Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
 
Παλιά 18-09-07, 23:04
Marilyn Ο χρήστης Marilyn δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Ευχαριστω για το ζεστό καλοσόρισμα.
Εχω πολλά πράγματα να σας ρωτήσω και δεν ξέρω απο που να αρχίσω. Η αλλήθεια είναι πως είμαι λίγο πελαγωμένη με όσα έχω διαβάσει σε διάφορα site αλλά και εδώ. Πολλές τεχνικές λεπτομέριες που με κάνουν να σκέφτομαι μήπως τελικά δεν τα καταφέρω να έχω ένα υγιές ενυδρείο.

Λοιπόν πως άρχισε η όλη ιστορία. Καταρχίν να πω ότι δεν έχω ποτέ ασχοληθεί με ψαράκια, αν εξαιρέσουμε τις 2 ή 3 φορές που έχω αγοράσει γυάλα με χρυσόψαρα... με την γνωστή κατάληξη Τα δολοφόνησα κανονικά!!!!
Πριν 5 μέρες πήγαμε στο pet shop της γειτονιάς μου μαζί με την κορη μου για να αγοράσουμε χελωνιέρα (Να σημιώσω εδω οτι στο σπίτι έχουμε 1 σκυλο, 1 γατα, 2 καναρινια, 2 χελωνάκια) και τότε είδε τον μονομάχο, μέσα σε ένα ποτήρι. Το ζήτησε να της το αγοράσω αλλά της είπα όχι, γιατι ψοφάνε και στεναχωριόμαστε. Την άλλη μέρα ξαναπήγα μόνη μου και ρώτησα για τον μονομάχο και μου είπαν ότι είναιπολύ ανθεκτικό ψάρι. Κι έτσι το αγόρασα για να κάνω έκπληξη στην κόρη μου. Ο μονομάχος ήρθε στο σπίτι σε μια μικροσκοπική γυάλα.
Και μετά την πρώτη χαρά της κόρης μου ήρθε η στενοχώρια. Είναι ευτυχισμένο? Μήπως δεν του αρέσει να βρίσκετε σε μια τόσο μικροσκοπική γυάλα? Το αποτέλεσμα ήταν την άλλη μέρα να βρεθούμε σε ένα μεγάλο pet shop και να ρωτάμε για ενυδρεία.
Για να μην πολυλογώ αγόρασα ένα τετρα 60 λίτρων με φίλτρο, θερμοστάτη και μια λάμπα. Μου εξήγησαν πώς να στρώσω το ένυδρείο.
Τοποθέτησα λοιπόν αμέσως το ενυδρείο με όλο τον απαραιτητο εξοπλισμό. Πήρα και 1 ζωντανό φυτο το οποίο το χώρισα στα 3 και το φύτεψα σε 3 σημεία μέσα στο ενυδρείο. Αγόρασα και μία ρίζα, την οποία τοποθέτησα χωρίς καμιά προεργασία. Γέμισα το ενυδρείο νερό. Έριξα αντιχλωριο, λίπασμα για τα φυτά, ταμπλέτες για τροφή των φυτών, και άρχισα το στρώσιμο του εβυδρέιου με βακτήρια. Ειχα ρωτήσει στο pet shop αν μπορώ να βάλω τον μονομάχο αμέσως στο ενυδρίο και μου είπαν να τον βάλω. Μου φάνηκε λογικό γιατι μέσα στην μικροσκοπική γυάλα του μου φάνηκε οτι δεν θα ζούσε για πολυ. Έτσι μετά απο μερικές ώρες τον έβαλα στο ενυδρείο. Τωρα έχουν περάσει 4 μέρες και όλα είναι μια χαρα με τον μικρό μονομάχο. Εγώ συνεχίζω να ρίχνω 6ml βακτήρια την μέρα και θα συνεχίσω για 10 συνεχόμενες μέρες για να στρώσει το ενυδρίο. Και αφού γίνει αυτό έχω σκοπό να πάρω κι άλλα ψάρια. Όλες αυτές τις οδηγίες μου τις δώσαν από το pet shop. Το μόνο προβλημα που βλέπω μέχρι στιγμής είναι ότι η ρίζα έχει αναπτυξει μυκητες. Είναι ένα στρώμα σαν γλοιώδες ζελέ σε μπέζ χρώμα.
Πήτε μου την γνώμη σας καθώς και παρατηρήσεις αν έκανα κάτι λάθος ή αν παρέληψα να κάνω κάτι βασικό.
Ουφ πολλά έγραψα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 26-09-07, 00:53
Το avatar του χρήστη giagligian
giagligian Ο χρήστης giagligian δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2007
Περιοχή: Νάξος-Πειραιάς
Μηνύματα: 508
Προεπιλογή

