Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 12-04-11, 13:45   #1
Μονομάχος help!
dryhammer
Junior Member
Εγγραφή: 12-04-2011
Περιοχή: Messinia
Μηνύματα: 5

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
dryhammer Ο χρήστης dryhammer δεν είναι συνδεδεμένος 12-04-11, 13:45
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα παιδιά, έχω ένα μονομάχο σε ένα ενυδρείο 28χ16 εδω και 3 μήνες. Επειδή ήταν άδειο το ενυδρείο(μόνο πετρούλες είχε) πήγα και πήρα σήμερα ένα κοράλι και ενα δεντράκι και έβαλα μέσα. Βλέπω ότι τα παρατηρεί παει κοντά τους σιγά σιγά, φαντάζομαι θα είναι στρεσαρισμένο. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι μήπως νιώθει πίεση επειδή ο χώρος μίκρυνε και δεν μπορεί να κινείται όπως πριν; Και εκεί που πήγα να κάνω καλό να του δημιουργήσω κανένα προβλημα; Το ταίζω με κόκκινο σκουλίκι μια φορά τη μέρα συνήθως μεσημέρι, χρειάζεται να του προσθέω κάτι άλλο στη διατροφή του; Τέλος έχω παρατηρήσει όταν του αλλάζω το νερό(μια φορά τη βδομάδα) και βάζω το καθαρό, μέσα απο τις πετρούλες βγαίνουν ακαθαρισίες. Θα πρέπει να το αλλάζω πιο τακτικά το νερό ή μια φορά τη βδομάδα να βάζω το μονομάχο σε ποτηράκι και να το καθαρίζω όλο το ενυδρείο;
Εμφανίσεις: 4162
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-04-11, 13:48
Το avatar του χρήστη drak7family
drak7family Ο χρήστης drak7family δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-12-2009
Περιοχή: αγιος νικολαος κρητης
Μηνύματα: 433
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην drak7family
Προεπιλογή

καλως ηρθες φιλε απο εμενα!
αν θελεις δωσε μερικες πληροφοριες για το ενυδρειακι σου.
τι κοραλι εβαλες μεσα?και τι δεντρακι?πλαστικα?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-04-11, 14:02
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλως ηρθες!
οπως λεει και ο φιλος πιο πανω χρειαζομαστε πληροφοριες. ο μονομαχος για να νιωθει καλα χρειαζεται φιλτρανση και θερμανση. εχεις??
το κοραλλι αν ειναι αληθινο (ασβεστολιθικος σχηματισμος) δεν κανει γιατι σκληραινει το νερο και ο μονομαχος το προτιμα μαλακο.
το σιγουρο ειναι πως προτιμα ενυδρεια με κρυψωνες παρα εντελως αδεια.
οποτε το ξυλο ειναι καλη κινηση.
δωσε μας ομως επιπλεον πληροφοριες για να ακουσεις συμβουλες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-04-11, 14:13
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες και από μένα! To κοράλλι καλό είναι να φύγει έτσι κι αλλιώς γιατί και ψεύτικο να είναι πιθανό να έχει τραχιά επιφάνεια που μπορεί εύκολα να προκαλέσει τραυματισμούς στον μονομάχο. Το ενυδρειάκι φαίνεται αρκετά μικρό (28*16*?) οπότε θα σου έλεγα να κοιτάξεις για κάτι μεγαλύτερο (ούτε φίλτρο μπορείς να χωρέσεις εκεί μάλλον). Όπως είπε και ο Πάνος αντίσταση απαραίτητη καθώς και ένα φιλτράκι. Το νερό καλά κάνεις και το αλλάζεις μία φορά την εβδομάδα (τι ποσοστό αλλάζεις? το έχεις προετοιμάσει στη σωστή θερμοκρασία και με αντιχλώριο?). Το κόκκινο σκουλήκι (μάλλον bloodworm) είναι από τις αγαπημένες τους τροφές, αλλά εγώ θα προσέθετα και μία τροφή σε flakes (π.χ.Tropical Betta ή JBL novo Betta) ή κόκκους (π.χ. Attison's Betta Pro) και θα τις τάιζα εναλλάξ Περιμένουμε και άλλες πληροφορίες, καλό διάβασμα!

