Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-12-07, 11:40
Το avatar του χρήστη abrous
abrous Ο χρήστης abrous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Περιοχή: Ν.Ηρακλειο
Μηνύματα: 211
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην abrous
Προεπιλογή Open aquarium controller DiY project

Γεια χαρα σε ολους,

Πριν αρκετο καιρο ειχα ανοιξει ενα σχετικο topic σχετικα με την κατασκευη ενος controller για ενυδρειο αλλα οι αυξημενες υποχρεωσεις ειχαν καθυστερησει το project. .. Σκοπος μου ειναι η δημιουργια ενος open source project που θα μπορει να αναπτυσεται απο πολλα ατομα ταυτοχρονα και θα ειναι φυσικα free για ολους. Οποιος ενδιαφερεται και μπορει να ασχοληθει ειναι ευπροσδεκτος.
Απο την προηγουμενη φορα "μαζεψα" λοιπον λιγο τις προδιαγραφες ωστε να θελει λιγοτερη δουλεια και να μπορει να φτιαχτει απο τον μεσο χομπιστα των ηλεκτρονικων και οριστε που κατεληξα :
Hardware
- Microcontroller AVR Mega128 with 128K Flash + 4K RAM + 4K EEPROM
- Real time Clock with battery back up
- Buzzer για τα διαφορα alarm
- οθονη LCD 2x16
- 6 πληκτρα
- Θυρα RS-232 για Logging και συνδεση με εξωτερικο module GPRS/GSM
- Θυρα SPI για πιθανες μελλοντικες επεκτασεις
- 2 Αναλογικες εξοδοι
- 3 αναλογικες εισοδοι (pH, θερμοκρασια, και μια βοηθητικη)
- 8 εξοδοι (Θερμαντικο-ψυκτικο-3 φωτα - moonlight - CO2 -Airpump)
- 5 γενικης χρησης I/O για οτι προκυψει
- Τροφοδοσια 10VAC
- Εβγαλα την δυνατοτητα Ethernet για την ωρα οπως και την Compact Flash για logging.

Ολα τα I/O εινα ψηφιακα και φυσικα χρειαζοντα καποια πλακετα που θα ελεγχει τα ρευματα. Αυτην δεν την εχω σχεδιασει ακομα αλλα νομιζω οτι χαρην απλοτητας θα μεινω στην κλασσικη λυση των ρελε. Ειμαι ανοιχτος σε γνωμες παντως.

Software :
Full ANSI C coding σε IAR C - Σκοπος μου να το μεταφερω ολο σε WINAVR gcc που ειναι free .
- 24ωρο real time clock με μπαταρια.
- ρυθμιση pH 5.0 - 9.0
- ρυθμιση θερμοκρασιας απο 15 - 35C με δυνατοτητα ελεγχου θερμαντικου
και ψυκτικου.
- Μεγιστη επιτρεπομενη αποκλιση pH και θερμοκρασιας.
- Alarm για τις παραπανω αποκλισεις με ηχο ή SMS αν υπαρχει GPRS module.
- Τρεις διαφορετικες ζωνες φωτισμου - οι δυο με προγραμματιζομενη ανατολη δυση με διαρκεια 1 λεπτο εως 8 ωρες.
- Ανατολη δυση σεληνης
- προγραμματισμος αεραντλιας
- Δυνατοτητα ευκολης χειροκινητης λειτουργιας των παραπανω απο μενου.

Θα ηθελα την γνωμη των πιο εμπειρων στο θεμα των ενυδρειων για επιθυμητες λειτουργιες αλλα και την συμβολη οσων ενδιαφερονται να συμετασχουν στο coding . Εχω κανει αρκετη απο τη δουλεια βασης οπως τα memu και ολο το bios αλλα εχει πολυ πραγμα ακομα.
Παρακατω εχω μερικες φωτο του πρωτοτυπου οπως ειναι σημερα.
Περιμενω γνωμες ιδεες και συμετοχη οσων θελουν να ασχοληθουν...

Φιλικα ,

Αγγελος
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  aqua1.jpg
Εμφανίσεις:  587
Μέγεθος:  80,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  aqua2.jpg
Εμφανίσεις:  409
Μέγεθος:  88,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  aqua3.jpg
Εμφανίσεις:  422
Μέγεθος:  104,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  aqua4.jpg
Εμφανίσεις:  389
Μέγεθος:  102,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  aqua5.jpg
Εμφανίσεις:  396
Μέγεθος:  105,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  aqua6.jpg
Εμφανίσεις:  384
Μέγεθος:  110,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  aqua7.jpg
Εμφανίσεις:  381
Μέγεθος:  52,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  aqua8.jpg
Εμφανίσεις:  395
Μέγεθος:  109,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  aqua9.jpg
Εμφανίσεις:  380
Μέγεθος:  113,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  aqua10.jpg
Εμφανίσεις:  369
Μέγεθος:  108,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-12-07, 11:46
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

Μακάρι να μπορούσα να βοηθήσω. Τα κινέζικα μου φαίνονται πιο εύκολα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-12-07, 11:51
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

IAR!!!!
Αμα δεν μιλαμε για winavr, θα μας δωσεις και μερικα license που τα ψαχνω?

