Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-06-13, 19:40
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή σκεψη και προετημασια για ξυλινο ενυδρειο!

παιδες καλισπερα εχει αρκετο καιρο που εχω ξενερωσει απο το ενυδρειο μουγια διαφορους λογους.
ο βασικοτερος ειναι οτι δεν ειναι μακρυ και δεν θα κανει αμα μεγαλωσουν τα ψαρια μου.

λοιπον μετα απο λιγο πριξημο που εκανα στον θαναση σκεφτομαι για ξιλινο με πολιεστερα!

το μηκος θα ειναι αναμεσα σε 2 με 2,5 μετρα!

θελω να ακουσω μερικες αποψης απο συν αγιατρευτους χομπιστες!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-06-13, 20:00
Το avatar του χρήστη john99
john99 Ο χρήστης john99 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Για τι ψάρια προορίζεται;
__________________
Η μεγαλύτερη φυλακή που βρίσκεται ο άνθρωπος, είναι ο φόβος του τι σκέπτονται οι άλλοι για αυτόν.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-06-13, 20:07
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από john99 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τι ψάρια προορίζεται;
κοινωνικο θα ειναι με λιγες ριζες και πετρες.
απο ψαρια φιλε μου εχει τα datnoides poy exw ena panaq 3 geophagus mpolika apple snail kai fisika cichla kai mia aroou!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-06-13, 20:10
Το avatar του χρήστη john99
john99 Ο χρήστης john99 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Ωραία, σου εύχομαι να έχεις το αποτέλεσμα που επιθυμείς.
Καλή συνέχεια
__________________
Η μεγαλύτερη φυλακή που βρίσκεται ο άνθρωπος, είναι ο φόβος του τι σκέπτονται οι άλλοι για αυτόν.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-06-13, 21:39
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

πιστευω οτι κανοντας απο τωρα οικονομια και θα εχω μαζεψει ενα σεβαστω ποσο μεχρι τελη αυγουστου και διαβαζοντας απο τωρα πιστευω οτι ενα ενυδρειο 200*80*80 η 250*80*80 θα το καταφερω!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-06-13, 21:39
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Ναυαγοσωστη θα εχει?Και το βαθος καλο ειναι να μην ξενεριζει και η εξωλεμβια..
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-06-13, 21:48
Το avatar του χρήστη john99
john99 Ο χρήστης john99 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Δηλαδή ή 1280 ή 1600 λίτρα, ανυπομονώ
__________________
Η μεγαλύτερη φυλακή που βρίσκεται ο άνθρωπος, είναι ο φόβος του τι σκέπτονται οι άλλοι για αυτόν.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-06-13, 21:57
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από john99 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή ή 1280 ή 1600 λίτρα, ανυπομονώ
γιαοικονομια το κανω!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-06-13, 22:07
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

μια χαρα αποφαση πηρες, και πιστευω το ξυλο ειναι το μελλον του χομπυ.
Κι εγω σε φαση δημιουργιας ενος τετοιου ειμαι + ενα ξυλινο sump εντος των ημερων (σημερα εφτιαξα ενα γυαλινο sump για ενα αλλο ενυδρειο, και η επομενη κατασκευη που θα μπει στον παγκο θα ειναι τα κοντρα πλακε )
Τον τελευταιο μηνα εχω ξεκοκαλισει καθε πληροφορια σχετικα και εχω καταληξει στο συμπερασμα οτι μονο θετικα εχει εναντι του γυαλινου, και οχι μονο για τεραστια ενυδρεια αλλα για οτιδηποτε.

