Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 11-12-11, 13:13   #1
Θα έπρεπε να ντρέπομαι..
 
Το avatar του χρήστη KenJiNx
KenJiNx
Member
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 266

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
KenJiNx Ο χρήστης KenJiNx δεν είναι συνδεδεμένος 11-12-11, 13:13
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καταρχάς καλημέρα και καλώς ήρθα..
Ναι θα έπρεπε να ντρέπομαι.. όχι για το θέαμα που θα δείτε στις φωτογραφίες, αλλά γιατί έχω έναν ζωντανό οργανισμό, φυλακισμένο τόσα χρόνια χωρίς να παίρνω καίριες αποφάσεις για την ζωή του και το πως θα την κάνω καλύτερη..


Είχα αρκετά χρόνια, πρώτα γυάλα με 2(!!) χρυσόψαρα, μετέπειτα ένα 9lt ενυδρείο, χωρίς φίλτρα φυτά αντιχλώριο ή οτιδήποτε άλλο τεχνητό..Ψοφάγανε όλα.. μα γιατί άραγε...

Επιτέλους άρχισα να ασχολούμαι κάπως.. πήρα ένα φίλτρο της AQUAEL, FAN mini +plus, 260l/h. Πήρα δύο σκευάσματα της Tetra Aqua, το Aqua safe και το easy balance, και μετά από παρότρυνση του πετσοπά πήρα και το Aquarium Munster Aquavital nitrigon 1, βακτήρια σε σκόνη. Ένα φυτό που ιδέα δεν είχα τι ήταν, τώρα μετά από πολύ διάβασμα πριν ποστάρω.. είναι μάλλον ένα Microsorum pteropus 'Narrow'. Επίσης πήρα και λίπασμα "JBL Ferropol".

Το όλο εγχείρημα δε πήγαινε καλά, και λογικό θα μου πεις.. προχειροδουλειά... Και εκεί που καθάριζα το ενυδρείο, καθώς το βάζω μέσα στον νεροχύτη του μπάνιου, ελαφρύ βλέπεις, ΚΡΑΚ, ραγίζει... (φωτο)
Τι να κάνω ξαναβάζω νερό βρύσης στα γρήγορα μέχρι το ράγισμα, και πετάω το ψάρι μέσα. Τώρα έδώ και 2 μέρες το έχω με 3-4lt νερό, χωρίς το φυτό(το έβαλα σε μια μπλε σκούρη λεκάνη με το νερό του ενυδρείου, πόσες μέρες θα αντέξει εκεί?) και παλέυει να ζήσει.. αλλάγη νερού κάνω κάθε μέρα 1lt με 2 σταγόνες απ' το AquaSafe και μια σταγόνα απ' το EasyBalance..
Καταρχάς θέλω την άποψη σας. Επείδη δε φέρθηκα καλά στα ψαράκια μου και άρχισα το διάβασμα εδώ, θέλω να στρώσω το νέο μου ενυδρείο πολύ καλά, χωρίς μπολιάσματα κτλ, άρα θα πάρει 1 μήνα σίγουρα.. Τι να το κάνω αυτό το ψαράκι τώρα, να το αφήσω να μαρτυράει μέσα στο ραγισμένο ενυδρείο με 3-4 lt νερού ή κατευθείαν στην γλάστρα.. ? να το βάλω στην μεγάλη λεκάνη που έχω και το φυτό? που έχει περισσότερες πιθανότητες να αντέξει? Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα..

Περιμένω πως και πως να 'ρθει η δευτέρα να δω για ενυδρείο..
Θέλω κάτι μεγάλο και εντυπωσιακό για να ξελασπώσω τις παλιές μου αμαρτίες..

Καταρχάς σας δείχνω το γραφείο μου που μπαίνει σε γωνία(χειροποίητο παραγγελία). Σκέφτομαι να κόψω το μέρος του γραφείου που είναι το τωρινό ενυδρείο ώστε να μπει ένα αρκετά μεγάλο έπιπλο για να στεγάσει 70-80lt.
Σκέφτομαι να βάλω 1 το πολύ 2 χρυσόψαρα, το φίλτρο που έχω νομίζω κάνει δουλειά ακόμα, ένα θερμοστάτη και διάφορα φυτά, ξύλα.. Το pet-shop (μονοπώλιο..) εδώ στην Καβάλα όμως δεν έχει ιδέα.. πραγματικά.. Χειρότεροι και από εμένα είναι αυτοί.. Ψάχνω κάποιο pet-shop από Θεσσαλονίκη η Αθήνα που να στέλνει προιόντα αλλού, αλλά δε βρίσκω κανένα με αρκετή ποικιλία..
Αν μπορείτε να μου προτείνετε 1-2 θα ήταν ότι καλύτερο..

