Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-04-11, 09:14
vasiliki Ο χρήστης vasiliki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: ΛΑΜΙΑ
Μηνύματα: 38
Question Καθαριότητα βυθού, κυκλοφορία κλπ

Καλημέρα σας.

Στον πάτο του ενυδρείου μου (juwel vision 450) στο οποίο έχω 2 όσκαρ, ένα πλέκο και 2 synodontis (τουλάχιστον προς το παρόν και είναι μικρά), παρατηρώ ότι τα περιττώματα αυξάνονται και δεν μου αρέσει.

Το φίλτρο είναι το εσωτερικό του juwel, για λίγο ακόμα αφού πριν λίγες μέρες πήρα το μεγάλο sun sun με μπόλικο siporax και θα το εγκαταστήσω λίαν συντόμως. Το εσωτερικό σκέφτομαι να το αφαιρέσω, για να κερδίσω χώρο. Με την προοπτική ότι στο ενυδρείο θα παραμείνουν σίγουρα τα όσκαρ και φυσικά αν μπορώ, όλα τα ψαράκια, το ερώτημα είναι το εξής:

Θα φθάνει η κυκλοφορία του νερού από το sun sun (2000 lt/h) για να παρασέρνονται τα σκουπίδια στον πάτο; Μήπως πρέπει να πάρω και άλλο φίλτρο ή κυκλοφορητή για να πετύχω καθαρό βυθό, χωρίς να κάνω σκούπα που ούτε μου αρέσει αλλά δεν είναι και ότι καλύτερο, όπως διάβασα σε άλλα τόπικ; Τι λέτε οι εμπειρότεροι;

Οι παράμετροι του νερού μου με υγρά τεστ μετρημένες είναι άριστες!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-04-11, 10:28
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Ακόμα και με σωλήνα εξωτερικού φίλτρο πολύ χαμηλά στον πυθμένα, θα συνεχίσουν να παραμένουν μικροσωματίδια, αναλόγως βέβαια του aquascaring και των αντικειμένων που έχεις μέσα, ώστε να ανακόπτουν την ευθεία ροή του νερού προς όλες τις κατευθύνσεις του ενυδρείου.

Προσωπικά πιστεύω ότι αν θέλεις πραγματικά πυθμένα που να "αστράφτει" θέλεις σκούπα βυθού. Το ίδιο θέλω και εγώ, αλλά έχω πιο επείγουσες αγορές αυτό το διάστημα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-04-11, 11:18
anastapalios Ο χρήστης anastapalios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2010
Περιοχή: Πτολεμαίδα, Ιωάννινα(φοιτητής)
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Τοποθετόντας 1-2 κυκλοφοριτές τύπου coralia σε διαφορετικα σημεία του ενυδρείου και κυρίως κοντά στον βυθό, θα αυξηθεί η ροή χαμηλά με αποτέλεσμα τα υπολείματα θα αιωρούνται και θα τα τραβάει το φίλτρο σου άνετα..
__________________
Όσο ζεις, μαθαίνεις...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-04-11, 11:54
vasiliki Ο χρήστης vasiliki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: ΛΑΜΙΑ
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

Ευχαριστώ. Τους κυκλοφορητές πρέπει να τους βάλω κοντά στο βυθό ε; Να τους βουλιάξω δηλαδή; Και με τα καλώδια τι γίνεται; Sorry, δεν έχω καν δει κυκλοφορητή!!! Τι ροής πρέπει να είναι;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-04-11, 12:36
Λάζαρος
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

δεν τους βυθιζεις τους κολλας με τις βεντουζες τους στο τζαμι..θα γραφουν και οι οδηγιες
-------------------------
εμενα η απορια μου ειναι αλλη..ο κυκλοφορητης για να καθαρισει τον χωρο θελει χρονο?εχω εναν 600 λιτρα ανα ωρα σε 80+ καθαρα...αλλα φως δεν ειδα ενα πενταλεπτο που τον αφησα μεσα..μου κανε και το aquascape ομορφια


προσοχη τι κυκλοφορητη θα αγορασεις πανε αναλογως της ροης τους και των λιτρων που εχεις

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Λάζαρος : 20-04-11 στις 12:36 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-04-11, 12:36
anastapalios Ο χρήστης anastapalios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2010
Περιοχή: Πτολεμαίδα, Ιωάννινα(φοιτητής)
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vasiliki Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ. Τους κυκλοφορητές πρέπει να τους βάλω κοντά στο βυθό ε; Να τους βουλιάξω δηλαδή; Και με τα καλώδια τι γίνεται; Sorry, δεν έχω καν δει κυκλοφορητή!!! Τι ροής πρέπει να είναι;
Υπάρχουν κάτι βεντούζες ή μαγνήτες που τα κολάς στα τζάμια και όλα πάνε ρολόι.Μην αγχώνεσαι με τα καλώδια, πρέπει να μπουν μέσα, είναι αδιάβροχα..Μπορείς επήσεις να τα συνδέσεις και με χρονοδιακόπτες έτσι ώστε να λειτουργουν κάποιες ώρες και εναλλάξ..
__________________
Όσο ζεις, μαθαίνεις...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-04-11, 12:42
Το avatar του χρήστη ippomas
ippomas Ο χρήστης ippomas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2010
Περιοχή: kαβαλα -Ξανθη
Μηνύματα: 326
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από anastapalios Εμφάνιση μηνυμάτων
Τοποθετόντας 1-2 κυκλοφοριτές τύπου coralia σε διαφορετικα σημεία του ενυδρείου και κυρίως κοντά στον βυθό, θα αυξηθεί η ροή χαμηλά με αποτέλεσμα τα υπολείματα θα αιωρούνται και θα τα τραβάει το φίλτρο σου άνετα..
Eχω την εντυπωση οτι δεν ειναι σωστο να γινετε μπαχαλο στον βυθο με συνεχη ροη γιατι χρειαζεται και ο βυθος την βιολογια του απλα κατα διαστηματα που ειναι πολυ φορτωμενος τον καθαριζουμε με μια σκουπα βυθου
__________________
www.ippocampos.com.gr
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-04-11, 12:50
Λάζαρος
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

μια σκουπα βυθου με αρκετη "δυναμη" που να δουλευει στην πριζα...δεν υπαρχει?αυτες οι χειροποιητες(εκανα και γω μια)θελουν πολλη ωρα για να καθαρισουν κατω
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-04-11, 19:09
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Πριν τσεκαρεις τους κυκλοφορητες, θα ελεγα να τσεκαρεις την περιπτωση (λογω μεγεθους ενυδρειου και ειδους ψαριων) να εβαζες ενα δευτερο εξωτερικο φιλτρο, εφοαον βγαλεις τελικα το εσωτερικο του.
Αν και τοτε δεν καθαριζει ο βυθος και δεν εχει καλη κυκλοφορια, βλεπεις.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σκουπα βυθού spookie DIY . Φτιάχτο μόνος σου 24 21-03-13 16:28
Πρόβλημα στην κυκλοφορία!!! pagos4 Γλυκό νερό - Γενικά 6 22-01-11 10:50
Κυκλοφορία σε φυτεμένο nikosm1 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 01-12-09 22:12
Συνδιασμος stream pumps-κυκλοφορία Dream Waters Θαλασσινό νερό - Γενικά 5 26-10-09 21:23
Κυκλοφορία νερού chemical mac Γλυκό νερό - Γενικά 6 13-11-07 14:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04351 seconds with 13 queries