Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 07-05-13, 00:13   #1
Χρειάζομαι Πληροφορίες Για Στήσιμο Ενυδρείου
 
Το avatar του χρήστη TheMiltos21
TheMiltos21
Member
Εγγραφή: 06-05-2013
Περιοχή: Σέρρες
Μηνύματα: 47

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
TheMiltos21 Ο χρήστης TheMiltos21 δεν είναι συνδεδεμένος 07-05-13, 00:13
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γεια σας!
Είμαι νέος στο forum και χρειάζομαι πληροφορίες για το στήσιμο του πρώτου "σωστού" ενυδρείου.

Μέχρι στιγμής έχω ένα ενυδρείο 10 Λίτρων με ένα μικρό χρυσόψαρο Oranda,εδώ και 3 μήνες.Έχω βάλει φίλτρο Hydor Pico για ενυδρεία 30 Λίτρων να δουλεύει στο maximum και το ψαράκι φαίνεται υγιέστατο.Παλαιότερα,είχα ένα comet και ένα κίτρινο χρυσόψαρο τα οποία δυστυχώς αρρώστησαν έπειτα από ένα χρόνο διαμονής και παρά τη σωστή (κατά τον PetShopά) χρήση ενός φαρμάκου της Tetra,πέθαναν.

Μια μέρα,πήγα σε ένα κατάστημα με είδη για κατοικίδια (Pet Discount),λίγο έξω από τις Σέρρες,ώστε να δω τις τιμούλες. Συγκριτικά με τα υπόλοιπα Pet Shop είχε τις καλύτερες τιμές,κι ας ήταν η διαφορά μόνο 0,20¤ (μιλάω για τροφές,για ενυδρεία παρακάτω). Εκεί που έβλεπα διάφορα ενυδρεία,κυρίως μεγάλα,είδα και ένα των 50 Λίτρων,με μαύρο καπάκι,θερμοστάτη,φωτισμό και φίλτρο,για 59¤.Μάρκα δεν θυμάμαι αλλά φαινόταν όμορφο.

Σκέφτομαι να το αγοράσω την Τετάρτη (για την ακρίβεια δεν σκέφτομαι,ΘΕΛΩ απλά θέλω να ψήσω τους γονείς να μ'αφήσουν) και θέλω τη βοήθειά σας.Μετά από την ανάγνωση διαφόρων αρθρών,κατέληξα στα ψαράκια Guppy.Είναι όμορφα,φθηνά,αντέχουν και αναπαράγονται εύκολα.Σε ένα άλλο άρθρο διάβασα πως τα μικρά ή πρέπει να τα βάλω σε άλλο ενυδρείο μέχρι να μεγαλώσουν ώστε να μη φαγοθούν από τα μεγάλα ή να τοποθετήσω ζωντανά φυτά και να επιβιώσουν τα εξυπνότερα.

Αυτό,σημαίνει πως πρέπει να ξοδέψω κι άλλα ¤ για την αγορά των ψαριών και απ'ότι διάβασα να αγοράσω και λίπασμα.Δεν γίνεται να μεγαλώσουν τα φυτά χωρίς υπόστρωμα;

Επίσης,φίλος έχει ενυδρείο 60 Λίτρων φιλτραριζόμενο με 6 Oranda και αντί για χαλίκι χρησιμοποίησε άμμο από το Pet Discount για ενυδρεία και του κόστισε 8¤ (δεν έβαλε φυτά).Θα μπορούσα να βάλω κάποια φυτά στην άμμο (κατά προτίμηση χωρίς υπόστρωμα) ; Αν ναι,ποια;

Ακόμη,ποια είναι η ιδανική θερμοκρασία για τα Guppies; Αντέχουν τους Ελληνικούς καύσωνες; Αν το νερό χτυπήσει 32 βαθμούς,τι κάνω; Παγάκια;

Αν είναι δυνατόν,μήπως κάποιος μπορεί να γράψει μια λίστα με τα πράγματα που πρέπει να προμηθευτώ,να απαντήσει τις ερωτήσεις μου (όσες μπορεί) και να γράψει βήμα-βήμα τη διαδικασία (πόσες ώρες αναμονής για το ένα πόσες για το άλλο κλπ) ;

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά,
ένας 13χρονος αρχάριος,
Μίλτος
Εμφανίσεις: 9751
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-05-13, 00:27
Το avatar του χρήστη sailor247
sailor247 Ο χρήστης sailor247 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 460
Προεπιλογή