Περιμένω τις απόψεις σας, τις κριτικές σας, αρνητικές μόνο παρακαλώ, οι θετικές είναι ουτοπία.. Και τα ξαναλέμε από βδόμαδα που θα κάνω σίγουρα κάτι για νέο ενυδρείο..

ΥΓ: Σας παραθέτω και φωτογραφίες για να διαπιστώσετε και μόνοι σας τις αμαρτίες μου...
ΥΓ: Συγνώμη και πάλι ψαράκια όλου του κόσμου

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  PC110015.jpg
Εμφανίσεις:  465
Μέγεθος:  64,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  PC110014.jpg
Εμφανίσεις:  454
Μέγεθος:  62,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  PC110010.jpg
Εμφανίσεις:  478
Μέγεθος:  39,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  PC110001.jpg
Εμφανίσεις:  427
Μέγεθος:  51,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  PC110002.jpg
Εμφανίσεις:  436
Μέγεθος:  44,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  PC110009.jpg
Εμφανίσεις:  460
Μέγεθος:  54,9 KB  

Εμφανίσεις: 5661
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-12-11, 13:49
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Καταρχην καλως ηρθες! Πιστευω αφου μπηκες στον κοπο να ψαχτεις, μεσω του φορουμ θα μπεις στον σωστο δρομο. Τωρα για το χρυσοψαρο σου προσωρινα καλο ειναι να μπει σε μια μεγαλη λεκανη ή κουβα, προσοχη εαν εχουν χρησιμοποιηθει να ξεπλυθουν πολυ καλα απο σαπουναδες και τετοια με πολυ ζεστο νερο, βαζεις και το φιλτρο να λειτουργει οσπου να παρεις ενα ενυδρειο της προκοπης. Σιγουρα θα ειναι πολυ καλητερα απο τα 9 λιτρα μεικτα ενυδρειου που βρισκοταν τοσο καιρο, επεισης βαλε μεσα και υποστρωμα απο το ενυδρειο και οτι αλλο ειχες μεσα στο παλιο μπας και ειναι στρωμενα και βοηθησουν λιγο την κατασταση. Καλο petshop ειναι το http://www.petcumulus.gr , εχει μεγαλη ποικιλια και πολυ καλες τιμες, βρισκεται στην Λιτη Θεσσαλονικης και κανει αποστολες σε ολη την Ελλαδα. Επεισης το κουτι του PC ειναι χαρτι, εχω το ιδιο σε μαυρο και δεν το αλλαζω με κανενα αλλο. Εγω θα προτεινα ενυδρειο απο 65 λιτρα και πανω αν θες να βαλεις 1-2 χρυσοψαρα. Καλη αρχη ευχομαι και με ενα ωραιο ενυδρειο!
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-12-11, 14:03
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

καλημερα και καλωσηρθες καταρχην.για εξοπλισμο δες εδω.ειναι γρηγορος και φτηνος.στο προβλημα σου τωρα.ελπιζω μεσα σε αυτα που διαβασες να ειναι και τα υπομνηματα στους αρχαριους.αν δεν τα εχεις διαβασει ξεκινας αποκει.
τα χρυσοψαρα ειναι αρκετα ρυπογονα ψαρια,ζουνε αρκετα χρονια (αν υπαρχουνε οι σωστες συνθηκες)και μεγαλωνουνε πολυ.αν θες να ζησουνε χωρις προβλημα και να μην ταλαιπωρουνται εγω θα τα εβαζα σε 110-120 λιτρα ενυδρειο,αν εχεις δυο.στα 80 θα εβαζα ενα.πολλοι λενε οτι χρειαζονται τουλαχιστον 40 λιτρα το καθε ενα,αλλα καλυτερα νομιζω σε περισσοτερα.
τα ψαρια σου πεθανανε λογω αστρωτου/ανυπαρκτου φιλτρου.(δες τα υπομνηματα)
για μενα το καλυτερο ειναι να τα επιστρεψεις τα ψαρια,να στρωσεις το φιλτρο σου σωστα(δες τα υπομνηματα) και να διαλεξεις αλλα ψαρια με λιγοτερες απαιτησεις σε λιτρα αφου στρωθει το φιλτρο.αν παλι σου αρεσουνε πολυ τα χρυσοψαρα,τα λιτρα ειναι σημαντικα οποτε κανε οτι καλυτερο μπορεσεις για να παρεις μεγαλυτερο ενυδρειο.
τη γυαλα/ενυδρειο δεν την αδειαζουμε για να την πλυνουμε.αν γινουν ολα σωστα δεν χρειαζεται πλυσιμο,αλλα καθαρισμα εξωτερικα και εσωτερικα με το χερι η με ειδικο εργαλειο.διαβασε τα υπομνηματα και μετα ρωτας οτι απορια εχεις
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-12-11, 15:56
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Καλως ήρθες. Δεν θα έπρεπε να ντρέπεσαι γιατί ακολουθησες αυτά που σου είπαν!

