Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 18-05-09, 20:31
Το avatar του χρήστη kyriakos giorgas
kyriakos giorgas Ο χρήστης kyriakos giorgas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Αθηνα.
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vasilakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Προς το παρων φτιαχνω ενυδρεια σε φιλους. Στο μελλον βλεπουμε.
Για σου vasilakis! Καλα ας μην ξεφευγουμε απο το "θεμα"και μας κοψουν οι μοντερειτορ..ποτε κοιταω τα γλυκα..ποτε τα αλμυρα..χα χα χα(γελιο)ενυδρεια εννοω..θα δουμε τι θα βγη..εχω υπομονη..σου ευχομαι οτι ονειρευεσαι στον ενυδρειακοσου κοσμο..να πραγματοποιηθη..να εισαι καλα τα λεμε!
__________________
(Κανενα πλασμα στην Γη δεν ειναι ανωτερο απο αλλο!)
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 18-05-09, 20:52
Το avatar του χρήστη vasilakis
vasilakis Ο χρήστης vasilakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-07-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.237
Προεπιλογή

Δε σε κοβει κανεις κανεις. Με αγαπανε οι moderator .
Καλα ξεμπερδεματα.
__________________
Bill the Mastoras

Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 20-05-09, 22:57
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madfdg Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θα συμφωνήσω με τον φίλο παραπάνω που λέει για βράχο βουνού!Αν ήταν ασφαλής αυτός ο τρόπος θα πηγαίναμε όλοι στα βουνά και στα λαγκάδια και θα γεμίζαμε τα ενυδρεία μας με τέτοιους βράχους και δεν θα πληρώναμε αδρά!Δεν μπορούμε να ξέρουμε τι περιέχουν και αν θα δημιουργήσουν πρόβλημα στην πορεία!Για λόγους κόστους θα σου πρότεινα όταν έρθει η ώρα να αγοράσεις ψόφιο βράχο, υπάρχει σε online καταστήματα σε πολύ χαμηλές τιμές!
Γιατί το λες αυτό, δεν χρησιμοποιείται βράχος από το βουνό ή τη παραλία κατά κόρον στα κιχλιδοενυδρεία γλυκού κι όχι μόνο. Για FO πάει ο άνθρωπος και ζήτησε φτηνές λύσεις αν κατάλαβα καλά. Τι απαγορευτικό έχει δηλαδή βράχος από βουνό ή θάλασσα που αφού πλήθη και στεγνώσει καλά να χρησιμοποιηθεί για λόγους οικονομίας σε FO. O ψόφιος που πουλιέται on line ξέρουμε τι φάρμακα έχει φάει και πως βρέθηκε σε νεκρή κατάσταση;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 21-05-09, 06:18
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Αιτιολογώ γιατί το λέω!Οι φτηνές λύσεις δεν είναι πάντα και καλές.Μπορείς να ξέρεις τι περιέχει ο βουνίσιος μέσα?Χαλκό?¶λλες προσμήξεις οι οποίες είναι βλαβερές για τα ψάρια του θαλασσινού , τα οποία ξέρεις πολύ καλά και εσύ οτι δεν έχουν τις αντοχές που έχουν τα αντίστοιχα του γλυκού νερού! Φυτοφάρμακα ίσως?? Αν θέλει ο φίλος μας ας βάλει και καστανόχωμα , δικό του θέμα είναι απλά προσπαθούμε , αφού μας ρωτάει, να του πούμε τον πιο ασφαλή τρόπο!
Τέτοιο βράχο θα μπορούσε να βάλει αν είχε πάει ένα κομμάτι του σε χημείο και ήξερε την ανάλυση του (χωρίς πάλι να είναι σίγουρος αν όλος ο βράχος έχει την ίδια σύνθεση και αν όλα τα συστατικά του είναι ασφαλή)!
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 21-05-09, 07:13
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madfdg Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν θέλει ο φίλος μας ας βάλει και καστανόχωμα , !
καστανοχωμα??? FO με τουλιπες!


επειδη την καναμε προσφατα τη συζητηση αυτη με τον κωστα καταληξαμε στο οτι ποιο συμφερων ειναι να βαλεις νεκρο βραχο που εχει και τιμη 4,28 ευρω και εισαι σιγουρος. "ολα γινονται το θεμα ειναι τελικα τι συμφαιρει" τωρα παλι αν δουλευεις στο ΥΓΜΕ και εχει τα κονε ο Κυριακος μπορει να παει το πετρωμα για εξεταση.