(αν και θα προτιμουσα γενικοτερα codevision..)

Ως προς τις αναλογικες εισοδους..
ph, Redox, Temp, Tds κατ ελαχιστον. (και 2 βοηθητικες για Ο2, airpressure κλπ)

10vac? Αν και δεν ειναι ακριβως προβλημα , γιατι οχι 12vdc (και με μια μπαταρια συναγερμου 6Ah, ωστε να μην τα χανει σε μικροδιακοπες)?

Δεν θα εβγαζα την ethernet ομως, απλα θα εβαζα ενα atmega168 να ασχολειται με το web interface και να γινονται τα παντα απο κει..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-12-07, 12:18
Το avatar του χρήστη abrous
abrous Ο χρήστης abrous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Περιοχή: Ν.Ηρακλειο
Μηνύματα: 211
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην abrous
Προεπιλογή

Δυστυχως δεν εχω κανενα licence για IAR. Εχω αυθεντικη εκδοση λογω δουλειας. Μπορεις να βρεις ομως καποια στο Emule αλλα οχι τις τελευταιες εκδοσεις. Η τελευταια ειναι η 4.30D. Παντως για open projects η WinAVR ειναι οτι καλυτερο για να ειμαστε και στα πλαισια της νομιμοτητας . Σχετικα με τα Redox και Tds δεν ειχα πληροφοριες σχετικα με τους αισθητηρες. Στο PCB εχω και τις 8 αναλογικες σε ενα connector αλλα μονο το ph εχει προσαρμογη σταθμης και η θερμοκρασια ενα buffer μιας και σκοπευα να χρησιμοποιησω σαν sensor ενα National LM35 που βγαζει 10mv/C.
Οσο για το AC χρειαζεται γιατι απο αυτο φτιαχνω +/- 8 που χρειαζονται οι τελεστικοι. Ο λογος ειναι οτι το μονο Low Bias που ειχα διαθεσιμο και χρειαζεται για το pH sensor ηταν το ADTL082 (bias 5 pA) που δεν ειναι single supply. Αλλωστε η διακοπες ρευματος δεν ειναι θεμα μια και το συστημα εχει battery backup και EEPROM για τις παραμετρους.
Το μονο που θελω ειναι να βρω εναν τροπο ωστε ο scheduler να επανερχεται στο σωστο σημειο. Μαλλον θα επιλεξω την παλια καλη μεθοδο του dry run ..
Το Lan προσθετει αρκετα και δυσευρετα εξαρτηματα για τον ερασιτεχνη και ειπα να το βγαλω. Χρειαζεται και αρκετη RAM και θα επρεπε να μπει εξωτερικη .. Αλλωστε εχω μια χωριστη πλακετα ετοιμη με RS232 που μπορει να χρησιμοποιηθει και εχει ολο το Internet stack (HTTP-UDP-ICMP-FTP-SMTP) αλλα φοβαμαι οτι δεν μπορω να δωσω τα sources εδω γιατι εχει αναπτυχθει για λογαριασμο τις εταιρειας που δουλευω ...