Αν ξανακανεις λαθος ομως θα σου παρουμε το κεφάλι...

Αν θελεις καποια προσωρινή λύση για το ψαράκι σου μπορεις να παρεις ενα πλαστικό κουτι. Υπάρχουν σε διαφορα μεγέθη σε καλες τιμες. Π.χ. περίπου 60 λίτρα με 7-8¤ και 100 με 15-20¤.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-12-11, 16:42
Το avatar του χρήστη KenJiNx
KenJiNx Ο χρήστης KenJiNx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, πολύ ωραίο site με ποικιλία και κοντά μου.. 1 ωρίτσα είναι από Καβάλα, πετάγομαι και παίρνω όλα τα συμπράγκαλα..
@ARIS1983 Η συμβουλή σου, διαταγή, όπερ και εγένετο!
Έτοιμος το super ενυδρείο μου, "Κουβάς skip", με τον εξοπλισμό του
Ορίστε και μερικές φωτογραφίες..
@kgf12345 Δεν έχω δυνατότητα λόγω χώρου να πάρω μεγαλύτερο, ΕΚΤΟΣ, αν κάνω αυτό που σκέφτομαι και κόψω το γραφείο καμιά 50αριά πόντους για να χωρέσει ένα επιπλάκι εκεί δίπλα..
@tsoum Υπόσχομαι τέρμα τα λάθη Σε τι είδους μαγαζιά μπορώ να βρω τέτοια κουτιά που λες?


Στην 4η φαίνονται καθαρά μερικά μαύρα στίγματα πάνω στο κεφάλι του, που τα έβγαλε τώρα πρόσφατα.. Μετά το σπάσιμο του ενυδρείου.. Ας ελπίσουμε να φύγουν, αν τα βγάλει πέρα βέβαια :P

Τώρα για το θέμα του ενυδρείου, όταν στα sites λέει 60lt εννοεί ότι χωράει σε λογικά πλαίσια, 60lt νερό, έτσι? όχι μέχρι πάνω το τζάμι, αλλιώς δεν είναι 60 αλλά κομμένα 55..
Επίσης τι γνωρίζετε για την μάρκα HAGEN για ενυδρεία?
Με το βάρος τι γίνεται? μπορώ να βάλω ένα 60lt ενυδρείο πάνω στο γραφείο που σας έδειξα στις φωτο πριν? σε κιλά πόσο βάρος έχει όλο το σετάκι? τζάμια χαλίκια κτλ? το 60lt θα μου βγει κανένα 80-90 κιλά βάρος?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  kouvas1.jpg
Εμφανίσεις:  322
Μέγεθος:  44,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  kouvas2.jpg
Εμφανίσεις:  321
Μέγεθος:  49,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  tsaaki1.jpg
Εμφανίσεις:  311
Μέγεθος:  40,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  tsaaki2.jpg
Εμφανίσεις:  303
Μέγεθος:  43,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  tsaaki3.jpg
Εμφανίσεις:  320
Μέγεθος:  44,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  tsaaki.jpg
Εμφανίσεις:  284
Μέγεθος:  38,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-12-11, 16:54
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Βρε πλάκα σου κάνω! Τα βρίσκεις στα καρφουρ, ικεα κτλπ... Κουτιά αποθηκευσης πλαστικά είναι. Για καραντικές και επειγουσες περιπτώσεις ειναι μια χαρα.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-12-11, 17:26
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

θα βγει πιο βαρυ σιγουρα!
αποψη μου ειναι να δει (το γραφειο) ενας "εμπειρος",για να σου πει ποσα κιλα σηκωνει!
εγω ετσι εκανα!



