Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-11-05, 23:01
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb Νεο ψάρι...πατατιά έκανα?

Καλησπέρα

Θα ήθελα να σε ρωτήσω για κάτι, γιατί μυρίζομαι ότι έκανα πατάτα…..

Πήγα σε ένα petshop να πάρω γλυφτάκια. Εκεί είδα ένα περίεργο ψάρι που δεν είχα ξαναδεί και το λιμπίστηκα ιδιαίτερα.
Συνήθως, αν είναι να αγοράσω ψάρι που θα μπεί για πρώτη φορά στο ενυδρείο, κάνω ένα tour για να συμβουλευτώ κάποιες ιστοσελίδες που έχουν προφίλ ψαριών, καθώς και ένα βολικό βιβλιαράκι που έχω, ώστε να δώ χαρακτήρα,συμβατότητα,κοινωνικά χαρακτηριστικά κλπ…, οπότε ανάλογα κινούμαι.
Πράγμα βέβαια που αυτή τη φορά δεν το έκανα, μιας και δεν είχα σκοπό να πάρω νέο κάτοικο, οπότε απλά ρώτησα τον τύπο στο μαγαζί, ο οποίος μου είπε ότι το συγκεκριμένο δεν έχει πρόβλημα με άλλα ψάρια.
Όταν ήρθα σπίτι, έκανα το κλασικό μου tour στις ιστοσελίδες (κατόπιν εορτής αυτή τη φορά), και δε μπορώ να πώ ότι μου επιβεβαίωσε ότι έκανα καλά που το πήρα !!! ...κάθε άλλο μάλιστα!

Το
ψάρι είναι Apteronotus Albifrons.
Κάποιες σελίδεςτο χαρακτηρίζουν σαν: “Sometimes aggressive, but generally inoffensive and very shy”. Κάποιες άλλες όμως λένε χοντρά-χοντρά, ότι με τα ψάρια ίδιου ή μεγαλύτερου μεγέθους τα πάει καλά, αλλά τα μικρά, μπορεί και να τα φάει κιόλας….. ενθουσιάστηκα καθώς καταλαβαίνετε!!!!!!!
Μιάς και εκτός από τα γκουράμια και τον δίσκο (που ο τύπος μου διαβεβαίωσε ότι με αυτόν δεν θα έχει πρόβλημα, πράγμα που με ενδιαφέρει ιδιαίτερα, μιας και είναι ο αγαπημένος μου) έχω και πιο μικρά (ραμιρέζι,platy, και δυο-τρία σμηνόψαρα, και τα coridoras), άρχισαν να με ζώνουν τα φίδια.

Μπας κι έβαλα τον Τζακ τον Αντεροβγάλτη στο ενυδρείο μου????????????
Το ξέρετε αυτό το ψάρι? Μπορείτε να μου δώσετε κάποια συμβουλή…. Τουλάχιστο, αν πρέπει, να τον βγάλω άμεσα, πριν αρχίσουν να γίνονται μεζέδες τα υπόλοιπα ψαράκια.


Ένα ρητό έχω ….”μελέτα πρώτα και μετά αγόραζε”….ε, δάσκαλε που δίδασκες….. τρέχα τώρα…!!! Τι να κάνω? Να τον βγάλω ή να τον αφήσω????

Υ.Γ. Βάζω και μια φωτό, από μία ιστοσελιδα. Πολύ ενδιαφέρον είναι, γεγονός είναι, αλλά όχι και να μας φάει ζωντανούς!!!

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  BLACK GHOST.jpg
Εμφανίσεις:  654
Μέγεθος:  7,0 KB  
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CASPER : 28-11-05 στις 23:05
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-11-05, 23:10
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Μεσα σε ενα βραδυ δεν θα προλαβει να κανει κανενα κακο, αλλα αν τον αφησεις, μπορει μετα απο καιρο να αρχισουν οι ανεξηγητες εξαφανισεις.Ωσπου μια μερα θα τον πιασεις με κανα ψαρι στο στομα και θα πιστεις.
Αλλοι θα σου πουν οτι το εχουν, και δεν εχουν προβληματα, ως ποτε ομως?
Εσυ κρινεις και πρατεις.
Η καλυτερη κινηση παντως ειναι να το γυρισεις πισω αυριο.
Αμα κανεις μια αναζητηση στο φορουμ θα διαβασεις πολλες αποψεις και θα βγαλεις μονη σου συμπερασματα.

Α και που εισαι?αυτα τα ψαρια στη φυση αγγιζουν τους 50 ποντους μηκος!
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-11-05, 23:21
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=4454
Διαβασε ενα σχετικο τοπικ που πιστευω να σε διαφωτισει.....
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-11-05, 23:57
Το avatar του χρήστη DJK
DJK Ο χρήστης DJK δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-06-2005
Περιοχή: Νέο Ψυχικό
Μηνύματα: 196
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην DJK
Προεπιλογή

Από την πολύ μικρή εμπειρία που έχω με το συγκεκριμένο ψάρι (το είχε ένας φίλος) διαπίστωσα τα παρακάτω:
Είναι πανέμορφο
Είναι ακριβό
Αν συνηθίσει και δεν έχει πολλές κρυψώνες δεν κρύβεται πάντα την ημέρα.
Είναι λαίμαργο
Είναι πολύ ευαίσθητο στην υψηλή σκληρότητα, από το οποίο και απεβίωσε όταν ο φίλος έκανε κάποια σοβαρά λάθη και πριν το καταλάβει έφτασε μέσα σε 2 μέρες από το 8 στο 20.