Φιλικα,

Αγγελος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-12-07, 12:29
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Προφανως και δεν εχεις license για IAR, ειναι ακριβο σπορ...
Δεν μπαινω καν στον κοπο του emule για τετοια πραγματα.
Αρκετα θεματα εχει το coding απο μονο του..
To Redox ειναι αλλο ενα ph interface, με διαφορετικο ηλεκτροδιο και μοναδα μετρησης..
Το tds ειναι ουσιαστικα ενας μετρητης αντιστασης.
Η λογικη του dc supply ΔΕΝ ειναι για το battery backup αλλα για να προλαβει να ειδοποιησει οταν θα κοπει το ρευμα..
Οσο για το ethernet υπαρχει ετοιμο, με enc28j60, atmega168 και full source.
Ομως το ethernet θα εδινε τσαμπα sms alert (μεσω mail2sms gateway)
logging σε syslog, και ευκολο config χωρις να φτιαχνεις τα μενου της αρκουδας...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-12-07, 12:53
Το avatar του χρήστη abrous
abrous Ο χρήστης abrous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Περιοχή: Ν.Ηρακλειο
Μηνύματα: 211
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην abrous
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Προφανως και δεν εχεις license για IAR, ειναι ακριβο σπορ...
Δεν μπαινω καν στον κοπο του emule για τετοια πραγματα.
Αρκετα θεματα εχει το coding απο μονο του..
To Redox ειναι αλλο ενα ph interface, με διαφορετικο ηλεκτροδιο και μοναδα μετρησης..
Το tds ειναι ουσιαστικα ενας μετρητης αντιστασης.
Η λογικη του dc supply ΔΕΝ ειναι για το battery backup αλλα για να προλαβει να ειδοποιησει οταν θα κοπει το ρευμα..
Οσο για το ethernet υπαρχει ετοιμο, με enc28j60, atmega168 και full source.
Ομως το ethernet θα εδινε τσαμπα sms alert (μεσω mail2sms gateway)
logging σε syslog, και ευκολο config χωρις να φτιαχνεις τα μενου της αρκουδας...
Η αποψη μου ειναι σε πρωτη φαση να γινει κατι σχετικα απλο ωστε να δουμε ποσοι μπορουν να ασχοληθουν και ακομα περισοτερο ποσοι θα προσπαθησουν να το φτιαξουν.. Σκοπος μας δεν ειναι να δειξουμε κατι εδω για να πουμε "κοιταξτε τι μπορω να κανω εγω που εσεις δεν μπορειτε ". Προσωπικα εχω ενδοιασμο ακομα και για την SMD πλακετα. Ποσοι πιστευεις οτι μπορουν να συναρμολογησουν κατι τετοιο ?
Η αρχικη μου σκεψη ηταν ενα Embedded Linux συστημα πανω σε AVR32. Αλλα εκει το hardware θα ηταν κατι παραπανω απο απαγορευτικο και δεν ειχε κανενα νοημα σαν open project.
Σχετικα με τους αισθητηρες - ξερω ακαδημαικα τι ειναι, δεν εχω χρησιμοποισει ποτε (μολις 1 χρονο ασχολουμαι με τα ψαρια ). Αν εχεις πληροφοριες/ datasheet ή κανενα δοκιμασμενο κυκλωμα προσαρμογης μπορουμε να το δοκιμασουμε. Ακομα καλυτερα αν μπορουσαμε να βρουμε απο εναν εστω και παλιο για δοκιμες.

Φιλικα,

Αγγελος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-12-07, 13:11
Το avatar του χρήστη Zorba_The_Freak
Zorba_The_Freak Ο χρήστης Zorba_The_Freak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Περιοχή: ΧΑΪΔΑΡΙ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Το project Που συζητατε ειναι πολυ ωραίο αλλά δεν νομίζω ότι θα μπορέσουν πολλοι να το φτιαξουν. Νομίζω ότι απευθύνεται μόνο σε ηλεκτρονικούς και υποψιάζομαι σε μάλλον προχωρημένους.

Πάντως όποια προσπαθεια γίνεται, καλή είναι και ευπρόσδεκτη...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-12-07, 13:14
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Πιστευω οτι πλακετα smd ξεφευγει ουτως η αλλως απο τις δυνατοτητες αρκετου κοσμου.
Ισως θα ηταν προτιμοτερο να χρησιμοποιηθει καποια ετοιμη πλακετα prototype και να φτιαχτουν απεξω αναλογικα interfaces σε daugter cards με συμβατικα εξαρτηματα.
Αυτο θα εκανε την κατασκευη ευκολοτερη για πολλους.
Για το αναλογικο μερος του ph μετρου (και για την ακριβεια που θελουμε) δεν χρειαζεται τιποτε ιδιαιτερο.. Το κυκλωμα της national ειναι υπερ αρκετό.
Το ιδιο και για το redox.
Για το θερμομετρο ομως, θα προτιμουσα ενα ds18b20 αντι για lm35..
Ειδικοτερα με την εσωτερικη vref του atmega θελει και ενισχυση....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-12-07, 13:28
Το avatar του χρήστη abrous
abrous Ο χρήστης abrous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Περιοχή: Ν.Ηρακλειο
Μηνύματα: 211
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην abrous
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστευω οτι πλακετα smd ξεφευγει ουτως η αλλως απο τις δυνατοτητες αρκετου κοσμου.
Ισως θα ηταν προτιμοτερο να χρησιμοποιηθει καποια ετοιμη πλακετα prototype και να φτιαχτουν απεξω αναλογικα interfaces σε daugter cards με συμβατικα εξαρτηματα.
Αυτο θα εκανε την κατασκευη ευκολοτερη για πολλους.
Για το αναλογικο μερος του ph μετρου (και για την ακριβεια που θελουμε) δεν χρειαζεται τιποτε ιδιαιτερο.. Το κυκλωμα της national ειναι υπερ αρκετό.
Το ιδιο και για το redox.
Για το θερμομετρο ομως, θα προτιμουσα ενα ds18b20 αντι για lm35..
Ειδικοτερα με την εσωτερικη vref του atmega θελει και ενισχυση....

