Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-12-12, 21:58
Το avatar του χρήστη beeromixalhs
beeromixalhs Ο χρήστης beeromixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2010
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 788
Προεπιλογή αποτελεσματικότατος co2 diffuser

καλησπέρα στους μποστανάδες
Δεν είμαι πλασιέ απλά προσπαθώ να βοηθήσω όσους έχουν φυτεμένα.
Αν και το είχα στα χέρια μου πάρα πολύ καιρό μόλις πρίν λίγες μέρες το έβαλα σε λειτουργία. Δε ξέρω πόσοι από εσάς το έχετε αυτό ή κάτι παρόμοιο, αλλά εγώ παρατηρώ πως το ποσοστό διάχυσης μέσα στο νερό πλησιάζει το 100%. Δηλαδή φουσκάλες μπαίνουν αλλά δε βγαίνουν. Όλες διαλύονται μέσα στο νερό πρίν φτάσουν στην έξοδο. Έχει τα μειονεκτήματα του βέβαια. 1ο) μεγάλος όγκος (αν και αυτό που έχω εγώ μπορεί να μικρύνει) αλλά λόγο του χρώματος του είναι διακρυτηκό πίσω από πράσινα φυτά. 2ο) η τιμή του είναι μεγαλύτερη από ένα κλασικό διαχύτη και 3ο) όντας η έξοδος του χαμηλά δεν μπορείς να επιτύχεις ικανοποιητική ανατάραξη σε όλη την επιφάνεια του ενυδρείου. Κατά τα άλλα δε βλέπω κάτι άλλο αρνητικό. Για όσους δεν έχουν τη δυνατότητα να βάλουν το co2 στην εισαγωγή του φίλτρου είναι ιδανικό.
Όποιος άλλος έχει γνώμη ας την πει να μας βοηθήσει.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-12-12, 22:36
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beeromixalhs Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπέρα στους μποστανάδες
Δεν είμαι πλασιέ απλά προσπαθώ να βοηθήσω όσους έχουν φυτεμένα.
Αν και το είχα στα χέρια μου πάρα πολύ καιρό μόλις πρίν λίγες μέρες το έβαλα σε λειτουργία. Δε ξέρω πόσοι από εσάς το έχετε αυτό ή κάτι παρόμοιο, αλλά εγώ παρατηρώ πως το ποσοστό διάχυσης μέσα στο νερό πλησιάζει το 100%. Δηλαδή φουσκάλες μπαίνουν αλλά δε βγαίνουν. Όλες διαλύονται μέσα στο νερό πρίν φτάσουν στην έξοδο. Έχει τα μειονεκτήματα του βέβαια. 1ο) μεγάλος όγκος (αν και αυτό που έχω εγώ μπορεί να μικρύνει) αλλά λόγο του χρώματος του είναι διακρυτηκό πίσω από πράσινα φυτά. 2ο) η τιμή του είναι μεγαλύτερη από ένα κλασικό διαχύτη και 3ο) όντας η έξοδος του χαμηλά δεν μπορείς να επιτύχεις ικανοποιητική ανατάραξη σε όλη την επιφάνεια του ενυδρείου. Κατά τα άλλα δε βλέπω κάτι άλλο αρνητικό. Για όσους δεν έχουν τη δυνατότητα να βάλουν το co2 στην εισαγωγή του φίλτρου είναι ιδανικό.
Όποιος άλλος έχει γνώμη ας την πει να μας βοηθήσει.
Και εγώ αυτόν έχω υπόψιν μου !!!! Κυκλοφορεί σε τρία (3) μεγέθη (S, M & L). Εγώ σκέφτομαι να πάρω τον Large αλλά απ' ότι λες κάνει δουλειά και ο Small . Το σκέφτομαι τώρα... Ίσως τελικά πάρω και εγώ τον Small ή τον Medium το πολύ πολύ. Θα δω, αν και ο Large δεν έχει μεγάλη διαφορά στην τιμή. Αν θυμάμαι καλά γύρο στα 20$ πρέπει να έχει. Το μόνο που με χαλάει είναι το μέγεθος που όπως είπες και εσύ μπορεί να αλλάξει (πάντα προς τα κάτω... ). Θα δείξει τι θα αποφασίσω στο τέλος.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-12-12, 22:41
Το avatar του χρήστη sailor247
sailor247 Ο χρήστης sailor247 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 460
Προεπιλογή

