Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Εξοπλισμός Θαλασσινού νερού > Φίλτρανση

Φίλτρανση Σκίμμερ κλπ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-02-09, 14:20
drade Ο χρήστης drade δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή Skimmer δίχως οδηγίες χρήσεως!

Καλημέρα σε όλους! Είμαι νέο μέλος εδώ και κάποιο καιρό διαβάζω θέματα του φόρουμ αλλά πρώτη φορά δημιουργώ νέα συζήτηση.

παιδιά μόλις παρέλαβα το skimmer μου Deltec MCE 300 και δεν έχει οδηγίες χρήσεως. Μπορεί κάποιοσ να βοηθήσει με online οδηγίες? υπόψιν είμαι αρκετά έως πολύ άσχετος .
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-02-09, 15:04
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

http://www.theaquariumsolution.com/f...nglish%202.pdf

http://www.theaquariumsolution.com/?q=node/136
__________________
-Marine Fish only With Live Rock 400 lit.
-SPS/LPS Mini Reef 80 lit.
-Soft corals Mini reef 80 lit.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-02-09, 17:49
drade Ο χρήστης drade δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

ευχαριστώ πολύ φίλε.

ελπίζω να μην κάνω κατι λάθος και το ριμάξω
-------------------------
-------------------------
το συναρμολόγησα και το έβαλα.
το γέμισα με νερό.
το έβαλα μπρος με κλειστή την αντλία ώστε να φύγουν οι φούσκες. - υποτίθεται ότι σ'αυτό το σημείο αρχίζει και μπάινει νερό στο σκιμμερ από το ενυδρείο αλλά δεν βλέπω να γίνεται αυτό?

επίσης κάνει πολύ θόρυβο.

να ανησυχώ?

(έβγαλα και φωτό αλλά δεν φορτώνει η διαδικασία για να την επισυνάψω)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη drade : 27-02-09 στις 17:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-02-09, 18:27
Το avatar του χρήστη SPACE
SPACE Ο χρήστης SPACE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drade Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστώ πολύ φίλε.

ελπίζω να μην κάνω κατι λάθος και το ριμάξω
-------------------------
-------------------------
το συναρμολόγησα και το έβαλα.
το γέμισα με νερό.
το έβαλα μπρος με κλειστή την αντλία ώστε να φύγουν οι φούσκες. - υποτίθεται ότι σ'αυτό το σημείο αρχίζει και μπάινει νερό στο σκιμμερ από το ενυδρείο αλλά δεν βλέπω να γίνεται αυτό?

επίσης κάνει πολύ θόρυβο.

να ανησυχώ?

(έβγαλα και φωτό αλλά δεν φορτώνει η διαδικασία για να την επισυνάψω)
Δεν μπαινει νερο γιατι εχει αερα ο σωληνας ανοιξε την βαλβιδα του αερα και τραβα με το στομα μεχρι να ερθει το νερο μετα κλεισΕ ΤΗΝ ΒΑΛΒΙΔΑ και αστο να δουλεψει για λιγο με κλειστο τον αερα ωστε να φυγει ολος ο αερας ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟΝ ΣΩΛΗΝΑ μετα ανοιξε την βαλβιδα στο και 10 περιπου .ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-02-09, 02:45
drade Ο χρήστης drade δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

να σαι καλά spacy. ακολούθησα τις οδηγίες σου και τα κατάφερα.

έχω την εντύπωση οτι κάνει παραπάνω θόρυβο απ'ότι πρέπει χωρίς βέβαια να έχω προηγούμενη εμπειρία αλλά πολύς μου φαίνεται.. και σίγουρα ενοχλητικός.

Υ.Γ. επιτέλους μπήκε clownaki στο ενυδρείο μου
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-02-09, 03:37
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

εισαι κομπλε δηλαδη στρωμενο ενυδρειο κυκλοφορια βραχος?δωσε μας και καμια λεπτομερια για να σε "γνωρισουμε"
καλως ηρθες κιολας
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-02-09, 20:26
drade Ο χρήστης drade δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για το καλοσώρισμα.

Λοιπόν, πράγματι είμαι κομπλέ. Μία αντλία κινέζικη, μια ακόμη (καλή) για να μεταφέρει νερό φιλτραρισμένο στο κύριως ενυδρείο, μία Tunze που ήρθε με το σκιμμερ (και τώρα αερίζει τον βράχο) και όλο τον υπόλοιπο απαραίτητο εξοπλισμό (ωραίο αλλά ακριβό hobby μάγκες). Έχω αγοράσει ένα ενυδρείο ιδιοκατασκευή από μέλος του φόρουμ 180 λίτρα. Από φίλτρα είμαι επίσης κομπλέ: υαλοβάμβακα, αντιφώσφορο, άνθρακα και σκίμμερ. Και όσμωση αγόρασα να δώ πως θα την χρισιμοποιήσω όταν αλλάξω νερό σε κανά μήνα.