To Redox εχει το ιδιο κυκλωμε με το pH ? Εχεις προχειρο το link της National? Πλακετα του εμποριου δεν εχω καμια υποψιν. Υπαρχει το StK500 αλλα το αποτελεσμα θα ειναι πολυ χοντροειδες γιατι ειναι μεγαλη. Αν θελεις να το κανεις port εκει ή καπου αλλου be my guest .
Το DS1820 ειναι καλη λυση αλλα για αλλη μια φορα βαρεθηκα να γραψω 1Wire Interface. Παντως μπορει να μπει εναλλακτικα σε καποιο απο τα βοηθητικα i/o. Απλα το LM35 υπαρχει σε ολα τα μαγαζια ενω το DS πρεπει να το παραγγειλεις σαν δειγμα απο τη MAXIM.

Φιλικα,

Αγγελος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-12-07, 14:49
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Ναι το redox ειναι ιδιο, απλα εχει διαφορετικο calibration και μοναδα μετρησης.
Ουσιαστικα ειναι ενα sensor με μεγαλη εσωτερικη αντισταση που παραγει ταση προς μετρηση.
http://www.national.com/ds/LM/LMC6001.pdf
Και επειδη τα lmc ειναι λιγο τσουχτερα και δυσκολα.. πρεπει να δοκιμαστει με κατι φτηνοτερο... Δεν εχει λογο να μη δουλεψει, με λιγο παραπανω drift.
Δεν μιλαω για stk 500.... αλλα για κατι τετοιο
http://www.ere.co.th/download/emb128_051101A.pdf
Ετοιμο συναρμολογημενο, με 62$ συν ελαχιστα μεταφορικα.
DS1820 βρισκω στα μαγαζια ετοιμοπαραδοτο....
Το ουσιαστικο πλεονεκτημα ειναι οτι μπορει να τροφοδοτηθει "παρασιτικά" οπότε καθαριζεις με 2 μονο καλωδια, και δεν επηρεαζεται απο διαφορα "περιεργα" ρευματα που ερχονται συνηθως απο τις λαμπες φθορισμου, και με το ιδιο κοστος και ακριβεια οπως το Lm35.
Οσο για τη βαρεμαρα... ξερω ξερω..

ΥΓ. Ποιος ειπε οτι η ταυλανδη βγαζει μονο live rock και wild caught? :P
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-12-07, 15:19
Το avatar του χρήστη abrous
abrous Ο χρήστης abrous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Περιοχή: Ν.Ηρακλειο
Μηνύματα: 211
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην abrous
Προεπιλογή

Το κυκλωμα εισοδου ειναι ιδιο με αυτο που εχω. Απλα εβαλα ADTL082 που ειχα ενα reel διαθεσιμο. Ειναι ενα βελτιωμενο TL082 με bias 2 pA και χαμηλοτερο θορυβο. Το offset βεβαια ειναι υψηλοτερο απο του 6001 (1.5mV αντι 350uV) αλλα θα ζησουμε με αυτο μιας και εχει μονο 0.29$ ... To ΕΜΒ ειναι καλο αλλα δεν εχει οθονη και πολλα αλλα πραγματα. Φοβαμαι οτι τα εξωτερικα κυκλωματα θα ειναι τοσα που θα καταληξει μαλλι της γριας και σιγουρα κατι που δεν θα θελεις να βλεπεις διπλα στο ενυδρειο σου . Κατα τα αλλα ειναι μια χαρα , εχει ακομα και το ιδιο RTC. Γενικα η κατασκευη δεν μου πηγε ουτε 40Ε. Το πιο ακριβο ειναι φυσικα το pcb που εφτιαξα στον eurocircuits (τα 5 τεμ 125Ε). Ποιος εχει DS1820 να μην παραγγελνω απο Maxim ?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-12-07, 15:42
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Το κυκλωμα εισοδου ειναι πλεον classic για τετοια πραγματα...
Το emb εχει pins που θα μπορουσαν να κουμποσουν σε ενα pcb που να εχει τα υπολοιπα custom πραγματα, including power I/O
Απλα το περνει κανεις ετοιμο και δεν χρειαζεται αν φτιαξει δυσκολες πλακετες με smd. H οθονη ετσι κιαλλιως εχει το δικο της πλακετακι σε ολες τις περιπτωσεις.
Τα δυσκολα ειναι τα πληκτρα (αν θες μεμβρανη) καθως και η προσαρμογη του LCD που θελει καλα κοψιματα.. Αλλιως τα υπολοιπα γινονται.