Κατά τα άλλα από ότι λένε οι πιο έμειροι όταν μεγαλώσει είναι επικίνδυνο για τα άλλα ψάρια.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-11-05, 01:23
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CASPER
Μπας κι έβαλα τον Τζακ τον Αντεροβγάλτη στο ενυδρείο μου????????????
Ε τώρα σπειλώνεις την μνήμη του Τζακ.
O Τζακ άφηνε τουλάχιστον κάτι υπολλείματα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-11-05, 06:02
dracula7 Ο χρήστης dracula7 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2005
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

εχω το σιγεκριμενο ψαρι καιρο στο ενυδρειο μου με παπαγαλοψαρα(δεν ηξερα τι ειναι οταν τα πηρα) ,γκουραμι,μελανοταινιες και ντανιο.μεχρι στιγμης μια χαρα αν και βρεθηκαν νεκρες 2 μελανοταινιες αλλα εικαζω οτι τους επιτεθηκαν τα παπαγαλοψαρα . εγω θα σου προτεινα να το κρατησεις αλλα να βαλεις μεσα κρυψωνες και να προσεχεις την ποιοτητα του νερου.υπαρχουν καποιες ειδικες διαφανη για αυτα αλλα αν θες μπορεις να χρησιμοποιησεις και ενα μικρο ποτηρι.βεβαια μπορει και να σε παρω στο λαιμο μου και το ψαρι αυτο να αποδειχθει χειροτερο απο πιρανχα...
__________________
160 litra koinoniko
140 με κηχλιδες αφρικης
και αναμενεται ενα reef 160 λιτρα...
KAI ΜΕΝΩ ΣΕ ΔΥΑΡΙ!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-11-05, 09:50
Το avatar του χρήστη soza
soza Ο χρήστης soza δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: KEA
Μηνύματα: 898
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soza
Προεπιλογή

Εγω θα ελεγα να το βγαλεις οσο πιο νωρις γινεται...
Μολις αρχισει να μεγαλωνει.. θα εχει αναγκη απο τροφες πλουσιες σε πρωτεϊνη και οτι χωραει στο στωμα του που οοοοοοολο και θα μεγαλωνει, το τρωει.
Ειναι και νυκτοβιο, οποτε θα μπορει να κανει ησυχα την δουλεια του το βραδυ. Το πρωι θα μετρας και κατι θα σου λειπει.

Μιας και ειναι πολυ κουκλι ψαρι, εχει και το ενδιαφερον του σε σχεση με το σχημα του και τον χρωματισμο του, δεν του φτιαχνεις ενα ενυδρειακι μονο για την παρτη του τωρα που ειναι ακομα νωρις?Να ειναι μονο λιγο μεγαλουτσικο , γιατι γαϊδουρευει αρκετα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-11-05, 18:59
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Καλησπέρα σε όλους, και ευχαριστώ για τις τόσο άμεσες απαντήσεις.

Γεγονός είναι, ότι μόλις το είδα έτσι -για το γούστο μου- πανέμορφο και γλυκούλι (μιας και δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλο ακόμη), μόνο αυτά που διάβασα στις απαντήσεις σας δε φαντάστηκα.

Είδα στο topic που μου έγραψε ο Pritanis για κάποιους φίλους εδω, που έχουν το συγκεκριμένο ψάρι και ζεί αρμονικά με τα υπόλοιπα, όμως με τίποτα δε θα ήθελα να διακινδυνέψω το δικό μου αποδείξει τον "ατίθασο και παμφάγο" χαρακτήρα του και να αρχίσω να έχω απώλειες από τους ήδη υπάρχοντες κατοίκους μου.
Οπότε ήδη κανόνισα να το δώσω.

Συμπέρασμα..... το "πρώτα μάθε και μετά πάρε"..... μάλλον δεν πρέπει να το παραβώ ξανά! Δεν είναι και το καλύτερο να παίρνω ψαράκι και να το επιστρέφω. Μάλλον με χαλάει αρκετά.
Προς γνώση και συμόρφωση.......
Καλό σας βράδυ
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γατόψαρο ανακηρύσσεται το μεγαλύτερο ψάρι του γλυκού νερού dantouan Γατόψαρα Ν. Αμερικής 1 25-07-05 08:20
ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ newfish Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 23-12-02 16:15
Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο newfish Bettas 0 22-12-02 19:06
Αρρωστο Emperor newfish Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 14-12-02 17:50
Συλλογή και Διατήρηση ειδών σαν κατοικίδια Tolis Γλυκό νερό - Γενικά 0 11-12-02 04:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06714 seconds with 14 queries