Υ:για τα χρυσοψαρα δεν ειναι και απαραιτητο το χαλικι.
μαλιστα πολλοι υποστηριζουν,οτι με "αδειο" βυθο,τα χρυσοψαρα ειναι καλυτερα απο αποψη καθαριοτητας!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-12-11, 17:31
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Από ότι βλέπω στις φωτογραφίες και υπολογίζοντας το pc που έχεις εκεί κάτω ενυδρειακι 60 lt με το έπιπλο του διπλα από το γραφείο σου χωράει μια χαρά απλά θα βάλεις την μικρότερη επιφάνεια να κολλήσει στο τύχω . Στο γραφείο μεγαλύτερο ενυδρείο δεν θα φαίνεται ωραίο και είμαι σίγουρος ότι δεν θα σου αρέσει και εσένα με αποτέλεσμα να ξαναρίξεις χρήμα !! μιας και αποφάσισες να ασχοληθείς περισσότερο .
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-12-11, 17:56
Το avatar του χρήστη jam
jam Ο χρήστης jam δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-12-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Φίλε ΚenJiNx στις φωτογραφίες σου είδα ότι έχεις κάτι κοχύλια μέσα (και στις πρώτες με το ενυδρείο και μετά με τον κουβά).Αν τα έχεις μαζέψει μόνος σου από την θάλλασα να ξέρεις ότι είναι επικίνδυνα για το ψάρι και πρέπει να βγουν.Δεν θέλω να σε πανικοβάλω αλλά στο λέω για να μην έχεις επιπλέον προβλήματα.

Αν τα αγόρασες από το petshop ή αν τα έχεις βράσει πρώτα τότε είσαι ΟΚ.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-12-11, 21:51
Το avatar του χρήστη KenJiNx
KenJiNx Ο χρήστης KenJiNx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

@janickrules Το συζήτησα με τον πατέρα μου, που πιάνουν τα χέρια του καλύτερα και εμπειρικά και μάλλον θα κόψουμε το γραφείο γύρω στους 40 πόντους για να μπει μια βάση 65 cm και ένα 85λτ με 60cm μήκος.. Θα ενημερώσω πάντως με φωτογραφίες κτλπ

@manolischania Δυστυχώς φίλε Μανώλη, πολύ καλή η ιδέα σου, μ' άρεσε εκ τον προτέρων, άλλα μόλις έπιασα το μέτρο απογοητεύτηκα.. θα βγαίνει πολύ έξω το ενυδρείο, και θα με απομονώνει από την πόρτα. Επίσης δε θα μπορώ να βάλω φόντο, που το λατρεύω αυτό στα ενυδρεία..

@Jam Να πω την αλήθεια αυτά τα κοχύλια τα έχω πάνω από 5-6 χρόνια μέσα σε ενυδρείο.. και πραγματικά δε θυμάμαι καθόλου πως βρέθηκαν στα χέρια μου.. αλλά σίγουρα ΔΕΝ είναι από pet-shop.. Πάντως τώρα τα ξαναέβρασα για καλού κακου πριν τα βάλω στον Κουβά Skip


Έχει ασχοληθεί κανείς με το Aquavital nitrigon 1 ? Είναι βακτήρια σε σκόνη.. δε ξέρω αν δουλεύουν ακόμα.. Μόλις αρχίσω να στρώνω το καινούργιο ενυδρείο θα το δοκιμάσω στην αρχή και θα κάνω τις μετρήσεις μου να δω..
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-12-11, 23:37
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KenJiNx Εμφάνιση μηνυμάτων
@janickrules Το συζήτησα με τον πατέρα μου, που πιάνουν τα χέρια του καλύτερα και εμπειρικά και μάλλον θα κόψουμε το γραφείο γύρω στους 40 πόντους για να μπει μια βάση 65 cm και ένα 85λτ με 60cm μήκος.. Θα ενημερώσω πάντως με φωτογραφίες κτλπ

κι εγω φιλε μου,τον πατερα μου εβαλα να το δει,που πιανουν τα χερια του περισσοτερο!