επισης υπαρχει μια πιθανοτητα να ειναι αποδομημεμος ασβεστολυθικος βραχος θαλασσιων οργανισμων με την προυποθεση πως θα υπηρχε εκει θαλασσα καποτε.τωρα το παραδειγμα με τις κιχλιδες ειναι τελειως κουφο!αφου ειναι γλυκου νερου.οι πετρες που παρασυρονται στο ποταμι θα πεσουν.δεν εχω δει κοραλια να φυτρων σε χωραφια
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 21-05-09, 08:53
Το avatar του χρήστη vasilakis
vasilakis Ο χρήστης vasilakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-07-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.237
Προεπιλογή

Η καλυτερη επιλογη για μενα ειναι να αγοραζεις ζωντανο βραχο απο χομπιστα , με την προυποθεση οτι ξερεις να διαλεγεις.
Ο ψωφιος αργει πολυ να αποκτησει ωραια εμφανιση και δεν "ταιριαζει" με την φιλοσοφια του reef (για FO καλος ειναι) .
Ο δε βουνισιος ειναι η χειροτερη επιλογη. Το κουβαλημα και το καθαρισμα που θελει κοστιζουν πιο πολυ απο το να παρεις ψωφιο.
__________________
Bill the Mastoras

Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 21-05-09, 21:40
Το avatar του χρήστη kyriakos giorgas
kyriakos giorgas Ο χρήστης kyriakos giorgas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Αθηνα.
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vasilakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Η καλυτερη επιλογη για μενα ειναι να αγοραζεις ζωντανο βραχο απο χομπιστα , με την προυποθεση οτι ξερεις να διαλεγεις.
Ο ψωφιος αργει πολυ να αποκτησει ωραια εμφανιση και δεν "ταιριαζει" με την φιλοσοφια του reef (για FO καλος ειναι) .
Ο δε βουνισιος ειναι η χειροτερη επιλογη. Το κουβαλημα και το καθαρισμα που θελει κοστιζουν πιο πολυ απο το να παρεις ψωφιο.
Για σου vasilakis!Αν και ειμαι νεος στο χομπυ..αυτα που λες μου ακουγονται πολυ λογικα..το καλυτερο ειναι Ζωντανος βραχος θαλλασης-μετα ο ψωφιος..για πετρα βουνου δεν κανω συζητιση..ειναι βουνου και αυτο τα λει ολα.!Να εισαι καλα!
__________________
(Κανενα πλασμα στην Γη δεν ειναι ανωτερο απο αλλο!)
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 21-05-09, 22:56
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sifnos Εμφάνιση μηνυμάτων
ποιο συμφερων ειναι να βαλεις νεκρο βραχο που εχει και τιμη 4,28 ευρω και εισαι σιγουρος.

Αν εννοείς αυτόν που πουλάει το aquaristic μάλλον δεν θα έχεις αγοράσει γιαυτό το προτείνεις.
Οι λύσεις για FO είναι δύο ή αγοράζεις ζωντανό όπου βρεις ποιο φτηνά, από χομπίστα ενδεχομένως, ή πας σε παραλία και βουνό και παίρνεις από εκεί.
Αν κάνεις αυστηρά FO έχεις περισσότερες φτηνές επιλογές.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 22-05-09, 05:49
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikman Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν εννοείς αυτόν που πουλάει το aquaristic μάλλον δεν θα έχεις αγοράσει γιαυτό το προτείνεις.
Έχει plates στην τιμή που αναφέρθηκε έχει και μεγάλα κομμάτια για baserock!
Επειδή εγώ έχω αγοράσει μπορείς να μου πείς τι έχει?
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 22-05-09, 06:40
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikman Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν εννοείς αυτόν που πουλάει το aquaristic μάλλον δεν θα έχεις αγοράσει γιαυτό το προτείνεις.
Οι λύσεις για FO είναι δύο ή αγοράζεις ζωντανό όπου βρεις ποιο φτηνά, από χομπίστα ενδεχομένως, ή πας σε παραλία και βουνό και παίρνεις από εκεί.
Αν κάνεις αυστηρά FO έχεις περισσότερες φτηνές επιλογές.
εχω αγορασει.τι δε σου αρεσει.

