Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Γαρίδες > Γαρίδες του γένους Caridina

Γαρίδες του γένους Caridina Amano, Sulawesi, CRS, Tiger, Bee, Green, Red nose κλπ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-08-12, 22:43
Το avatar του χρήστη Anna10
Anna10 Ο χρήστης Anna10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-06-2012
Περιοχή: Aru Islands
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή Γαρίδες Rainbow Malaya

Γειά σας. Ενδιαφέρομαι να βάλω στο ενυδρείο που έκανα Rainbow Malaya γαρίδες μαζί με τις red cherry που έχω. Το ενυδρείο είναι περίπου 90 λίτρα και λειτουργούσε σχεδόν 2 χρόνια με ψάρια. Οι red cherry είναι καμία 15αριά με τα πιο μικρά. Η ερώτησή μου είναι αν μπορούν να μπούν μαζί αυτά τα δύο είδη και που μπορώ να βρώ Malaya γαρίδες γιατί νομίζω είναι σπάνιες. Σας ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-08-12, 23:28
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Θέμα υβριδισμού για τα δύο είδη δεν υπάρχει οπότε δεν τίθεται τέτοιο θέμα.

Πρόκειται για αρκετά σπάνιο είδος αλλά και δύσκολα αναγνωρίσιμο αφού έχει την ικανότητα να αλλάζει αποχρώσεις.

Γενικά είναι αρκετά ανθεκτική και ευπροσάρμοστη γαρίδα με δύσκολη όμως αναπαραγωγή όσον αφορά την ανάπτυξη των γόνων αφού έχει στάδια με λάρβες και είναι πολύ ευαίσθητα.
Δεν απαιτείται υφάλμυρο νερό όπως πίστευαν μέχρι πρόσφατα απλά καλά στρωμένο ενυδρείο με βυθό.
Ειδικά αν έχουμε και ψάρια μέσα στο ενυδρείο χωρίς να είναι πυκνοφυτεμένο είναι σχεδόν σίγουρο ότι δεν θα δούμε ποτέ μικρό να ενηλικιώνεται.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-09-12, 00:03
Το avatar του χρήστη Anna10
Anna10 Ο χρήστης Anna10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-06-2012
Περιοχή: Aru Islands
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Στο ενυδρείο έχω φυτά και θα βάλω και άλλα την επόμενη εβδομάδα όπως java moss, riccia fluitans και άλλα κατάλληλα για γαρίδες.
Οι Malaya χρειάζονται παρόμοιες παραμέτρους με τις Red cherry και μου αρέσουν γι΄αυτό θέλω να έχω κι αυτό το είδος στο ενυδρείο.Είναι και αρκετά ανθεκτικές όπως είπες για τυχών λάθη μου μιάς και είμαι αρχάρια στον κόσμο των γαρίδων.
Κατά καιρούς μερικοί συνχομπίστες είχαν αυτές τις γαρίδες στα ενυδρεία τους.Μηπως έχουν ακόμα;
Αν δεν βρώ τελικά υπάρχει κάποιο άλλο είδος με παρόμοιες παραμέτρους και ανθεκτικότητα με τις red cherry;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-09-12, 00:17
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Δύσκολα να βρεις από χομπίστες αλλά μπορείς να βάλεις μια αγγελία και να δοκιμάσεις.

Προσωπικά θα σου πρότεινα μαζί με τις red cherry να βάλεις μερικές amano(Caridina multidentata)
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-09-12, 00:36
Το avatar του χρήστη Anna10
Anna10 Ο χρήστης Anna10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-06-2012
Περιοχή: Aru Islands
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Ωραία γαριδούλα αλλά μήπως υπάρχει κάποια που να μπορούσε να αναπαραχθεί και στο ενυδρείο γιατί οι Amano θέλουν υφάλμυρο για τις προνύμφες, όπως π.χ. οι tiger ή οι blue tiger;
Παρεμπιπτόντως το ενυδρείο είναι μόνο για γαρίδες.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-09-12, 00:57
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Θα πρέπει να γνωρίζεις ότι όταν μιλάμε για επιλεκτικές αναπαραγωγές(blue ή black tiger, CRS σε υψηλά grades κ.λ.π) ανεβαίνει η δυσκολία συντήρησης τους αλλά και οι παραμέτρους τους ανάλογα με το είδος με κυριότερο πρόβλημα την διατήρηση χαμηλής θερμοκρασίας(~25C) τους καλοκαιρινούς μήνες.
Επιπλέον είναι πολύ δύσκολο να βρεις blue tiger στην Ελλάδα.