Πάνω από μήνα το στρώνω δίοτι ενώ έβαλα παραγγελία για σκίμμερ από aquaristic.net στις 3 Φεβρουαρίου, ήρθε Παρασκευή 27 του μηνός (μεγάλη ιστορία)!

Από ζωντανό βράχο έχω 12 κιλά, στην αρχή τα έστησα με γνώμονα την ομορφιά αλλά τώρα δημιούργησα περισσότερες κρυψώνες. σε κάποια φάση θέλω να προσθέσω λίγο βράχο, ίσως νεκρό ο οποίος θα πάρει ζωή από τον υπάρχον. Επίσης έχω 9 κιλά αραγωνίτη ο οποίος έχει δημιουργήσει ένα αρκετά παχύ στρώμα δίοτι θεωριτικά τα 7 κιλά καλύπταν τις διαστάσεις του ενυδρείου μου.

Σήμερα έβαλα ένα clownaki και σύντομα θέλω να βάλω κανά blue tang. Και triggeraki θέλω αλλά για να ζήσουν ειρηνικά μου είπαν ότι πρέπει να τα βάλω μαζί και αυτό, όπως γνωρίζετε, δεν είναι εφικτό σε καινούριο ενυδρείο.

πόσο καιρό πρέπει να περιμένω για να βάλω το δεύτερο ψαράκι (φυσικά θα κάνω και τεστ ΝΟ² για να δω τι γίνεται)?

Δυστυχώς ενώ είμαι άσχετος και εντελώς αρχάριος δεν εχω πολύ χρόνο για διάβασμα ώστε να μάθω όλα αυτά που χρειάζεται ή τέλως πάντων όσα μπορώ. Με το που χαλαρώσω λίγο σε κανά 2μηνο (μάλλον) θα εντατικοποιήσω την μελέτη.
-------------------------
είναι φυσιολογικό που ανέβηκε το ΝΟ2 στο 0.2 (στο 0.05 - 0.1 ήταν)?

έριξα τροφή για τον κλόυν, με το που έπεφτε πήγαινε και την δάγκωνε αλλά δεν την έτρωγε. Μετά η τροφή φούσκωνε και έπεφτε προς τον βράχο λόγω ρεύματος - στον βράχο δεν πολύ πηγαίνει ο κλόυν οπότε φοβάμαι ότι δεν την έφαγε οπότε και έμεινε νηστικός και η τροφή (3 κουκιδες) μπορεί να ανέβασε το ΝΟ2.

τι λέτε να συμβαίνει?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη drade : 28-02-09 στις 20:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-03-09, 00:02
Manolis Ο χρήστης Manolis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2008
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 136
Προεπιλογή

Καλη αρχη!!
1 Οταν λες μια καλη για να μεταφερει νερο φιλτραρισμενο στο ενυδρειο τι εννοεις??
2 ο βραχος που εβαλες ειναι κουραρισμενος;
3 τα τεστ ειναι καινουργια;
4 δεν πρεπει να βαζουμε κανενα οργανισμο πριν μετρησουμε και βεβαιωθουμε οτι NO2 ειναι 0 και γενικοτερα ολοι η παραγωντες του νερου ειναι σωστοι.
5 Καλο ειναι να χρησιμοποιησεις την οσμοση οχι μονο για τις αλλαγες αλλα και για την αναπληρωση του νερου που εξατμιζετε.
6 Το οτι ανεβασε ΝΟ2 σημαινει οτι το ενυδρειο δεν εχει στρωθει καλα η οτι κατι αλλο συμβαινει οπως πχ βουλωσε καποιο φιλτρο.
7 εχω το ιδιο σκιμμερ οτι θες ρωτα. Καλη επιτυχια

ΙΜΟ βγαλε το ψαρι απο το ενυδρειο κινδυνευει
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-03-09, 00:49
drade Ο χρήστης drade δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

1) εννοώ όχι κινέζικη
2) τι ακριβώς σημαίνει κουραρισμένος? από το γνωστό μαγαζί στην καλαμάτα τον πήρα και έχει αρκετή ζωή (πολλά σαλιγκάρια, ένα μεγάλο σκουλίκη χνουδωτό κλπ).
3) Ναι καινούριο είναι (red sea)

το σκίμμερ φαίνεται να λειτουργεί, κάθε 4 ώρες περιπου βγάζω το αποσπώμενο δοχείο και το πλένω ώστε να μην πέσει η απόδοση του τώρα που είναι στην αρχή. Τα άλλα φίλτρα δεν γίνεται να μην λειτουργούν δίοτι είναι μέρος του ενυδρείου - δηλαδή για να περάσει νερό στο κύριως ενυδρείο μέσω της μίας αντλίας περνάει από ένα δοχείο που έχω υαλοβάμβακα. Μετά εκεί που είναι αυτή η αντλία έχω σφουγγάρι, αντιφώσφορο και άνθρακα. τι άλλο να κάνω?