γενικα παντως το χομπι εξελισετε καλο ειναι να ανοιγουμε τα ματια μας και να βλεπουμε και λιγο την προοδο.ναι δεχομαι οτι μια συνταγη ειναι πετυχιμενη θα την πρτεινουμε αλλα απολυτοι δεν πρεπει να ειμαστε με τιποτα.... να ριχνουμε και καμια ματια τι κανουν οι αλλοι χομπιστες στον κοσμο γιατι μπορει και αυτοι να ξερουν κατι της
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 23-05-09, 09:24
Το avatar του χρήστη kyriakos giorgas
kyriakos giorgas Ο χρήστης kyriakos giorgas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Αθηνα.
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

Τελικα Κυριοι!Τι εχετε αποφασιση στο θεμα;'Πετρα βουνου'Ειναι ασφαλης μεθοδος για reef-fish only;ειναι και για τα δυο;για το ενα;η για κανενα;Δεν ειμαι γνωστης του χομπυ,αλλα πιστευω οτι ο βραχος βουνου,επειδη δεν ξερουμε τι στοιχεια περιεχη ειναι ακαταλληλος για ενυδρειο.Αυτο εννοητε οτι θα μας το απαντιση ενας Γεωλογος η καποιος τελος παντων που σπουδασε το αντικημενο..
ΥΓ:Συμφωνο με τα λεγομενα του vasilakis-Ναυταρας!
__________________
(Κανενα πλασμα στην Γη δεν ειναι ανωτερο απο αλλο!)
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 23-05-09, 09:34
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

δε θελει γεολογο αλλα λιγη κριση αν συμφωνεις με τον bill τοτε ξεκηνα κοιτα τις αγγελιες για βραχο
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 24-05-09, 19:47
Το avatar του χρήστη vasilakis
vasilakis Ο χρήστης vasilakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-07-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.237
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kyriakos giorgas Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ειμαι γνωστης του χομπυ,αλλα πιστευω οτι ο βραχος βουνου,επειδη δεν ξερουμε τι στοιχεια περιεχη ειναι ακαταλληλος για ενυδρειο.
Αυτο που λες Κυριακο!
Σε θαλασσινο ποτε βουνισιο βραχο. Σε γλυκο βαλε και απο το διαστημα αν βρεις .
__________________
Bill the Mastoras

Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 24-05-09, 22:34
Το avatar του χρήστη kyriakos giorgas
kyriakos giorgas Ο χρήστης kyriakos giorgas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Αθηνα.
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

Για σου vasilakis!Η ψυχρη λογικη μου αυτο λεει..οχι πετρα βουνου στο θαλλασινο,αλλα για γλυκο νερο δεν ξερω..ισως να κανη..Βεβαια να ακουγα καποια λογια απο ανθρωπο γνωστη του θεματος δεν θα ελεγα οχι.....Πιστευω οτι απλα κανω υποθεσης και απο την αλλη παλη..επειδη δεν γνωριζω το αντικημενο,υπαρχει και ενα παραθυρακι στην ακρη του μυαλουμου που λεει οτι...αφου ειναι πετρα που παραγετε απο την μητερα 'Γη'γιατι να μην κανη και στο θαλλασινο ενυδρειο..το μονο που θα χρειαζοταν..να ξεραμε τα στοιχεια συμβατοτητας της με την πετρα θαλλασης..Υποθετο οτι μυγματα-κραματα πετρων υπαρχουν απηρα..τα οποια καποια κανουν..και αλλα οχι..Νομιζω εσεις που γνωριζετε τα ενυδρεια..υπαρχουν ψαρια που αρεσκονται σε καποιο ειδος πετρας-ανεμονας-αχιβαδας-πρασιναδας-κοραλιων...κλπ Οπως καταλαβαινουμε ειναι θεμα οργανισμου των ψαριων ισως..τι ακρυβως θελουν στον βιοτοποτους!Υποθεσης κανω..!.
__________________
(Κανενα πλασμα στην Γη δεν ειναι ανωτερο απο αλλο!)
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 24-05-09, 23:44
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madfdg Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχει plates στην τιμή που αναφέρθηκε έχει και μεγάλα κομμάτια για baserock!
Επειδή εγώ έχω αγοράσει μπορείς να μου πείς τι έχει?