εγω εχω παραγγειλει εναν τετοιον.ελπιζω να κανει δουλεια.θα σας πω εντυπωσεις μολις τον παραλαβω και τον δοκιμασω http://www.ebay.com/itm/Super-CO2-di...item4ab87cbc11
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-12-12, 22:58
Το avatar του χρήστη beeromixalhs
beeromixalhs Ο χρήστης beeromixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2010
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 788
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εγώ αυτόν έχω υπόψιν μου !!!! Κυκλοφορεί σε τρία (3) μεγέθη (S, M & L). Εγώ σκέφτομαι να πάρω τον Large αλλά απ' ότι λες κάνει δουλειά και ο Small . Το σκέφτομαι τώρα... Ίσως τελικά πάρω και εγώ τον Small ή τον Medium το πολύ πολύ. Θα δω, αν και ο Large δεν έχει μεγάλη διαφορά στην τιμή. Αν θυμάμαι καλά γύρο στα 20$ πρέπει να έχει. Το μόνο που με χαλάει είναι το μέγεθος που όπως είπες και εσύ μπορεί να αλλάξει (πάντα προς τα κάτω... ). Θα δείξει τι θα αποφασίσω στο τέλος.
ο δικός μου είναι το large αλλά σήμερα για δοκιμή τον έκανα medium. Από ότι βλέπω με μια φουσκάλα ανά δευτερόλεπτο δεν του φεύγουν πάλι στήν έξοδο αδιάσπαστες. Το έκανα και για να φέρω την έξοδο πιο κοντά στην επιφάνεια. Πάντως αν είναι μικρή η διαφορά πάρε το μεγάλο να κάνεις δοκιμές.
Δε φαίνεται τόσο άσχημο γιατί είναι πράσινο και πίσω από ένα φυτό κρύβεται αρκετά.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-12-12, 23:02
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beeromixalhs Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπέρα στους μποστανάδες
Δεν είμαι πλασιέ απλά προσπαθώ να βοηθήσω όσους έχουν φυτεμένα.
Αν και το είχα στα χέρια μου πάρα πολύ καιρό μόλις πρίν λίγες μέρες το έβαλα σε λειτουργία. Δε ξέρω πόσοι από εσάς το έχετε αυτό ή κάτι παρόμοιο, αλλά εγώ παρατηρώ πως το ποσοστό διάχυσης μέσα στο νερό πλησιάζει το 100%. Δηλαδή φουσκάλες μπαίνουν αλλά δε βγαίνουν. Όλες διαλύονται μέσα στο νερό πρίν φτάσουν στην έξοδο. Έχει τα μειονεκτήματα του βέβαια. 1ο) μεγάλος όγκος (αν και αυτό που έχω εγώ μπορεί να μικρύνει) αλλά λόγο του χρώματος του είναι διακρυτηκό πίσω από πράσινα φυτά. 2ο) η τιμή του είναι μεγαλύτερη από ένα κλασικό διαχύτη και 3ο) όντας η έξοδος του χαμηλά δεν μπορείς να επιτύχεις ικανοποιητική ανατάραξη σε όλη την επιφάνεια του ενυδρείου. Κατά τα άλλα δε βλέπω κάτι άλλο αρνητικό. Για όσους δεν έχουν τη δυνατότητα να βάλουν το co2 στην εισαγωγή του φίλτρου είναι ιδανικό.
Όποιος άλλος έχει γνώμη ας την πει να μας βοηθήσει.