DS εχει ο Φανος

Οπως και να χει, αυτη τη στιγμη μιλαμε για ενα core engine, ενω υπαρχουν διαφορα θεματα με τα γυρω γυρω που θελουν το χρονο τους.
Η βασικη ιδεα ειναι να χρησιμοποιηθουν κατα το δυνατον off-the-self modules, τουλαχιστον στη φαση του prototype και μετά φτιαχνει κανεις ενα custom pcb για να μικρυνει ο ογκος... Γιατι αλλιως το σπορ γινεται πολυ ακριβο.

Να συμπληρωσω οτι ενα θεμα που με εχει προβληματισει ειναι η προσαρμογη ρελεδων ή Traiac μεσα σε πολυμπριζα ωστε να γινουν "ελεγχομενα".... Ακουγεται ευκολο, ομως δεν υπαρχει τιποτε ετοιμο, και τα 230volt θελουν μια σχετική προσοχή. Υπαρχει βεβαια η λυση ενος εξωτερικου πλαστικου ηλεκτρολογικου πινακα και πριζες ραγας, αλλα και ακριβο ειναι, και τεραστιο....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη netblues : 20-12-07 στις 07:53
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-12-07, 19:46
Το avatar του χρήστη chris the trik
chris the trik Ο χρήστης chris the trik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Περιοχή: ΤΡΙΚΑΛΑ
Μηνύματα: 123
Προεπιλογή

Η όλη εργασία μου αρέσει και εμένα και συγχαρητήρια για την προσπάθεια που καταβάλεις abrous για να το επιτύχεις. Δυστυχώς οι δικές μου γνώσεις είναι περιορισμένες όχι όμως ανύπαρκτες και δεν θα μπορέσω να βοηθήσω σε μια κατασκευή που θα ήθελα να κατασκευάσω και εγώ.
Σαν δική μου παρατήρηση όχι των κυκλωμάτων και των σχετικών εξαρτημάτων – υλικών της κατασκευής σου είναι ότι η κατασκευή δεν θα με ενδιέφερε τόσο πολύ το μέγεθος της και η τεχνολογία αιχμής όσο τα παρακάτω στοιχεία .
α) η εύκολη υλοποίηση της
β)η εύκολη εύρεση των υλικών
γ)η τμηματική χρήση – κατασκευή των λειτουργιών του κοντρολερ
δ)το μικρό κόστος της κατασκευής
ε)φυσικά η αξιοπιστία της εν λόγο κατασκευής
στ)και τέλος ο εύκολος προγραμματισμός αν χιάζονται τα τσιπάκια που θα χρησιμοποιούνται

θα μπορούσαμε δηλαδή να έχουμε την οθόνη με τους διακόπτες πάνω στο ενυδρείο και να επικοινωνούν με καλώδιο με την όλη κατασκευή την οποία θα την έχουμε κάτω από το ενυδρείο. Στην τμηματική κατασκευή των διαφόρων λειτουργιών όπως έχει πει και ο netblues θα πω ,γιατί να μην είναι ξεχωριστές όχι όλες αλλά αρκετές λειτουργίες του συστήματος αν αυτό είναι δυνατόν, έτσι που εγώ χρειάζομαι ή μπορώ τώρα να φτιάξω το Ph και την αυτόματη αναπλήρωση νερού να τα υλοποιήσω και να τα λειτουργήσω και στο μέλλον να φτιάξω και ότι άλλο χρειάζομαι προς την ολοκλήρωση του προτζεκτ.
Αυτά τα λίγα και σου εύχομαι καλή συνέχεια και να μας ενημερώνεις για τα στάδια της όλης κατασκευής .
Καλές γιορτές σε όλους .
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-12-07, 00:18
Το avatar του χρήστη MiziGr
MiziGr Ο χρήστης MiziGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 991
Προεπιλογή

Πολύ ενδιαφέρουσα κατασκευή αν και δεν πιάνουν καθόλου τα χέρια μου (ας είναι καλά ορισμένοι παλιοχαρακτήρες που βοηθάνε)! Με ενδιαφέρει πολύ η εξέλιξη της ιδέας αλλά αν μπορείτε κάντε και έναν αρχικό υπολογισμό κόστους!!!
__________________
Δεν είμαι γυναικολόγος αλλά θα του ρίξω μια ματιά

Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-12-07, 09:28
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

φιλε abrous καλημερα
εξαιρετικα ενδιαφερουσα ηη κατασκευη σου
απο οτι βλεπω στο προτοτυπο που εχεις φτιαξει εχεις αρκετα παραπανω απο εργαλια απο ενα κολητηρι και πλακετα με τριχλωριουχο σιδηρο
θα μπορουσες να κανεις τα φωτα να κανουν dim in και dim out;
ο κωδικας σε μορφη θα ειναι διαθεσιμος;

ποσο ειναι το εκτιμωμενο κοστος κατασκευης (για καποιον που θα το προσπαθησει diy και για ετοιμη αγορα απο εσενα);

υγ σε εχω δει και στο aeromodelling η κανω λαθος;
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-12-07, 12:43
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

To dim ηδη προβλεπεται στη βασική περιγραφή.
Και οταν λεμε open source, δεν ειναι προφανες για τον κωδικα?
Δεν εγραψε ο "ανθρωπας" οτι του στοιχισε 40 ευρα?

Μιας και εδω δεν ειναι forum ηλεκτρονικων αλλα υπαρχουν ανθρωποι που "πιανουν" το χερι τους, ισως να επαιζε μια μορφή "κιτ" για τα δυσκολα ηλεκτρονικα... και προ-προγραματισμενα τσιπακια, (τουλαχιστον με bootloader) ωστε να μπορει ο καθενας σχετικα ευκολα να κατεβαζει νεες βερσιον......
Τωρα για το coding, μαλλον ειμαστε εμεις οι δυο ΜΟΝΟ (οποιος εχει ασχοληθει τουλαχιστον με gcc να το πει...)
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 22-12-07, 13:47
Cydox Ο χρήστης Cydox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Κορδελιό
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Πολύ πρωτότυπη και χρήσιμη μου φαίνεται αυτή η κατασκευή, αλλά εγώ αποκλείετε να μπορέσω να την φτιάξω, αν την καταφέρει κανείς ίσως να δείξει και μας από κοντά.Ηλεκτρονικοί είστε? Ρωτώ γιατί δεν κατάλαβα σχεδόν τίποτα απ όσα γράψατε.
__________________
Επιστροφή στο χόμπι !

Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 22-12-07, 13:49
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Ας πουμε οτι εχουμε και αλλα hobbies....
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 22-12-07, 19:54
Iznogoud Ο χρήστης Iznogoud δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2007
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 89
Προεπιλογή

Ρε παιδιά και η πλακέτα μια χαρά είναι έτσι, εμένα μου αρέσει. Στο κάτω κάτω όταν ολοκληρώσει κάνουμε μια μαζική κατασκευή για όσους την θέλουν, για να το προσπαθήσουν.
¶ξιος άξιος!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 22-12-07, 20:35
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

καλα ρε Netblues μην δαγνωνεις
θα με ενδιεφερε μια τετοια κατασκευη υπο μορφη κιτ η ακομη καλυτερα με οδηγιες, οπως τα διαβαζουμε στο Ελεκτορ ας πουμε, μια παρουσιαση, το τυπωμενο, επεξηγηση της λειτουργιας και του χειρισμου, τον κωδικα και ισως να πωλουνται προγραμματισμενα... τσιπακια απο εσας;
αυτο που με χαλαει ειναι οτι τα λιγα που ηξερα μαλλον τα εχω ξεχασει οποτε δεν θα μπορεσω να σας βοηθησε σε πολλα

(για να πω την αληθεια νομιζω οτι δεν το εχω πραγματικα αναγκη αλλα αν βγει σε ενα μικρο κοστος σιγουρα θα εμπαινα στον πειρασμο!)


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
To dim ηδη προβλεπεται στη βασική περιγραφή.
Και οταν λεμε open source, δεν ειναι προφανες για τον κωδικα?
Δεν εγραψε ο "ανθρωπας" οτι του στοιχισε 40 ευρα?