Σχετικα με τα υλικα που εχω επιλεξει εγω επειτα απο αρκετες ερευνες και συνομιλιες με διαφορους ειδικους (οχι απαραιτητα ενυδριακηδες, αλλα καραβομαραγκους, μηχανικους, τεχνολογους τροφιμων, χημικους και ανθρωπους που εστησαν τετοια ενυδρεια και τα εχουν χρονια) ειναι:

ξυλο: κοντρα πλακε θαλασσης συμιδας (Ρωσικο)
εσωτερικη επενδυση: στρωμα πολυεστερα μαζι με το "υφασμα" που χρησιμοποιουν για κατασκευη βαρκων
χρωμα επικαλυψης : NOVEPOX-W της ΧΡΩΤΕΧ (το απλο novepox που ειναι για πισινες δεν εχει πιστοποιηση για τροφιμα και ποσιμο νερο)
Σιλικονη για στεγανοποιηση μεταξυ τζαμιου και ξυλου: bisson ενυδριακη (απλα γιατι αυτη εχω )
Το εξωτερικο μερος απλα θα βερνικωθει με καποιο βερνικι (μαλλον μαονι)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-06-13, 22:24
ANEMOS Ο χρήστης ANEMOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-04-2004
Περιοχή: ATHINA
Μηνύματα: 302
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ANEMOS
Προεπιλογή

Γιατι δεν χρησημοποιητε μπετοφορμ με επενδυση φιλμ?

http://www.perihellas.gr/products.cf.../app_id/11.cfm
__________________
live the moment
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-06-13, 22:31
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ANEMOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι δεν χρησημοποιητε μπετοφορμ με επενδυση φιλμ?

http://www.perihellas.gr/products.cf.../app_id/11.cfm

συμφωνα με ατομο που ξερει καλα απο ξυλα (πραγματικα πολυ καλα) το μπετοφορμ ειναι για καποιες χρησεις καλυτερο σε οικοδομη, ομως εφ οσον θα πεσει πολυεστερας το καλο κοντρα πλακε ειναι καλυτερη επιλογη
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-06-13, 22:37
ANEMOS Ο χρήστης ANEMOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-04-2004
Περιοχή: ATHINA
Μηνύματα: 302
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ANEMOS
Προεπιλογή

εφτιαξα ενα τετοιο πριν χρονια,μου δουλεψε αψογα για ενα χρονο και ενα βραδυ αρχισε να χανει απο την ενωση με το τζαμι,το μπετοφορμ αντεχει σε φοβερες πιεσεις και αν ειναι καλης ποιοτητας(οχι κινεζικο) το φιλμ δεν παθαινει τιποτα

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13148
__________________
live the moment
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-06-13, 22:41
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Πάλι τρώγεσαι με τα ρούχα σου μου φαίνεται.......
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-06-13, 22:43
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

δεν αμφιβαλλω, πολλοι συγχομπυστες εφταξαν ενυδρεια απο μπετοφορμ χωρις προβληματα.
Απλα εγραψα τις επιλογες μου οι οποιες παρθηκαν μετα απο συζητησεις με ανθρωπους που θεωρω κορυφαιους στο ειδος τους, αλλα μου αναγνωριζω οτι ειμαι τελειομανης (αν πχ θελησω να φτιαξω ενα σπιτι πολυ πιθανο να ψαχνω πως φτιαχνεται ενα κτιριο που θα στεγασει ενα πυρηνικο αντιδραστηρα ).
Απο κει και περα σιγουρα υπαρχουν πολλες πετυχημενες "συνταγες"
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-06-13, 00:09
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Διαβαζουμε συχνα σκεψεις αλλα και αποπειρες κατασκευης ξυλινων αλλα συνηθως δεν διαβαζουμε την καταληξη τους μετα απο ικανο διαστημα..Ειμαι επιφυλακτικος .Οπως σου ειπα και απο κοντα,κατα τη γνωμη μου,οπωσδηποτε πολυεστερα εσωτερικα και μετα μονωτικο.Μπετοφορμ δεν,ειναι για αλλη δουλεια,κοντρα πλακε θαλασσης 20-22mm νομιζω αρκει.Δεν θελω να σε ξενερωσω αλλα σου θυμιζω οτι αυτο το κτηνος καποια στιγμη θα πρεπει να μεταφερθει...
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 19-06-13, 04:15
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαβαζουμε συχνα σκεψεις αλλα και αποπειρες κατασκευης ξυλινων αλλα συνηθως δεν διαβαζουμε την καταληξη τους μετα απο ικανο διαστημα..Ειμαι επιφυλακτικος .Οπως σου ειπα και απο κοντα,κατα τη γνωμη μου,οπωσδηποτε πολυεστερα εσωτερικα και μετα μονωτικο.Μπετοφορμ δεν,ειναι για αλλη δουλεια,κοντρα πλακε θαλασσης 20-22mm νομιζω αρκει.Δεν θελω να σε ξενερωσω αλλα σου θυμιζω οτι αυτο το κτηνος καποια στιγμη θα πρεπει να μεταφερθει...
γι αυτο ειναι οι φιλοι βασιλη!!! αχαχαχααχαχα