Στο τιμή πρέπει να υπολογιστούν και τα μεταφορικά που ανεβάζουν το κόστος.
Ο ψόφιος στεγνός βράχος πουλιέται 7 ευρώ εδώ στην επαρχία. Στην Αθήνα ίσως να τον βρεις και φτηνότερο και θα διαλέξεις και τα κομμάτια, σε αντίθεση με το aquaristic που θα σου στείλει ότι γουστάρει.
Κι εγώ είχα πάρει από aquaristic όταν ήθελα να ξεκινήσω το θαλασσινό και τα κομμάτια που μου έστειλε ήταν τόσο μάπα που τα χάρισα σε πετσοπά. Μου είχα κάνει πολύ κακή εντύπωση θυμάμαι που τα κομμάτια δεν ήταν ολόλευκα αλλά είχαν μία μαυριλοπρασινίλα πάνω τους ,σε διάφορα σημεία έντονη.
Τώρα εσύ λες ότι σου άρεσε τόσο που τον συστήνεις κιόλας. Εγώ να το δεχτώ ότι σε σένα έστειλε καλύτερο βράχο επομένως το συμπέρασμα που βγαίνει είναι ότι παίζουμε με πιθανότητες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 25-05-09, 08:27
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kyriakos giorgas Εμφάνιση μηνυμάτων
Για σου vasilakis!Η ψυχρη λογικη μου αυτο λεει..οχι πετρα βουνου στο θαλλασινο,αλλα για γλυκο νερο δεν ξερω..ισως να κανη..Βεβαια να ακουγα καποια λογια απο ανθρωπο γνωστη του θεματος δεν θα ελεγα οχι.....Πιστευω οτι απλα κανω υποθεσης και απο την αλλη παλη..επειδη δεν γνωριζω το αντικημενο,υπαρχει και ενα παραθυρακι στην ακρη του μυαλουμου που λεει οτι...αφου ειναι πετρα που παραγετε απο την μητερα 'Γη'γιατι να μην κανη και στο θαλλασινο ενυδρειο..το μονο που θα χρειαζοταν..να ξεραμε τα στοιχεια συμβατοτητας της με την πετρα θαλλασης..Υποθετο οτι μυγματα-κραματα πετρων υπαρχουν απηρα..τα οποια καποια κανουν..και αλλα οχι..Νομιζω εσεις που γνωριζετε τα ενυδρεια..υπαρχουν ψαρια που αρεσκονται σε καποιο ειδος πετρας-ανεμονας-αχιβαδας-πρασιναδας-κοραλιων...κλπ Οπως καταλαβαινουμε ειναι θεμα οργανισμου των ψαριων ισως..τι ακρυβως θελουν στον βιοτοποτους!Υποθεσης κανω..!.
βρε κυριακο.αφου ολα αυτα που λες τα ειπαμε ποιο πανωτι νοημα εχουν οι υποθεσεις?
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 25-05-09, 19:28
Το avatar του χρήστη kyriakos giorgas
kyriakos giorgas Ο χρήστης kyriakos giorgas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Αθηνα.
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sifnos Εμφάνιση μηνυμάτων
βρε κυριακο.αφου ολα αυτα που λες τα ειπαμε ποιο πανωτι νοημα εχουν οι υποθεσεις?
Για σου sifnos!Εχω πει αν καταλαβες...οτι (((δεν γνωριζω το χομπυ))) οποτε κανω υποθεσης.Αλλα εση που ξερης το αντικημενο απεδηξε οτι αυτα που υποστιρηζης στο θεμα ειναι Αληθινα....τοποθετησου να βγαλουμε συμπερασμα στο ''Θεμα''(((Εγω απο εσας μαθαινω)))
__________________
(Κανενα πλασμα στην Γη δεν ειναι ανωτερο απο αλλο!)
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 25-05-09, 20:59
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madfdg Εμφάνιση μηνυμάτων
Κυριάκο όταν λέμε κάνιστρο με σιποράξ εννοούμε ένα εξωτερικό φίλτρο το οποίο περιέχει υλικό (σιποράξ) για να υποστηρίξει την βιολογία του ενυδρείου μας. Δεν θα συμφωνήσω με τον φίλο παραπάνω που λέει για βράχο βουνού!Αν ήταν ασφαλής αυτός ο τρόπος θα πηγαίναμε όλοι στα βουνά και στα λαγκάδια και θα γεμίζαμε τα ενυδρεία μας με τέτοιους βράχους και δεν θα πληρώναμε αδρά!Δεν μπορούμε να ξέρουμε τι περιέχουν και αν θα δημιουργήσουν πρόβλημα στην πορεία!Για λόγους κόστους θα σου πρότεινα όταν έρθει η ώρα να αγοράσεις ψόφιο βράχο, υπάρχει σε online καταστήματα σε πολύ χαμηλές τιμές!

