Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-06-10, 15:04
AngelB Ο χρήστης AngelB δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2010
Περιοχή: ATHENS - ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή ...Καινουργιος αισιοδοξος θαλασσινος!!!

Ειμαι καινουργιος στο χωρο και οπως καταλαβαινετε εχω πολλες αποριες και ειμαι λιγακι μπερδεμενος!!!Σκεφτομαι να ξεκινησω και εγω να ασχολουμαι με τον χωρο των ενυδρειων και συγκεκριμενα με το θαλασσινο νερο γιατι ειμαι λατρης της θαλασσας και των ψαριων αυτου του ειδους!!
Καταρχην θελω να πω οτι εχω περιπου 2 εβδομαδες που διαβαζω τα θεματα του φορουμ ασταματητα και οτι με εχουν βοηθησει να κατανοησω πολλα πραγματα και για τα ενυδρεια γενικοτερα αλλα και για το οτι τα ψαρια χρειαζονται τεραστια φροντιδα, προσοχη και αφοσιωση που ισως να μην μπορουσα να καταλαβω πριν (...π.χ. ποσα ψαρια μπορω να βαλω μεσα σε ενα ενυδρειο και σε τι νερο μπορουν αυτα να ζησουν)!
Τωρα ξεκινωντας σκεφτομαι να αγορασω ενα ενυδρειο στα 180λ αλλα γνωριζοντας οτι για να φτιαξω ενα αξιοπρεπες περιβαλλον για θαλασσινα ψαρια χρειαζονται αρκετα χρηματα και πολλα αλλα που χρειαζονται την εμπειριας σας..
Ποια ειναι τα απαραιτητα πραγματα (εχω καταλαβει πανω κατω τα βασικα που χρειαζομαι) για να στησω ενα ενυδρειο reef και σε τι τιμες θα τα βρω περιπου για τα λιτρα που θελω???
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-06-10, 17:21
Το avatar του χρήστη andreas213
andreas213 Ο χρήστης andreas213 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-12-2007
Περιοχή: 'Αρτα
Μηνύματα: 391
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AngelB Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειμαι καινουργιος στο χωρο και οπως καταλαβαινετε εχω πολλες αποριες και ειμαι λιγακι μπερδεμενος!!!Σκεφτομαι να ξεκινησω και εγω να ασχολουμαι με τον χωρο των ενυδρειων και συγκεκριμενα με το θαλασσινο νερο γιατι ειμαι λατρης της θαλασσας και των ψαριων αυτου του ειδους!!
Καταρχην θελω να πω οτι εχω περιπου 2 εβδομαδες που διαβαζω τα θεματα του φορουμ ασταματητα και οτι με εχουν βοηθησει να κατανοησω πολλα πραγματα και για τα ενυδρεια γενικοτερα αλλα και για το οτι τα ψαρια χρειαζονται τεραστια φροντιδα, προσοχη και αφοσιωση που ισως να μην μπορουσα να καταλαβω πριν (...π.χ. ποσα ψαρια μπορω να βαλω μεσα σε ενα ενυδρειο και σε τι νερο μπορουν αυτα να ζησουν)!
Τωρα ξεκινωντας σκεφτομαι να αγορασω ενα ενυδρειο στα 180λ αλλα γνωριζοντας οτι για να φτιαξω ενα αξιοπρεπες περιβαλλον για θαλασσινα ψαρια χρειαζονται αρκετα χρηματα και πολλα αλλα που χρειαζονται την εμπειριας σας..
Ποια ειναι τα απαραιτητα πραγματα (εχω καταλαβει πανω κατω τα βασικα που χρειαζομαι) για να στησω ενα ενυδρειο reef και σε τι τιμες θα τα βρω περιπου για τα λιτρα που θελω???
λοιπον φιλε μου καλως ηρθες.για αρχη χρειαζεσαι ενα ενυδρειο με αρκετα καλο φωτισμο μιας και σε ενα reef ενυδρειο ο φωτισμος ειναι απο τα πρωτα που κοιταμε.επισης χρειαζεσαι Α/Ο αλατι ρεφρακτομετρο και καποια τεστακια αν οχι ολα.τωρα για αραγωνιτη βραχο και κοραλλια και ψαρια οι τιμες παιζουν.εγω εχω ενα ριο 180 λιτρα χρειαστηκα τα εξης:
Α/Ο 3 σταδιων 80 ευρω
ρεφρακτομετρο 50 ευρω
εβαλα 45 κιλα αραγωνιτη
12 κιλα ψοφιο βραχο και 8 ζωντανο
σκιμμερ
κυκλοφορητες
ανθρακα και αντιφωσφορο
τεστακια
αλατι
συμπληρωματα για αυξηση kh, ασβεστιου, μαγνησιου
διαφορα κοραλλια και ψαρια
παντως αν δεν εχεις ασχοληθει με θαλασσινο ενυδρειο θα σου ειναι λιγο δυσκολα στην αρχη.φροντισε να διαβασεις καλα και μετα να ξεκινησεις.για οποιες αποριες εδω ειμαστε.καλη αρχη
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-06-10, 18:57
AngelB Ο χρήστης AngelB δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2010
Περιοχή: ATHENS - ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

