Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Αυστραλία - Νέα Γουινέα > Ψάρια "ουράνια τόξα" (rainbowfish)

Ψάρια "ουράνια τόξα" (rainbowfish) Μελανοταινίες, "blue eyes"

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-09-04, 02:12
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή Melanotaenia απο αναπαραγωγη?

Μηπως υπαρχει κανενας στην Ελλαδα που να εχει κανει αναπαραγωγες μελανοταινιων?
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-09-04, 02:33
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Η ερωτηση ειναι γενικη - δηλ. αν εχει κανει ποτε κανεις? Αν ναι, εγω παλιοτερα, κι ο annivas προσφατα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-09-04, 11:34
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Οντως...
Ηθελα να καταληξω στο οτι ενδιαφερομαι να βαλω μελανοταινιες σε ενα απο τα ενυδρεια και ειπα να δω πρωτα αν υπαρχει κανενα μελος που εχει δικες του αναπαραγωγες για να μου δωσει.

Μου αρεσουν πολυ οι:
Glossolepis incisus
Μ. Boesmani
M. Praecox
M. trifasciata

To κακο με τα μαγαζια στη θεσσαλονικη ειναι οτι,αν και βρηκα καποια ειδη,δεν μπορω να ειμαι σιγουρος πιο ακριβως ειναι γιατι οι μαγαζοτορες δεν ξερουν, τα εχουν ανακατωμενα ολα σαν μελανοταινιες απλως.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-09-04, 02:17
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Οι μελανοταινιες αν και ειναι πιστευω απο τα πιο ομορφα ψαρια και ταιριαζουν μαλιστα πολυ καλα στα νερα μας (οι περισσοτερες), ειναι και παρεξηγημενες (προσωπικα εχω βαρεθει να διαβαζω συμβουλες για διατηρηση tetras και gouramis) αλλα και τα περισσοτερα δειγματα που ερχονται σε μας δεν ειναι σε καλη κατασταση (υβριδισμοι, εκφυλισμοι κλπ). Οποτε θελει λιγο ψαξιμο mikenuke για να βρεις καλα κομματια (by the book και οχι οτι μας λενε) και οχι απο ανακατεμενα ειδη γιατι πολλα υβριδιζονται μεταξυ τους..
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-09-04, 16:24
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Εχθες αγορασα 5 Μ. splendida αλλα πιο υποειδος ακριβως δεν ξερω.
Απο τον Βασιλη της πηρα τις ειχε καιρο στο ενυδρειο του αλλα λογω προσθηκης νεον απο νεα παραγγελια τις εχω βαλει σε καραντινα προληπτικα μαζι με τους οττο που πηρα.
Θα τις βαλω μαζι με μια αρσενικη Μ.Boesmani και σκεφτομαι να παρω και μια ομαδα απο κατι maculochi που βρηκα.Με αυτο τον συνδιασμο και ισως την προσθηκη κανα 2 θυληκων Boesman θα κλεισω την συλλογη αυτου του ενυδρειου.
Βεβαια εχω βρει και μερικες Melanotaenia praecox οι οποιες μου αρεσουν πιο πολυ αλλα κοστιζουν περισσοτερο.

Τι πιστευεις για τα σχεδια μου?Και τι συνδιασμο προτεινεις?

PS παρακαλω να μεταφερθει το τοπικ στην κατηγορια γλυκο νερο.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-09-04, 00:40
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Φιλε mikenuke ισχυει οτι σου'πα και νωριτερα. Τα rainbowfishes (που κατηγορια τους ειναι οι μελανοταινιες) πιθανον λογω της μικρης εξελικτικης τους ιστοριας και της γεννετικης συγγενειας, υβριδιζονται πολυ ευκολα. Ολα τα ειδη που αναφερεις ανηκουν στην ιδια κατηγορια και μπορουν ευκολα να υβριδιστουν (ακομη και διαφορετικης οικογενειας ψαρια μεταξυ τους).Τα θυληκα των περισσοτερων μοιαζουν μεταξυ τους, ενω ακομη και αν υπαρχουν ψαρια του δικου τους ειδους, μπορουν να αναπαραχθουν και με τα αλλα οταν ζουν μαζι.
Ειναι σμηνοψαρα. Τουλαχιστον 6 ατομα χρειαζονται απο το ιδιο ειδος για να δεις και την καλυτερη συμπεριφορα. Τα αρσενικα ειναι λιγο σκληρα στις θυληκιες συνηθως, οποτε καλυτερα λιγο περισσοτερα θυληκα. Σε ενα μικρο ενυδρειο θα ταιριαζαν (λογω μεγεθους) οι m. praecox που ειναι και απο τις πιο ωραιες. Σε μεγαλυτερο οτι σου αρεσει.
Επιμενω οτι ενα ενυδρειο με κεντρικο θεμα ενα ειδος ειναι εντυπωσιακο.

Απ'την αλλη αν σκοπευεις να'χεις οπωσδηποτε 2-3 ειδη θα πρεπει να προσεξεις να μην δωσεις γεννες απο αυτο το ενυδρειο. Η κατασταση με τα υβριδια ειναι αρκετα χαλια απο μονη της. Δεν πρεπει να τη βοηθαμε.
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-09-04, 20:40
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Το ενυδρειο ειναι ενα μετρο στα 130λιτρα.
Πραγματικα οι m. praecox ειναι πανεμορφα ψαρια.

Ισως να βαλω κι αλλο ειδος και αν φτασω σε σημειο να θελω αναπαργωγες θα κανω σε ξεχωριστο ενυδρειο απομονωνοντας καποιο ειδος για να μην γινει υβριδισμος, γιατι οντως τα υβριδια ειναι το λιγοτερο που χρειαζεται αυτο το χομπι και δεν ειναι και το ιδιο ομορφα.