το ψάρι να το βγάλω και να το πάω που? και για πόσο καιρό?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-03-09, 04:22
Manolis Ο χρήστης Manolis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2008
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 136
Προεπιλογή

Βασικα δεν εχω καταλαβει δηλαδη αυτο το δοχειο που εχεις τον θαλοβαμβακα ειναι εκτος ενυδρειου;Κατι σαν sump;

Το ψαρι αν εχεις καποιο φιλο να το δωσεις μεχρι να στροθει το ενυδρειο σου.

Δεν εχω δοκιμασει red sea υγρα τεστ αλλα απο οτι διαβαζω αρκετοι χρησiμοποιουν salifert

Αν εχεις υαλοβαμβαμκα πχ να τον αλλαζεις συχνα η να τον πλενεις γιατι κατακραταει ολα τα σκουπιδια και ειναι πηγη NO3.

Αν μπορεις κανε μια παρουσιαση συνολικα ωστε να σε βοηθησουμε καλητερα

Οσων αφορα το κουραρισμα του βραχου εχω ενα αρθρο στα αγγλικα να σου δωσο αν θες.Απο το reefkeeping .Σε γενικες γραμμες το κουραρισμα του βραχου ειναι η διαδικασια ωστε ο βραχος να μπορει να αποδωσει τα μεγιστα και να τον καθαρισεις απο ολες τις ''βρωμες'' που εχουν πεθανει κατα την μεταφορα.

Τωρα το σκιμμερ το θεωρω υπερβολη να το πλενεις καθε 4 ωρες.Αστο κανα 3μερο να στρωσει και βλεπεις οι ρυθμισεις θα γινονται σιγα σιγα.

Καλως ηρθες στα αλλατια!!!!!!!
Με διαβασμα σιγα σιγα θα τα πας μια χαρα ωστε να μην κανεις λαθη και ξοδευεις χρηματα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-03-09, 00:17
drade Ο χρήστης drade δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

αυτό είναι το ενυδρείο μου , στο πρώτο δοχείο έβαλα το σκιμμερ, στο δεύτερο ο υαλοβάμβακας και στο τρίτο άνθρακας και αντιφώσφορο.

τελικά από εχθές το πρωί έπεσε το ΝΟ2 στο 1 και το απόγευμα στο 0,5, αλλά επειδή αγχώθηκα από προχθές έβαλα την όσμωση να δουλεύει (το νερό από τισ 3 πρώτες ώρες το πέταξα) και εχθές το βράδυ έκανα αλλαγή νερού. Επιπλέον άλλαξα και υαλοβάμβακα (7 ημερών ήταν) και τον άνθρακα (7 ημερών) και το αντιφώσφορο (επίσης 7 ημερών). Τώρα το ΝΟ2 είναι μεταξύ 0,5 και 0. πάλι καλά δίοτι φίλος με θαλλασινό δεν υπάρχει..

Μανώλη άμα θέλεις στείλε μου το άρθρο σε πμ, ευχαριστώ
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC03734.JPG
Εμφανίσεις:  259
Μέγεθος:  156,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC03727.jpg
Εμφανίσεις:  262
Μέγεθος:  25,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-03-09, 00:55
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Όταν λες οτι το νερό από τις 3 πρώτες ώρες το πέταξες τι εννοείς?
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-03-09, 01:10
drade Ο χρήστης drade δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν λες οτι το νερό από τις 3 πρώτες ώρες το πέταξες τι εννοείς?
από την όσμωση. το νερό από τις 3 πρώτες ώρες που δούλεψε. κάπου διάβασα ότι πριν χρησιμοποιήσεις το νερό της όσμωσης καλό είναι να την δουλέψεις καμια 3 ώρες πρώτα και να πετάξεις το νερό.

έκανα λάθος?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-03-09, 01:22
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Ναι σωστά το έκανες λέει για τα πρώτα γαλόνια.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-03-09, 13:27
drade Ο χρήστης drade δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

πόσο καιρό πρέπει να περιμένω για να βάλω το δεύτερο ψαράκι ?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 03-03-09, 21:08
Manolis Ο χρήστης Manolis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2008
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 136
Προεπιλογή

http://www.reefkeeping.com/issues/su...filtration.php

Natural filtration αν πας λεει.Παιζει να εχουμε και καποιο σχετικο αρθρο εδω στο φορουμ κανε μια αναζητηση.

Απο οτι βλεπω το ενυδρειο ειναι που λεμε πλατη φιλτρο.Ωραιο.

