Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Ψάρια θαλασσινού νερού > Reefsafe

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-06-04, 15:47
Το avatar του χρήστη dragon
dragon Ο χρήστης dragon δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-06-2004
Περιοχή: ΤΕΙ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή βοηθεια ενυδρείο clownfish

κάνω ένα πείραμα αναπαραγωγής clownfish για την σχολή μου (Τ.Ε.Ι. Μεσολογγίου) και χρειάζομαι βοήθεια για το στήσιμο του, το φωτισμό, φίλτρα, τεστ μετρήσεων.
το ενυδρείο μου είναι 100χ40χ40cm
αγόρασα:
αραγονιτη "ζωντανό" 10 κιλά και 20 κιλά "ψόφιο"
τεστ κιτ για Ca, PHO4, NH4, NO2, NO3
λάμπα 18000κ φθορίου και ακτινική μπλε
μπουκαλάκι με βακτήρια

τι άλλο χρειάζομαι για αρχή
ευχαριστώ εκ τον πρότερων κάθε πληροφορία είναι πολύτιμη για μένα γιατί οι καθηγητές μου δεν γνωρίζουν και πολλά πράγματα και δεν έχω βοήθεια από πουθενά.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-06-04, 17:59
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

θαλλασινο = διαβασμα.. πολυ διαβασμα... παρα πολύ διαβασμα..!!!!
Θα σου συνηστουσα να διαβάσεις το SRAB (Small Reef Aquarium Basics) που είναι ένα κομπλε βιβλίο πάνω στο reef και στο πώς να το ξεκινήσεις και αν έχεις οποιεσδηποτε απορείες να μας τις ξαναθεσεις


Απο εκει και περα ισχύει ότι και ΄σε όλα τα ενυδρεία....
Κανε κύκλο το ενυδρέιο σου , κανε τα τεστάκια , και όταν σε κανα μηνα δείς να σταθεροποιουνται οι παραμετροι σου , βαλε τον βράχο σου, βαλε την ανεμώνη σου και μετα τα κλοουνακια σου....

περισσότερα μπορεις να δείς και εδω:
http://www.google.com/search?q=breed...utf-8&oe=utf-8

http://www.netpets.org/fish/referenc.../brdclown.html


http://www.petstation.com/clownfish.html




Αλέξανδρος
__________________
Το τσιράκι
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-06-04, 13:00
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Dragon καλημερα. Εχεις αναλαβει κατι που περα δυσκολο ειναι και βαβουριαρικο. Δεν θα σου αναλυσω τωρα πως το εννοω γιατι δεν θα μας φτασει το board, αλλα θα σου πω πως χρειαζεσαι τρεις τροφικες αλυσιδες φυτοπλανκτον-μονοκυταρη αλγη,ζοωπλακτον-rotifers,αρτεμια.

Εχω ενα θαυμασιο βιβλιο που ειναι αποκληστικα για αναπαραγωγη κλοουν. Θα σου στειλω τον τιτλο με p.m. Αλλα πριν μπεις στα βαθια εχεις ακομα πολλα δυσκολα πραγματα να μαθεις. Πως και πηρες τετοια εργασια? Θελει αρκετες γνωσεις κατι τετοιο. Προσβαση στις τρογικες αλυσιδες που σου ανεφερα εχεις? Εαν δεν εχεις δεν υπαρχει περιπτωση να καταφερεις να μεγαλωσεις γονο. Επισεις μεχρι να σχηματιστει ζευγαρι θελεις καποιο χρονο αρκετο. Δεν χρειαζεται απαραιτητα ανεμωνη για να πετυχης αναπαραγωγη. Θελει ομως ψαξιμο και διαβασμα.

Οι αποριες σου πρακτικα θα ειναι απειρες αλλα ρωτα και...εμεις εδω ειμαστε. Ποσο χρονο εχεις για το project? Εχεις καποια προηγουμενη εμπειρια στο θαλλασινο?
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-06-04, 15:28
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή Re: βοηθεια ενυδρείο clownfish

