Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-02-11, 00:23
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή Επιλογή Apistogramma για ενυδρειο 63 λιτρων

Γεια χαρα σε ολους!

Εχω ενα ενυδρειο 63 λιτρων (Juwel Rekord 600). Εχει μπει υποστρωμα για φυτα και χαλικακι ψιλο απο πανω, ειναι φυτεμενο με αρκετουτσικα φυτακια (hygrophila polysperma, vallisneria tortifolia, cryptocoryne wendtii, hydrocotyle verticillata, microsorum windelov, echinodorus argentinensis, cabomba caroliniana), εχει 2 ξυλα πανω στο ενα απ'τα οποια ειναι δεμενα με πετονια τα windelov. Yπαρχει CO2 συστημα τυπου DIY της Dennerle επίσης. Με ολα αυτα μεσα μαλλον μενουν γυρω στα 55 λιτρα ελευθερα.
Τωρα υπαρχουν 6 black phantom tetra μεσα και η ερωτηση μου ειναι με ποιο ειδος μικροκιχλιδας apistogramma θα μπορουσα να τα ταιριαξω χωρις να υπαρχουν προβληματα?
Το ενυδρειο ειναι στρωμενο.
Μετρησεις νερου ενυδρειου:
- ΝΗ3/NH4=0
- NO2<0,3
- NO3=12,5
- GH=6,5
- KH=4,5
- PH=7,5
Tο ph μου ειναι υψηλο ακομα και για τα μπλακ που εχω μεσα...το ξερω.Δοκιμασα τυρφη αλλα δεν επεσε, μονο οι σκληροτητες επεσαν. Θα αγορασω συστημα Α/Ο. Ξερω οτι για apistogramma πρεπει να πεσουν η σκληροτητα και το ph. Μου αρεσουν τα apistogramma agasizii αλλα εχω την εντυπωση απ'αυτα που εχω διαβασει οτι ειναι λιγος ο χωρος γι'αυτα. Και για τα ramirezi επισης. Tα cacatouoides δεν μου αρεσουν το ιδιο και ειναι και πιο επιθετικα...
Δεν ξερω...ακουω προτασεις...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-02-11, 13:20
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Ενα χαρεμι apistogramma Borellii (1 male-2 female,3 καλυτερα αλλα τα λιτρα σου ειναι ηδη οριακα).
Βαλε τυρφη στο φιλτρο να πεσει λιγακι το ph και αρκετες κρυψωνες με ριζες και φυτα.Θερμοκρασια οχι πανω απο 24.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-02-11, 15:03
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Εγω θα ελεγα να πας για τα agassizi αλλα σε μεγαλυτερο ενυδρειο. Δεν ειναι καλο να σου μενουν απωθημενα..

Λυσεις υπαρχουν και μαλιστα οικονομικες..
Ενα 96 καρφουρισιο πχ. θα ηταν λουκουμι για ενα ζευγαρακι.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-02-11, 15:39
Το avatar του χρήστη karrot
karrot Ο χρήστης karrot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: Ίλιον
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενα χαρεμι apistogramma Borellii (1 male-2 female,3 καλυτερα αλλα τα λιτρα σου ειναι ηδη οριακα).
Βαλε τυρφη στο φιλτρο να πεσει λιγακι το ph και αρκετες κρυψωνες με ριζες και φυτα.Θερμοκρασια οχι πανω απο 24.
πολύ ωραία τα borelli σαν επιλογή αλλά άντε να τα βρεις.... τα borelli όπως πολύ σωστά έγραψες οι 25c είναι οριακή τιμή.δες εδώ μερικά γνωστά apisto
http://www.seriouslyfish.com/kb.php?t=ps&s=apisto
επίσης θα μπορούσες να βάλεις τα hongsloi πολύ όμορφα και είχα βρει και μαγαζί που μπορούσε να τα φέρει
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-02-11, 16:03
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Για την περιπτωση σου, οι καλυτερες επιλογες απο τα ειδη απιστογραμμα που ερχονται στην χωρα μας ειναι οι δυο προτασεις που σου εγιναν παραπανω. Καποτε τα borellii μπορουσες να τα βρεις σχετικα ευκολα... τωρα ομως ειναι αλλη ιστορια. Πιστευω με ενα καλο ψαξιμο κατι θα καταφερεις.

