Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-07-07, 00:36
Το avatar του χρήστη puravlos
puravlos Ο χρήστης puravlos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 51
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην puravlos
Προεπιλογή Πλάσματα (!) γλυκού νερού (εκτός ψάρια)

Βασικά δε ξέρω που να εντάξω το θέμα απλά το θέτω εδώ γιατί δε βρήκα κατάλληλο subforum να αφορά άλλα ζωντανά γλυκού νερού που θα μπορούσαν να ζήσουν σε ενυδρείο.
Έχω ένα παλιό 15lt το οποίο σκέφτηκα να το αξιοποιήσω και επειδή ψαράκια έχω αρκετά είπα να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό. Ετσι μάζεψα ότι πέτρες ΄και ξύλα είχα αχρησιμοποίητα από άλλα ενυδρεία και έφτιαξα μια πετροπολυκατοικία με μπαλκόνια από ξύλο . Για φυτά δεν ήθελα τίποτα περίπλοκο και έβαλα μόνο λίγο κερατόφυλλο να επιπλεέι. Κάνοντας μια βόλτα στα μαγαζιά ρώτισα και έμαθα ότι εκτός από ψάρια για γλυκό είναι τα ακόλουθα:
-Σαλιγκάρια: apple και τιγράκια
-καβουράκια
-καραβίδα γλυκού
-βατραχάκια υπάρχουν κάτι άσπρα στρουμπουλά και μερικά πιο πλακέ που καφετίζουν
-γαρίδες: αμάνο,τσέρυ και japanica
-σαλαμάνδρες ( απίστευτο γέλιο)
-μύδια
-κάτι σα φυδάκια με καφέ ανοιχτές και σκούρες ρίγες
-μερικά μεγάλα φιδάκια σα χέλια,τα οποία κάπου είδα ότι γίνονται μεγάλοι θηρευτές
Θα μπορούσαμε να κάναμε μια λίστα και με τα είδη αυτά και άλλα που αγνοώ, τις συνηθείες τους, συνθήκες νερού κλπ, γιατί γενικά δεν πολυπαίζουν αναφορές στο forum,αν δεν κάνω λάθος....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-07-07, 11:01
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από puravlos Εμφάνιση μηνυμάτων
...και έφτιαξα μια πετροπολυκατοικία με μπαλκόνια από ξύλο ...
αυτά δεν τα λένε έτσι απλά, βάζουνε και φωτο για να μην μας τρώει η περιέργεια και η αγωνία.
Πολύ μου άρεσε η ιδέα σου! Εγώ δεν ξέρω άλλα πλασματάκια, αλλά οι γαριδούλες amano είναι όνειρο, και σε τόσο λίγα λίτρα ΜΗΠΩΣ μόνο γαρίδες και σαλιγκάρια;;;;
Πληροφορείες για τις γαρίδες εδώ: http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...20japonica.htm εγώ τις ακολούθησα κατά γράμμα και είχα πολύ επιτυχία, μέχρι που έμεινε ανοιχτό το καπάκι και την κοπάνησαν.
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-07-07, 11:46
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

έχει πολλά είδη γαρίδας και σαλιγκαριών που μπορείς να βάλεις. επίσης υπάρχουν και τα καβουράκια αλλά δεν ξέρω τι παίζει σε συνδιασμό με φυτά.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-07-07, 21:05
Το avatar του χρήστη puravlos
puravlos Ο χρήστης puravlos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 51
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην puravlos
Προεπιλογή