λοιπον πιτσευω οτι πρεπει να αρχισω να περνω τιμες απο σαμο-αθηνα!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 19-06-13, 06:51
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

ας πω κι εγω την γνωμη μου μιας και εχω ξυλινο ενυδρειο.
βασικα επιδη καποιος φιλος ειπε οτι δεν εχουμε νεα απο ενυδρειο που τρεχουν να αναφερω οτι το παρακατω
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43576
τρεχει σχεδον 3 χρονια. χωρις προβληματα.
απο εκει και περα να μιλησουμε για την κατασκευη.
το ενυδρειο που θελεις φιλε μου χρειαζεται

πλακε θαλασσης μεσαιας ποιοτητας 20mm
δοκαρακια 3χ3 για ολες τις δωνιες-ενωσεις και γενικα για δεσιματα εσωτερικα.
πολυεστερα υγρο και υφασμα
και χρωμα οτι θελεις εσυ για να ριξεις στο τελευταιο χερι πολυεστερα για να μη χρειαζεται να βαφτει μετα.
βερνικι η χρωμα για εξωτερικα.
και τελος σιλικονη και τζαμι. με 15mm και με μια πατουρα περιμετρικα 10-12 εκατ. θα εισαι οκ!!!!!

αυτα υπολογησε τα καλα 250-300 εκτος απο τζαμι και σιλικονες.

να τονισω οτι το ενυδρειο θα ειναι ελαφρι ( χωρις το τζαμι )
και θα εχεις πολυ μεγαλο κερδος, στο θεμα ρευματος.
επιδη θα το κανεις που θα το κανεις φτιαξε το με εσωτερικο σαμπ.
παλι εχεις κερδος. σε πιο μικρη αντλια, χωρις καλωδια γυρο γυρο, χωρις σωλινες νερου , χωρις τυχον διαρροες...
σου ειπα καποια πραγματα που σκεφτηκα τωρα, οταν ξεκινησεις με το καλο θα τα λεμε.... και μην περιμενεις να μαζεψεις ολα τα χρηματα.... με οτι εχεις μπορεις να ξεινησεις να παραγγελνεις.
πχ τα πλακα θα εχουν γυρο στα 100 ευρω. οταν τα εχεις τα αγοραζεις και σιγα σιγα ξεκινας να φτιαχνεις.... και παει λεγοντας. ετσι ερχετε πιο ευκολα και το οικονομικο μερος...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 19-06-13, 12:25
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
γιαοικονομια το κανω!
απορω πως τα γραφετε δημοσια αυτα .....