Τι θα προτεινες για συμπληρωματικα ειδη για να συμπληρωθει μια κοινωνικη ομαδα με κεντρικο θεμα τις μελανοταινιες?
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-09-04, 23:53
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Τα rainbowfishes ειναι ψαρια που κολυμπουν στα μεσαια και υψηλα στρωματα του ενυδρειου (οι melan. περισσοτερο στα μεσαια). Περισσοτερο τα ενδιαφερει το μηκος και λιγοτερο το βαθος του ενυδρειου.

Αν μπορουσες να το κανεις περισσοτερο προσανατολισμενο σε ενα ενυδρειο με ψαρια της περιοχης τους (δε λεω βιοτοπο), γνωμη μου ειναι οτι θα'ταν πιο ενδιαφερον. Μπορεις να εχεις Tateurndina ocellicauda που καταλαμβανουν τα κατω στρωματα κυριως του ενυδρειου. Τα συγκεκριμενα ψαρια τα εχουν μερικα μελη αλλα τελευταια εχουν εμφανιστει και σε μαγαζια στην Αθηνα (σποραδικα). Για τα ανω-μεσαια στρωματα θα μπορουσες να βαλεις καποιο ειδος απο τα blue-eyes που μαλλον δυσκολα θα τα βρεις (εχω δει σε μαγαζι Pseudomugil furcatus) ή και Iriatherina werneri που ερχονται σε μας. Yπαρχουν και κανα δυο ειδη ακομα που εχουμε φερει αλλα αν οντως ενδιαφερεσαι θα πρεπει να κανεις υπομονη (δυσκολο το βλεπω).
Oσον αφορα τα φυτα, τα περισσοτερα ειδη που εχουμε ειναι κοσμοπολιτικα, οποτε μπορεις να βαλεις οτι θελεις........

Τωρα αν θελεις ενα κοινωνικο ενυδρειο με την ευρεια εννοια.........
Ενα θεμα ειναι οτι η συνεχης κινητικοτητα των rainbowfishes βοηθα να ξεπερασουν προβληματα (dither fishes) και οι ''ντροπαλες'' κιχλιδες.
Eπειδη εκτος απο γρηγορα ειναι και αρκετα ατρομητα ψαρια, τα περισσοτερα ειδη των Melanotaenia, Glossolepis, και Telmatherina, μπορουν ανετα να μπουν με κιχλιδες των γενων Aulonocara , Cyprichromis , Protomelas αλλα και Haplochromines (Βικτωρια), Lamprologines (Tαγκανικα), Julidochromines, και Xenotilapia (απο αφρικανικες). Με την προϋποθεση βεβαια οτι αν μπουν σε καποιο τετοιο ενυδρειο θα πρεπει να ειναι σχετικα μεγαλες για αντιμετωπισουν την οποια επιθετικοτητα. Εφόσον βεβαια μιλαμε για ενυδρειο (130lt) με θεμα τις melan. θα βολευε μονο ενα ακομη ειδος κιχλιδων στη σωστη αναλογια του (πχ 1m και 2fem). Γνωμη μου ειναι αν βαλεις και καποια κιχλιδα να κοιταξεις να μην χρειαζεται ειδικα νερα, γιατι τα rainbowfishes (γενικα) κανουν στα δικα μας νερα και μαλιστα αντεχουν (τα περισσοτερα) και σε μεγαλες μεταβολες ph, σκληροτητων (ευκολια).
Οσον αφορα τα bottom-feeders μπορεις να βαλεις οτιδηποτε σ'αρεσει (corydoras, plecos κλπ).

Μερικα sites αν ενδιαφερεσαι πολυ ειναι
http://www.irg-online.de/ (γερμανικο)
http://members.optushome.com.au/chelmon/
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-09-04, 09:32
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Ouaou,μ'αρεσε πολυ που ανοιξαμε αυτο το τοπικ τελικα.
Θα μελετησω τα οσα συζηταμε και θα επανελθω.
Εχθες ετοιμασα το ενυδρειο και τωρα θελει ενα υποτυπωδες στρωσιμο,αφου το φιλτρο ηταν ηδη στρωμενο.μεχρι να περασει ο χρονος καραντινας των Μ. που εχω παρει θα ειναι σχεδον ενταξει για να τις προσθεσω και θα συνεχισουμε τη συζητηση.

Και ενα site που βρηκα κι εγω: www.australianrainbowfish.com με αρκετες φωτο.

Τhanks
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-12-04, 02:33
thomaseap Ο χρήστης thomaseap δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2004
Περιοχή: xalkida
Μηνύματα: 5
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην thomaseap Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην thomaseap
Προεπιλογή

ευτιχωσ εδω στη χαλκιδα υπαρχει το γαβ και ναιου pet shop..οταν προτοπηγα και αναφερα οτι ειμαι αρχαριος ο ιδικτητης με ειχε για 90 λεπτα και με ενημερωνε για τα παντα(σωστοσ επαγελματιας)μετα καναμε ενα ενα σχεδιο για το τι θελω,τι ταιριαζει,κτλπ..με σταματησε πολεσ φορεσ απο αγορεσ λογο ενθουσιασμου...και τελικα ειναι ολα οσα δεν ειχα βρει στην πολη μου..τισ melanotainies tis exei xwrista kai arketa eidei...ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΑΥΤΑ ΠΡΕΠΕΙ να λεγονται!!!!ευγε!!!!κυριε ΣΑΚΗ!!!
__________________
1.40 *40*50 ,eheim2213,bluwave 05,2 * 250 watt jager
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04841 seconds with 14 queries