Δεν το θέλω αλλά θα πρέπει να σου πώ ακόμη μια φορά να επιλέξεις τι θα κάνεις γιατί με τις αποσπασματικές αυτές ερωτήσεις το μόνο που κερδίζεις είναι να μπερδευεσαι παραπάνω!Διάλεξε , πές το μας και θα σου δώσουμε όλες τις πηγές να διαβάσεις και να φτιάξεις ένα όμορφο απροβλημάτιστο ενυδρείο!
[quote=madfdg;356271]Αιτιολογώ γιατί το λέω!Οι φτηνές λύσεις δεν είναι πάντα και καλές.Μπορείς να ξέρεις τι περιέχει ο βουνίσιος μέσα?Χαλκό?¶λλες προσμήξεις οι οποίες είναι βλαβερές για τα ψάρια του θαλασσινού , τα οποία ξέρεις πολύ καλά και εσύ οτι δεν έχουν τις αντοχές που έχουν τα αντίστοιχα του γλυκού νερού! Φυτοφάρμακα ίσως?? Αν θέλει ο φίλος μας ας βάλει και καστανόχωμα , δικό του θέμα είναι απλά προσπαθούμε , αφού μας ρωτάει, να του πούμε τον πιο ασφαλή τρόπο!
Τέτοιο βράχο θα μπορούσε να βάλει αν είχε πάει ένα κομμάτι του σε χημείο και ήξερε την ανάλυση του (χωρίς πάλι να είναι σίγουρος αν όλος ο βράχος έχει την ίδια σύνθεση και αν όλα τα συστατικά του είναι ασφαλή)![/quote]

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sifnos Εμφάνιση μηνυμάτων
καστανοχωμα??? FO με τουλιπες!


επειδη την καναμε προσφατα τη συζητηση αυτη με τον κωστα καταληξαμε στο οτι ποιο συμφερων ειναι να βαλεις νεκρο βραχο που εχει και τιμη 4,28 ευρω και εισαι σιγουρος. "ολα γινονται το θεμα ειναι τελικα τι συμφαιρει" τωρα παλι αν δουλευεις στο ΥΓΜΕ και εχει τα κονε ο Κυριακος μπορει να παει το πετρωμα για εξεταση.

επισης υπαρχει μια πιθανοτητα να ειναι αποδομημεμος ασβεστολυθικος βραχος θαλασσιων οργανισμων με την προυποθεση πως θα υπηρχε εκει θαλασσα καποτε.τωρα το παραδειγμα με τις κιχλιδες ειναι τελειως κουφο!αφου ειναι γλυκου νερου.οι πετρες που παρασυρονται στο ποταμι θα πεσουν.δεν εχω δει κοραλια να φυτρων σε χωραφια
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kyriakos giorgas Εμφάνιση μηνυμάτων
Για σου sifnos!Εχω πει αν καταλαβες...οτι (((δεν γνωριζω το χομπυ))) οποτε κανω υποθεσης.Αλλα εση που ξερης το αντικημενο απεδηξε οτι αυτα που υποστιρηζης στο θεμα ειναι Αληθινα....τοποθετησου να βγαλουμε συμπερασμα στο ''Θεμα''(((Εγω απο εσας μαθαινω)))
ουτε εγω ξερω το αντικειμενο.ολοι μαθαινουμε.τι παραπανω εξηγηση απο τα κοκκινα γραματα?αφου τοποθετηθηκαμε απο την αρχη.αποδηξη οτι ο θαλασσινος βραχος ειναι αποδομημενοι αβσεστολυθικοι οργανισμοι ή οτι η πετρα του βουνου μπορει να εχει φυτοφαρμακα ή/και προσμηξεις χαλκου??εχουν αποδιχτει εδω και εκατομυρια χρονια.δεν ειναι κατι καινουργιο που ανακαλυψαμε εμεις τωρα.το οτι δεν ειναι εμφανες στο ματι δε σημαινει οτι δεν ισχυει...
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κατασκευη Φωτιστικου Για Reef Ενυδρειο (και Οχι Μονο) accnt Φωτισμός 21 01-08-12 10:11
reef διακοσμηση σε ενυδρειο γλυκου νερου chris@ Γλυκό νερό - Γενικά 8 14-04-09 14:57
αρχαριος σε reef kein Θαλασσινό νερό - Γενικά 2 04-01-08 12:54
αλλαγη σχεδιων για ενυδρειο reef deMetrIs Reef 65 15-06-07 11:10
Τι χρειαζομαι για να στησω ενα ενυδρειο ως αρχαριος? mikenuke Αρχάριοι γλυκού νερού 0 03-07-05 01:12

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07309 seconds with 13 queries