ευχομαι να πανε ολα καλα στην συνεχεια και περιμενουμε νεες φωτογραφιες!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-12-11, 10:10
Το avatar του χρήστη ippomas
ippomas Ο χρήστης ippomas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2010
Περιοχή: kαβαλα -Ξανθη
Μηνύματα: 326
Προεπιλογή

Ελεγα και εγω δεν θα φανη κανενας πατριωτης? νατονε κι ας αργησε. Λοιπον καλως ορισες αλλα πολλα λαθη μαζεμενα εχεις κανει να δουμε πως θα τα συμμαζεψης. Πρωτα απο ολα ενα ενιδρυο, δεν εχει ενα πετσοπ η Καβαλα εχει πολλα και μεχρι και στον Αμυγδαλεωνα που ειμαι εχει πετσοπ, στην Περαμο επισης. Τελος παντων δες πρωτα Μαρινοπουλο μηπως του εχει μεινη κανενα 80λιτρο, και στειλε μου ενα μηνυμα να το εξοπλισουμε να σου δωσω και κανενα φυτακι, και μπολι να το στρωσης γρηγορα να βαλης το ψαρακι μεσα μπας και γλιτωση. Εαν δεν εχουν κατι που θα σου αρεσεςι θα παρουμε απο Ξανθη εχει αλλα 5 πετσοπ οτι και να γινη θα τακτοποιηθης ορεξη να εχεις. Εαν θελεις μαζι με τον πατερα σου η μονος σου ελα σε επαφη μαζι μου να σε βοηθησω οσο μπορω στειλε π.μ.
__________________
www.ippocampos.com.gr
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-12-11, 15:54
Το avatar του χρήστη KenJiNx
KenJiNx Ο χρήστης KenJiNx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

Καλησπέρα!
Καταρχάς να σας πω τα δυσάρεστα... το ψαράκι τέζα.. ήδη αναπαύετε μέσα στην γλάστρα.. Ελαφρύ να ναι το χώμα ..


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ippomas Εμφάνιση μηνυμάτων
Ελεγα και εγω δεν θα φανη κανενας πατριωτης? νατονε κι ας αργησε. Λοιπον καλως ορισες αλλα πολλα λαθη μαζεμενα εχεις κανει να δουμε πως θα τα συμμαζεψης. Πρωτα απο ολα ενα ενιδρυο, δεν εχει ενα πετσοπ η Καβαλα εχει πολλα και μεχρι και στον Αμυγδαλεωνα που ειμαι εχει πετσοπ, στην Περαμο επισης. Τελος παντων δες πρωτα Μαρινοπουλο μηπως του εχει μεινη κανενα 80λιτρο, και στειλε μου ενα μηνυμα να το εξοπλισουμε να σου δωσω και κανενα φυτακι, και μπολι να το στρωσης γρηγορα να βαλης το ψαρακι μεσα μπας και γλιτωση. Εαν δεν εχουν κατι που θα σου αρεσεςι θα παρουμε απο Ξανθη εχει αλλα 5 πετσοπ οτι και να γινη θα τακτοποιηθης ορεξη να εχεις. Εαν θελεις μαζι με τον πατερα σου η μονος σου ελα σε επαφη μαζι μου να σε βοηθησω οσο μπορω στειλε π.μ.
Γειά σου ρε πατριώτη! Από ότι διάβασα και στις συναντήσεις που κάνατε στην Αν. Μακεδονία δεν είδα και πολλούς Καβαλιώτες.. Ευχαριστώ για την προσφορά και την βοήθεια σου, μάλλον θα την χρειαστώ..


Τώρα στο θέμα μας, πήγα στο γνωστό πετσοπ στην ιχθυόσκαλα, δεν είχε κάτι ενδιαφέρον στις διαστάσεις που το ήθελα.. Είχε ένα Ελληνικό "Calypso" μάρκα(δε ξέρω κατά πόσο Ελληνικό είναι..)
65 χ 35 χ 40 , γύρω στα 90 λίτρα, αλλά δε μου φάνηκε και πολύ σώο.. Και επίσης ήταν τσιμπημένη η τιμή του στα 98e..
Για τα άλλα πετσοπς δεν ήξερα ότι υπήρχαν καν.. Θα μιλήσουμε με προσωπικό μήνυμα για να μου τα πεις, μη κάνουμε διαφήμιση..
Στον μαρινόπουλο, αν έχει κανένα ξεχασμένο.. τι μάρκα είναι, εγγυημένο ?

Έχω τον πατέρα μου, που με παρακαλάει να φτιάξουμε ένα DIY για να θυμηθεί κι αυτός τα νιάτα του.. Μου λέγε ότι έφτιαξε ένα όταν πρωτοβγήκε η σιλικόνη κάπου το '70.. και το κράτησε 10 χρόνια μάλιστα χωρίς να πάθει το παραμικρό.. Αλλά δε ξέρω.. Παίζει το DIY να μας βγει στην μισή τιμή όπως μου λέει..? μιλάω πάντα για ενυδρείο από 80 μέχρι 110 λίτρα..

