Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-08-07, 13:33
tsiko Ο χρήστης tsiko δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2007
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή Νέο ενυδρείο 250lt με κιχλίδες!

Καλημέρα σε όλους και κουράγιο στους πυροπαθείς!
Γράφω για πρώτη φορά στην παρέα σας.
Μετά από ψάξιμο αρκετών μηνών κατέληξα ότι το νέο μου ενυδρείο 250 λίτρων θα έχει για κατοίκους του κιχλίδες Αφρικής.
θα ξεκινήσει το στρώσιμό του σε ενα μήνα περίπου
Αρχικά θα ήθελα να με βοηθήσετε σχετικά με το συνδιασμό των συμβατών κιχλίδων που θα μπορούσα να βάλω.
Ο σχεδιασμός μου είναι να βάλω 3 είδη όσο το δυνατό πιο ήρεμων κιχλίδων, και τα χρώματά τους να είναι κίτρινα,μπλε ή κόκκινα.
Ευχαριστώ για το χρόνο σας
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-08-07, 13:46
Το avatar του χρήστη Giannis-malawi
Giannis-malawi Ο χρήστης Giannis-malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-04-2007
Περιοχή: ν.φιλαδελφεια
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

καλως ηρθες φιλε μου..
στην παρεα μας αλλα και στο χωρο των αφρικανικων κιχλιδων..

σχετικα με τα ειδη.σε χρωματισμους που θες αλλα και σχετικα ηρεμα μεταξυ τους ειναι τα:
1)labidochromis caurelius (yellow labidos),
2)Iodotropheus
sprengerae(ιριδιζων μωβ-πορτοκαλι),
3)
pseudotropheus acei(μπλε).
καλο θα ηταν να μπουν με αυτη τη σειρα για λογους επιθετικοτητας..
κανε μια αναζητηση στο google με τα ονοματα και θα βρεις πολλες φωτο..

προσωπικα στο ενυδρειο μου 220L εχω τα ειδη 1 και 3.πολυ ομορφος χρωματικος συνδιασμος και δεν ενοχλουν το ενα ειδος το αλλο..

οσον αφορα τα υπολοιπα,πες μας αν θες απο πλευρα εξοπλισμου τι σκεφτεσαι ή τι εχεις αγορασει για να σε βοηθησουμε..

αυτα απο εμενα,ελπιζω να βοηθησα..
και παλι καλωσηρθες..

φιλικα,Γιαννης


__________________



Κιχλίδες για Πάντα..
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-08-07, 10:49
tsiko Ο χρήστης tsiko δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2007
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Καλημέρα!θα ήθελα να ρωτήσω αν οι κιχλίδες Pseudotropheus Saulosi είναι σχετικά ήρεμες ή θα κάνουν το ενυδρείο ρίνγκ?
Μου άρεσαν πολύ τα χρώματά τους γι αυτό ρωτάω.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-08-07, 10:55
Το avatar του χρήστη nickall13
nickall13 Ο χρήστης nickall13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2004
Περιοχή: Γέρακας-Χαλκίδα
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Τα saulosi είναι σίγουρα πολύ όμορφα. Αν μπουν σε χαρέμι μαζί με ένα από αυτά που σου είπε ο giannis-malawi (δεν ξέρω αν υπάρχει κίνδυνος υβριδισμού-ας απαντήσει κάποιος πιο έμπειρος) δεν θα έχεις πρόβλημα. Το δύσκολο είναι να βρεις saulosi.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-08-07, 12:21
Το avatar του χρήστη Giannis-malawi
Giannis-malawi Ο χρήστης Giannis-malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-04-2007
Περιοχή: ν.φιλαδελφεια
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

νομιζω πως κινδυνος υβριδισμου θα υπαρχει μεταξυ των 2 ειδων pseudotropheus..ας περιμενουμε ομως και τους πιο εμπειρους πανω στο θεμα..

συμφωνω οτι τα saulosi ειναι δυσευρετα..επειδη απο οτι καταλαβα ψαχνεις κατι με ριγες,υποψηφια ειναι τα demasoni (πολυ αγρια),τα zebra,και τα saulosi..γενικα δεν ειναι και απο τα ηρεμα ειδη..
ψαξε λιγο για αυτα τα ειδη και οτι απορια εχεις εδω ειμαστε..