Μετρησεις εχεις πριν βαλεις αυτο τo διαχυτη και αφου τον εβαλες και αν ναι ποιες ειναι;
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sailor247 Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω εχω παραγγειλει εναν τετοιον.ελπιζω να κανει δουλεια.θα σας πω εντυπωσεις μολις τον παραλαβω και τον δοκιμασω http://www.ebay.com/itm/Super-CO2-di...item4ab87cbc11
Αυτο μαλλον θα σε παιδεψει με το καθαρισμα που θα θελει και τρεις και λιγο...Ασε που και σαν διαχυση τα κεραμικα δεν κανουν και πολλα.
__________________
Το αλλο μου χομπι....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιαννης Μ5 : 06-12-12 στις 23:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-12-12, 23:05
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beeromixalhs Εμφάνιση μηνυμάτων
ο δικός μου είναι το large αλλά σήμερα για δοκιμή τον έκανα medium. Από ότι βλέπω με μια φουσκάλα ανά δευτερόλεπτο δεν του φεύγουν πάλι στήν έξοδο αδιάσπαστες. Το έκανα και για να φέρω την έξοδο πιο κοντά στην επιφάνεια. Πάντως αν είναι μικρή η διαφορά πάρε το μεγάλο να κάνεις δοκιμές.
Δε φαίνεται τόσο άσχημο γιατί είναι πράσινο και πίσω από ένα φυτό κρύβεται αρκετά.
Α οκ, το είπα επειδή στο λινκ που έβαλες έχει τον Small. Και εγώ πιστεύω πως δεν θα είναι άσχημο λόγο χρώματος. Αν μου αρέσει (οπτικά) θα τον αφήσω έτσι και δεν θα κάνω δοκιμές.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-12-12, 23:06
Το avatar του χρήστη beeromixalhs
beeromixalhs Ο χρήστης beeromixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2010
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 788
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετρησεις εχεις πριν βαλεις αυτο τo διαχυτη και αφου τον εβαλες και αν ναι ποιες ειναι;
το είχα στο νου μου αλλά το τεστ για τις σκληρότητες πάπαλα μόνο ph είχα μετρήσει που από μόνο του δεν μπορεί να μας δώσει σωστά αποτελέσματα. Μόνο οπτικά μπορούν να είναι να αρχικά συμπεράσματα και σε λίγο καιρό αν επιταχυνθεί η ανάπτυξη των φυτών θα έχω και απτά αποτελέσματα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-12-12, 23:08
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sailor247 Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω εχω παραγγειλει εναν τετοιον.ελπιζω να κανει δουλεια.θα σας πω εντυπωσεις μολις τον παραλαβω και τον δοκιμασω http://www.ebay.com/itm/Super-CO2-di...item4ab87cbc11
Και εγώ συμφωνώ με τον Γιάννη. Τα κεραμικά δεν κάνουν τόσο καλή διάχυση άσε που μπουκώνουν (απ' ότι έχω διαβάσει, δεν έχω δοκιμάσει εγώ ο ίδιος ). Από την φωτογραφία μόνο και μόνο μπορείς να καταλάβεις για την διάχυση...
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-12-12, 23:17
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beeromixalhs Εμφάνιση μηνυμάτων
το είχα στο νου μου αλλά το τεστ για τις σκληρότητες πάπαλα μόνο ph είχα μετρήσει που από μόνο του δεν μπορεί να μας δώσει σωστά αποτελέσματα. Μόνο οπτικά μπορούν να είναι να αρχικά συμπεράσματα και σε λίγο καιρό αν επιταχυνθεί η ανάπτυξη των φυτών θα έχω και απτά αποτελέσματα.

Και το πεχα κατι θα μας πει,αρκει να ειναι με σωστο τεστ και να εχεις τον διαχυτη τουλαχιστον 2 μερες μεσα.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-12-12, 00:06
Το avatar του χρήστη beeromixalhs
beeromixalhs Ο χρήστης beeromixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2010
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 788
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και το πεχα κατι θα μας πει,αρκει να ειναι με σωστο τεστ και να εχεις τον διαχυτη τουλαχιστον 2 μερες μεσα.
εννοείς λογικά οτί αν έχω πτώση στο ph θα μπορώ να συμπεράνω οτι υπάρχει και αύξηση του co2 στο νερό. Αν αυτό είναι πολύ μπακαλίστικο είναι πολύ μπακαλίστικο έχει και μια λογική
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-12-12, 00:15
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Δεν το θεωρω μπακαλιστικο.Κανοντας τεστ ειναι ενας τροπος να δουμε ποσο καλα γινεται η διαχυση(περα απο την αναπτυξη των φυτων).Βεβαια θα πρεπει να μην εχει αλλαξει κατι αλλο στο ενυδρειο(πχ κατι ασβεστολιθικο κτλ) και η ποσοτητα του co2 να ειναι ιδια(πχ 1 φυσαλιδα/sec με την παλια διαχυση και 1 φυσαλιδα/sec με το καινουριο diffuser).
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-12-12, 00:36
Το avatar του χρήστη beeromixalhs
beeromixalhs Ο χρήστης beeromixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2010
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 788
Προεπιλογή

