Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Αυστραλία - Νέα Γουινέα > Ψάρια "ουράνια τόξα" (rainbowfish)

Ψάρια "ουράνια τόξα" (rainbowfish) Μελανοταινίες, "blue eyes"

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-05-11, 22:33
Το avatar του χρήστη georod7
georod7 Ο χρήστης georod7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: Χανιωτης "σογαμπρος" μενω Κομοτηνη
Μηνύματα: 329
Unhappy dimi βοηθεια !!!

ρε παιδια οι μελανοταινιες μου δεν πανε καλα!!!συγκριμενα εχω μεσα praecox!!!η μια μετα την αλλη μας αφηνουν χρονους !!!αυτο που με παραξενευει ειναι το γιατι!?!το νερο ειναι καλο,αλλαγες καθε βδομαδα!το μονο εμφανες που μπορω να πω ειναι οτι σαν να εχουν ενα ψιλοφουσκωματακι κατω στη κοιλια αλλα δεν ειμαι και σιγουρος.εχω εστιασει σε 2-3 πραγματακια τις σκεψεις μου στο τι μπορει να ειναι!1)δεν ταιζοντε σωστα!(τα ταιζω μια φορα την ημερα "σχεδον" απο ολες τις τροφες,αλλα απο λιγο!!! 2)να μην εχει στρωσει το ενυδρειο τρεχει 2 μηνες και κατι(αν και δεν πιστευω γιατι οι τιμες ολες ειναι κανονικες!!!) 3)να εχουν εντερικα προβληματα!!!(παντως τα αλλα ψαρια δεν εμφανιζουν καποια συμπτωματα η παραξενους θανατους)!
εχω ακομα μαζι 10 iriatherina werneri,5 pseudomugil furcatus,9 trigonostigma(μη ρωτησετε γιατι ),3 amano,καμμια 20αρια red cherry,4-5 σαλλιγκαρια!οι praecox ηταν στην αρχη 11.
η μια ηταν για να φυγει την πηρα μπας και τη σωσω αλλα δεν!μετα σιγα σιγα, μια μια, εχουν μεινει τωρα 7!!!!!!

Υ.Γ. :RIO 300,ph=7.3-7.4,nh3=0,no2=0,no3=0-10(το τρωνε τα φυτα,συμπληρωνω με nitrogen της seachem).
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-05-11, 00:47
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Πολλοι εχουν χασει praecox με τον ιδιο τροπο οπως και εγω εχασα προσφατα 4 parkinsoni,χωρις κανενα εμφανη λογο.
Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι μικρες αλλαγες καθε μερα και melafix αν εχεις σε καθε αλλαγη νερου μεχρι να σταματησει το φαινομενο.Επισης σημαντικη ειναι η πολυ καλη οξυγονωση.

Δες και εδω ενα ιδιο θεμα πριν λιγο καιρο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=44359
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-05-11, 01:06
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

ΜΙας και αναφερθηκε το θεμα της διατροφης, θα προτεινα η κυρια καθημερινη τροφη να ειναι φυτικη και επειτα συμπληρωμα με πρωτεινουχες και ζωντανες ή κατεψυγμενες ζωικες τροφες.
Και λιγο σκορδακι που και που, καλο θα εκανε,
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-05-11, 11:42
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Οι μελανοταινιες,κατα την γνωμη μου παντα,ειναι απο τα πιο δυσκολα ψαρια,με την εννοια πως μπορουν να μας αφησουν χωρις να συντρεχει καποιος εμφανης λογος.Εγω εβαλα και αεραντλια(αν και θεωρουσα πως η αναταραξη απο το 2213 και το 2026 ηταν αρκετη)και απο τοτε δεν εχει χαθει αλλο ψαρι,παρολο που εδω και ενα σχεδον μηνα λειπω απο το σπιτι και το ενυδρειο το εχει αναλαβει η πεθερα μου....Μητσο μηπως να πας να κανεις καμια αλλαγη νερου;;;;
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-05-11, 20:24
Το avatar του χρήστη georod7
georod7 Ο χρήστης georod7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: Χανιωτης "σογαμπρος" μενω Κομοτηνη
Μηνύματα: 329
Προεπιλογή

εφυγε αλλη μια!!! φτου γ@@@ μου!!!σημερα εκανα αλλαγη νερου εβαλα να κανει και λιγο αναταραξη να δουμε αν θα στρωσουν.την τελευταια βδομαδα εβαζα σκορδακι και βιταμινες αλλα δεν!!!θα ταιζω μονο σπιρουλινα και 2-3 φορες τη βδομαδα πρωτεινη να δω τι παιζει!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
βοηθεια!!!!! LunaDark Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 34 29-10-09 14:15
βοηθεια ΤΟΛΟΥΚΟΣ Γλυκό νερό - Γενικά 3 23-10-09 14:10
Για το Σαλιγκάρι σου Dimi aafent Σαλιγκάρια 8 25-10-07 10:36
ΒΟΗΘΕΙΑ tok Δίσκοι 1 24-03-07 18:38
βοηθεια GP250381 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 1 04-07-06 20:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03441 seconds with 13 queries