απλα να σου πω και εγω πριν καταληξω στην συνθεση που εχω τωρα,σκεφτομουν για τα demasoni..οπως θα διαπιστωσεις αν το ψαξεις ειναι πολυ αγρια και για αυτο τα αφησα και εγω για τωρα..προτιμησα 2 πιο ηρεμα ηδη για λιγο καιρο,να μαθω τι χρειαζονται και πως διατηρουνται σωστα μεσα απο την εμπειρια πλεον και οχι απο διαβασμα.και αργοτερα με περισσοτερη εμπειρια θα το επιχειρησω..

προταση μου λοιπον,ξεκινα με 2 ειδη ή τα 3ειδη που ειπαμε στην αρχη με χαρεμακια 1αρσ-3θηλ,και να εισαι σιγουρος οτι θα αποζημιωθεις με την συμπεριφορα και την ομορφια τους..

η αποφαση ειναι παντα δικη σου..
__________________



Κιχλίδες για Πάντα..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-08-07, 12:55
Το avatar του χρήστη nickall13
nickall13 Ο χρήστης nickall13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2004
Περιοχή: Γέρακας-Χαλκίδα
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Tα θηλυκά saulosi είναι κίτρινα οπότε δεν πιστεύω να υπάρχει πρόβλημα με τα acei των οποίων και τα δύο φύλα είναι μπλε.Ας περιμένουμε και τους παλιούς για επιβεβαίωση
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-08-07, 13:03
Το avatar του χρήστη Giannis-malawi
Giannis-malawi Ο χρήστης Giannis-malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-04-2007
Περιοχή: ν.φιλαδελφεια
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nickall13 Εμφάνιση μηνυμάτων
Tα θηλυκά saulosi είναι κίτρινα οπότε δεν πιστεύω να υπάρχει πρόβλημα με τα acei των οποίων και τα δύο φύλα είναι μπλε.Ας περιμένουμε και τους παλιούς για επιβεβαίωση
εχεις δικιο..ουτε εγω ειμαι σιγουρος..ας περιμενουμε τους πιο παλιους λοιπον..
__________________



Κιχλίδες για Πάντα..
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-08-07, 13:22
tsiko Ο χρήστης tsiko δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2007
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Απο τη στιγμή που είναι δύσκολο να βρεθούν τότε καλύτερα να τα αποκλήσω τα saulosi.Δεν ψάχνω κάποιο είδος που να έχει οπωσδήποτε ρίγες, απλά θέλω να έχει ωραίους χρωματισμούς και ειρηνικούς συγκατοίκους .
Αν κάποιος έχει κάποια πρόταση (εκτός από την πολύ καλή 3άδα του Γιάννη) που το είδος να είναι peacefull, είναι δεκτή!
Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-08-07, 13:46
Το avatar του χρήστη Giannis-malawi
Giannis-malawi Ο χρήστης Giannis-malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-04-2007
Περιοχή: ν.φιλαδελφεια
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsiko Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ψάχνω κάποιο είδος που να έχει οπωσδήποτε ρίγες, απλά θέλω να έχει ωραίους χρωματισμούς και ειρηνικούς συγκατοίκους .
Αν κάποιος έχει κάποια πρόταση (εκτός από την πολύ καλή 3άδα του Γιάννη) που το είδος να είναι peacefull, είναι δεκτή!
Ευχαριστώ
εχε υποψιν σου οτι τα ψαρια που θα δεις στα μαγαζια θα παρουν ακομη πιο εντονα χρωματα στο ενυδρειο σου..
οτι και να επιλεξεις καλη συνεχεια απο μενα,και οτι χρειαστεις για το στησιμο κτλ,εδω ειμαστε..

Υ.Γ.μολις ειδα απο που εισαι!και εγω ειμαι απο κομοτηνη αλλα μενω αθηνα..
__________________



Κιχλίδες για Πάντα..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-08-07, 14:26
Το avatar του χρήστη mmbuna
mmbuna Ο χρήστης mmbuna δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2004
Περιοχή: ¶γιος Στέφανος
Μηνύματα: 402
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην mmbuna Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην mmbuna
Προεπιλογή

Μιλάτε για mbuna μόνο μέχρι τώρα οπότε θα συνεχίσω και εγω έτσι, αφήνωντας τις άλλες Αφρικάνες στην απόξω!? (γιατί όμως??)