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dragon
κανω ενα πειραμα αναπαραγωγης clownfish για την σχολή μου (Τ.Ε.Ι. Μεσολογγιου) και χρειαζομαι βοηθεια για το στησιμο του, το φοτισμο, φιρλτρα, τεστ μετρισεων.
το ενυδρειο μου ειναι 100χ40χ40cm
αγωρασα:
αραγονιτη "ζωντανο" 10 κιλα και 20 κιλα "ψοφιο"
τεστ κιτ για Ca, PHO4, NH4, NO2, NO3
λαμπα 18000κ φθοριου και ακτινικη μπλε
μπουκαλακι με βακτηρια
Χαρά στο κουράγιο σου. Θέλει σκέψη η απορία σου. Μπορείς να μου πεις τι χρονοδιάγραμμα έχεις;
Εγώ βλέπω δύο δυσκολίες στο ξεκίνημα. Πώς θα βρεις ζευγάρι; Πρέπει να βάλεις μερικούς μικρούς clown ταυτόχρονα στο ενυδρείο και να περιμένεις να βγουν αρσενικός και θυληκιές. Αυτό θέλει χρόνο αλλά και στήσιμο του ενυδρείου οπότε πιστεύω ότι τα λίτρα σου είναι λίγα. Δες τις αναπαραγωγικές ιδιαιτερότητες του ψαριού. Αν η γονιμοποίηση των αυγών γίνεται με το συνήθη τρόπο (ψεκασμό σπέρματος) πρέπει να δεις τη ροή του νερού και το καθαρισμό για να μπορέσει να μείνει τον απαιτούμενο χρόνο για γονιμοποίηση. Άρα θα έβαζα και μπόλικο βράχο για να δημιουργήσει περιοχές προστασίας από τη ροή του νερού. Τι άλλο δεν ξέρω. Α θέλεις και δεύτερο ενυδρειάκι για να μεταφέρεις τα μικρά όταν έρθει η ώρα. Εκεί πρέπει να έχεις απλό φίλτρο με αεροσωλήνα για να μην τραβάει τα μικρά. Δύσκολα τα πράγματα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-06-04, 20:45
Το avatar του χρήστη dragon
dragon Ο χρήστης dragon δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-06-2004
Περιοχή: ΤΕΙ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

αγαπητε discos για τις τρεις τροφικες αλυσιδες που ανεφερες δεν εχω προβλημα στην σχολη μου (Ιχθυοκομιας-αλιειας) εχουμε παραγωγη. οχι δεν εχω προηγουμενη εμπειρια σε θαλασσινο αλλα εχω εμπειρια σε ενυδρεια γλυκου και υφαλμυρου απο hobby και λογο σχολης. σαν χρονο εχω πεντε μηνες μετα τελιωνω την σχολη αλλα μπορω να το τρεναρω και λιγο ακομα. αυτο το πειραμα ξερω ειναι σχεδον ακατορθωτο αλλα ειμαι ερωτευμενος με αυτο που κανω και πιστεψε με μονο με αυτο ασχολουμαι τον τελευταιο καιρο, διαβαζω οσο μπορω περισοτερο και οτι καλυτερο βρω. σαν οδηγο αγορασα ενα βιβλιο απο amazon το clownfishes ειναι αρκετα γνωστο αλλα αν θελεις discos στηλε και την δικια σου προταση σε βιβλιο που ειπες. αυτο για τις ανεμονες οτι δεν ειναι απαρετητες το διαβασα και εγω αλλα πρεπει να βαλω κατι αλλο π.χ. μαλακο κοραλι; ή δεν χρειαζεται τιποτα;
αυτο για το ζευγαρι niktso προσπαθω να βρω να αγορασω εκεινο που θα μου δωσει τα πιο γρηγορα και καλα αποτελεσματα. ακουσα οτι μπορεις να αγορασεις ετοιμο ζευγαρι εσυ τι λες; ποσο χρονο παιρνει για να ζευγαρωσουν γενικοτερα;
ξεκινησα απο σημερα να ετοιμαζω νερο. α εχω και μια αλλη απορια το στροσιμο και γενικα η υποστηριξη του ενυδρειου με αμμο και live rock; ή να βαλω και ενα εξωτερικο φιλτρο που μου παρεχει η σχολη με bactroballs, σφουγαρι και scimmer; αν βαλω το εξωτερικο φιλτρο το live rock χρειαζεται;
Αυτα για την ωρα ευχαριστω ολους για το ενδριαφερον σας!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-06-04, 22:45
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dragon
αυτο για το ζευγαρι niktso προσπαθω να βρω να αγορασω εκεινο που θα μου δωσει τα πιο γρηγορα και καλα αποτελεσματα. ακουσα οτι μπορεις να αγορασεις ετοιμο ζευγαρι εσυ τι λες; ποσο χρονο παιρνει για να ζευγαρωσουν γενικοτερα;
ξεκινησα απο σημερα να ετοιμαζω νερο. α εχω και μια αλλη απορια το στροσιμο και γενικα η υποστηριξη του ενυδρειου με αμμο και live rock; ή να βαλω και ενα εξωτερικο φιλτρο που μου παρεχει η σχολη με bactroballs, σφουγαρι και scimmer; αν βαλω το εξωτερικο φιλτρο το live rock χρειαζεται;
Αυτα για την ωρα ευχαριστω ολους για το ενδριαφερον σας!
Για να αγοράσεις ζευγάρι δεν έχω τη παραμικρή ιδέα. Είμαι σίγουρος ότι Αθήνα δεν μπορείς να αγοράσεις. Τουλάχιστο εγώ τόσα χρόνια δεν έχω δει ποτέ. Βράχο θα βάλεις σίγουρα για να έχεις χώρο για παιχνίδι και πιό φυσικό περιβάλον.Επίσης θα βοηθήσει και στο στρώσιμο. Τώρα για φίλτρο σίγουρα εξωτερικό με καλό βιολογικό, (πάρα πολλές bactoballs αν και δεν τις εκτιμώ) , όχι skimmer και όχι κάρβουνο για να έχεις όσο το δυνατό πιο πολλά "ζουμιά" στο ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-06-04, 19:06
Το avatar του χρήστη dragon
dragon Ο χρήστης dragon δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-06-2004
Περιοχή: ΤΕΙ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Τα πρώτα βήματα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-06-04, 19:50
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Πόσο κοντά σε σένα είναι η Θέσσαλονίκη;Στους Αμπελόκηπους είναι κάποιος που κάνει εδώ και καιρό αναπαραγωγή στους κλόουν με σχετικά καλά αποτελέσματα(έχω δεί τα πιτσιρίκια -για κάποιους άπιστους ).Οι Θεσσαλονικείς θα το ξέρουν:Πράσινο νησί,Χρήστος Αστόγλου.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-06-04, 23:28
Το avatar του χρήστη x-nos
x-nos Ο χρήστης x-nos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 299
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην x-nos
Προεπιλογή