δηλαδη απο τα 600 λιτρα παμε στα 1600 για οικονομια πραγματικα δηλαδη εχω μεινει αφωνος μη τα γραφετε αυτα και τα βλεπουν αρχαριοι η ανθροποι που ξερουν και γελανε


ενα 700 λιτρα μιλαω για το δικο μου
εχει 600 βατ θερμοστατες χ 2-3 ωρες + 86 βατ η αντλια χ 24 ωρες + 150 τα φωτα χ 8 ( και το σπιτι μου ειναι πολυ ζεστο )
στα 1600 θες 1000 βατ ακομα θερμοστατες και 2 σιγουρα 5000 αντλιες 170 βατ πεσ φωτα τα ιδια για να αχνοφενοντε τα ψαρια

που ειναι η οικονομια ?????
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 19-06-13, 13:22
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
απορω πως τα γραφετε δημοσια αυτα .....

δηλαδη απο τα 600 λιτρα παμε στα 1600 για οικονομια πραγματικα δηλαδη εχω μεινει αφωνος μη τα γραφετε αυτα και τα βλεπουν αρχαριοι η ανθροποι που ξερουν και γελανε


ενα 700 λιτρα μιλαω για το δικο μου
εχει 600 βατ θερμοστατες χ 2-3 ωρες + 86 βατ η αντλια χ 24 ωρες + 150 τα φωτα χ 8 ( και το σπιτι μου ειναι πολυ ζεστο )
στα 1600 θες 1000 βατ ακομα θερμοστατες και 2 σιγουρα 5000 αντλιες 170 βατ πεσ φωτα τα ιδια για να αχνοφενοντε τα ψαρια

που ειναι η οικονομια ?????
Χαρη βιαζεσαι να απαντησεις και θα εκτεθεις.... :P :P
ενα ενυδρειο 1600 θελει 500-600 watt θερμοστατες αρκει το σπιτι να μην ειναι ψυχος. θελει ακομη 1 αντλια 5.000/H . οσο για τον φωτισμο, παει αναλογα με το τι ψαρια θα εχει και αν θα εχει φυτα. η αντλια που θα εχω εγω φαντασου ειναι 8.000/Η μονο με 70 watt.... οποτε καταλαβαινεις η 5.000 ποσο πιο λιγα παει...
ενα ξυλινο ενυδρειο 1500 λιτρα, σωστα φτιαγμενο μπορει να βγαινει και πιο οικονομικο απο ενα 500 αρι γυαλινο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 19-06-13, 13:40
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

εγω ακουω μονο δεν εχω δει χειροποιαστα πραματα

το δωματιο μου εχει χειμονα καλοκαιρι θερμοκρασια 27+ και εχω υπολογισει οτι καιω ενα 50 ρικο το μηνα ρευμα στο ενυδρειο μονο

αμα βαλω ξυλινο ποσα θα γλυτωσω ?
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 19-06-13, 13:53
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
απορω πως τα γραφετε δημοσια αυτα .....

δηλαδη απο τα 600 λιτρα παμε στα 1600 για οικονομια πραγματικα δηλαδη εχω μεινει αφωνος μη τα γραφετε αυτα και τα βλεπουν αρχαριοι η ανθροποι που ξερουν και γελανε


ενα 700 λιτρα μιλαω για το δικο μου
εχει 600 βατ θερμοστατες χ 2-3 ωρες + 86 βατ η αντλια χ 24 ωρες + 150 τα φωτα χ 8 ( και το σπιτι μου ειναι πολυ ζεστο )
στα 1600 θες 1000 βατ ακομα θερμοστατες και 2 σιγουρα 5000 αντλιες 170 βατ
πεσ φωτα τα ιδια για να αχνοφενοντε τα ψαρια

που ειναι η οικονομια ?????
Για μενα δεν θες τιποτα απο αυτα!Εμενα με 1200 λιτρα καιει 0 θερμανση 32βατ οι 4 αντλιες στο εσωτερικο σαπμ και τα φωτα ειναι αναλογα τι θες να κανεις εμενα στους δισκους χωρις φυτα ειχε 80 βατ τωρα ομως με τα φυτα εχει πολλα βατ αλλα αυτο ειναι επιλογη του καθενος και οχι στανταρ στο τι θα καιει το ενυδρειο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 19-06-13, 13:54
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω ακουω μονο δεν εχω δει χειροποιαστα πραματα