Σε γενικές γραμμές θα συμφωνήσω με τους προλαλίσαντες για τον ιδανικό συνδιασμό.
Στα 250 λίτρα καλό θα είναι να μην μπούνε πάνω από 2 μεγάλα (1Μ+5F) χαρέμια.
Όσο αφορά τους υβριδισμούς, ξέρε ότι αν βάλεις παραπάνω από ένα είδος με ρίγες (πχ: mbamba + saulosi), θα έχεις μπάσταρδα 99% στο μέλλον.

Εξαιρετικοί συνδυασμοί (είναι και θέμα γούστου φυσικά) είναι οι παρακάτω:

Ηρεμία και πολύ χρώμα (διάλεξε 2 είδη)

Labidochromis Caeruleus (Κιτρινα με μαύρες ρίγες στα πτερύγια)
Pseudotropheus Acei (Γαλάζια με κίτρινα πτερύγια)
Idotropheus Sprengerae (Χρώμα σκουριάς με σημεία που ιριδίζουν πρός το μπλέ/μωβ)

Τα πρώτα είναι πιο δειλά, αλλά η κινητικότητα των Acei θα τους βγάλει όλους έξω να κολυμπάνε συνέχεια μετά από κάποιες βδομάδες/μήνες.

Επιθετικότητα (σχετικά με το πρώτο σενάριο) και αρκετό χρώμα (1+2 ή 1+3)

1) Metriaclima estherae (Μονόχρωμα, πορτοκαλοκόκκινα)
2) Cynotilapia afra (Γαλάζια με σκούρες μπλε/μαύρες ρίγες, και κίτρινες λωρίδες στα πτερύγια)
3) Labeotropheus fuelleborni ΟΒ (Τα ΟΒ έχουν απίστευτα χρώματα με πιτσίλες/λεκέδες

Αρκετή επιθετικότητα και πολύ κίνηση! (δεν το συνιστώ για αρχάριους στις κιχλίδες)

Διάλεξε 2 είδη Melanochromis και δώσε τους χώρο πολύ! Μιλάμε για πάρτυ 24χ7!

Τέλος μια πολύ καλή σελίδα να αρχίσεις να βλέπεις είδη mbuna και γενικά κιχλίδες:
http://www.cichlid-forum.com/profile...hp?region=NONE

Διάλεξε γεωγραφικά στο πρώτο μενού και οικογένειες στα επόμενα.

Όποτε θες βοήθεια, σφύρα...
__________________
eLearning Industry Learn all about Corporate eLearning


Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-08-07, 08:48
tsiko Ο χρήστης tsiko δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2007
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλους!
Προσωπικά προτιμώ 100% την πρώτη επιλογή του φίλου mmbuna η οποία είναι ίδια με την πρόταση του Γιάννη-Malawi.Ηρεμία και Χρώμα.Η συμφωνία σας πιστεύω ότι είναι εγγύηση για το αποτέλεσμα .
Θα ήθελα να μου περιγράψετε τη διαφορά που θα υπάρχει αν βάλω 2 είδη από 1+5 και αν βάλω και τα 3 είδη 1+3.
Ζητάω την κατανόησή σας γιατί έχω το κλασικό σύνδρομο των φίλων του ενυδρείου!Λόγω του ενθουσιασμού θελω να βάλω ΛΙΓΑ παραπάνω ψαράκια
Φιλικά Χρήστος.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-08-07, 09:27
Το avatar του χρήστη Giannis-malawi
Giannis-malawi Ο χρήστης Giannis-malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-04-2007
Περιοχή: ν.φιλαδελφεια
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsiko Εμφάνιση μηνυμάτων
Ζητάω την κατανόησή σας γιατί έχω το κλασικό σύνδρομο των φίλων του ενυδρείου!Λόγω του ενθουσιασμού θελω να βάλω ΛΙΓΑ παραπάνω ψαράκια
καλημερα φιλε και συμπατριωτη tsiko..

ολοι πριν μαθουμε καποιον ρωτησαμε οποτε μην σε αγχωνει να ρωτας..καλυτερα να ρωτησεις παρα να κανεις καποια λαθος επιλογη και να την πληρωσουν τα ψαρακια,και εσυ να μην ευχαριστηθεις αυτο που κανεις..

η επιλογη σου νομιζω ειναι η καλυτερη για να ξεκινησεις με αυτα τα υπεροχα ψαρια..και στο μελλον θα μπορεσεις πιο ευκολα να ασχοληθεις με πιο αγρια και δυσκολα ειδη..