Ναι, τον ξέρω πολύ καλά είναι δίπλα απο το σπίτι μου και εγώ απο εκεί πείρα τα δικά μου Clown και μου είπε ότι μπορεί να ξεχορίσει το αρσενικό από το θηλυκό αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να πεί καμιά πλιροφορία για την αναπαραγωγή με τίποτα!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-06-04, 00:58
Το avatar του χρήστη dragon
dragon Ο χρήστης dragon δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-06-2004
Περιοχή: ΤΕΙ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Το να κάνει κάποιος μια έρευνα αν δεν μοιράζεται την εμπειρία του με άλλους ερευνητές τότε πολύ απλά δεν κάνει έρευνα.
Οι προσπάθειες που γίνονται πρέπει να γίνονται έτσι ώστε να ανοίγονται στον κλάδο νέοι ορίζοντες. Εγώ είμαι ανοιχτός σε όλους και ήθελα την βοήθεια όλων όσων γνωρίζουν κάτι σε αυτό το θέμα, με σκοπό την ανάπτυξη και τον γόνιμο προβληματισμό.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-06-04, 01:10
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis
Γιατι σε ΠΜ ο τιτλος?
O τιτλος ειναι CLOWNFISHES του JOYCE D. WILKERSON
ειναι αυτο που παραγγειλες και ειναι ενα ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ ΒΙΒΛΙΟ. Μιλαμε για το απολυτο βιβλιο για τους κλοουν. Θα σου δωσει πολυ μεγαλη βοηθεια, απλα κοιτα να το διαβασεις προσεκτικα. Κανεις αλλος δεν μπορει να σου πει κατι παραπανω απο το βιβλιο, και κατ'εμε ουτε καν κοντα...


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dragon
Το να κάνει κάποιος μια έρευνα αν δεν μοιράζεται την εμπειρία του με άλλους ερευνητές τότε πολύ απλά δεν κάνει έρευνα.
Οι προσπάθειες που γίνονται πρέπει να γίνονται έτσι ώστε να ανοίγονται στον κλάδο νέοι ορίζοντες. Εγώ είμαι ανοιχτός σε όλους και ήθελα την βοήθεια όλων όσων γνωρίζουν κάτι σε αυτό το θέμα, με σκοπό την ανάπτυξη και τον γόνιμο προβληματισμό.
Εδω εισαι λαθος. Το παιδι αυτο στη συμπρωτευουσα δεν ειναι ερευνητης, το βιβλιο που σου ειπα να διαβασε το πολυ πολυ και βρηκε τις αλυσιδες τροφιμων, το παιδι ειναι ιδιωτης και ειναι δικαιωμα του να πει κατι η οχι...Ευχη ολων ειναι να κανεις εσυ την αρχη και να μοιραστεις την πειρα σου μαζι μας. Διαβασε το βιβλιο σου προσεχτικα οταν το παρεις και μετα εδω ειμαστε...Με την καλη εννοια..