Αυτό που λέω είναι πως απλά μπορείς να διαπιστώσεις οτι γίνετε καλύτερη διάχυση και όχι το ποσοστό αυτής.
Αν κατέβει το ph λέμε τώρα κατά 0,2 (πράγμα δύσκολο να το δεις από τα τεστ) πόσο έχει αυξηθεί σε ποσοστό η απορρόφηση του co2 στο νερό?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-12-12, 00:41
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beeromixalhs Εμφάνιση μηνυμάτων
εννοείς λογικά οτί αν έχω πτώση στο ph θα μπορώ να συμπεράνω οτι υπάρχει και αύξηση του co2 στο νερό. Αν αυτό είναι πολύ μπακαλίστικο είναι πολύ μπακαλίστικο έχει και μια λογική
Δεν είναι μπακαλίστικο γιατί υπάρχει ανάλογη φόρμα στο aquatools. Κοίτα τον δεύτερο τρόπο.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-12-12, 15:36
Το avatar του χρήστη maneni
maneni Ο χρήστης maneni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 186
Προεπιλογή

ΝΑ εχετε υποψιν οτι τα υπολογιστικα αυτα εργαλεια βασιζονται σε μαθ. τυπους που ανταποκρινονται σε συγκεκριμενες συνθηκες. Μην θεωρειτε δεδομενα τους απολυτους αριθμους.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-12-12, 12:05
Το avatar του χρήστη beeromixalhs
beeromixalhs Ο χρήστης beeromixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2010
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 788
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maneni Εμφάνιση μηνυμάτων
ΝΑ εχετε υποψιν οτι τα υπολογιστικα αυτα εργαλεια βασιζονται σε μαθ. τυπους που ανταποκρινονται σε συγκεκριμενες συνθηκες. Μην θεωρειτε δεδομενα τους απολυτους αριθμους.
αυτό πιστεύω και εγώ γιαυτό δε τα πέρνω της μετρητής
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 08-12-12, 12:12
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Eγω προσωπικα οταν ειπα για τεστ δεν εννοουσα για το πινακακι.Αν με τον προηγουμενο τροπο διαχυσης και με μια φυσαλιδα το δευτερολεπτο ειχες ph 7 και τωρα με τον νεο τροπο διαχυσης και παλι με μια φυσαλιδα το δευτερολεπτο εχεις ph 6,5,αυτο δειχνει οτι κανεις πλεον καλυτερη διαχυση(και το αντιθετο αν εχεις ph 7,2).....Απλα πραγματα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beeromixalhs Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που λέω είναι πως απλά μπορείς να διαπιστώσεις οτι γίνετε καλύτερη διάχυση και όχι το ποσοστό αυτής.
Αν κατέβει το ph λέμε τώρα κατά 0,2 (πράγμα δύσκολο να το δεις από τα τεστ) πόσο έχει αυξηθεί σε ποσοστό η απορρόφηση του co2 στο νερό?

