεμησει ολο το ενυδρειο... ειναι γυαλιστερες και δεν εχουν ουτε ενα σημαδακι αλγης απανω στα φυλλα τους.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 18-03-04, 01:28
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sonia
οι κρυπτοκορινες ειναι αρκετα ευαισθητες οταν μπαινουν σε ενα καινουργιο περιβαλλον.Συνηθως σαπιζουν τα φυλλα τους δηλαδη...
Οταν ομως ξεκινησουν, γινονται καταπληκτικες.
Και κατι ακομα... ειναι πολυ ευαισθητες στα νιτρικα... μπορει να λυωσουν τα φυλλα τους αν μεσα στο ενυδρειο υπαρχουν αυξημενα νιτρικα.

.
αυτο ακριβως.......
θα στρωσουν μονες τους, σιγα σιγα μην ανχωνεσαι
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 29-03-04, 11:12
Dis Ο χρήστης Dis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2003
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Οπως το'πες Μανθο. Και οι 2 κρυπτοκορινες εχουν απο 2 νεα φυλλα πανω(και σκεψου sonia να βαλω και flourish.
Ολα τα φυτα μεγαλωνουν γρηγορα αλλα με προβληματιζει η αλγη πανω στην ανουμπια που δεν λεει να φυγει! Ειχα και καφετια αλγη αλλα σχεδον εξαφανιστηκε.
Την παρασκευη αγορασα 2 rasbora για να φτιαξω σιγα σιγα το κοπαδακι μου,και το Σαββατο το πρωι που πηγα να τα ταισω ειδα το πιο μικρο απτα δυο να σκορπαει αυγα κατω απτην ανουμπια τα οποια δεν κολλαγαν ομως και επεφταν πανω στην ριτσια. Δεν εδωσα σημασια ομως,παρολα αυτα εβαλα τα δυο ψαρακια μου σε γενηστρες. Την Κυριακη το πρωι ειδα τις πρωτες (ψειρουλες).Βοηθεια!

Να ανοιξω αλλο τοπικ??? From the moderator : Nαι...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 01-04-04, 15:23
Dis Ο χρήστης Dis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2003
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή πολλα προβληματα

προβλημα α{Παρατηρώ οτι και τα νεα φυλλα απτις κρυπτοκορυνες αρχιζουν να σαπιζουν στο πλαι,τι μπορει να φταιει? Δεν πιστευω να ειναι λογος το οτι εκοψα την παροχη του co2 εδω και 5 μερες?(φοβομουν για τα νεογεννητα).
προβλημα β{τι να κανω με την τριχοειδη αλγη πανω στην ανουμπια??
προβλημα γ{Οταν κλαδευεται τα φυτα σας σε τι υψος τα κοβετε? Το ενυδρειο μου ειναι 25 εκατ.στο υψος και εχω κλαδεψει 2 φορες σε λιγοτερο απο ενα μηνα. Η riccia kai h anoubia σε ποσο καιρο περιπου γατζωνονται στον κορμο? και τελος πως να "κουρεψω" την riccia που εγινε σαν θαμνος? Εσεις καθε ποτε κλαδευετε?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 19-04-04, 21:15
Dis Ο χρήστης Dis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2003
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

to CO2 se ti analogia katebazei to ph???
Kathe brdi diladi to ph peftei?? Exo arketa fyta se mikro enydreio.
Ayto isos exigei oti sxedon kaue proi ta rasmporas gennane....
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 20-04-04, 01:44
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dis
Ayto isos exigei oti sxedon kaue proi ta rasmporas gennane....
No comments
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 20-04-04, 16:23
Dis Ο χρήστης Dis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2003
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Iasal malon katalabes oti ennooysa ta fyta,ego ennoo oti tin nuxta logika peftei to ph logo apeleytherosis co2 apo ta fyta.

An den isxuei oyte auto tote simainei oti ta rasboras kai sti fusi tous otan brethei 1 zeygari, gennane kathe mera h kai mera para mera apo liga kathe fora ayga kai oxi ola mazi opos ta perissotera alla ootoka.konteyoun 1 mina poy gnnan sxedon kathe mera.An stamathsei sto mhna simainei oti kanoun ton idio arithmo augon me ta upoloipa ootoka me tin diafora oti ta rasb ta kanoun liga liga kathe mera.

Oute ayto tha to sxoleiaseis?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 21-04-04, 00:37
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dis
Oute ayto tha to sxoleiaseis?
Αντε να σχολιάσω.
Δεν βάζεις και καμιά φωτογραφία απο τα νεογέννητα?
Αυτό αρκεί.....
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 22-04-04, 01:29
Dis Ο χρήστης Dis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2003
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

mmm Diakrino mia mikri duspistia iasal
Anyway,sou exo mia foto, tin ora akribos pou gennaei,an den sou arkei..... tha sou steilo foto me auga pano stin anubia. oso gia ta mikra den xexorizoyn me tin kamera,otan megalosoun ligo akoma tha sou steilo mikra kai oxi foto
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07970 seconds with 12 queries