Εχεις προσβαση σε μυσηδες?
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-06-04, 04:22
Το avatar του χρήστη dragon
dragon Ο χρήστης dragon δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-06-2004
Περιοχή: ΤΕΙ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

discos το βιβλίο το έχω ήδη στα χέρια μου και το διαβάζω εδώ και ένα μήνα και μάλιστα το ξαναδιαβάζω για καλύτερα συμπεράσματα. Αλλά αυτό που με ανησυχεί είναι ότι μέσα στο βιβλίο τα πράγματα είναι πιο απλά απ'ότι διαβάζω στις συζητήσεις που γίνονται εδώ στο GAB και προσπαθώ να φανταστώ τι θα συναντήσω, ένα ενυδρείο που δεν θα ρυθμίζεται με τίποτα σε συνθήκες αναπαραγωγής ή όλα μέλη γάλα.
παντός το μόνο σίγουρο είναι ότι ο χρόνος είναι ο μεγαλύτερος εχθρός μου και δεν υπάρχει χώρος για λάθη γιατί κοστίζει σε χρόνο και χρήμα.
Πάντως θα ήθελα κάποιον ρε discos που να μπορεί να με καθοδηγεί σαν μέντορας στα βήματα μου και για αυτό χαλιέμαι με αυτά που μου λένε για το παιδί που ασχολείται ήδη με τα clownfish και δεν θέλει να μιλήσει
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από discos
Εχεις προσβαση σε μυσηδες?
όταν λες μυσιδες, που σημαίνει μωρά γαρίδες, εννοείς αρτεμια νεογέννητα? αν ναι τότε εχω!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-06-04, 05:06
nhreas Ο χρήστης nhreas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2003
Περιοχή: veria
Μηνύματα: 219
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nhreas Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nhreas
Προεπιλογή

τον χρηστο στην θεσαλλονικη τον ξερω πολυ καλα ,ειναι επαγγελματιας και δεν λεει με τιποτα και σε κανεναν το πως γινεται.σιγουρα το μεγαλο προβλημα σου θα ειναι εφοσον πετυχεις αναπαραγωγη η τροφικη αλυσιδα.εαν στους δισκους ειναι μια φορα δυσκολη εδω ειναι χιλιες.στον χρηστο εχω δει πολλες γεννες ανα καιρους αλλα οχι παντα μεγαλωματα .μαλιστα εχω απο τις γεννες του ενα percula μικρο.εφοσον πετυχεις ζευγαρι βαλε μεσα στο tank σου απο την αρχη ενα νεκρο clabs ανοιχτο, οσες γεννες ειδα στον χρηστο τα αυγα τα ειχαν κολλημενα μεσα σ'αυτο.φυσικα το ζευγαρι που θα επιλεξεις να ειναι μεγαλα clown.καλη τυχη
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-06-04, 13:07
Το avatar του χρήστη dragon
dragon Ο χρήστης dragon δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-06-2004
Περιοχή: ΤΕΙ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nhreas
βαλε μεσα στο tank σου απο την αρχη ενα νεκρο clabs ανοιχτο
τι ειναι αυτο nhreas που αναφερεις;
__________________
-WATERBASED LIFE-
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 06-06-04, 15:08
Το avatar του χρήστη x-nos
x-nos Ο χρήστης x-nos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 299
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην x-nos
Προεπιλογή

Ναι έχει δίκιο ο Nhreas! Είναι ένα μεγάλο κοχύλι σαν αυτά που έχουν τα μαργαριτάρια μέσα και έχει το μισό κάθετα στιριγμένο στον πάτο! Έχει κάνει και πολλά επιτυχημένα μεγαλόματα απο Clown και τα έχω δει αν και τα πιο πολλά γίνονται στο σπίτι του και έχει πολλά ζευγάρια!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 06-06-04, 15:55
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

clab = claμ = διβαλβο ...
κοχύλι (πολύ πιθανό απο τριντακνα)


Αααααχχχ τα ορθογραφικα...




Αλέξανδρος
__________________
Το τσιράκι
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 06-06-04, 18:31
nhreas Ο χρήστης nhreas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2003
Περιοχή: veria
Μηνύματα: 219
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nhreas Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nhreas
Προεπιλογή

ε ρε αλεξανδρε !!~αντε παλι με την γραμματικη!!!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 06-06-04, 19:14
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

χεχεχε
σμουτς

Παντα στην διαθεση σας...




Αλέξανδρος
__________________
Το τσιράκι
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 06-06-04, 22:43
Abdul Ο χρήστης Abdul δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2004
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Κατ΄ αρχήν δράκε , τα πας πολύ καλά , τα απλα που διαβάζεις είναι απλά το μινιμουν των απιτήσεων , το αν θα αναπαραχθεί σε ένα τέτοιο περιβάλλον εξαρτάτε και απο το που και πως ηταν πριν μπει στο καινουργιο του χώρο , αν είναι άγριο δε το νομίζω ή καποιο που πριν είχε μια ανεμώνη ενώ τώρα όχι .
Στο ΄pet city΄ γλυφάδας έχω δεί αρκετά , κατα καιρούς ζευγάρια , αν τι ψάξεις λίγο θα βρείς σίγουρα , αν όχι πάντως δοκίμασε με νεαρά σε ηλικία κλοουνάκια
Το βράδυ άφηνε να μπει λίγο φως απο το φεγγαρι , ετσι να φτιαχνει ατμοσφαιρα ενω θα πρέπει να καλύψεις τισ εισόδους απο τους κυκλοφορητές και κοίτα να έχει οριμάσει το νερό καλά πριν ξεκινίσεις .
ΑΡΕ ΤΙ ΜΟΥ ΚΑΝΑΤΕ , ΣΤΗ ΠΡΪΖΑ ΜΕ ΒΑΛΑΤΕ
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 06-06-04, 22:51
Το avatar του χρήστη x-nos
x-nos Ο χρήστης x-nos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 299
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην x-nos
Προεπιλογή