Καλά εννοείτε ότι δεν έχω βάλει τα παραπάνω μαζί σε 15 lt!!! έλεος.Εξάλλου τα περισσότερα από αυτά δε τα βρήκα απλά μου τα είπαν αναφορικά.
Εχω βάλει 2 βατραχάκια, ένα καβουράκι, δύο japanica γαρίδες και μία σαλαμάνδρα.Από τα υπόλοιπα βρήκα καραβίδα αλλά τη φοβήθηκα μαζί με τα άλλα και επειδή είναι και μικρό το ενυδρείο θα ζοριζόταν..
Τα βατραχάκια και η σαλαμάνδρα μου είπαν ότι γενικά τρώνε τα πάντα αλλά ιδιατέροως εκτιμούν τα αποξήρεμένα bloodworms και κόκκινο κατεψηγμένο σκουλήκι.Η σαλαμανδρίτσα σχεδόν μόνιμα είναι έξω από το νερό πάνω σε ένα βραχάκι,ο κάβουρας είναι πραγματικά κομάντο,κάνει τρελά ακροβατικά και οι γαριδούλες τισ έχω εντοπίσει μαζί κάτω από ένα ξύλο..Τέλος τα βατραχάκια κινούνται εντός νερού και στο μέσο του ενυδρείου και κατά καιρούς κάνουν κάτι γρήγορες αναδύσεις στην επιφάνεια...
Αυτά από τα πρώτα στοιχεία παρατήρισης...
Α ξέχασα έχω και 2 μύδια τα οποία όμως δε κάνουν και πολλά αλλά μούπαν ότι τρέφονται φιλτράρωντας το νερό...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-07-07, 21:49
Το avatar του χρήστη spirosta
spirosta Ο χρήστης spirosta δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-07-2005
Περιοχή: Αθήνα-Καλλιθέα
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Καλά έχεις όλα αυτά σε 15 λίτρα??
Δεν είναι πολλά?
Είναι συμβατά?
__________________
Μια φορά και έναν καιρό...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-07-07, 22:30
Το avatar του χρήστη puravlos
puravlos Ο χρήστης puravlos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 51
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην puravlos
Προεπιλογή

Ναι βασικά αν εξαιρέσεις το καβούρι και κατά καιρούς τα βατραχάκια τα υπόλοιπα δε παρουσιάζουν ιδιαίτερη κινητικότητα. Εξάλλου με πλακέ πέτρες και 2 οριζόντια ξύλα έχω δημιουργήσει αρκετούς ορόφους και έτσι ο χώροσ που κινούνται έχει πολλαπλασιαστεί.Συγκεκριμένα:
-Η σαλαμάνδρα κάθεται κάτω από την έξοδο του φίλτρου όπου έχω και μια μικρή πετρούλα από κάτω και κάνει κάτι σα μίνι καταρράκτη. Της αρέσει να βρέχεται.
-Ο κάβουρας είναι συνήθως κάτω από κάποια πέτρα και κατά καιρούς σκαρφαλώνει προς τα πάνω..Συγκεκριμένα την ώρα της τροφής και το βραδάκι
-Τα δύο βατραχάκια είναι ανάλογα τα κέφια αλλά συνήθως μένουν κάπου στο μέσο του ενυδρείου και κατα καιρούς ανεβαίνουν προσ τα πάνω αλλά δε μπορώ να πω ότι κάθονται και πολύ εκτός νερού.Πέρνουν ανάσες και ξαναβουτάνε
-Οι γαριδούλες βρίσκονται είτε κάτω από τα ξύλα είτε πάνω στο θερμοστάτη ή σκαρφαλωμένες στο σωλήνα εισόδου του φίλτρου
-Τα 2 μύδια στις θέσεισ που τα έβαλα,ελάχιστα μετακινήθηκαν ίσωσ απλά για να βολευτούν και φυσικά στο πυθμένα του ενυδρείου.
Υπάρχει και αεραντλία αλλά γενικά επιθέσεις κλπ δεν έχω παρατηρίσει καθόλου,ίσως επειδή είναι τόσο διαφορετικά μεταξύ τους..
Τώρα τι να πώ όλα είναι σχετικά μικρά όσα πήρα δε ξέρω αν μεγαλώνουν πολύ,αλλά αν χρειαστεί θα μετακομίσω μερικούς ενοίκους...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-07-07, 23:04
Το avatar του χρήστη tzimakos
tzimakos Ο χρήστης tzimakos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-06-2006
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 141
Προεπιλογή