..Σε ευχαριστω για την απαντηση σου φιλε ανδρεα!
Το ξερω οτι θα στοιχισει καπου εκει!Βασικα και εγω αυτο το ενυδρειο σκεφτομαι να αγορασω αλλα δεν ειμαι σιγουρος τι ψαρια μπορω να βαλω μεσα λογω του οτι βλεπω οτι τα περισσσοτερα reef ειναι απο 200λ και πανω!Αυτα που σκεφτομαι για αρχη (αν ολα πανε καλα ) ειναι τα clown!Μεχρι ποσα μπορω να βαλω μεσα απο αυτο το ειδος?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-06-10, 20:20
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

προτεινονται να κρατουνται σε ζευγαρι...
δε ξεχωριζει το φυλο...αλλα εχουν την ικανοτητα αλλαγης φυλου. οποτε αν παρεις 2 το πιο πιθανο ειναι να σχηματισουν ζευγαρακι.
στη φυση ζουν σε ομαδες συνηθως αλλα καποια ψαρια που δεν ακολουθουν την ιεραρχια μπορει να εξοριστουν απο την αποικια...
στο κλειστο συστημα ενος ενυδρειο ενα τετοιο ψαρι μπορει να δεχθει επιθεση.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-06-10, 00:15
AngelB Ο χρήστης AngelB δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2010
Περιοχή: ATHENS - ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Α, μαλιστα!Γιατι καπου ειχα διαβασει οτι μπορεις να βαλεις 3 μαζι, 2 αρσενικα με 1 θυληκο!Εχω διαβασει αρκετα για αυτα τα ψαρια αλλα κατα την προσωπικη σου εμπειρια ειναι "ευκολα" ψαρια τα συγκεκριμενα?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-06-10, 00:22
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

κι εγω 3 κραταω...αλλα γιατι ετυχε.....(ειχε χαθει το ενα και πηρα αλλο στη θεση του αλλα τελικα το βρηκα 2 μερες μετα μεσα στο φιλτρο που ειχε πηδηξει). κρατουν ομως την ιεραρχια και συμβιωνουν κανονικα και τα 3...αλλα ειμαι σε επαγρυπνηση συνεχως. δεν υπαρχει λογος να παρεις περισσοτερα απο 2. το μεγαλυτερο γινεται θηλυκο.
δεν ειναι ιδιοτροπα ψαρια....δε θα σε προβληματισουν
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-06-10, 00:31
AngelB Ο χρήστης AngelB δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2010
Περιοχή: ATHENS - ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Μακαρι γιατι ειναι πολυ ομορφα ψαρια!Αλλα εχω και αλλα βασανα προς το παρων που πρεπει να καθησω και να διαβασω για το θαλασσινο νερο γιατι οι περισσοτεροι λενε οτι ειναι αρκετα δυσκολο...και αρκετα ακριβο!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-06-10, 00:34
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

θελει εξειδικευμενες γνωσεις και χρημα ειναι αληθεια...οταν ομως εχουμε μερακι τιποτα δεν ειναι δυσκολο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-06-10, 00:42
AngelB Ο χρήστης AngelB δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2010
Περιοχή: ATHENS - ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Ναι οντως βασικα γι'αυτα ψαχνω να μαθω και να κατανοησω τι χρειαζεται για αρχη και να μην παω και αγορασω οτι να ναι!!!
Μια ερωτηση φιλε πανο...
Ποια ειναι τα ποιο απαραιτητα για να αρχισω να στηνω κατι τετοιο σιγα σιγα, και αν εχω ζωντανο βραχο δεν χρειαζεται το σκιμερ?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-06-10, 01:01
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

δεν υπαρχει σαφης απαντηση. το σκιμερ σε γλιτωνει απο πολλες αλλαγες νερου οπου εχεις και το κοστος του αλατιου.
αναλογα τι θελεις να κανεις...υπαρχουν και ενυδρεια που τρεχουν χωρις σκιμερ...ή ενυδρεια που στηνονται χωρις ζωντανο βραχο...ολα υπο πορυποθεσεις και αναλογα το στοχο του χομπιστα...
στα υπομνηματα θα βρεις για το ζωντανο βραχο και τι προσφερει...
υπαρχουν πολλων "ειδων" θαλασσια ενυδρεια. εσυ θα διαβασεις οσο πιο πολυ μπορεις κι επειτα θα αποφασισεις τι θελεις να κανεις (μονο με ψαρια και νεκρο βραχο...μονο με ψαρια και ζωντανο βραχο....reef..με τι κοραλια..μονο μαλακά?? σκληρα?? lps..sps??) ολες αυτες οι ερωτησεις πρεπει να απαντηθουν απο σενα..και για να συμβει πρεπει να μαθεις τις εννοιες αυτες..οποτε..καλο διαβασμα!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
παρουσιαση του καινουργιου μου δισκοενυδρειου andreas72 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 11 26-07-09 08:09
κατασκευη καινουργιου ενυδριου skalarius DIY . Φτιάχτο μόνος σου 2 06-04-09 09:09
ΕΝΑΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΕΔΩ....ΒΟΗΘΕΙΑ!!!! giorgoskal1987 Αρχάριοι γλυκού νερού 21 18-02-08 01:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13812 seconds with 15 queries