Η λήση με τα μικρά Clownάκια μάλον δεν τον σηνφέρει γιατί όπως είπε το πιέζει ο χρόνος!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 06-06-04, 23:11
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Abdul
Στο ΄pet city΄ γλυφάδας έχω δεί αρκετά , κατα καιρούς ζευγάρια , αν τι ψάξεις λίγο θα βρείς σίγουρα , αν όχι πάντως δοκίμασε με νεαρά σε ηλικία κλοουνάκια
Τι λετε βρε παιδια, πως γινεται αυτο και δεν το εχω δει ποτε? Ποτε αυτο το μαγαζι οπως και ΚΑΝΕΝΑ στην Ελλαδα δεν εχει πουλησει ζευγαρι κλοουν γιατι απλα δεν ειναι σε θεση να ξερει τι ειναι. Ποιος σου λεει οτι αυτα τα 2 που βλεπεις ειναι ζευγαρι? Επειδη ειναι μαζι? Δεν παιζει κανενα ρολο.
Ζευγαρια κλοουν στην Ελλαδα απλα δεν υπαρχουν για παρα πολλους λογους. Σκεφτητε λιγο και θα δειτε γιατι.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 06-06-04, 23:57
Abdul Ο χρήστης Abdul δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2004
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Δίσκο δε διαφωνώ αλλα σίγουρα το προτιμώ απο δύο εντελώς ξεκάρφωταυς και πάντα ανάμεσα σε μιά ομάδα που συνηπάρχει για κάμποσο διάστημα εγώ θα διάλεγα τα δύο μεγαλύτερα

Δράκο , πήγενε σε ένα εκτροφίο μύδιών / στρείδιών κλπ και παρε δύο τρία απο τα μεγαλύτερα απο τα ειδη που θα βρεις και θα κάνεις τη δουλεία σου , μη ξεχάσεις να τα καθαρισεις-αποστειρόσεις σε υψιλή θερμοκρασία
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 07-06-04, 11:01
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Abdul
Δίσκο δε διαφωνώ αλλα σίγουρα το προτιμώ απο δύο εντελώς ξεκάρφωταυς και πάντα ανάμεσα σε μιά ομάδα που συνηπάρχει για κάμποσο διάστημα εγώ θα διάλεγα τα δύο μεγαλύτερα
Πριν ανεφερες οτι εχει ζευγαρι.Τωρα λες οτι καλυτερα 2 απο μια ομαδα που υπαρχει καιρο μαζι. Αλλο το ενα ομως και αλλο το αλλο. Καλα εκανες και το διευκρινησες.

Επισης με ποια λογικη προτινεις να παρει τα 2 μεγαλυτερα? Πιστευεις πως ειναι καλυτερο αυτο απο το να παρει ενα μεγαλο και ενα μικροτερο αισθητα? Το εχεις διαβασει καπου αυτο? Θελω απλα να ξερω που εχεις βαση και προτινεις. Μπορεις να αναφερεις τις πηγες σου?

Απο την στιγμη που κανεις στην ελλαδα δεν εχει καποια παρομοια εμπειρια, μην προτινουμε κατι που νομιζουμε πως θα ειναι σωστο.Καλο ειναι να εχουμε σαν βαση αυτα αναφερουν τα αγγλοφωνα και μονο βιβλια. Πραγματα που εχουν δοκιμαστει για χρονια και προτεινονται απο εμπειρους clown breeders.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 07-06-04, 11:15
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Abdul
Δίσκο δε διαφωνώ αλλα σίγουρα το προτιμώ απο δύο εντελώς ξεκάρφωταυς και πάντα ανάμεσα σε μιά ομάδα που συνηπάρχει για κάμποσο διάστημα εγώ θα διάλεγα τα δύο μεγαλύτερα
Αλλο ειχες πει πριν, πριν μιλησες για ζευγαρια, αλλο ζευγαρι και αλλο ειναι μια ομαδα κλοουν μαζι, ξερεις εαν αυτα τα κλουνακια ειναι απο τον ωκεανο η εαν ειναι απο breeders? Πιθανον να ξερεις, ξερεις ομως εαν καποια απο αυτα ειναι αδελφια εαν ειναι απο breeders? Πολυ πιθανο να ειναι αλλα το προσπερναμε. Πως ξερεις πως πρεπει να κρατησει τα 2 μεγαλυτερα?Σε ποιο ειδος απο ολα τα κλοουν του προτινεις αυτο?Ποιο ειδος προτινεις για ποιο ευκολο να ζευγαρωσει και να μεγαλωσει το γονο του? Ποιες πηγες εχεις?