Τωρα Υαλοβαμβακα εγω δεν χρησιμοποιω.Εχω ομως και αν δω τιποτα σκουπιδακια βαζω για κανα 2 μερες και μετα το πεταω.
Σε καινουργια ενυδρεια οπως το δικο σου( ποσο καιρο λειτουργει ; )
βαζουμε λιγο παραπανω ανθρακα και αντιφωσφορο και τα αλλαζουμε σε πιο τακτα διαστηματα για να μην γεμισουμε αλγες κτλ....σιγα σιγα ομως θα βρεις καθε ποτε πρεπει.

Με την εξατμηση τη κανεις;Βαζεις με το χερι η εχεις αυτοματη αναπληρωση;Ειναι πολυ βασικο να κρατας τις παραμετρους σταθερα εχεις refractometer;

Πολυ καλο που επεσε το NO2 τρωει το ψαρακι ολα καλα;
Τωρα για δευτερο ψαρακι λιγο δυσκολο.Αν το ενυδρειο δεν ειναι στρωμενο λιγο δυσκολο γιατι σε ενα στρωμενο ενυδρειο δεν θα σου ανεβαζε NO2
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-03-09, 15:30
drade Ο χρήστης drade δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Manolis Εμφάνιση μηνυμάτων


Με την εξατμηση τη κανεις;Βαζεις με το χερι η εχεις αυτοματη αναπληρωση;Ειναι πολυ βασικο να κρατας τις παραμετρους σταθερα εχεις refractometer;
Συμπληρώνω νερό με το χέρι αλλά στην αρχή έκανα το λάθος να βάζω και αλάτι στο καινούριο νερό.

την αλατότητα την μετράω με refractometer από αυτά που λειτουργούν με άνωση (15 ευρώ)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Manolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ καλο που επεσε το NO2 τρωει το ψαρακι ολα καλα;
το ψαράκι ανέκαθεν έτρωγε, αρκεί να δει την τροφή! όταν την ρίχνω εκεί που συνήθως στέκεται το ψαράκι (95% του χρόνου είναι μακρυά από τον βράχο στις μπροστινές γωνίες του ενυδρείου) την παρασέρνει το νερό και συνήθως καταλήγει στο δοχείο πίσω που έχω το σκιμμερ. Οπότε τώρα κλείνω για λίγο τις αντλίες ώσπου να το ταίσω.
Από το πετ σοπ που ψωνίζω μου είπαν ότι θα μπορέσω να προσθέσω δεύτερο ψάρι σε καμιά εβδομαδα από τώρα άμα είναι συνεχώς στο 0 το ΝΟ2.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 04-03-09, 21:37
Manolis Ο χρήστης Manolis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2008
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 136
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drade Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμπληρώνω νερό με το χέρι αλλά στην αρχή έκανα το λάθος να βάζω και αλάτι στο καινούριο νερό.
Και εγω με το χερι βαζω και εχω βαρεθει.Εχω ενα βαρελακι το γεμιζω με νερο απο την οσμοση καθε 10 μερες και βαζω απο εκει καθε μερα αυτο που εξατμιζετε.ΜΗΝ ΒΑΖΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΡΥΣΗ.Να υπολογισεις ποσο χανεις καθε μερα να ξερεις.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drade Εμφάνιση μηνυμάτων
την αλατότητα την μετράω με refractometer από αυτά που λειτουργούν με άνωση (15 ευρώ).
Αυτο που εχεις δεν λεγετε refractometer λεγετε Hydrometer και δεν πιστευω οτι ειναι ακριβειιας σαν το refractometer.Αν θες συκγρινετο με καποιον που εχει ρεφτακτομετρο ωστε να δεις αν χανει και ποσο να ξερεις.



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drade Εμφάνιση μηνυμάτων
Από το πετ σοπ που ψωνίζω μου είπαν ότι θα μπορέσω να προσθέσω δεύτερο ψάρι σε καμιά εβδομαδα από τώρα άμα είναι συνεχώς στο 0 το ΝΟ2.
Εγω δεν θα σου πω καλα λογια για τα πετ σοπ
Η γνωμη μου ειναι να περιμενεις να στρωσει το ενυδρειο.
Ποσο καιρο δουλευει;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Tetra Fungistop. οδηγίες? Strahos Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 4 25-09-06 14:04
Tetra Co2 Οδηγίες χρήσης PascM Γλυκό νερό - Γενικά 2 04-04-06 23:16
Οδηγίες χρήσεως για Tetra Analyset andreasp Γλυκό νερό - Γενικά 1 28-03-06 23:03
Παρακαλώ για οδηγίες μαιευτικής 3leon Malawi 8 02-02-05 09:12

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07563 seconds with 14 queries