το δωματιο μου εχει χειμονα καλοκαιρι θερμοκρασια 27+ και εχω υπολογισει οτι καιω ενα 50 ρικο το μηνα ρευμα στο ενυδρειο μονο

αμα βαλω ξυλινο ποσα θα γλυτωσω ?
χαρη δεν ξερω ποσα θα γλυτωσεις, αλλα σιγουρα θα γλυτωνεις!!!!
το ενυδρειο μου που ειναι 1000αρι ξυλινο... χωρις καμια τρελη μονωση, ανοικτο απο πανω, και με το σπιτι να κρυσταλιαζει το χειμωνα, το εχω με 300 watt αντλιες. αυτο λεει πολλα νομιζω. και ακομη και τις αντλιες σου να κοιταξεις εχει με πολυ λιγα watt σε περισσοτερα λιτρα ανα ωρα. ακομη με ενα εσωτερικο σαμπ, χρειαζεσαι μικροτερη αντλια γιατι δεν εχεις μανομετρικο οποτε και λιγοτερα watt....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 19-06-13, 15:25
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
απορω πως τα γραφετε δημοσια αυτα .....

δηλαδη απο τα 600 λιτρα παμε στα 1600 για οικονομια πραγματικα δηλαδη εχω μεινει αφωνος μη τα γραφετε αυτα και τα βλεπουν αρχαριοι η ανθροποι που ξερουν και γελανε


ενα 700 λιτρα μιλαω για το δικο μου
εχει 600 βατ θερμοστατες χ 2-3 ωρες + 86 βατ η αντλια χ 24 ωρες + 150 τα φωτα χ 8 ( και το σπιτι μου ειναι πολυ ζεστο )
στα 1600 θες 1000 βατ ακομα θερμοστατες και 2 σιγουρα 5000 αντλιες 170 βατ πεσ φωτα τα ιδια για να αχνοφενοντε τα ψαρια

που ειναι η οικονομια ?????
Αδελφε χαρη οταν λεμε κατι ισως να μην ειναι ετσι ακριβως!
δλδ σκεφτομαι οτι γιατα ψαρια που εχω και γιατα ψαρια που θελω να βαλω δεν κανει το ειδι υπαρχων και γιανα μπορεσω να κανω ομως ενα ακομα μεσα σε ενα χρονο ξερεις πολλι καλα οτι πρεπει να εχω καποια πλεονεκτιματα!!!

σιγουρα δεν μπορω να πιστεψω οτι δεν θα χρειαστω περισοτερο ρευμα. αλλα σιγουρα σε βαθος χρονου θα εξικονομησω καποια χρηματα σε σχεση με το αμα κανω γυαλινο και θα μπορεσω καποια στιγμη να το κανω αποσβεση.
-------------------------
επισις για λογους οικονομιας σκεφτομαι να το μακρυνω και να το κανω πιο λεπτο!

λοιπον επιδι αμα το κανω την διασταση που θελω 200*80*80 θα χρειαστω 4φυλλα κοντρα πλακε. και επιδι ειμαι σαμο σμρ μιλισα με δυο εμπορους και βρηκα μονο ροσικο κοντρα πλακε 1,5cm και θα ειναι πολι επιφοβω για 1600λιτρα ακομα και αν κανω νευρα στον πολιεστερα!

θα αναγκαστω να παω σε 250*60*65 ή 250*65*60 και μαλλον με εσωτερικα
φιλτρα!

ετσι θα γλιτωσω 2 φυλλα κοντρα πλακε λιγοτερα αρα αν θα μικρινει το ποσο κατα 100ευρω.
εχω και εγω κατι ρεταλια και με αυτα μαλλον θα γινουν τα φιλτρα αλλα και παλι δεν ειναι σιγουρο μπορει να γινει καποιο sub!