Ζηταω μια απαντηση εδω για να δω οτι ο αλλος ξερει τι προτινει. Η ημιμαθεια λενε πως ειναι χειροτερη απο την αμαθεια.Θελω να πιστευω πως εδω ξερουμε γιατι μιλαμε.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 07-06-04, 17:39
Abdul Ο χρήστης Abdul δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2004
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

ΔΪσκο , τι εμπειρία έχεις γενικότερα στο θαλασσινό νερό ? παρομοια εμπειρία σαν πια ?

άσε με να δοκιμάσω για απάντηση ,
α) ¨Εχω διαβασει όλα τα σαιτ , εχω πάρει κάποιο βιβλίο που αναφέρει αναπαραγωγή έιμαι γενικότερα *ΜΠΙΠ!!* (Διορθωση απο Moderator! Γράψε "πορωμένος" βρε αδελφε) * πορωμένος με το θέμα αλλα δεν το εχω κάνει ακόμα
β) ¨Εκανα δύο αποτυχειμένες προσπάθειες και άρα... απλα δε γίνετε
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 07-06-04, 19:41
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Λοιπον... αρχισαμε παλι.....

Οι Παλιοι!!!
Λιγο αυτοσυγκρατηση!!!
Δεν μπορειτε να περιμένετε να έχουν όλοι υπολοιποι της γνώσεις σας.

Οι Νεοι!
Λιγο αυτοσυγκρατηση!!!
Δεν μπορείτε να περιμενετε ότι ολοι θα σας δεχθουν εσας και τα γραφώμενα σας με ανοικτες αγγαλες ειδικα σε περιπτωσεις που δε γνωρίζουν το ποιόν σας και το επιπεδό σας... Καντε λίγο υπομονη και το βασικότερο δώστε και στους υπολοιπους την δυνατότητα να δούνε το επιπεδο σας...

Αν έχετε προβλημα και αντιρήσεις με καποιον συζητηστε το πρωτα σε πρωσοπικο επιπεδο και αν περάσετε σε δημόσιο επιπεδο προπαντώς διατηρήστε κάποιο επιπεδο στην κουβέντα.!
Εδω δεν είνια γηπεδο για να ακουγωνται διαφορες λεξεις και φρασεις
Ειναι ένα μερος που μπαίνουν ΟΛΟΙ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ για να διαβασουν και να μαθουν νεα πραγματα.....

Οι νεοι στο χομπι!
Αν δεν είστε σιγουροι για κατι καλυτερα είναι να ρώτησετε παρα να γραψετε στο στύλ "ακουσα ... μου έιπαν ... κλπ "
Πιστεψτε με κανενας δεν θα σας αρνηθει την γνώση... Αλλώστε για αυτο υπάρχει το φορουμ....

Οι παλαιοί στο χομπι...
ΥΠΟΜΟΝΗ!!!!!!!!
Μην περιέμενετε ότι όλοι έχουν το επιπεδο γνωσεων σας!
Να περιμένετε ότι θα σας ρώτησουν απο εντελώς ηλιθιες ερωτησεις έως ακρως τεχνικές.
Και αν καποιος πει κάτι εξοφθαλμα λαθος το να αρχίσουμε και να χώνουμε μπινελικια είναι σίγουρα ότι χειρότερο μπορούμε να κανουμε....

Ναι παραδεχωμαι ότι και εγω το έχω κανει , αλλα προσπαθω να συγκρατώ τον εαυτο μου. Επιπλεον δεν θεώρω τον εαυτο μου μετα απο 4 χρονια στο Reef σαν γνωστη, και ποτε δεν θα τον θεωρησω όσα χρόνια και αν περάσουν. Ακομα διαβάζω σαν παλαβος και ακομα δοκιμαζω τεχνικές πανω σε αυτό το κομματι του χόμπι...
Και αν είναι κατι γιατο οποίο δεν έχω γνωσεις έχω το θαρρος να το πώ ή απλα να το "βουλώσω" και να μην μεταφερω λαθός μυνηματα του στυλ "μου ειπαν, ακουσα , υποψιάζομαι κλπ"

Απο εδω και στο εξής έαν δώ μυνημα με βαριους χαρακτηρισμους θα τρώει γείωση και διόρθωση μονο στην περιτπωση που έχει ενδιαφερον περιεχόμενο....