Αλλα για να λεγονται και τα σωστα, επειδη προτεινεται στις περισσοτερες ιστοσελιδες οτι καποια απιστογραμμα ειναι "καταλληλα" για ενυδρεια 60 λιτρων (ή αναποδα... ενυδρεια 60 λιτρων ειναι καταλληλα για καποια ειδη απιστογραμμα) δεν ειναι το ιδανικο... ασε που πρεπει να εχεις και μεγαλη εμπειρια με απιστογραμμα για να τα καταφερεις καλα σε τετοια ενυδρεια. Κατα την αποψη και την εμπειρια μου, τα μικροτερα και πιο φιλησυχα ειδη χρειαζονται τουλαχιστον ενυδρειο 100 λιτρων με 80 εκατοστα μηκος (και παλι στα πιο επιθετικα ειδη οπως τα cacatioides δεν μπορεις να εχεις 1 αρσενικο με 3 θηλυκα). Τα 60ρια ειναι ακρως οριακα... ποσο μαλλον οταν θα εχουν και συγκατοικους. Ασε που σε μικρα ενυδρεια δεν προκειται να δεις την πραγματικα εκπληκτικη συμπεριφορα αυτων των ψαριων. Το χειροτερο ομως ειναι σε περιπτωση καυγα, σε μικρο ενυδρειο (βλ. 60ρι) δεν θα εχει που να κρυφτει το κυνηγημενο ψαρι.....
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-02-11, 20:29
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

οταν λεμε για καυγα και κυνηγημενο ψαρι εννοουμε τα απιστο μεταξυ τους ετσι?νομιζω οταν φτιαχτει ενα ζευγαρι με αρσενικο&θηλυκο μετα τα υπολοιπα θηλυκα περισσευουν και τους επιτιθεται το θηλυκο του ζευγαριου??ή καπως ετσι.
απο αυτα που μου προτεινατε μου αρεσουν πιο πολυ τα borellii λογω χρωματων. απ'οτι ειδα ομως ειναι σαν μεγεθος πολυ κοντα στα agassizii...o atlas του axelrode τα εχει και τα 2.λεει 8 cm το agassizii και 7 το borelli. και για τα δυο λεει 60 λιτρα ενυδρειο.μηπως δεν εχουν τοση διαφορα?ρωταω γιατι δεν ξερω ετσι?δεν αμφισβητω τις γνωσεις κανενος...μονο τις δικες μου!
τωρα το ενυδρειο δυστυχως αυτο ειναι, το ξερω οτι ειναι μικρο αλλα...δεν μου περισσευει ο χωρος...ενταξει μεχρι 100λ θα μπορουσα βεβαια αλλα δεν ηξερα...ηταν και το οικονομικο...
απ'την αλλη κανω και αλλες σκεψεις...οπως π.χ. να βρω να δωσω σε καποιον τα black phantom που εχω και να βαλω μονο apisto στο ενυδρειο μου...
ή να μην βαλω απιστο καθολου, να προσθεσω κανα 2 μπλακ, κανα σαλιγκαρι και καμμια γαριδα και τελος...
απλα ηθελα λιγο χρωμα στο ενυδρειο...
θα μου πειτε γιατι πηρα τα μπλακ τοτε?μια σειρα λαθων οδηγησαν σ'αυτην την επιλογη η οποια δεν ηταν και δικη μου...απ'το πετ σοπ μου τα προτειναν.δεν ηταν απ'τα ψαρια που μου αρεσαν και δεν θα τα επαιρνα.μου μετρησαν ph κλπ στο πετ σοπ, οι μετρησεις ηταν λαθος και εδειχναν χαμηλο ph κλπ. τοτε με βαση αυτες τις μετρησεις εγω ειπα να βαλω καρντιναλ που μου αρεσουν, μου ειπαν οτι για πρωτα ψαρια στο ενυδρειο δεν ειναι καταλληλα οποτε μου προτειναν τα μπλακ μεχρι να στρωσει το ενυδρειο.εγω ειπα να το εστρωνα χωρις ψαρια αυτοι σχεδον μου ειπαν οτι ειναι λαθος αυτο και κατεληξα εδω.
τελικα ειμαι σε μια φαση που εχω καταληξει οτι το ενυδρειο μου δεν κανει για καρντιναλ και ετσι κι αλλιως δεν χωρανε αλλα 6 τουλαχιστον που πρεπει να ειναι αυτα οποτε ειπα για κανενα απιστο που μ'αρεσουν...αλλα αν σ'αυτη την επιλογη με περιοριζουν τα μπλακ τοτε αν τα θελει κανεις...τα χαριζω...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-02-11, 22:32
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Δεν ειναι απαγορευτικο να κρατησεις απιστο σε 60 λιτρα,αλλα δεν ειναι ενδεδειγμένη λυση,οπως ειπα παραπανω εισαι οριακος.Το ιδιο ακριβως σου ειπε και ο Giorgos και το αιτιολόγησε.
Αν παλι δεν μπορεις να εχεις μεγαλυτερο ενυδρειο και θελεις να φιλοξενησεις απιστο τα Borellii ειναι το ποιο ηρεμο ειδος απιστο και ενα ειδος που μπορει να τα καταφερει καλα σε ph εως και 7.5,οχι παραπανω.
Aν τα βρεις δοκιμασε ενα χαρεμακι με πολλες κρυψωνες,οταν κατσει το ζευγαρι αφαιρεσε τις αλλες θηλυκες και να εχεις παντα το νου σου για πολυ επιθετικες συμπεριφορες ωστε να επεμβεις.
Σε αυτα τα λιτρα καλυτερα να ειναι μεσα μονο το χαρεμι,ειδικα τα τετρα που εχεις ειναι αρκετα μεγαλα σε μεγεθος και καλυτερα να αφαιρεθουν.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-02-11, 23:58
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