λοιπον ακουω αποψης!
καλο ειναι το μεγεθος του κοντρα πλακε? και η ποιοτητα?
τι τζαμι θα χρειαστω? επισις τι ξιλα να βαλω για κοντρες δεν θελω θαναση να βαλω τοσο λεπτες χορις να ανερω αυτα που μου προτινεις απλα γιατι θελω να ειμαι λιγο πιο σιγουρος!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αδελφε χαρη οταν λεμε κατι ισως να μην ειναι ετσι ακριβως!
δλδ σκεφτομαι οτι γιατα ψαρια που εχω και γιατα ψαρια που θελω να βαλω δεν κανει το ειδι υπαρχων και γιανα μπορεσω να κανω ομως ενα ακομα μεσα σε ενα χρονο ξερεις πολλι καλα οτι πρεπει να εχω καποια πλεονεκτιματα!!!

σιγουρα δεν μπορω να πιστεψω οτι δεν θα χρειαστω περισοτερο ρευμα. αλλα σιγουρα σε βαθος χρονου θα εξικονομησω καποια χρηματα σε σχεση με το αμα κανω γυαλινο και θα μπορεσω καποια στιγμη να το κανω αποσβεση.
-------------------------
επισις για λογους οικονομιας σκεφτομαι να το μακρυνω και να το κανω πιο λεπτο!

λοιπον επιδι αμα το κανω την διασταση που θελω 200*80*80 θα χρειαστω 4φυλλα κοντρα πλακε. και επιδι ειμαι σαμο σμρ μιλισα με δυο εμπορους και βρηκα μονο ροσικο κοντρα πλακε 1,5cm και θα ειναι πολι επιφοβω για 1600λιτρα ακομα και αν κανω νευρα στον πολιεστερα!

θα αναγκαστω να παω σε 250*60*65 ή 250*65*60 και μαλλον με εσωτερικα
φιλτρα!

ετσι θα γλιτωσω 2 φυλλα κοντρα πλακε λιγοτερα αρα αν θα μικρινει το ποσο κατα 100ευρω.
εχω και εγω κατι ρεταλια και με αυτα μαλλον θα γινουν τα φιλτρα αλλα και παλι δεν ειναι σιγουρο μπορει να γινει καποιο sub!

λοιπον ακουω αποψης!
καλο ειναι το μεγεθος του κοντρα πλακε? και η ποιοτητα?
τι τζαμι θα χρειαστω? επισις τι ξιλα να βαλω για κοντρες δεν θελω θαναση να βαλω τοσο λεπτες χορις να ανερω αυτα που μου προτινεις απλα γιατι θελω να ειμαι λιγο πιο σιγουρος!

παιδες τι ακριβως πολιεστερα θα χρειαστω και σε τι ποσοτητα!
και θελω να μου πιτε απο που θα βρω σε καλη τιμη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Sakisdraminos : 19-06-13 στις 15:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 19-06-13, 15:42
Το avatar του χρήστη Crazy_Beaver
Crazy_Beaver Ο χρήστης Crazy_Beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 747
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ANEMOS Εμφάνιση μηνυμάτων
εφτιαξα ενα τετοιο πριν χρονια,μου δουλεψε αψογα για ενα χρονο και ενα βραδυ αρχισε να χανει απο την ενωση με το τζαμι,το μπετοφορμ αντεχει σε φοβερες πιεσεις και αν ειναι καλης ποιοτητας(οχι κινεζικο) το φιλμ δεν παθαινει τιποτα

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13148

Νομίζω ότι εφόσον άρχισε να χάνει από εκεί είναι καθαρά από δικό σου λάθος!Μήπως δεν είχες ξύσει αρκετά την ρητίνη στο σημείο που έπεσε η σιλικόνη;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω ακουω μονο δεν εχω δει χειροποιαστα πραματα