Επισις εαν δω ότι σε μυνήματα που ζήτάνε βοήθεια καποιοι φιλοι αρχιζει αντιπαραθεση θα τα μεταφερω σε πρωσοπικα μυνηματα... και μπορω πολύ ευκολα να το κάνω σε επιπεδο λειτουργικου και βάσης που θα παρακαμπτει τους αμεσους μηχανισμους του σιτε και που δεν θα φάινεται και στον υπολοιπον κοσμο που είνια στο site. Αν θελουν να τσακώθουν ας τα βγαλουν τα ματια τους εκτος δημοσιας συζήτησης. Οποτε το στοιχέιο που εξιταρει τους περισσότερους , ο δημόσιος καυγάς δηλαδη, και το "ΑΑΑΑχχχ του την είπα !!! " ελπίζω να εξαληφθει...

Και για να μην νομιζετε ότι κανω πλακα ειμαι ονλινε περι τις 17 ώρες της ημερας και παντα έχω ένα παράθυρο ανοικτο στο φορουμ....
Να είστε σιγουροι ότι θα το δώ....

Στις δύο περιοχες που είναι στην εποπτια μου (θαλλασινο και κρύο νερο ) δεν θα αφήσω να εξελιχθουν τα πραγματα σε σκυλοκαυγάδες.
Δυστηχώς έχω δει πολλά φορουμ συζητησεων στα 17 χρονια που έιμαι στο δυκτιο να "μαραζώνουν" απο αυτο το λόγο και δεν σκοπευω να αφήσω να σύμβει και εδω...

Δυο ανθρωποι συγκεκριμενα ρωτήσανε πολυ συγκεκριμενα πραγματα και καταλληξαμε να βγάζουμε τα ματια μας... (και εγω μεσα!!!) . Και τα παιδια απαντηση δεν πήρανε ΑΚΟΜΑ!


Ολα τα σχετικα μυνηματα θα κλειδωθουν.
Οσοι έχετε αποριες ή αποψεις επ'αυτου πολύ ευχαριστως να μου τις μεταφερετε σε ένα πμ.



ΠΟΟΟΛΛΛΛΛΥΥΥΥΥΥ
Εκνευρισμενα..

Αλέξανδρος
__________________
Το τσιράκι
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 07-06-04, 20:23
Το avatar του χρήστη dragon
dragon Ο χρήστης dragon δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-06-2004
Περιοχή: ΤΕΙ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

το ζευγάρι ρε παιδιά είναι το λιγότερο που με ανησυχεί αυτήν την στιγμή.
αυτό που έχει προτεραιότητα οι καλές συνθήκες ενός ενυδρείου να υποδεχτεί clownfish όσο το δυνατόν γρηγορότερα και τα ειδικά χαρακτηριστικά αυτό του ενυδρείου. για παράδειγμα ανεμώνη ή όχι τι Φώτα τι φάσμα, τι ένταση, τι φίλτρο, τι κυκλοφορία, uv ή όχι, οζονιστιρας ή όχι.
επίσης η άμμος που πήρα μου κάλυψε 4 cm ύψος τι να κάνω για να έχω νιτροποίηση και απονιτροποιηση; να αγοράσω και άλλη άμμο; με βακτήρια;
ή να πάρω από την παραλία; μέχρι πόσα εκατοστά πρέπει να γεμίσω το βυθώ; δεν χρησιμοποιώ σκαριτσα για φίλτρο βυθού! παρακαλώ βοηθείστε με γιατί κόλλησα
__________________
-WATERBASED LIFE-
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 07-06-04, 22:25
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Abdul
ΔΪσκο , τι εμπειρία έχεις γενικότερα στο θαλασσινό νερό ? παρομοια εμπειρία σαν πια ?

άσε με να δοκιμάσω για απάντηση ,
α) ¨Εχω διαβασει όλα τα σαιτ , εχω πάρει κάποιο βιβλίο που αναφέρει αναπαραγωγή έιμαι γενικότερα *ΜΠΙΠ!!* (Διορθωση απο Moderator! Γράψε "πορωμένος" βρε αδελφε) * πορωμένος με το θέμα αλλα δεν το εχω κάνει ακόμα
β) ¨Εκανα δύο αποτυχειμένες προσπάθειες και άρα... απλα δε γίνετε
Την εμπειρια μου την ξερουν ολα τα μελη του board και του συλλογου αλλοι λιγοτερο και αλλοι περισοτερο. Δεν θεωρω οτι εχω ιδιαιτερες γνωσεις. Απλα ψαχνω αυτο που αγαπω.

A -- Δεν πιστευω πως εθιξα καποιον με το να ζηταω πως προτινει αυτα που προτινει. Εγω μπορω να πω πως δεν εχω δοκιμασει κατι τετοιο ακομα, το εχω σοβαρα καποια στιγμη υποψην μου να το κανω, αλλα επειδη δεν γνωριζω καποιον προσωπικα που να εχει κανει κατι τετοιο, οι πηγες μου ειναι τα βιβλια που εχω διαβασει απο εμπειρους breeders.