EDIT: Χωρίς φίλτρο, καλύτερα να κάνεις πιο συχνές αλλαγές νερού (πχ κάθε 2-3 μέρες το 50%) γιατί η αμμωνία θα συσσωρεύεται..
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-04-11, 14:14
dryhammer Ο χρήστης dryhammer δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2011
Περιοχή: Messinia
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

αυτό είναι το ενυδρείο...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01602.jpg
Εμφανίσεις:  307
Μέγεθος:  63,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-04-11, 14:54
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Φίλε μου καλώς ήρθες και από εμένα...χρειάζεσαι σίγουρα ένα φιλτράκι και έναν μικρό θερμαντήρα γιατί απότι βλέπω δεν έχεις κάτι από τα δύο!όσο για τα διακοσμητικά που του πήρες,ίσως χρειαστεί να τα αλλάξεις..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-04-11, 15:24
dryhammer Ο χρήστης dryhammer δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2011
Περιοχή: Messinia
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Vag μη μου λες τετοια...να τα αλλάξω επειδή είναι μικρός ο χώρος ή επειδή δεν κάνουν καλό στο μονομάχο; φιλτράκι μου είχαν πει δεν είναι απαραίτητο και για τον θερμαντήρα ότι δεν τον χρειάζομαι επειδή είναι ανθεκτικό ψάρι ο μονομάχος... τι να πω...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-04-11, 15:28
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dryhammer Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλτράκι μου είχαν πει δεν είναι απαραίτητο και για τον θερμαντήρα ότι δεν τον χρειάζομαι επειδή είναι ανθεκτικό ψάρι ο μονομάχος... τι να πω...
Με τον καιρό διαβάζοντας εδώ και σε άλλες πηγές στο internet θα καταλάβεις ότι τις περισσότερες φορές οι πληροφορίες απο τα πετ σοπ ειναι ελλιπείς (αν όχι παραπλανητικές)...
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-04-11, 15:37
μυρτω Ο χρήστης μυρτω δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-01-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 48
Προεπιλογή

καλως ηρθες
το ψαρακι αυτο ειναι ανθεκτικο και νιωθει ανετα τοσο σε μεγαλα οσο και μικρα ενυδρια...ποσαλιτρα ειναι το δικο σου? το βρισκω,προσωπικα, μικρο.
Αρα θα προτεινα μικροτερα διακοσμητικα.
Επισης, ο μονομαχος, προτιμα καποια βλαστιση( κυριως αιωρουμενα φυτα) και διαχεομενο φωτισμο.
οποτε, για την επιτυχια των παραπανω ειναι προτιμοτερο να βαλεις καποια *αληθινα φυτα*.
τελος, χρειαζεσαι θερμοστατη, γιατι οι μονομαχοι θελουν θερμοκρασια περιπου 25-28 κελσιου
ειναι ανθεκτικοι αλλα να μην τους βγαλουμε και την ψυχη
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-04-11, 17:17
Το avatar του χρήστη xLoMoc
xLoMoc Ο χρήστης xLoMoc δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-04-2011
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

φιλε μου κατα την γνωμη μου ο μονομαχος σου θα ειναι στρεσαρισμενος και γιατι δεν διαθετεις φιλτρανση και θερμοστατη αλλα και γιατι τα διακοσμητικα σου ειναι κατι προτοτυπο για αυτον μιας και στο περιβαλλον που ζει δεν βλεπει τετοια πραγματα.



φιλικα Δήμος.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-04-11, 17:34
dinoc Ο χρήστης dinoc δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2011
Περιοχή: ευκαρπια
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xLoMoc Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε μου κατα την γνωμη μου ο μονομαχος σου θα ειναι στρεσαρισμενος και γιατι δεν διαθετεις φιλτρανση και θερμοστατη αλλα και γιατι τα διακοσμητικα σου ειναι κατι προτοτυπο για αυτον μιας και στο περιβαλλον που ζει δεν βλεπει τετοια πραγματα.