τα 2 μυδια ναι μεν μπορει να ειναι ακινητα φιλταροντας το νερο, αλλά αν τυχον αποδημησουν και δεν το καταλαβεις αμεσως θα σου φερουν τουμπα ολο το ενυδρειο σε ελαχιστο χρονο , 15 λιτρα ειναι ολα κι ολα , δε θελει πολυ.
επισης τα καβουρια αν ειναι τα μεγαλα (king crab) μπορει να μη φανε ολοκληρα τα βατραχακια , αλλα δεν ειναι και πολυ δυσκολο να τους κοψουν 1 ποδι - 1 χερι.
οι σαλαμανδρες πρεπει να ειναι συνεχεια χορτατες αλλιως επιτιθενται σε ο,τι μικροτερο βλεπουν.
σαλαμανδρες - καβουρια-βατραχακια ειναι αμφιβια που σημαινει οτι χρειαζονται νησιδες στεριας για ξεκουραση και ανετη προσβαση σε αυτες.
και τελος,

15 λιτρα μειον τον ογκο των ξυλων
μειον ογκος πετρας
μειον ογκος φιλτρου,
ποσα λιτρα νερου περισσευουνε για τα πλασματακια??
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-07-07, 23:19
Το avatar του χρήστη puravlos
puravlos Ο χρήστης puravlos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 51
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην puravlos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tzimakos Εμφάνιση μηνυμάτων
τα 2 μυδια ναι μεν μπορει να ειναι ακινητα φιλταροντας το νερο, αλλά αν τυχον αποδημησουν και δεν το καταλαβεις αμεσως θα σου φερουν τουμπα ολο το ενυδρειο σε ελαχιστο χρονο , 15 λιτρα ειναι ολα κι ολα , δε θελει πολυ.
επισης τα καβουρια αν ειναι τα μεγαλα (king crab) μπορει να μη φανε ολοκληρα τα βατραχακια , αλλα δεν ειναι και πολυ δυσκολο να τους κοψουν 1 ποδι - 1 χερι.
οι σαλαμανδρες πρεπει να ειναι συνεχεια χορτατες αλλιως επιτιθενται σε ο,τι μικροτερο βλεπουν.
σαλαμανδρες - καβουρια-βατραχακια ειναι αμφιβια που σημαινει οτι χρειαζονται νησιδες στεριας για ξεκουραση και ανετη προσβαση σε αυτες.
και τελος,

15 λιτρα μειον τον ογκο των ξυλων
μειον ογκος πετρας
μειον ογκος φιλτρου,
ποσα λιτρα νερου περισσευουνε για τα πλασματακια??
Σε ότι αφορά τα μύδια έχεις δίκιο,αλλά δε ξέρω τι μπορούμε να κάνουμε γιαυτό. Κάτι αντίστοιχο ισχύει και με τα σαλιγκάρια και προτίμησα να μη κάνω ένα ενυδρείο απαιτήσεων με φυτά λιπάσματα κλπ καθώς επίσης και μικρό για να είναι περιορισμένο αν συμβεί κάτι ανεπιθύμητο!
Το καβουράκι είναι μικρό και με διαβεβαίωσαν από γνωστό μαγαζί που εμπιστεύομαι ότι δε μεγαλώνουν (γενικά επειδή ξέρω ότι έχω λίγα λίτρα ήταν η πρώτη ερώτιση που έκανα). ΄
Ο κάβουρακος δεν ανακατέβεται καθόλου με τα βατραχάκια και επιπλέον υπάρχουν 2 πέτρες που εξέχουν του νερού και ένα επιπλέον ξύλο σε επαφή με αυτές
Η σαλαμάνδρα μπορώ να πώ είναι μετά το μύδι η πιο ήσυχη...Δεν ενοχλείται και γενικά δε τη βλέπω καθόλου επιθετική ίσα ίσα που παίζω και μαζί της με το δάχτυλο καμιά φορα!
Πάντως πιστεύω ότι είμαι οριακά σε έμβια όντα οπότε αν δω ότι μεγαλώνουν θα φροντίσω να μετακινηθεί κάποιο ζωντανό
Πάντως μαρέσει το θέαμα είναι κάτι διαφορετικό και όμορφο!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-07-07, 09:22
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Εγώ επιμένω, περιμένω φωτογραφία.
Να ρωτήσω τι δείνεις από τροφή; ιδίως για το βατραχάκι. Όταν κάποτε πήγα να αγοράσω έναν πανέμορφο μπλε βατραχάκο μου είπαν ότι θα πρέπει να κινηγάω μύγες για να τον ταΐσω και φυσικά δεν τον πήρα.
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-07-07, 16:16
Το avatar του χρήστη puravlos
puravlos Ο χρήστης puravlos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 51
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην puravlos
Προεπιλογή