το δωματιο μου εχει χειμονα καλοκαιρι θερμοκρασια 27+ και εχω υπολογισει οτι καιω ενα 50 ρικο το μηνα ρευμα στο ενυδρειο μονο

αμα βαλω ξυλινο ποσα θα γλυτωσω ?
Το ποσό που αναφέρεις μου φαίνεται εξωπραγματικό ειδικά με την θερμοκρασία που λες ότι έχει το σπίτι.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 19-06-13, 15:44
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

με 900 λιτρα μηκτα και θελεις να πας σε πιο μεγαλα δεσιματα απο 3χ3??? οταν εμενα το 1000αρι τρεχει 3 χρονια με δεσιματα 1,5χ1,5...???

καλο αν ειναι να εισαι σιγουρος αλλα να μην κανει υπερβολες.
για τζαμι θα πας σε 12αρι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 19-06-13, 15:45
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
με 900 λιτρα μηκτα και θελεις να πας σε πιο μεγαλα δεσιματα απο 3χ3??? οταν εμενα το 1000αρι τρεχει 3 χρονια με δεσιματα 1,5χ1,5...???

καλο αν ειναι να εισαι σιγουρος αλλα να μην κανει υπερβολες.
για τζαμι θα πας σε 12αρι.
φιλος ενταξη το παχος απο κοντρα πλακε καλο ειναι?
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 19-06-13, 15:50
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλος ενταξη το παχος απο κοντρα πλακε καλο ειναι?
γιατι ρωτας πραγματα που υπαρχουν στην κατασκευη μου που σου εχω δωσει??? αφου μπορεις να τα μελετησεις ολα μια χαρα.
μια χαρα ειναι με 15 αρι ειναι το δικο μου και μαλιστα κινεζικο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 19-06-13, 15:52
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατι ρωτας πραγματα που υπαρχουν στην κατασκευη μου που σου εχω δωσει??? αφου μπορεις να τα μελετησεις ολα μια χαρα.
μια χαρα ειναι με 15 αρι ειναι το δικο μου και μαλιστα κινεζικο.

μην με μαλωνης το κακο μου ειναι αυτο!!!! παντος μαλλον θα σε αντηγραψω στο καπακι- πατζουρι!!!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 19-06-13, 16:01
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

διαβασε το θεμα. οτι ειναι γραμμενο δεν ειναι μονο για να μαθαινουμε αλλα και να αποφευγουμε λαθη που τυχον εχουν γινει... οποτε το να το διαβασεις μονο καλο θα σου κανει...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 19-06-13, 16:10
ANEMOS Ο χρήστης ANEMOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-04-2004
Περιοχή: ATHINA
Μηνύματα: 302
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ANEMOS
Προεπιλογή

[QUOTE=Crazy_Beaver;773160]Νομίζω ότι εφόσον άρχισε να χάνει από εκεί είναι καθαρά από δικό σου λάθος!Μήπως δεν είχες ξύσει αρκετά την ρητίνη στο σημείο που έπεσε η σιλικόνη;


Ναι ηταν καθαρα δικο μου λαθος δεν υπηρχε αστοχια υλικου,εκανα μερικα λαθη κατασκευαστικα και το πληρωσα, αλλα το υλικο δεν ειχε προβλημα
__________________
live the moment
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΞΥΛΙΝΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 850 ΛΙΤΡΩΝ + SUMP 230 ΛΙΤΡΩΝ angelos7577 Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 50 09-01-13 03:39
ΞΥΛΙΝΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ posidwnas DIY . Φτιάχτο μόνος σου 17 06-05-10 17:12
ξυλινο ενυδρειο!!! thanasis76 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 40 17-12-09 15:50
σκεψη για θαλασσινο ενυδρειο harris samos Θαλασσινό νερό - Γενικά 1 26-06-09 09:21
Ξυλινο ενυδρειο ANEMOS DIY . Φτιάχτο μόνος σου 47 30-08-07 15:18

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,37623 seconds with 13 queries