Μιας και εδω δεν ειναι forum ηλεκτρονικων αλλα υπαρχουν ανθρωποι που "πιανουν" το χερι τους, ισως να επαιζε μια μορφή "κιτ" για τα δυσκολα ηλεκτρονικα... και προ-προγραματισμενα τσιπακια, (τουλαχιστον με bootloader) ωστε να μπορει ο καθενας σχετικα ευκολα να κατεβαζει νεες βερσιον......
Τωρα για το coding, μαλλον ειμαστε εμεις οι δυο ΜΟΝΟ (οποιος εχει ασχοληθει τουλαχιστον με gcc να το πει...)
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 23-12-07, 03:22
Το avatar του χρήστη chrisb
chrisb Ο χρήστης chrisb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2007
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Τωρα για το coding, μαλλον ειμαστε εμεις οι δυο ΜΟΝΟ (οποιος εχει ασχοληθει τουλαχιστον με gcc να το πει...)
gcc ... χρόνια στο κουρμπέτι

γενικά πολύ λίγος ελεύθερος χρόνος τουλάχιστον για 3 μήνες ακόμα,
αλλά είμαι "ποσοδήποτε" μέσα

Όπως πολλοί άλλοι φαντάζομαι, έχω σκεφτεί ένα "total controller" για ενυδρείο, αλλά ούτε καν ξεκίνησα λόγω περιορισμένου χρόνου. Με ομαδική δουλειά όμως αλλάζουν τα πράγματα.

Πιστεύω ότι πρέπει οπωσδήποτε να είναι modular ώστε να μπορεί κανείς να παραλείπει ή να προσθέτει εύκολα modules χωρίς καμιά μετατροπή (ούτε καν να χρειάζεται να φορτώνει άλλο κώδικα - δηλ. "βρήκα το Module - ok, δεν το βρήκα - disable").
Καλό θα είναι να είναι επεκτάσιμο, αφού κανείς μας μάλλον δεν έχει μόνο 1 ενυδρείο και δεν μου φαίνεται καλή ιδέα να χρειάζεται 1 πλήρες σύστημα για το καθένα.
Επίσης συμφωνώ απόλυτα με τη λογική pre-programmed.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 23-12-07, 11:30
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Νιωθω λιγες ενοχες, γιατι εχω κανει τον abrous να νιωθει απογοητευμενος...
(καθοτι εχει φτιαξει πλακετα ηδη.....) αλλα η συζητηση παραμενει ενδιαφερουσα.....
Ο λαος θελει modular λοιπον. Το κραταμε αυτό.
Να ελεγχει και πανω απο ενα ενυδρεια χμμ... και αυτό ενδιαφερον.
Πως ακουγεται μια multiprocessor κατασκευή με διαφορα modules ενωμενα μεσω i2c ή ισως και CanBus... (τσιμπιστε με να ξυπνησω..)
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 23-12-07, 15:06
mpampis 1969 Ο χρήστης mpampis 1969 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-04-2007
Περιοχή: χαλκιδα
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

Μηπως ομως κανοντας το περισσοτερο περιπλοκο γινει πιο ακριβο και πιο απομακρο στους πεερισσοτερους ενυδρειοφιλους εκτος αν η κατασκευη δεν απευθυνετε σε αυτους.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 23-12-07, 15:35
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

αναρωτιεμαι εχει αναπτυξει κανεις κατι παρομοιο σε καποιο ξενο φορουμ;
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 23-12-07, 20:26
Iznogoud Ο χρήστης Iznogoud δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2007
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 89
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από orck Εμφάνιση μηνυμάτων
αναρωτιεμαι εχει αναπτυξει κανεις κατι παρομοιο σε καποιο ξενο φορουμ;
Ναι!

http://compudoc97.com/SWNDIY3.html Μέρος 1ο

http://compudoc97.com/SWNDIY3pr.html Μέρος 2ο
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 25-12-07, 06:03
PanosII Ο χρήστης PanosII δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-05-2007
Περιοχή: Londino
Μηνύματα: 95
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PanosII
Προεπιλογή

χρονιά πολλά... υγειά και ευτυχές το νέο έτος με ενα aquarium controller DiY project να μας βρει ελπίζω.
Παιδες εγω εχω χρονο στην διάθεση μου, εαν κατι περνά απο τα χερια μου θα ήθελα να βοηθήσω ωστε να προχωρηση αυτη η κατασκευή (μονο που απο γλώσσες άσχετος)
Πανος
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 27-12-07, 00:10
Το avatar του χρήστη abrous
abrous Ο χρήστης abrous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Περιοχή: Ν.Ηρακλειο
Μηνύματα: 211
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην abrous
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mpampis 1969 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μηπως ομως κανοντας το περισσοτερο περιπλοκο γινει πιο ακριβο και πιο απομακρο στους πεερισσοτερους ενυδρειοφιλους εκτος αν η κατασκευη δεν απευθυνετε σε αυτους.
Αυτο ακριβως προσπαθω να αποφυγω. Η αρχικη μου σκεψη μιας και μιλαμε για χομπιστες του ενυδρειου ηταν ακομα και συμβατικη πλακετα και οχι SMD. Σχετικα με το modular της υποθεσης, φοβαμαι οτι θα κανει την αναπτυξη του κωδικα ακομα δυσκολοτερη με αποτελεσμα να μην τελειωσουμε ποτε . Η αποψη μου ειναι να μεινουμε σε αυτες τις βασικες λειτουργιες που περιεγραψα στην αρχη με προσθετο το TDS και Redox που ειπε ο Netblues, κρατωντας για την ωρα την επεκτασιμοτητα που δινει η σειριακη θυρα και η θυρα SPI.Μπορει παντα να φτιαχτει κατι πιο εξελιγμενο στο μελλον αν δουμε οτι αυτο παρουσιαζει ενδιαφερον. Εχω βαλει σαν στοχο στο προσεχες διαστημα να τελειωσω το κοματι των μενου, να κανω τις απαραιτητες μετατροπες για να μπορει να δουλεψει ο bootloader, και να κανω το port σε AVR gcc και ενα σχετικο συμαζεμα ωστε να μπορεσω να δωσω τον κωδικα σε οποιον ενδιαφερεται να βοηθησει.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 27-12-07, 15:08
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