Ναι, διαβαζω πολλα απο τα διαφορα sites περι του αντικειμενου αλλα δεν μενω μονο εκει , εχω μια ψιλο καλη βιβλιογραφια και την εμπλουτηζω μηνα με το μηνα. Κοινος, διαβαζω και προσπαθω να περασω καποια πραγματα σε καπιους που ενδιαφερονται. Οσοι δεν θελουν να μαθουν και τους νοιαζει να ειναι πρωτοι στο χωριο να μεινουν εκει.Εγω θελω να ειμαι στην πολη ακομα και τελυταιως. Ο νοων νοητω.

Εαν τωρα το να διωρθωνω κατι λαθος που λεει καποιος και να εχω το θαρρος να ζηταω πως το εμαθε και γιατι ειναι λαθος.τοτε ο καθε εναε μας εδω μπορει να λει οτι θελει. Μπορει αυτος ο καποιος ομως να ξερει τι λεει και να μου το αποδειξει, και πιστεψτε με , θα μου δωσει πολυ μεγαλη χαρα γιατι θα κανω ουσιαστικο διαλογο και δεν διακατεχομαι απο τον κομπλεξισμο που βλεπω σε μερικα ατομα που λενε οτι θελουνε και μετα αμα τους κριτικαρεις το θεωρουν οτι.....τους εβρισες την μητερα τους με τα χειροτερα λογια. Τι πραγματα ειναι αυτα??Ορισμενες φορες λυπαμαι που προσπαθω να βρω καποιους οι οποιοι μπορουν και ξερουν 5-10-100 πραγματα παραπανω απο εμενα για να μαθω και οχι να μεινω στασιμος και μιζερος μια ζωη!

Β -- Δεν εκανα ακομα καμια προσπαθεια και σιγουρα οταν το κανω αρχικα θα το μαθουν ολοι εδω και λογικα θα εχω τις αποτυχιες μου. Ετσι μαθαινεις. Εαν εσυ πετυχαινεις οτι κανεις με την πρωτη τοτε μπαβο σου. Εισαι τελειως. Οποτε ποιος ο λογος να εισαι εδω στο board? Να μας δωσεις μονο τα φωτα σου λογικα και οχι να παρεις τιποτα. Κατι σαν αυτο που...εκανες.

Μονο που για τους κλοουν τουλαχιστον που εχω διαβασει το καλυτερο βιβλιο της αγορας, πραγμα που εσυ 100% δεν εκανες και φαινεται γιατι οτι ειπες απο τα λιγα που ειπες .Γιατι ενω σε καποιον μη γνωστη θα ηταν λογικα, σε αυτα που εγω διαβασα ειναι παντελως ασχετα και επικυνδινα για ενα παιδι που ξεκιναει και θελει καποιες συμβουλες, σωστες, δεν ειναι απαραιτητο να ειναι πολλες, αλλα οτι ειναι να ειναι σωστο!!

Κοινως το να προτινεις με αυτη την σιγουρια πραγματα που δεν ξερεις, ειναι επικυνδινα για το χομπι και οσο περναει απο το χερι μου δεν θελω να το αφησω, κοινως η παραπληροφοριση και το ραδιο αρβυλα δεν ειναι οπως καταλαβες απο τα αγαπημενα μου σπορ.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 07-06-04, 23:53
Το avatar του χρήστη x-nos
x-nos Ο χρήστης x-nos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 299
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην x-nos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Τι λετε βρε παιδια, πως γινεται αυτο και δεν το εχω δει ποτε? Ποτε αυτο το μαγαζι οπως και ΚΑΝΕΝΑ στην Ελλαδα δεν εχει πουλησει ζευγαρι κλοουν γιατι απλα δεν ειναι σε θεση να ξερει τι ειναι. Ποιος σου λεει οτι αυτα τα 2 που βλεπεις ειναι ζευγαρι? Επειδη ειναι μαζι? Δεν παιζει κανενα ρολο.
Ζευγαρια κλοουν στην Ελλαδα απλα δεν υπαρχουν για παρα πολλους λογους. Σκεφτητε λιγο και θα δειτε γιατι.
Diskos, δεν προσπαθώ να το παίξω έξυπνος αλλά αυτός ο άνθρωπος ο Χρήστος Αστόγλου που αναφέραμε εγω και ο Nhreas ισχυρίζεται ότι μπορεί και έχει τρόπο να τα ξεχορίζει και μάλιστα εγώ του ζήτησα ζευγάρι και τα κοίταξε πρώτα με έναν μεγενθητικό φακό και μου είπε ποιό είναι ποιό!
Δεν ήξερα και μου φάνηκε λίγο αστείο αλλά όντος τα Clownάκια μου φέρονται σαν ζευγάρι και μόνο το ένα προσπαθεί να κάνει την "Πράξη" στο άλλο δηλαδή θέλω να πώ ότι μόνο το ένα φέρεται σαν αρσενικό!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10371 seconds with 12 queries