φιλικα Δήμος.

θα συμφωνισω με τον χλομος αλλα πρεπει να σου πω οτι κατα την γνωμη μου τα ψαρια προτιμουν σκουροχρωμο χαλικι στον πατο και αν γινεται ενα κερατοφυλλο θα ηταν οτι πρεπει .. καλα το οτι χρειαζεται θερμοστατη ειναι αυτονοητο οπως και φιλτρο σε χαμηλη ροη διαβασε αν θες το αναλυτικο προφιλ του μονομαχου δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολος στην συντηρηση ... και ελπιζω στην αλλαγη νερου να βαζεις αντιχλωριο .... αυτα απο μενα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-04-11, 17:47
dryhammer Ο χρήστης dryhammer δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2011
Περιοχή: Messinia
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Μυρτώ δεν ξέρω πόσα λίτρα είναι, βασικά μου το έδωσε ένας φίλος μου που δεν το ήθελε. τι εννοείς "αληθινά φυτά"; φίλτρο και θερμοστάστης πόσο κοστίζουν; ντινος στο νερό δεν βάζω τπτ. έχω ακούσει για αντιχλώριο και κάτι άλλα που βάζουν μέσα αλλά για τροπικά ψάρια μονο. θέλω δουλίτσα, θα κοιτάξω το φορουμ για παραπάνω πληροφορίες.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-04-11, 17:53
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Καλώς ήρθες
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-04-11, 18:02
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dryhammer Εμφάνιση μηνυμάτων
Μυρτώ δεν ξέρω πόσα λίτρα είναι, βασικά μου το έδωσε ένας φίλος μου που δεν το ήθελε. τι εννοείς "αληθινά φυτά"; φίλτρο και θερμοστάστης πόσο κοστίζουν; ντινος στο νερό δεν βάζω τπτ. έχω ακούσει για αντιχλώριο και κάτι άλλα που βάζουν μέσα αλλά για τροπικά ψάρια μονο. θέλω δουλίτσα, θα κοιτάξω το φορουμ για παραπάνω πληροφορίες.
φιλε μου το οτι μπηκες να ρωτησεις δειχνει οτι εισαι σε σωστο δρομο....
ολα τα αλλα ειναι λαθος ομως...
δεν πειραζει καθολου εμεις ειμαστε εδω...
ακου τι κανεις...
πας σε πετ σοπ και παιρνεις...ενα φιλτρακι δεκα ευρω το πολυ
εναν θερμοστατη αλλα δεκα ευρω ενα αντιχλωριο που το βαζεις σε αναλογια που λεει απο πισω και αληθινα φυτα που οταν λεμε αληθινα εννοουμε ζωντανα και οχι πλαστικα...εσυ θες να παρεις κερατοφυλλο...αν δεν βρεις βαζεις μια αγγελια και θα βρεις σιγουρα...
το πιο σημαντικο ειναι οτι πρεπει να βαλεις μπολι στο φιλτρο σου για να μην τυραννιεται το ψαρακι σου (ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ ΕΙΝΑΙ)