Οπως ανέφερα και σε προηγούμενο μήνυμα από τροφή τα βατράχια τρώνε κυρίως σκουλίκια γιαυτό τους δίνω τροφή από μονομάχους. Bloodworms δαφνια και σπανιότερα φυλλαράκι και κατεψυγμένο κόκκινο σκουλίκι
Φώτος μόλισ φιλοτιμηθεί ο αδελφός μου να μου φέρει την ψηφιακή..
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-07-07, 08:20
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Δηλαδή με 2 απλά λόγια υπάρχουν έτοιμες τροφές και γι' αυτά τα πλάσματα. Μα πως περιμένουν να πουλίσουν όταν σου λένε πως πρέπει να κυνηγάς έντομα για να ταίσεις το ζωντανό σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-07-07, 11:48
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Πιστεύω να καταλαβαίνεις πως όλα όσα έβαλες μέσα σε ένα ενυδρειάκι 15 λίτρων είναι εντελώς ασύμβατα μεταξύ τους.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-05-08, 02:04
GIAN_NIKOLA Ο χρήστης GIAN_NIKOLA δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-05-2008
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή κάβουρας

Παιδιά καλησπέρα.θα ήθελα να μου πεί κάποιος τι απαιτήσεις εχει ο κάβουρας σε ενυδρείο γλυκού νερού αν γνωρίζει.Χρειάζεται να βγαίνει έξω απο το νερό?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-05-08, 02:10
Το avatar του χρήστη smernaros
smernaros Ο χρήστης smernaros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2008
Περιοχή: βυρωνας
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή

πρεπει να βγαινει εξω.οπωσδηποτε χρειαζεται να φτιαξεις καποιο νησακι.και βεβαια θα χρειαστει και φιλτρο..
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-05-08, 02:25
GIAN_NIKOLA Ο χρήστης GIAN_NIKOLA δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-05-2008
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή

δηλαδή ένα βραχάκι να βγαίνει έξω?φίλτρο τι εννοείς?του ενυδρείου?σ'ευχαριστώ φίλε
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 25-05-08, 03:14
Το avatar του χρήστη smernaros
smernaros Ο χρήστης smernaros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2008
Περιοχή: βυρωνας
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή

ναι βραχο η ξυλο.κατι για να πιανετε να βγαινει εξω.φιλτρο σαν να ειχες ψαρια μεσα.για να κραταει βιολογια.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 25-05-08, 11:41
vaso76 Ο χρήστης vaso76 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-05-2008
Περιοχή: Νεάπολη
Μηνύματα: 9
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην vaso76
Προεπιλογή

Ελπίζω να βάλεις μια φωτογραφία να το δούμε και εμείς.....
και γω θέλω να φτιάξω ένα ενυδρείο γλυκού νερού (περίπου 120 Lt) με άλλα εκτός από ψάρια....
και νόμιζα ότι δεν μπορούν να μπούν μέσα παραπάνω από 1 άντε δυο είδη το πολύ... έλεγα θα έβαζα δυο μπλε αστακούς αλλά με αυτά που λες θα το ψάξω αλλιώς τώρα...
που τα βρήκες όλα αυτά που λες ότι έχεις βάλει μέσα?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αστακός γλυκού νερού avgi Αρχάριοι γλυκού νερού 1 04-05-07 00:39
Ακρίδα του γλυκού νερού??? binational Γλυκό νερό - Γενικά 26 03-12-06 13:46
Θαλασσινή τροφή σε ψάρια γλυκού νερού ; qstavrosq Γλυκό νερό - Γενικά 1 19-09-05 23:24
Skimmer ??? (Γλυκού νερού) γαυρος Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 33 28-10-04 09:38
Εκτός από ψάρια, τι άλλο μπορεί να μπει; maria-paok Γλυκό νερό - Γενικά 12 11-08-04 18:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06226 seconds with 13 queries