Σε ενδιαφερει ποσο εχει αυξηθει σε ποσοστο η απορροφηση του co2 ή αν εχεις πραγματικα καλυτερη διαχυση του διοξειδιου;Αν ειχες ph meter θα εβλεπες την διαφορα.
__________________
Το αλλο μου χομπι....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιαννης Μ5 : 08-12-12 στις 12:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-12-12, 12:18
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Eγω προσωπικα οταν ειπα για τεστ δεν εννοουσα για το πινακακι.Αν με τον προηγουμενο τροπο διαχυσης και με μια φυσαλιδα το δευτερολεπτο ειχες ph 7 και τωρα με τον νεο τροπο διαχυσης και παλι με μια φυσαλιδα το δευτερολεπτο εχεις ph 6,5,αυτο δειχνει οτι κανεις πλεον καλυτερη διαχυση(και το αντιθετο αν εχεις ph 7,2).....Απλα πραγματα.
Μα το πινακάκι Γιάννη λέει αυτό ακριβώς που λες και εσύ. Η δεύτερη μέθοδος δηλαδή συγκρίνει το PH πριν και μετά, που αν εσύ δεν έχεις αυξήσει την παροχή του CO2 αλλά η ποσότητά του έχει αυξηθεί σημαίνει πως κάνεις καλύτερη διάχυση. Ποσότητα CO2 που παρείχες πριν και πήγαινε χαμένη, τώρα υπάρχει στο νερό σου. Έτσι τουλάχιστον το καταλαβαίνω εγώ.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 08-12-12, 12:26
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Το ξερω οτι λεει το ιδιο πραγμα,απλα,το πινακακι δεν το πολυ εμπιστευομαι.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 08-12-12, 12:30
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ξερω οτι λεει το ιδιο πραγμα,απλα,το πινακακι δεν το πολυ εμπιστευομαι.
Δεν το παράθεσα από την άποψη για το πόσο CO2 υπάρχει στο νερό αλλά για την ενίσχυση της άποψης του ότι όταν το PH πέφτει με σταθερή την παροχή του CO2, σημαίνει καλύτερη διάχυση.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 08-12-12, 12:32
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 08-12-12, 12:50
Το avatar του χρήστη beeromixalhs
beeromixalhs Ο χρήστης beeromixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2010
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 788
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ενδιαφερει ποσο εχει αυξηθει σε ποσοστο η απορροφηση του co2 ή αν εχεις πραγματικα καλυτερη διαχυση του διοξειδιου;Αν ειχες ph meter θα εβλεπες την διαφορα.
εγώ απλά έδειξα σε όσους δε το είχαν δει αυτό το διαχήτη. Τα ποσοστά σε αριθμούς δε με ενδιαφέρουν. Το οτι δε βλέπω στην έξοδο φουσκάλες co2 για εμένα είναι αρκετό. Τα παιδιά ήθελαν νούμερα όχι εγώ
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 08-12-12, 13:04
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beeromixalhs Εμφάνιση μηνυμάτων
εγώ απλά έδειξα σε όσους δε το είχαν δει αυτό το διαχήτη. Τα ποσοστά σε αριθμούς δε με ενδιαφέρουν. Το οτι δε βλέπω στην έξοδο φουσκάλες co2 για εμένα είναι αρκετό. Τα παιδιά ήθελαν νούμερα όχι εγώ
Απλά η εικόνα κάποιες φορές δεν αντιπροσωπεύει την πραγματικότητα. Τα νούμερα σου δείχνουν τι πραγματικά συμβαίνει. Πόσες φορές έχεις διαβάσει εδώ μέσα "Τα ψαράκια μου συμπεριφέροντε υπέροχα και έχουν πολύ όρεξη" και μετά αφού βάλει τις μετρήσεις του στη φόρμα βλέπεις:
NH3/NH4= 5
NO2=0
NO3=0


Το πιο πιθανόν στην δικιά σου περίπτωση να ισχύει η εικόνα με την πραγματικότητα. Το ότι δεν βλέπεις φυσαλίδες, μάλλον έχεις άριστη διάχυση, απλά οι μετρήσεις θα στο επιβεβαίωναν αυτό.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
co2 diffuser mimikos DIY . Φτιάχτο μόνος σου 9 07-04-11 14:14
Diffuser CO2 nikosn Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 17 11-12-10 12:03
Diffuser CO2 sun sun kostaskich Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 21 14-11-10 21:46
DIY diffuser prospathw DIY . Φτιάχτο μόνος σου 6 28-01-10 15:36
CO2 diffuser George-A Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 06-10-03 00:17

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07412 seconds with 15 queries