ο θερμοστατης και το φιλτρακι καλο θα ηταν να τα επαιρνες και τωρα αμεσως αν εχειςτην δυνατοτητα...οταν πας θα του πεις τα λιτρα σου για να σου δωσει τα αναλογα...τα λιτρα βγαινουν πολαπλασιαζοντας το υψοςμε το μηκος και το βαθος
ελπιζω να σε βοηθησα οτι αλλο θες εδω ημαστε
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-04-11, 18:09
poppy Ο χρήστης poppy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2010
Περιοχή: ηράκλειο κρητης
Μηνύματα: 156
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dryhammer Εμφάνιση μηνυμάτων
Μυρτώ δεν ξέρω πόσα λίτρα είναι, βασικά μου το έδωσε ένας φίλος μου που δεν το ήθελε. τι εννοείς "αληθινά φυτά"; φίλτρο και θερμοστάστης πόσο κοστίζουν; ντινος στο νερό δεν βάζω τπτ. έχω ακούσει για αντιχλώριο και κάτι άλλα που βάζουν μέσα αλλά για τροπικά ψάρια μονο. θέλω δουλίτσα, θα κοιτάξω το φορουμ για παραπάνω πληροφορίες.
Καλως ήρθες και ααπό μένα!
Κατ'αρχάς ο μονομάχος σου μοιαζει κούκλος, να τον χαίρεσαι!
Τα λίτρα σου μπορείς να τα βρεις πολλαπλασιάζοντας το μήκος , πλάτος , υψος μετρημένα σε dm (1dm= 10cm).Ετσι αν μήκος είναι 28cm και το πλάτος 16cm και αν υπολογίζω σωστά το ύψος σε 20cm, έχεις περίπου 9 λιτρα ενυδρειάκι.
Στο νερό της αλλαγής να βάζεις οπωσδήποτε αντιχλώριο: εξουδετερώνει το χλώριο που έχει το νερό της βρύσης. Πόσο πρεπει να βάλεις το γράφει στην συσκευασία.
Ενα μικρό φιλτρακι κανει γύρω στα 10Ε, αλλα ας μας απαντήσουν και οι πιο έμπειροι αν σε αυτό το μεγεθος ενυδρείου θα αρκούσε ένα αερόφιλτρο και μόνο. Για αυτόνομη θέρμανση που συνηθίζω να λέω θελεις ενα θερμαντήρα: χωρίζονται σε διαφορα μεγέθη αναλογα με τα βατ. Εσυ χρειάζεσαι τον πιο μικρό 25βατ. Πηρα προσφατα 15Ε.
Αληθινα φυτά είναι υδρόβια φυτά που εκτός από ομορφια, χρησιμευουν και στα ψαρια να κρυβονται.
Το κοραλι θα το έβγαζα κι εγω οπως σου έχουν ήδη πεί , γιατί ο ψαρής μπορεί να τραυματιστεί ευκολα εκεί.
Μην ανυσηχείς παντως, όλα σιγα σιγα θα τα βρεις και μονος σου με λίγο διαβασμα. Τον μονομαχο δε, μεχρι και όνομα θα του βγαλεις. Αν παρατηρήσεις στο φόρουμ είναι τα μοναδικά ψαρια που τους δίνουμε και όνομα. Μοναδικοί χαρακτήρες!!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-04-11, 18:24
dryhammer Ο χρήστης dryhammer δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2011
Περιοχή: Messinia
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

ευχαριστώ πολύ παιδιά για την βοηθειά σας, θα προσπαθήσω να τα κάνω αυτά που μου είπατε σε σύντομο διάστημα. θα ανεβάσω νέες φώτο και θα παρακολουθώ το forum.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-04-11, 21:09
dinoc Ο χρήστης dinoc δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2011
Περιοχή: ευκαρπια
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή

το μονο που θελω να τιρησεις απο μένα ειναι να κοιταξεις οπωσδιποτε προσεκτικα το φιλτρο που θα παρεις να ειναι χαμηλης ροης νερου ... γιατι ο μονομαχος εχει πολλα πτερυγια και θελει χαμηλη ροη νερου καθως κουραζετε ευκολα και θελει μερη οπου να καθετε απλως να ξεκουραζετε, επισις να κοιταξεις προσεκτικα τι κατοικους θα βαλεις μαζι του... εγω προσωπικα θα εβαζα μονο σαλιγκαρια αντε και μερικες γαριδες τπτ αλλο... και οταν παρεις φιλτρο στον καθαρισμο του αυστηρα με νερο ενυδρειου να το καθαζεις ( αν δεν διαβασες το αναλυτικο προφιλ του να το διαβασεις ) αυτα
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-04-11, 21:33
poppy Ο χρήστης poppy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2010
Περιοχή: ηράκλειο κρητης
Μηνύματα: 156
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dinoc Εμφάνιση μηνυμάτων
το μονο που θελω να τιρησεις απο μένα ειναι να κοιταξεις οπωσδιποτε προσεκτικα το φιλτρο που θα παρεις να ειναι χαμηλης ροης νερου ... γιατι ο μονομαχος εχει πολλα πτερυγια και θελει χαμηλη ροη νερου καθως κουραζετε ευκολα και θελει μερη οπου να καθετε απλως να ξεκουραζετε, επισις να κοιταξεις προσεκτικα τι κατοικους θα βαλεις μαζι του... εγω προσωπικα θα εβαζα μονο σαλιγκαρια αντε και μερικες γαριδες τπτ αλλο... και οταν παρεις φιλτρο στον καθαρισμο του αυστηρα με νερο ενυδρειου να το καθαζεις ( αν δεν διαβασες το αναλυτικο προφιλ του να το διαβασεις ) αυτα
Ο μονομαχος θαναι καλύτερα μονος του σε τόσο μικρο ενυδρείο.
Οταν με το καλό τον παρασύρουμε και αρχίσει να φτιαχνει το ένα ενυδρειο μετά το αλλο, συζητάμε ξανα το θέμα των συγκατοίκων.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-04-11, 21:42
dinoc Ο χρήστης dinoc δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2011
Περιοχή: ευκαρπια
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή

Οταν με το καλό τον παρασύρουμε και αρχίσει να φτιαχνει το ένα ενυδρειο μετά το αλλο, συζητάμε ξανα το θέμα των συγκατοίκων. [/QUOTE]


ναι οκ δεν ειπα για ψαρια νομιζω με κανα 2 σαλιγκαρακια για την αλγη αν εχει και μερικες γαριδες δεν θα υπαρχει προβλιμα
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 13-04-11, 00:11
poppy Ο χρήστης poppy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2010
Περιοχή: ηράκλειο κρητης
Μηνύματα: 156
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dinoc Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι οκ δεν ειπα για ψαρια νομιζω με κανα 2 σαλιγκαρακια για την αλγη αν εχει και μερικες γαριδες δεν θα υπαρχει προβλιμα
Καλησπέρα και πάλι!
Αν δεις το ενυδρείο του φίλου είναι γύρω στα 10 λτ. Ισως οτιδήποτε μεγαλύτερο απο σαλιγκαρι-λαθρεπιβατης είναι πολύ. Για τις άλγες και τα δυο μας χερακια μια χαρά δουλεια κανουν .
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 13-04-11, 09:17
dinoc Ο χρήστης dinoc δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2011
Περιοχή: ευκαρπια
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από poppy Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα και πάλι!
Αν δεις το ενυδρείο του φίλου είναι γύρω στα 10 λτ. Ισως οτιδήποτε μεγαλύτερο απο σαλιγκαρι-λαθρεπιβατης είναι πολύ. Για τις άλγες και τα δυο μας χερακια μια χαρά δουλεια κανουν .

o καθενας εχει την γνωμη του εγω θα προτιμουσα 2 απλε σνειλς
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 13-04-11, 09:22
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

μερικες γαριδουλες (αν τις ανεχοταν ο μονομαχος) θα ηταν μια καλη προσθηκη. σε δεκα λιτρα αν πεθανει ενα μηλοσαλιγκαρο η αμμωνια εφτασε στη στρατοσφαιρα σε χρονο 0.
φυσικα θεωρια ολα αυτα..γιατι προεχει η αγορα φιλτρου..θερμοστατη και το στρωσιμο.....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 13-04-11, 09:57
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από poppy Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα και πάλι!
Αν δεις το ενυδρείο του φίλου είναι γύρω στα 10 λτ. Ισως οτιδήποτε μεγαλύτερο απο σαλιγκαρι-λαθρεπιβατης είναι πολύ. Για τις άλγες και τα δυο μας χερακια μια χαρά δουλεια κανουν .
respect όλα τ' άλλα περισσεύουν
__________________




Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ο μονομάχος μου george1995 Bettas 14 01-09-10 15:34
Μονομάχοι...???? Alefas The Great Bettas 4 16-07-10 11:52
Μονομάχοι dream_gr Αρχάριοι γλυκού νερού 14 22-08-07 08:03
Fin rot σε μονομάχο Strahos Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 15 13-03-06 04:22
Που θα βρω μονομάχο? spirosta Bettas 5 28-08-05 08:56

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08025 seconds with 14 queries