θα με ενδιεφερε ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ μια εκδοση μη SMD (για να μπορεσω να το κανω με το κολητηρι μου)

θα ηθελα να κανω μια ερωτηση
οι 5 γενικης χρησης I/O θα μπορουσαν πχ οι 3 να γινουν εισοδοι για να ανιχνευουν την σταθμη του νερου και μια εξοδος για να δινει εντολη σε μια αντλια να ριχνει νερο για την αναπληρωση (με χρονοκαθυστερηση, μολις πεσει κατω απο ενα οριο να δουλευει η αντλια 5 δευτερολεπτα η μεχρι να ανιχνευσει νερο στο πανω ηλεκτροδιο)
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 27-12-07, 15:35
Το avatar του χρήστη abrous
abrous Ο χρήστης abrous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Περιοχή: Ν.Ηρακλειο
Μηνύματα: 211
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην abrous
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από orck Εμφάνιση μηνυμάτων
θα με ενδιεφερε ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ μια εκδοση μη SMD (για να μπορεσω να το κανω με το κολητηρι μου)

θα ηθελα να κανω μια ερωτηση
οι 5 γενικης χρησης I/O θα μπορουσαν πχ οι 3 να γινουν εισοδοι για να ανιχνευουν την σταθμη του νερου και μια εξοδος για να δινει εντολη σε μια αντλια να ριχνει νερο για την αναπληρωση (με χρονοκαθυστερηση, μολις πεσει κατω απο ενα οριο να δουλευει η αντλια 5 δευτερολεπτα η μεχρι να ανιχνευσει νερο στο πανω ηλεκτροδιο)

Οι 5 γενικης χρησης εισοδοι μπορει να κανουν οτιδηποτε αρκει να υπαρχει γραμμενος ο σχετικος κωδικας. Το να υπαρχουν ομως μενου που να μπορουν να περιγραψουν ολες τις πιθανες λειτουργιες ειναι αδυνατον. Για να γινει κατι τετοιο θα χρειαζοταν το controller να μπορει να εκτελει scripts οπως τα PLC ωστε ο καθενα να μπορει σχετικα ευκολα να συμπεριλαβει τις λειτουργιες που θελει. Αυτο ομως ειναι μια αλλη ιστορια. Αυτο που θα μπορει σιγουρα να γινει ειναι να προσθεσεις μονος τις λειτουργιες που σε ενδιαφερουν τροποποιοντας τον κωδικα. Γιαυτο αλλωστε και μιλαμε για open source project ...
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 15-01-08, 13:30
Το avatar του χρήστη abrous
abrous Ο χρήστης abrous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Περιοχή: Ν.Ηρακλειο
Μηνύματα: 211
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην abrous
Προεπιλογή

Γεια και χαρα,
Δοκιμασα εναν απλο scheduler και παιζει μια χαρα.
Τελικα πηρα DS1820 για τη θερμοκρασια. Αν καποιος συναδελφος εχει προχειρο κανενα 1-Wire interface module θα βοηθουσε πολυ γιατι ο χρονος ειναι λιγο πιεσμενος με το νεο ετος ... Δυσκολοι καιροι για open projects ...

Φιλικα

Αγγελος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Digital aquarium controller DYI abrous DIY . Φτιάχτο μόνος σου 12 31-12-09 10:10
Discus Project ΧρήστοςΠ Δίσκοι 15 19-06-07 07:36
DIY Aquarium 700 litra O Souidos DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 29-08-05 07:44
Aquarium Controller mitas Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 16 15-10-03 01:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10777 seconds with 14 queries