Το πρώτο πράγμα που θα σου πρότεινα παρόλο που είμαι αρχάριος τελείως, να γεμίσεις και άλλο το ενυδρείο σου. Δώσε του μην το φοβάσαι δεν παθαίνει τίποτα. Και γω το ίδιο έχω. Επίσης θα σου πρότεινα να ξαναβάλεις μέσα τον κορμό που λες με τους μύκητες και να αφήσεις να κάνουν τον κύκλο τους. Μπορεί να φαίνεται τώρα λίγο αντιαισθητικό, όμως μετά θα φαίνεται υπερβολικά πιο όμορφο! Και το νερό θα καθαρίσει, δεν υπάρχει περίπτωση να μείνει για πάντα καφετί Αν πάλι δε θες, άσε τον κορμό μόνο του σε έναν κουβά νερό για 2-3 μέρες να κάνουν τον κύκλο τους οι μύκητες, και μετά βάλτον στο ενυδρείο. Κάτι παραπάνω δεν μπορώ να σου πω καθώς δεν γνωρίζω ακόμα. Πιστεύω θέλει να του αφιερώσεις ακόμα λίγο αγάπη το ενυδρείο σου
__________________
ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΣ!!!

http://www.studiosnaxos.com
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 26-09-07, 01:22
PanosII Ο χρήστης PanosII δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-05-2007
Περιοχή: Londino
Μηνύματα: 95
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PanosII
Προεπιλογή

Μπορείς να μου πεις το όνομα του φυτού σου που έχεις δεξιά- μπροστά στην φωτο http://www.aquatek.gr/vb/attachment....0&d=1190460038
Έπειτα ακριβώς αριστερότερα έχεις εαν δεν κάνω λάθος ένα anubias και από ότι έχω διαβάσει οι ρίζες του φυτού δεν πρέπει να είναι στο υπόστρωμα γιατί θα σαπίσουν
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 26-09-07, 18:57
Το avatar του χρήστη μελινακι
μελινακι Ο χρήστης μελινακι δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

ναι ανουμπια ειναι.. να την βγαλω απο το υποστρωμα;
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 26-09-07, 19:00
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Έχεις δύο επιλογές:

1. Βγάζεις τον κορμό της από το υπόστρωμα (μόνο οι ρίζες να μείνουν μέσα στο υπόστρωμα) ή
2. Την βγάζεις από το υπόστρωμα και την δένεις (με ψιλή πετονιά ή σπάγγο) πάνω σε μια επιφάνεια (έναν κορμό ή μια πέτρα). Μετά από 1-1,5 μήνα μπορείς να κόψεις την πετονιά αφού η ανούμπια θα έχει "πιαστεί" από μόνη της.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 26-09-07, 19:34
Το avatar του χρήστη μελινακι
μελινακι Ο χρήστης μελινακι δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

εβγαλα τον κορμο της απο το υποστρωμα
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 26-09-07, 21:00
Cydox Ο χρήστης Cydox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Κορδελιό
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Η αγορά του 40 λιτρου είναι υπερβολή για έναν μονομάχο καλά κάνατε και το δώσατε πίσω. Βάλε την ρίζα μέσα αν το πρόβλημα σου είναι οι μύκητες. Θέλει τρομερή υπομονή στην αρχή. Ένα ενυδρείο 5 λίτρων είναι πολύ καλή λύση για τον μονομάχο σου, προτίμισε κοινωνικά μικρά ψάρια για το 60άρι σου με αρκετά φυτά..
__________________
Επιστροφή στο χόμπι !

Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 26-09-07, 22:52
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

το ενυδρείο των 5 λίτρων είναι το minimum για τον μονομάχο .... μια χαρά θα ήταν σε 10-15 λίτρα ενυδρειάκι ....
Όσο πιο μικρό το ενυδρέιο τόσο πιο ασταθείς οι συνθήκες και τόσο πιο εύκολο το να γίνει η οποιαδήποτε στραβή..
γενικά δεν θα της συνηστούσα το 5λιτρο και λόγο μικρής χωριτηκότητάς του και λόγο απειρείας της .....
καλύτερα 15 λίτρα που και πιο "σταθερο" θα είναι, και καλύτερο φίλτρο θα μπορεί να δεχτεί, και θερμαντήρα θα μπορεί να βάλει μικρό και απο όλα ...

Βούρ για 15 λίτρα
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 26-09-07, 23:00
PanosII Ο χρήστης PanosII δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-05-2007
Περιοχή: Londino
Μηνύματα: 95
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PanosII
Προεπιλογή

μελινακι την πρώτη απάντηση δεν μου την είπες που έκανα. Τέλος πάντων εχω και γω ενα ιδιο. Εαν κάποιος άλλος διαβάσει το ποστ και ξέρει ας μου πει το όνομα του ευχαριστώ
συγνώμη εαν σου χαλάω το ποστ αλλά πιστεύω και σένα θα σε ενδιαφέρει

ξαναγράφω την ερώτηση...
Μπορείς να μου πεις το όνομα του φυτού σου που έχεις δεξιά- μπροστά στην φωτο http://www.aquatek.gr/vb/attachment....0&d=1190460038
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 27-09-07, 10:42
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Μελίνα, προσπάθησε να φτιάξεις τον διάκοσμο του ενυδρείου τηρώντας τα παρακάτω (θα σου δώσουν ένα ωραίο αποτέλεσμα):
1. Φύτευε τα ψηλά φυτά στην πλάτη του ενυδρείου (πίσω) και τα χαμηλά μπροστά.
2. Προσπάθησε να μην υπάρχει συμμετρία στο όλο στήσιμο. Θα δείχνει πιο φυσικό.
3. Βάλε τον κορμό. Τοποθέτησέ τον έκκεντα και λοξά. Θα έχει ωραίο αποτέλεσμα.
4. Βάλε ένα μαύρο, ματ χαρτόνι για πλάτη (εκτός κι αν το ενυδρείο φαίνεται και απο τις δυο πλευρές). Θα "δείχνει" πιο όμορφα το εσωτερικό του ενυδρείου.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PanosII Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορείς να μου πεις το όνομα του φυτού σου που έχεις δεξιά- μπροστά στην φωτο http://www.aquatek.gr/vb/attachment....0&d=1190460038
Κάποιο είδος Echinodorus πρέπει να είναι.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 27-09-07, 13:20
Το avatar του χρήστη μελινακι
μελινακι Ο χρήστης μελινακι δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

αχ δεν θυμαμαι πως το λενε... ευχαριστω για τις συμβουλς για τη διακοσμηση του ενυδρειου να ρωτησω και κατι αλλο εαν αλλαξουμε θεση στα φυτα θα χαλασουν;
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 27-09-07, 13:35
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Όχι !!!
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 27-09-07, 13:38
Το avatar του χρήστη μελινακι
μελινακι Ο χρήστης μελινακι δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

μηπως ειναι λιγο υπερβολη τελικα να παρω και δευτερο ενυδρειο; καλα καλα δεν τελειοπειησα το πρωτο ο μονομαχος δεν θα ταραχθει αν μια ωραια πρωια βρεθει απο το 60λ σε ενα μολις 15 λιτρα; στο 60λ ποσα φυτα μπορω να εχω; καποιος εδω σε ενα ποστ ανεφερε οτι με σωστη επιλογη ψαριων δεν θα εχουν προβλημα... μηπως να μου πειτε εστω και ενα ειδος (ενα το πολυ δυο ψαρακια)5-6 εκ. που θα μπορουσα να βαλω; συγνωμη που επαναλαμβανομαι αλλα νομιζω πως το δευτερο ενυδρειο ειναι υπερβολη και εφοσον το ενυδρειο ειναι μεγαλο για το μονομαχο θα μπορει να το μυραστει με καποιο αλλο ψαρακι
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05130 seconds with 14 queries