οσον αφορα την τελευταια σου ερωτηση,δεν γνωριζω να σου απαντησω κατι σιγουρο,οποτε καλυτερα να μην πω κατι που δεν ισχυει..ας περιμενουμε καποιον πιο εμπειρο..

οτι αλλο χρειαστεις..
__________________



Κιχλίδες για Πάντα..
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-08-07, 09:34
Το avatar του χρήστη nickall13
nickall13 Ο χρήστης nickall13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2004
Περιοχή: Γέρακας-Χαλκίδα
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Kαλημέρα καταρχάς.
Διαφορά ως προς την επιθετικότητα: Όταν ο αρσενικός θέλει να ζευγαρώσει θα ταράξει τα θηλυκά στο τρεχαλητό.Οπότε αν έχεις 3, η επιθετικότητα μοιράζεται δια 3.Αν έχεις 5, δια 5 (σημαντικό για το stress των θηλυκών). Αν βάλεις 3 είδη θα πρέπει να οριοθετηθούν περιοχές για 3 αρσενικά που μάλλον είναι δύσκολο για 250lt. Θα χρειαστείς πολλές, πάρα πολλές και ίσως περισσότερες πέτρες για κρυψώνες αλλά και κάποιους ανοιχτούς χώρους για την "ιεροτελεστία". Επίσης αν συμπέσει η περίοδος ζευγαρώματος 2 ή 3 αρσενικών θα πέσει μπόλικο ξύλο. Γνώμη μου; Αν βάλεις 2 είδη με 1/5 θα σε ανταμείψουν με χρώματα και συμπεριφορές που είναι δύσκολο να δεις αν έχεις περισσότερα είδη.Αυτά από μένα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-08-07, 10:00
Το avatar του χρήστη mmbuna
mmbuna Ο χρήστης mmbuna δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2004
Περιοχή: ¶γιος Στέφανος
Μηνύματα: 402
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην mmbuna Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην mmbuna
Προεπιλογή

Είναι αρκετοί οι λόγοι που είναι πιο ασφαλή τα 2 είδη από τα 3 (ή γενικότερα, τα Χ από τα Χ+1) Παραθέτω τους σημαντικότερους κατά την γνώμη μου.

Για να προλάβω τις άσκοπες αντιπαραθέσεις, όπως με τα πάντα στην ζωή, τίποτα δεν είναι απόλυτο, οπότε μην παίρνεις ότι γράφετε εδώ 100%, απλά είναι ο μπούσουλας κατά κάποιο τρόπο της εμπειρίας μας. Με τίποτα δεν είναι Ευαγγέλιο!

======================
Χ είδη = Χ αρσενικά
Χ+1 είδη = Χ+1 αρσενικά
Αρσενικά = τσαμπουκάδες (ακόμα και τα labidochromis!) οπότε όσα λιγότερα, τόσο το καλύτερο!.
======================

======================
Για να καταλήξεις με όποιον συνδυασμό θέλεις (1Μ+4F ή 1M+6F) θα χρειαστείς (9 στις 10) να πάρεις περισσότερα ψάρια (γιατί δεν διαλέγεις εύκολα αρσενικά από θηλυκά στο pet shop) και στην συνέχεια ή να χαρίσεις αυτά που δεν θέλεις, ή να στήσεις και άλλο ενυδρείο για δαύτα!
======================

======================
Λιγότερα είδη σημαίνει και λιγότερους επεκτατικούς πόλεμους για γη (στην περίπτωση μας, σπηλιές/κρυψώνες). Αν πας στο άλλο άκρο, και βάλεις παρά πολλά ψάρια (κάτι που οι πολύ έμπειροι το διαχειρίζονται συνήθως επιτυχώς) εκεί, είναι τόσα τα ψάρια που τσακώνονται, που δεν επικρατεί ποτέ σχεδόν κανείς και δεν έχεις και απώλειες, αλλά από το άλλο χέρι δεν έχεις ούτε τακτές γέννες, ούτε μπορείς να παρατηρήσεις τις εκάστοτε ιδιοσυγκρασίες του κάθε σου είδους και φυσικά δεν είναι σωστό να στριμώχνεις πολλά ψάρια σε λίγα λίτρα!
======================
__________________
eLearning Industry Learn all about Corporate eLearning


Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-08-07, 15:39
Το avatar του χρήστη MiziGr
MiziGr Ο χρήστης MiziGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 991
Προεπιλογή

[quote=mmbuna;196119]


Για να καταλήξεις με όποιον συνδυασμό θέλεις (1Μ+4F ή 1M+6F) θα χρειαστείς (9 στις 10) να πάρεις περισσότερα ψάρια (γιατί δεν διαλέγεις εύκολα αρσενικά από θηλυκά στο pet shop) και στην συνέχεια ή να χαρίσεις αυτά που δεν θέλεις, ή να στήσεις και άλλο ενυδρείο για δαύτα!
/quote]

Δηλαδή δεν μπορούν να ξεχωρίσουν αρσενική και θηλυκα σε αυτά τα είδη εύκολα;;;;
__________________
Δεν είμαι γυναικολόγος αλλά θα του ρίξω μια ματιά

Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 30-08-07, 15:42
Το avatar του χρήστη georgetax
georgetax Ο χρήστης georgetax δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2006
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ( Η ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΑΚΑΝΕ )
Μηνύματα: 599
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην georgetax Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην georgetax
Προεπιλογή

Δημήτρη όχι είναι πολύ δύσκολα.ειδικά όταν τα αγοράζεις μικρά από petshop
άσε το ξέρω από τα labido μου
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 30-08-07, 15:53
Το avatar του χρήστη MiziGr
MiziGr Ο χρήστης MiziGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 991
Προεπιλογή

Χμμμ σκούρα τα πράγματα!!!! Ούτε τα pseudotropheus acei ξεχωρίζουν;;; Μάλλον και εγώ τον προαναφερθέντα συνδυασμό θα βάλω στο ενυδρεί μου! ¶σχετο τι κόστος έχουν περίπου αυτά τα ψάρια;;;
__________________
Δεν είμαι γυναικολόγος αλλά θα του ρίξω μια ματιά

Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 30-08-07, 16:11
Το avatar του χρήστη Giannis-malawi
Giannis-malawi Ο χρήστης Giannis-malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-04-2007
Περιοχή: ν.φιλαδελφεια
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MiziGr Εμφάνιση μηνυμάτων
Χμμμ σκούρα τα πράγματα!!!! Ούτε τα pseudotropheus acei ξεχωρίζουν;;; Μάλλον και εγώ τον προαναφερθέντα συνδυασμό θα βάλω στο ενυδρεί μου! ¶σχετο τι κόστος έχουν περίπου αυτά τα ψάρια;;;
δυστυχως ουτε τα acei ξεχωριζουν ευκολα..ειδικα οταν ειναι μικρα,ολα ειναι δυσκολα στο να τα ξεχωρισεις..μπορεις να τα ξεχωρισεις σταδιακα καθως μεγαλωνουν και απο τη συμπεριφορα τους..

εμενα ας πουμε απο τα 4acei που αγορασα μου βγηκαν 3αρσ-1θηλ
αν καποιος θελει ανταλλαγη αρσ με θηλ εδω ειμαι!!

οσο για τις τιμες οσο πιο μεγαλα τα ψαρια τοσο πιο ακριβα..για τα ειδη που συζηταμε εδω δεν εχω δει κατι πανω απο 10¤..δες και στην κατηγορια "καταστηματα"..στην Αβυσσο (πχ) εχει και τιμες..
__________________



Κιχλίδες για Πάντα..
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 30-08-07, 16:23
Το avatar του χρήστη Nightfall
Nightfall Ο χρήστης Nightfall δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-04-2007
Περιοχή: Παπάγου
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Ξέρει κανείς αν τίθεται θέμα υβριδισμού μεταξύ Iodotropheus Sperengae και Pseudotropheus Acei ?
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 30-08-07, 18:22
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nightfall Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξέρει κανείς αν τίθεται θέμα υβριδισμού μεταξύ Iodotropheus Sperengae και Pseudotropheus Acei ?
Μεταξυ των συγκεκριμενων δυσκολα (πχ αν σου ξεμεινει ενας αρσενικος ενος ειδους και ενα θηλυκο του αλλου)
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 30-08-07, 19:28
Το avatar του χρήστη mmbuna
mmbuna Ο χρήστης mmbuna δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2004
Περιοχή: ¶γιος Στέφανος
Μηνύματα: 402
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην mmbuna Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην mmbuna
Προεπιλογή

Θα πω ότι όλα τα είδη που δεν έχουν δυμορφοσμό είναι σχεδόν αδύνατον να τα ξεχωρίσεις μέχρι κάποια ηλικία, μάλλον, μέχρι κάποιο μέγεθος.