Υποθέτοντας ότι χρησιμοποιείς νερό βρύσης χωρίς χρήση Α/Ο μια καλή επιλογή που θα μπορούσα να σου προτείνω είναι red crystal χαμηλού grade ή τις απλές tiger αλλά και πάλι θα πρέπει να προσέξεις το θέμα θερμοκρασία τους καλοκαιρινούς μήνες.

Αν έχεις βρει κάποιο είδος διάβασε πρώτα τις απαιτήσεις του να δεις αν είναι συμβατές με τις υπάρχουσες παραμέτρους του νερού σου ή ..ρώτησε μας
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-09-12, 01:18
Το avatar του χρήστη Anna10
Anna10 Ο χρήστης Anna10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-06-2012
Περιοχή: Aru Islands
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.Μάλλον αν δεν βρώ Malaya που είναι πολύ δύσκολο θα πάρω tiger απλές.
Το καλοκαίρι θα έχω ανεμιστηράκια για να μην ανεβαίνει πάνω από 26 βαθμούς.Θα ενημερώσω για ότι βάλω με τις cherry τελικά.
Τα φύλλα catappa μειώνουν το ph και την σκληρότητα του νερού σε ένα ενυδρείο με γαρίδες αν το νερό είναι βρύσης και όχι Α/Ο;
Επίσεις στον δρόμο που μένω έχει μία καρυδιά.Μπορώ να πλύνω καλά, να τα αποξηράνω και να τα βάλω στο ενυδρείο;Κάνουν την ίδια δουλειά με τα catappa;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-09-12, 20:44
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Τα φύλλα καρυδιάς που θα μαζέψεις είναι σημαντικό να ΜΗΝ είναι κοντά σε δρόμο κλπ για να μην έχουν υπολείμματα από ρύπους. Τα σωστό είναι να τα αναζητήσεις στην ύπαιθρο σε περιοχές χωρίς αγροχημικά, αυτοκίνητα κλπ. Αν βρεις τέτοια καρυδιά (εγώ βρήκα ) τότε μαζεύεις τα φύλλα πράσινα κατά τους μήνες Ιούλιο και Αύγουστο κατά το μεσημέρι αφού τα έχει χτυπήσει ο ήλιος κάπου 3 ώρες (έχει να κάνει με τα αιθέρια έλαια του φύλλου)… και τα στεγνώνεις όπως είναι σε σκιερό μέρος.

Τα φύλλα βοηθούν αλλά δεν είναι το ίδιο με την χρήση Α/O. Αν το νερό είναι αλκαλικό και σκληρό θέλεις Α/O.

Υπάρχουν πολλά είδη φύλλων που κάνουν για τις γαρίδες… το δύσκολο πλέον είναι να βρεις καθαρό δέντρο. Τα φύλλα καρυδιάς τα προτιμούν για τις tiger.
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-09-12, 20:57
Το avatar του χρήστη Anna10
Anna10 Ο χρήστης Anna10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-06-2012
Περιοχή: Aru Islands
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Δυστυχώς η καρυδιά βρίσκετε σε δρόμο που σημαίνει πως θα έχουν ρύπους.Αν πλυθούν ή βραστούν πριν αποξηρανθούν δεν γίνετε να τα βάλω στις γαριδούλες;
Μένω κοντά στον Υμηττό αλλά μόνο ευκάλυπτους μπορώ να βρω.Μπορώ να χρησιμοποιήσω τα φύλλα τους ή είναι μόνο για θεραπευτικούς λόγους;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-09-12, 12:08
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Anna10 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχώς η καρυδιά βρίσκετε σε δρόμο που σημαίνει πως θα έχουν ρύπους.Αν πλυθούν ή βραστούν πριν αποξηρανθούν δεν γίνετε να τα βάλω στις γαριδούλες;
Μένω κοντά στον Υμηττό αλλά μόνο ευκάλυπτους μπορώ να βρω.Μπορώ να χρησιμοποιήσω τα φύλλα τους ή είναι μόνο για θεραπευτικούς λόγους;
Φύλλα από δέντρα κοντά σε πόλεις να τα αποφύγεις, φύλλα από ευκάλυπτο μην βάλεις.