γεια σου φιλε μου!καλως ορισες στο ομορφο χομπυ των ενυδρειων.καλο ομως θα ηταν να διαβαζεις τα προφιλ των ψαριων πριν τα αγορασεις.Φυσικα το ιδιο λαθος κανουμε σχεδον ολοι στην αρχη.Να ξερεις οτι τα χρυσοψαρα επειδη γινονται μεγαλα και ειναι και αρκετα ''ρυπαρα'' ψαρια χρειαζονται γυρω στα 30 λιτρα το καθενα για να ειναι σε καλες συνθηκες.Τωρα για τα γκαπυ καλο ειναι ενα ενυδρειακι γυρω στα 60 λιτρα για να φιλοξενησει λιγα στην αρχη τα οποια πολυ συντομα θα πολλαπλασιαστουν.Ψαξου λιγο στο φορουμ,κοιταξε τα προφιλ των ψαριων που σου αρεσουν για να δεις τι συνθηκες χρειαζονται ωστε να στησεις ενα ομορφο ενυδρειο χωρις προβληματα.Απο εκει και περα οτι θες το συζηταμε.Και σημαντικο!Μην ακους τους πετσοπαδες!!!!Οι περισσοτεροι σου πουλανε οτι να'ναι απλα για να πουλησουν.Διαβασε λοιπον για την διαδικασια στρωσιματος του ενυδρειου,το προφιλ των ψαριων και τα λεμε.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-05-13, 00:33
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες....
Ξεφυλλισε πρώτα το φορουμ για να μάθεις κάποια πράγματα και να πάρεις ιδέες...
Ολα αυτα που ζητάς πρεπει κάποιος να σε γράφει με τις ώρες....
Ρίξε μια ματιά και έλα με νέες και σίγουρα λιγότερες ερωτήσεις...
Και στην άμμο απο το ποτάμι με πλύσιμο μεγαλώνουν παρά πολλα φυτα....
Γι αυτο σου λέω ρίξε μια ματιά και θα σου λυθούν πολλές απο τις ερωτήσεις σου...
Και μην βιαστεις με την αγορά ενυδρειου...πρώτα διάβασε και θα δεις τι ψάρι σου ταιριάζει και πιο το κατάλληλο ενυδρειο γιαυτο...
Και σίγουρα μπορει να βρεις κάποια πολυ καλη ευκαιρία στις αγγελίες με τα χρήματα που διαθέτεις...
Στην συνέχεια όλοι εδώ ειμαστε για να σε βοηθήσουμε...
Καλη αρχή...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-05-13, 00:38
Το avatar του χρήστη TheMiltos21
TheMiltos21 Ο χρήστης TheMiltos21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2013
Περιοχή: Σέρρες
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

ΟΚ Ευχαριστώ,απλά μήπως θα μπορούσες να μου πεις αν είναι απαραίτητο το υπόστρωμα; Επίσης, ο κοντινός petshopάς πουλάει φυτά τα οποία τα έχει μέσα σε ενυδρείο με νερό,θα μπορούσατε να μου πείτε ποια είναι κατάλληλα για μένα ώστε να αγοράσω (όταν είναι τέλος πάντων )

Thanks!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-05-13, 00:42
Το avatar του χρήστη sailor247
sailor247 Ο χρήστης sailor247 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 460
Προεπιλογή

Διαβασε,διαβασε,διαβασε!!!!Μεσα στα αρθρα του φορουμ υπαρχουν οοοολα οσα ρωτας και ειναι λιγο δυσκολο καποιος να καθισει να στα περιγραψει.Το υποστρωμα χρειαζεται για καποια φυτα ενω για αλλα δεν ειναι απαραιτητο.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-05-13, 00:45
Το avatar του χρήστη TheMiltos21
TheMiltos21 Ο χρήστης TheMiltos21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2013
Περιοχή: Σέρρες
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sailor247 Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαβασε,διαβασε,διαβασε!!!!Μεσα στα αρθρα του φορουμ υπαρχουν οοοολα οσα ρωτας και ειναι λιγο δυσκολο καποιος να καθισει να στα περιγραψει.
OK Τότε,κλείνω το PC και θα ξαπλώσω με το κινητό να περιηγηθώ στα threads

Καληνύχτα!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πληροφορίες για κατασκευή ενυδρείου... fiakas DIY . Φτιάχτο μόνος σου 3 03-09-08 22:06
Πληροφορίες για την Anubia του ενυδρείου μου golis1 Αρχάριοι γλυκού νερού 6 13-05-08 23:48
Στήσιμο Ενυδρείου Minakki Αρχάριοι γλυκού νερού 31 03-10-07 10:18
Νέο στήσιμο ενυδρείου CASPER Γλυκό νερό - Γενικά 32 23-03-06 17:19
Χρειάζομαι πληροφορίες για τις πέτρες και το Ph wodan Γλυκό νερό - Γενικά 12 21-06-04 16:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04344 seconds with 13 queries