Για τον υβδριδισμό, δεν βάζω για κανένα ψάρι το χέρι μου στη φωτιά αλλά ανόμοια ψάρια, ΣΠΑΝΙΑ υβριδίζουν. Η μόνο εξαίρεση είναι τα zebra (σχεδόν όλα τα είδη) που τα έχω ικανά να ζευγαρώσουν με την σιλικόνη, με το φίλτρο, με κανα πλαστικό φυτό, με πλεκόστομους και πάει λέγοντας....
__________________
eLearning Industry Learn all about Corporate eLearning


Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 01-09-07, 11:30
Το avatar του χρήστη MiziGr
MiziGr Ο χρήστης MiziGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 991
Προεπιλογή

Πρωτεινόμενος αριθμός ψαριών (από τα 2 προαναφερθέντα είδη) για ενυδρείο 330 λίτρα;;;;
__________________
Δεν είμαι γυναικολόγος αλλά θα του ρίξω μια ματιά

Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 03-09-07, 09:28
Το avatar του χρήστη MiziGr
MiziGr Ο χρήστης MiziGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 991
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MiziGr Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρωτεινόμενος αριθμός ψαριών (από τα 2 προαναφερθέντα είδη) για ενυδρείο 330 λίτρα;;;;
Υπενθύμιση!
__________________
Δεν είμαι γυναικολόγος αλλά θα του ρίξω μια ματιά

Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 03-09-07, 13:08
Το avatar του χρήστη mmbuna
mmbuna Ο χρήστης mmbuna δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2004
Περιοχή: ¶γιος Στέφανος
Μηνύματα: 402
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην mmbuna Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην mmbuna
Προεπιλογή

Αν προσέξεις τις πέτρες σου να έχουν κρυψώνες/φωλιές, μπορείς να βάλεις 2 μαγάλα χαρέμια...

1/2Μ+6F και άλλο ένα τέτοιο χαρέμι από το άλλο είδος.... Σύνολο 15-16 ψαράκια που θα κολυμπάνε όλη μέρα!
__________________
eLearning Industry Learn all about Corporate eLearning


Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 03-09-07, 15:16
Το avatar του χρήστη MiziGr
MiziGr Ο χρήστης MiziGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 991
Προεπιλογή

Αυτό είναι τέλειο αλλά έχω αρχίσει να αγχώνομαι για το αν θα καταφέρω να ξεχωρίσω αρσενικά και θηλυκά!
__________________
Δεν είμαι γυναικολόγος αλλά θα του ρίξω μια ματιά

Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 03-09-07, 16:34
Το avatar του χρήστη georgetax
georgetax Ο χρήστης georgetax δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2006
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ( Η ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΑΚΑΝΕ )
Μηνύματα: 599
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην georgetax Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην georgetax
Προεπιλογή

αρσενικά αν έχεις διαβάσει έχουν πολλοί οπότε θα βρεις εύκολα.θηλυκά δεν ξέρω.μόνο από κάποιον ο οποίος να τα δίνει και να ξέρει τι έχει και έτσι να είσαι τυχερός.αλλιώς είναι λαχνός παίρνεις και μετά έχει ο θεός.πάντως προσωπικά τα petshop δεν τα εμπιστεύομαι όσον αφορά φυσικά τα μικρά τα οποία είναι και κατά πολύ πιο φτηνά

μεταξύ μας αν βρεις θηλυκά σφύρα
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 03-09-07, 16:50
Το avatar του χρήστη MiziGr
MiziGr Ο χρήστης MiziGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 991
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgetax Εμφάνιση μηνυμάτων
μεταξύ μας αν βρεις θηλυκά σφύρα
Αυτό εννοείται αλλά δε νομίζω να βρω και τόσο εύκολα!!!!! Αν ας πούμε αγοράσω ψάρια και μου βγούν όλα αρσενικά τι προβλήματα θα αντιμετωπίσω και το0 κυριότερο πως θα καταλάβω τί έχω;;;; Σόρυ αν γίνομαι κουραστικός
__________________
Δεν είμαι γυναικολόγος αλλά θα του ρίξω μια ματιά

Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 04-09-07, 12:25
Το avatar του χρήστη Giannis-malawi
Giannis-malawi Ο χρήστης Giannis-malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-04-2007
Περιοχή: ν.φιλαδελφεια
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MiziGr Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό εννοείται αλλά δε νομίζω να βρω και τόσο εύκολα!!!!! Αν ας πούμε αγοράσω ψάρια και μου βγούν όλα αρσενικά τι προβλήματα θα αντιμετωπίσω και το0 κυριότερο πως θα καταλάβω τί έχω;;;; Σόρυ αν γίνομαι κουραστικός
καλησπερα και παλι..