Επίσης πρέπει να βρω τρόπο να κόψω το γραφείο, 43 πόντους, για να χωρέσει ένα 70χ40χ40, αν το φτιάξουμε εμείς. Επίσης θέλουμε και βάση... πφφφφ μπερδεύτηκα..
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-12-11, 16:02
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Ναι. Βγαίνει πολύ πιο χαμηλα. Σιλικονη 5-6¤ και τα τζαμια αναλόγως το πάχος και το μέγεθος είναι επίσης φθηνα. Να φανταστείς για ενα 30*30*35 μου βγηκαν τα υλικά περίπου 15¤. Εσύ να υπολογίζεις 25-30¤... Απλα το πρόβλημα είναι οτι δεν θα έχεις καπάκι.

Για βάση, θα μπορουσατε να βάλετε ενα ή δυο πόδια στο γραφείο σου εκεί που θα κάτσει το ενυδρείο για επιπλέον ασφάλεια.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-12-11, 18:27
Το avatar του χρήστη ippomas
ippomas Ο χρήστης ippomas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2010
Περιοχή: kαβαλα -Ξανθη
Μηνύματα: 326
Προεπιλογή

Η καταληξη του ψαριου αναμενομενη, σε αυτον που πηγες για ενιδρυο δεν εχει ποικιλια. Δες στον Μαρινοπουλο της δημοτικης αγορας γιατι εχω παρει εγω ενα 80λ απο εκει δεν ξερω τωρα τιμες παντως δεν θα το συνιστουσα να φτιαξης κατι μονος σου γιατι τα καρφουρισια εχουν ολο τον εξοπλισμο προελευση πορτογαλια αν θυμαμε καλα και εχει καπακι, κομπλε λαμπες ,κυκλοφορητη,θερμοστατη τα παντα. Αν θελεις σου δινω τηλ απο πετσοπ Ξανθης εχει σιγουρα μεγαλη ποικιλια και εξυπηρετικο μαγαζι. Αλλα το 100αρικο θα το δωσης οπως και να γινη αρκει να μην κανεις λαθη και την πληρωνουν τα ψαρια. Στις συναντησεις πηγαινω γιατι προτου απο 10μερες βρεθηκαμε Κομοτηνη, και εχω βρεθη και με τα παιδια της Δραμας. Τωρα ξερεις με το π.μ τα λεμε μην βιαζεσε με το γραφειο. Εχε υπ οψιν σου οτι μπορεις να βρεις και μτχ αλλα τι θα ειναι ? που? και τα μεταφορικα με ρισκο ειναι πολυ υπολογισημα.
__________________
www.ippocampos.com.gr
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-12-11, 18:41
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Nαι φτιαξε ενα, θα το χαρεις περισσοτερο! Περιπου 25-35 ευρο θα παει αναλογος παχος και τιμες τζαμιων!
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-12-11, 21:34
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

συμφωνω!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-12-11, 14:41
Το avatar του χρήστη Stefanos098
Stefanos098 Ο χρήστης Stefanos098 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-08-2011
Περιοχή: Σητεία-Crete
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ARIS1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
Nαι φτιαξε ενα, θα το χαρεις περισσοτερο! Περιπου 25-35 ευρο θα παει αναλογος παχος και τιμες τζαμιων!
Οταν λες 25-35 ευρω...για ποσα λιτρα μιλας;;;
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-12-11, 16:07
Το avatar του χρήστη KenJiNx
KenJiNx Ο χρήστης KenJiNx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

Παιδιά καλησπέρα και εδώ...
Το θεματάκι συνεχίζει εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=636272
διότι αποφάσισα να το φτιάξω όλο από την αρχή.. Τα λέμε εκεί λοιπόν!!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 14-12-11, 20:32
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stefanos098 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν λες 25-35 ευρω...για ποσα λιτρα μιλας;;;
65λιτρο εφτιαξα τωρα τελευταια με κανα 20αρικο πανω κατω, με 5αρι τζαμι και κοντρες! 180λιτρο περσι με 55 ευρο πανω κατω, με 10αρι τζαμι ή 8αρι δεν θυμαμαι ακριβως και κοντρες.
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μήπως θα έπρεπε να γίνουν ακόμα ποιο συγκεκριμένοι οι κανόνες στις αγγελίες ??? Lsourtzo Greek Aquarist's Boards 25 11-07-06 23:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13771 seconds with 14 queries