σωστα...
οκ μαλλον θα τα δωσω σε καποιον που εχει το καταλληλο ενυδρειο.ειναι κοπαδοψαρα και πιστευω πως σε καποιο μεγαλυτερο ενυδρειο με περισσοτερο χωρο θα ειναι καλυτερα ετσι κι αλλιως...σωστα?στο δικο μου λογω ελειψης χωρου δεν συμπεριφερονται σαν κοπαδι...πως να το κανουν αλλωστε...
γνωριζει κανεις καποιο μαγαζι που να εχει ή να φερνει borellii? αν μπορει καποιος να προτεινει καποιο μαγαζι θα του ημουν ευγνωμων...επισης αν θελει καποιος (εντος αττικης) τα μπλακ φαντομ τετρα μου του τα φερνω και σπιτι. και αν καποιος απο εσας εχει μπορελι και τα αναπαραγει ή ξερει καποιον που το κανει με ενδιαφερει.θα βαλω και αγγελια.

Ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-02-11, 14:33
Το avatar του χρήστη karrot
karrot Ο χρήστης karrot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: Ίλιον
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos_auk Εμφάνιση μηνυμάτων
σωστα...
οκ μαλλον θα τα δωσω σε καποιον που εχει το καταλληλο ενυδρειο.ειναι κοπαδοψαρα και πιστευω πως σε καποιο μεγαλυτερο ενυδρειο με περισσοτερο χωρο θα ειναι καλυτερα ετσι κι αλλιως...σωστα?στο δικο μου λογω ελειψης χωρου δεν συμπεριφερονται σαν κοπαδι...πως να το κανουν αλλωστε...
γνωριζει κανεις καποιο μαγαζι που να εχει ή να φερνει borellii? αν μπορει καποιος να προτεινει καποιο μαγαζι θα του ημουν ευγνωμων...επισης αν θελει καποιος (εντος αττικης) τα μπλακ φαντομ τετρα μου του τα φερνω και σπιτι. και αν καποιος απο εσας εχει μπορελι και τα αναπαραγει ή ξερει καποιον που το κανει με ενδιαφερει.θα βαλω και αγγελια.

Ευχαριστω!
Μπορείς να πας να κάνεις παραγγελία από κάποιο μαγαζί που κάνει γενικά.Υπάρχουν τέτοια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ 150 ΛΙΤΡΩΝ bantourakis Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 21 02-12-10 15:35
Νεο ενυδρειο 200 λιτρων f1rm4 Αρχάριοι γλυκού νερού 15 25-04-09 20:13
Ενυδρειο 30 λιτρων BufferPriest Αρχάριοι γλυκού νερού 17 08-05-08 23:09
ενυδρειο αλ/πων 20 λιτρων ΚΚΩΣΤΑΣ Αρχάριοι γλυκού νερού 8 26-03-08 15:12
Ενυδρειο 100 λιτρων. ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Γλυκό νερό - Γενικά 8 20-05-05 16:41

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12468 seconds with 15 queries