δεν γινεσαι κουραστικος,αλλωστε αν δεν ρωτησουμε πως θα μαθουμε..και εγω το ιδιο εκανα,οπως ολοι στην αρχη..

αν αγορασεις τα ψαρια μικρα,ειναι σχεδον αδυνατο να καταλαβεις το φυλο τους διοτι δεν εχουν ακομα αναπτυχθει για να βρεις τις και παλι πολυ μικρες διαφορες..
ο μονος τροπος να τα ξεχωρισεις θα ειναι με τον καιρο,μεσω της παρατηρησης της συμπεριφορας τους..συνηθως τα αρσενικα ειναι πιο μεγαλοσωμα και με πιο εντονα χρωματα..συνηθως..

αν σου βγουν ολα ή σχεδον ολα αρσενικα θα εχεις πιο πολυ κυνηγητο καθως θα μεγαλωνουν..αν εχεις ομως αρκετες κρυψωνες θα ειναι πιο ****** τα πραγματα..στην περιπτωση αυτη,αφου εντωπισεις τα παραπανω αρσενικα τα απομακρυνεις και βαζεις αλλα με την ελπιδα να σου βγουν θηλυκα,εκτος και αν βρεις πιστοποιημενο θηλυκο..ακομη ομως και ετσι να βγουν,τα ειδη αυτα ειναι απο τα πιο ηρεμα..οποτε θα εχεις χρονο να διορθωσεις τις αναλογιες..δεν ειναι οπως πχ τα demasoni που αν δεν τα προλαβεις τα βγαζεις νεκρα..

οποτε μην σε αγχωνει τοσο αυτο..με τον καιρο,με αυτα τα ειδη,θα δεις και απο μονος σου οτι χρειαζεται να κανεις..εγω ας πουμε επεσα με 1θηλ και 3 αρσ..εχω αρκετη πετρα και κρυψωνες και δεν εχω σχεδον καθολου κυνηγητο..βεβαια ψαχνω να βρω θηλυκα,αλλα τα ψαρια μεχρι τωρα συμβιωνουν μια χαρα..και δεν ειναι μικρα..

ελπιζω να σε βοηθησα..
προχωρα το αν σου αρεσουν,και για οτι αποριες εχεις στην πορεια ολοι εδω θα σε βοηθησουν..
__________________



Κιχλίδες για Πάντα..
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 04-09-07, 13:13
Το avatar του χρήστη MiziGr
MiziGr Ο χρήστης MiziGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 991
Προεπιλογή

Οκ αυτό θα κάνω !!!! Θα το προχωρήσω και βλέπουμε!!!! Ευχαριστώ για την εκτενή απάντηση
__________________
Δεν είμαι γυναικολόγος αλλά θα του ρίξω μια ματιά

Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 04-09-07, 14:08
Το avatar του χρήστη Giannis-malawi
Giannis-malawi Ο χρήστης Giannis-malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-04-2007
Περιοχή: ν.φιλαδελφεια
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MiziGr Εμφάνιση μηνυμάτων
Οκ αυτό θα κάνω !!!! Θα το προχωρήσω και βλέπουμε!!!! Ευχαριστώ για την εκτενή απάντηση
δεν κανει τιποτα..

καλη επιτυχια!περιμενουμε νεα,και απο τους δυο σας με τις εξελιξεις..
__________________



Κιχλίδες για Πάντα..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέος με κιχλίδες KARAGIANNISV Malawi 31 25-02-07 13:01
Νέο ενυδρείο: Πόσες κιχλίδες, ποιές, σε τι αναλογίες ? mmbuna Malawi 9 12-06-04 04:18
Φυτά με κιχλίδες? Filippos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 28-03-04 16:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10616 seconds with 13 queries