Καλύτερα να αγοράσεις μερικά cattapa φύλλα, δεν είναι ιδιαίτερα ακριβά.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-09-12, 14:16
Το avatar του χρήστη stratri1
stratri1 Ο χρήστης stratri1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2011
Περιοχή: Τρίπολη
Μηνύματα: 294
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lingistis Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα φύλλα καρυδιάς που θα μαζέψεις είναι σημαντικό να ΜΗΝ είναι κοντά σε δρόμο κλπ για να μην έχουν υπολείμματα από ρύπους. Τα σωστό είναι να τα αναζητήσεις στην ύπαιθρο σε περιοχές χωρίς αγροχημικά, αυτοκίνητα κλπ. Αν βρεις τέτοια καρυδιά (εγώ βρήκα ) τότε μαζεύεις τα φύλλα πράσινα κατά τους μήνες Ιούλιο και Αύγουστο κατά το μεσημέρι αφού τα έχει χτυπήσει ο ήλιος κάπου 3 ώρες (έχει να κάνει με τα αιθέρια έλαια του φύλλου)… και τα στεγνώνεις όπως είναι σε σκιερό μέρος.

Τα φύλλα βοηθούν αλλά δεν είναι το ίδιο με την χρήση Α/O. Αν το νερό είναι αλκαλικό και σκληρό θέλεις Α/O.

Υπάρχουν πολλά είδη φύλλων που κάνουν για τις γαρίδες… το δύσκολο πλέον είναι να βρεις καθαρό δέντρο. Τα φύλλα καρυδιάς τα προτιμούν για τις tiger.

Γιάννη τρέχω να μαζέψω!!! Δεν πιστεύω να είναι αργά.
Επίσης λέω να μαζέψω λίγα φύλλα από πλατάνια και βελανιδιές. Ίδια διαδικασία και για αυτά ή κάνουμε κάτι διαφορετικό;;;

¶ννα, αν κατέβεις κατά Τρίπολη έλα να σου δώσω.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-09-12, 14:29
Το avatar του χρήστη Anna10
Anna10 Ο χρήστης Anna10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-06-2012
Περιοχή: Aru Islands
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Μέσω ενός συνχομπίστα μας, δεν ξέρω αν θέλει να αναφέρω ποιός είναι, προμηθεύτηκα φύλλα catappa και φύλλα βελανιδιάς που είναι τα καλύτερα για τις γαριδούλες.Μάλιστα διάβασα ότι από τότε που μερικοί έβαλαν φύλλα βελανιδιάς στο ενυδρείο τους δεν είχαν καμία απώλεια γαρίδων.Σύν θα μου μαλακώνουν λίγο το νερό μιάς και δεν έχω Α/Ο.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratri1 Εμφάνιση μηνυμάτων
¶ννα, αν κατέβεις κατά Τρίπολη έλα να σου δώσω.

Σε ευχαριστώ πολύ για την προσφορά, θα την έχω στα υπόψιν.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Anna10 : 09-09-12 στις 14:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αναπαραγωγη Caridina sp. "Malaya" mixalis p Γαρίδες του γένους Caridina 21 05-02-12 14:00
Νεο ενυδρειο με rainbow fishes Αγγελική Ψάρια "ουράνια τόξα" (rainbowfish) 6 19-11-11 18:44
Τετρα rainbow σε νεο ενυδρειο tzav Αρχάριοι γλυκού νερού 4 19-10-10 19:42
Συμβατότητα Rainbow Shark nsi Αρχάριοι γλυκού νερού 1 27-08-08 13:57

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07607 seconds with 15 queries