Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-07-12, 12:48
ilias ts Ο χρήστης ilias ts δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-07-2012
Περιοχή: kozani
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή προσθήκη διακοσμητικού ξύλου στο ενυδρείο

Γεια σας παιδιά.Στήνοντας νέο ενυδρείο σκέφτομαι να προσθέσω για διακόσμηση και κομμάτια ξύλου.Δεν είναι όμως αγορασμένα από κάποιο ειδικό κατάστημα, απλά εγώ ο ίδιος έκοψα κομμάτια άπό ρίζα ,μάλλον καρυδιάς.Θα μπορούσε κάποιος να με ενημερώσει για την καταλληλότητά τους ή και για τη διαδικασία που είναι απαραίτητη να ακολουθηθεί πριν αυτά μπουν στο ενυδρείο;Φαντάζομαι πώς το θέμα προφανώς έχει συζητηθεί ,ήδη αλλά ζητώ συγνώμη ,γιατί καθώς είμαι καινούργιος έχω λίγο μπερδευτεί διαβάζοντας συνέχεια ό,τι βρίσκω.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-07-12, 16:17
bagos-3 Ο χρήστης bagos-3 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-02-2012
Περιοχή: kassandreia chalkidiki
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

φιλε μου και εγω δεν εχω μεγαλη εμπειρια εχω περιπου 2 χρονια ενυδρειο ακου αν θες τη μου ειπαν τα παιδια στην ερωτιση που κανεις τα μονα καταληλα ξυλα ειναι κυπαριση και αλλο ενα που δεν το θυμαμαι πρεπει να εινα ξερα και οχι φρεσκο θα πρεπει να το πληνεις και τα το ψησεις στο φουρνο. παντα με μεγαλο ρισκο για το τη θα συμβη στο ενυδρειο για καρυδια δεν εχω ακουσει κατι το ρισκο δικο σου. ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο το δικο μου ειναι 100 και εχω 1 ξυλο στην μεση και ειναι οκ κοστος 6ευρω και χωρις να παθουν κατι τα ψαρια. ελπιζω να σε βοηθισα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-07-12, 18:06
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ποιος ειπε για κυπαρίσσι?
Το εχει δοκιμασει στο ενυδρειο του και για ποσο καιρο?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-07-12, 18:11
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

χωρις να εχω κανει κατι τετοιο θεωρω την καρυδια πολυ πιο σωστη επιλογ απο οποιοδηποτε κωνοφορο.
Αν δεν κανω λαθος ολα τα κωνοφορα (και το κυπαρισσι φυσικα) ειναι επικινδυνα και εχουν τοξινες που θα τις βγαζουν για πολυ καιρο, ενω η καρυδια αντιθετα ισως χρωματισει το νερο σαν τα catappa αλλα βεβαια οπως και να χει θα πρεπει να πουν τη γνωμη τους και οσοι εχουν δοκιμασει τετοια ξυλα γιατι εγω προσωπικα θεωρω ασφαλεστερο να χρησιμοποιω ξυλα που γνωριζουμε ετσι κι αλλιως πως ειναι για ενυδρειακη χρηση
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-07-12, 19:22
ilias ts Ο χρήστης ilias ts δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-07-2012
Περιοχή: kozani
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

το ενυδρείο μου είναι 300 λίτρων.Τώρα όσον αφορά στο ξύλο, προς το παρών βρίσκεται σε μια λεκάνη νερό το χρώμα του οποίου γίνεται σκούρο καφέ λίγο μετά τη βύθηση του ξύλου.Αυτό γίνεται ξανά και ξανά κάθε φορά που γεμίζω τη λεκάνη.Έχω προβληματιστεί πολλύ τελικά αν τελικά θα μπει στο ενυδρείο.Αν προστεθεί λίγη χλωρίνη και στη συνέχεια ξεπλυθεί πάρα πάρα πάρα πολύ καλά;Αν είπα μεγάλη βλακεία παρακαλώ το κράξιμο με μέτρο και ευγένια.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-07-12, 19:37
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Η χλωρινη θα απολυμανει απο τυχων οργανισμους στο ξυλο, αλλα δεν θα αποξηρανει ουτε θα απορροφησει τυχων τοξικους χυμους ενος ξυλου ακαταλληλου

Καποια ξυλα ακομα και αποξηραμενα και απολυμασμενα θα σαπισουν γρηγορα στο νερο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-08-12, 20:58
yiannis44 Ο χρήστης yiannis44 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2012
Περιοχή: ρεθυμνο
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

εγω εχω ενα κομματι πλατανοριζας εδω και τρια χρονια που το μαζεψα απο ενα ποταμι. 15μερες το ειχα σε ενα κουβα με αλαγη βρασμενου νερου καθε δευτερη μερα και ακομη και τωρα ειναι μια χαρα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προσθήκη αλατιού σε κοινωνικό ενυδρείο morfeas2002 Ζωοτόκα 21 31-08-11 21:00
Νέο μέλος - 70λιτρο ενυδρείο ioannis_79 Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 14 24-01-11 20:41
Νέο ενυδρείο - Νέο μέλος aggelospgr2010 Αρχάριοι γλυκού νερού 18 13-01-10 08:31
Ψάχνω πατέντα για προσθήκη φωτισμού σε 20άρι ενυδρείο Αστέριος Μπαζάνης Φωτογραφία - Τεχνικά θέματα 7 11-04-09 07:51
Νεο μέλος, νέο ενυδρείο γλυκού νερού. andreasp Αρχάριοι γλυκού νερού 114 15-02-07 10:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03702 seconds with 13 queries