Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-01-14, 17:59
niklal Ο χρήστης niklal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-05-2012
Περιοχή: nikaia
Μηνύματα: 93
Προεπιλογή Oscar albino αρρωστο

καλησπέρα εχω ένα oscar albino σε ενυδρειο 200 λίτρα.
μου εμφάνιζε κάτι σαν χτυπήματα στο κεφάλι και γενικότερα σε όλο του το σόμα τα όπιο σε μια με δύο μέρες γινόντουσαν καλά. επίσης είχε και άσπρα σημάδια-εξογκώματα στα πτερύγια που μερικές φορές είναι στρογγυλά και άλλες έχουν εμφάνιση σαν να είναι βαμβάκι.με επιπτώσεις να έχει σταματήσει να τρώει σωστά.

πήγα σε αν πετ σοπ και μου είπε ότι έχουν hexamita και μου έδωσε το sera med flagellol το χρησιμοποιησα σύμφωνα με τις οδηγίες και μέχρι σήμερα δεν έχει ξαναβγάλει χτυπήματα στο κεφάλι άλλα που και που βγάζει στο σόμα.

ξαναπήγα όμως στο πετ σοπ γιατί τα σημάδια-εξογκώματα στα πτερύγια δεν είχαν φύγει. μου έδωσε το sera costapur για ick το χρησιμοποιησα σύμφωνα με τις οδηγίες αλλά δεν έγινε τίποτα. ( Τα σημάδια-εξογκώματα δεν έχουν αλλάξει θέση πάνω στο πτερύγιο άπλα μεγαλώνουν και μικραίνουν)

μετά από μονός μου έβαλα το sera baktopur direct άλλα για τα σημάδια-εξογκώματα επίσης τίποτα. το θετικό είναι μετά από αυτό άρχισαν να τρώνε κανονικότατα.

και διαβάζοντας στο φόρουμ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread....9%E1)αποφάσισα να ανεβάσω την θερμοκρασία πανω από τους 30 βαθμούς μήπως και φύγουν τα σημάδια-εξογκώματα . τώρα είμαι στην τρίτη μέρα άλλα δεν έχω δει βελτίωση.

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-01-14, 18:06
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

Ανεβασε και αλλες φωτο απο αλλες οψεις του ψαριου και αφου εκανες χρηση τοσων φαρμακων κανε καμια αλλαγη νερου και οχι τοσο ψηλα τη θερμοκρασια πιστευω στους 29-30 ειναι καλα. Κανε αλλαγη νερου με ιδιων παραμετρων νερο . Αλλα βαλε περισσοτερες φωτο κυριως . Παντως εμενα για ick δε μου φενεται αλλα το λεω επιφυλακτικα απ αυτη τι φωτο π ειδα .
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-01-14, 18:18
niklal Ο χρήστης niklal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-05-2012
Περιοχή: nikaia
Μηνύματα: 93
Προεπιλογή

ανέβασε άλλα δεν μπορείς να διακρίνεις κάτι στο υπόλοιπο σόμα του δεν έχει τίποτα.

μόνο στα πτερύγια και φαίνεται μόνο στην πρώτη φωτογραφία.

και νερό εννοείτε πως έχω αλλάξει.
έχω βάλει αυτα τα φάρμακα σε διάστημα ενός μήνα

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-01-14, 18:23
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

Φιλε αν διακρινω καλα και αν ειναι μοναχα το σημαδι που ειδα στη πρωτη φωτο και με επιφυλαξη το ψαρακι σου δεν ειναι καθολου αρωσστο ειναι υγειεστατο . Το εχουν και καποια δικα μου και ειναι νορμαλ στην υγεια τους χρονια τωρα. Αν τωρα εχει και αλλα τετια δεν ξερω παντος ick δεν ειναι. Κανε αλλαγες και επανεφερε το ενυδρειο σου σταδιακα παντα στην αρχικη του κατασταση και παρακολουθησε πως θα παει και κρατα μας ενημερους. Απο μετρησεις πως πας??? αλλα ψαρια???
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-01-14, 18:30
niklal Ο χρήστης niklal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-05-2012
Περιοχή: nikaia
Μηνύματα: 93
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από asteris_veria Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε αν διακρινω καλα και αν ειναι μοναχα το σημαδι που ειδα στη πρωτη φωτο και με επιφυλαξη το ψαρακι σου δεν ειναι καθολου αρωσστο ειναι υγειεστατο . Το εχουν και καποια δικα μου και ειναι νορμαλ στην υγεια τους χρονια τωρα. Αν τωρα εχει και αλλα τετια δεν ξερω παντος ick δεν ειναι. Κανε αλλαγες και επανεφερε το ενυδρειο σου σταδιακα παντα στην αρχικη του κατασταση και παρακολουθησε πως θα παει και κρατα μας ενημερους. Απο μετρησεις πως πας??? αλλα ψαρια???
από μετρήσεις δύστυχος δεν έχω άλλα έχω κάνει αλλαγή 50-60% του νερού και αλλαζω καθε μέρα περίπου 20% του νερού γιατί οπός είπα παραπάνω ακολουθώ τις οδηγίες που διάβασα στο φόρουμ για το ick.

έχω ναι ένα pleco.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-01-14, 18:34
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

Λιτρα??? Σταματα την θεραπεια αν εχει μονο αυτο που ειδα και δες πως παει αν βγαζει αλλα . Αν εχει αλλα πεσ μασ ποσα εχει? Θερμοκρασια νερου? Βαζεις καποιο φαρμακο τωρα?? Τρωει κανονικα?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Oscar Albino (Αλλαγή σε χρώμα πτερυγίων) B.B.'Bear' ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 13 21-01-13 16:08
OSCAR αρρωστο? paschalis Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 4 20-06-07 23:45
πως ξεχωρίζουμε aenaus albino, paleatus albino Strahos Γατόψαρα Ν. Αμερικής 5 28-03-06 23:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03990 seconds with 13 queries