Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-02-08, 03:50
Το avatar του χρήστη Irwan
Irwan Ο χρήστης Irwan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-02-2008
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 33
Question Συμβατότητα ειδών apistogramma

Γειά χαρά σε όλους!

Έχω μιά πολύ συγκεκριμένη ερώτηση, στην οποία ψάχνω απάντηση αρκετό καιρό και δεν βρίσκω κάτι πολύ σίγουρο.

Έχω στην κατοχή μου δύο Apistogramma altispinosus. Η ερώτηση είναι: μπορούν να συνδυαστούν με Apistogramma ramirezi; Γιατί μου έχει πεί κάποιος πωλητής- γενικώς τον εμπιστεύομαι - ότι τα altispinosus (ή αλλιώς Bolivian ram) είναι ημι-άγρια και θα είναι επιθετικά προς τα ramirezi.

Θέλω όμως να το επεκτείνω το ερώτημα γιατί τώρα στήνω το 300άρι μου και τα μόνα ψάρια που έχω είναι αυτά τα 2 Bolivian rams: μπορούν να συνδυαστούν πολλά είδη apistogramma μαζί ειρηνικά; Πχ cacatuoeides με agasizii και ramirezi και altispinosus; Ή θα γίνει πανικός; Γιατί έχω γενικά διαβάσει ότι είναι επιθετικά μόνο στα άτομα του ίδιου είδους, όμως επειδή βρίσκονται στο ίδιο γένος, ίσως είναι πολύ κοντινά "ξαδερφάκια" και να είναι επιθετικά και τα διαφορετικά είδη μεταξύ τους;


Είναι το πρώτο μου θέμα, ελπίζω να μή σας πήρα απ'τα μούτρα!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγχαρητήρια σε όλους για την αγάπη σας για το ενυδρείο!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-02-08, 04:27
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

τα altispinosus και τα ramirezi ειναι mikrogeophagus και οχι apistogramma.τωρα οσον αφορα τα απιστο νομιζω πως ειναι πολυ πιθανο να υβριδισουν αν μπουν παραπανω απο ενα ειδος σε ενα ενυδρειο δεν ειμαι σιγουρος ομως για αυτο περιμενε και καμια αλλη απαντηση.τα mikrogeophagus altispinosus εχουν αλλες απαιτησεις στις συνθηκες του νερου απο οτι τα mikrogeophagus ramirezi
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-02-08, 13:40
Το avatar του χρήστη Irwan
Irwan Ο χρήστης Irwan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-02-2008
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

Έχεις απόλυτο δίκιο, άρα και το θέμα μου δέν το έχω θέσει σωστα..Είναι και το πρώτο μου κ'σαν βιολόγος είμαι απαράδεκτος που δεν βρήκα το σωστό όνομα των ειδών! Tελικά το ίντερνετ είναι και πηγή παρα-πληροφόρησης.. (Λένε πολλοί ότι το Apistogramma ramirezi είναι συνώνυμο του Microgeophagus ramirezi και το αντίστοιχο για το altispinosus, όμως απ'ότι κατάλαβα αυτό είναι εντελώς λάθος, καθώς Apistogramma και Microgeophagus είναι δύο διαφορετικά γένη, σωστα;

Απ'οτι βλέπω όσον αφορά σκληρότητα τα δύο Microgeophagus είναι συμβατά, αλλά το Ramirezi θέλει χαμηλότερο pH και υψηλότερη θερμοκρασία. Όμως τα altispinosus απ'ότι διαβάζω είναι πιό ανεκτικά, άρα θα μπορούσαν να συνδυαστούν με τα ramirezi , άν έχω τις ιδανικές συνθήκες για ramirezi ή οχι; Βέβαια δέν θα το κάνω άν τα altispinosus θα είναι δυστυχισμένα απ'αυτές τις συνθήκες. Και άν γίνεται αυτό, σάν συμπεριφορές συνδυάζονται; Θα επιτίθονται τα altispinosus στα ramirezi;

Και όσον αφορά apistogramma και microgeophagus υπάρχει πρόβλημα συνδυασμού των δύο αυτών γενών;

Συγγνώμη για τον καταιγισμό των ερωτήσεων αλλά νομίζω μόνο απο εδω μέσα θα βρώ την άκρη, και επειδή τώρα το ξεκινάω αυτό το ενυδρείο (300αρι) θέλω να πάρω τις καλύτερες δυνατές αποφάσεις (να δώσω τα altispinosus ή οχι) για να πάνε όλα τέλεια.

Και συγγνώμη για το μεγάλο ποστ!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-02-08, 14:47
Cydox Ο χρήστης Cydox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Κορδελιό
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Για τα microgeophagus δεν ξέρω να σου πω αν είναι συμβατά μεταξύ τους..πάντως για τα απιστογραμμα, ο κανόνας είναι οτι δεν βάζουμε πάνω απο ένα είδος σε ένα ενυδρείο γιατί οι θυληκές του γένους μοιάζουν πολύ μεταξύ τους και υπάρχει κίνδυνος υβριδισμού μεταξύ των ειδών, πράγμα που δεν θέλουμε στο χόμπι! Θα θελα να είμαι βιολόγος!!!!
__________________
Επιστροφή στο χόμπι !

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-02-08, 13:44
Το avatar του χρήστη Γιώργος06
Γιώργος06 Ο χρήστης Γιώργος06 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2007
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Γεια σου συναδελφε Irwan..

ρε συ γιατι δεν ανοιγεις το βιβλιο με τα χορδωτα στους οστεοιχθεις να βρεις την απαντηση σου?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-02-08, 14:16
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Θα ξεκινήσω κάνοντας σου μία ερώτηση πριν προχωρήσουμε παρακάτω.

1. Έχεις ήδη δύο Microgeophagus altispinosus. Για ποιο λόγο σκέφτεσαι να πάρεις και Microgeophagus ramirezi; Σου αρέσουν περισσότερο;

Σε γενικές γραμμές, αποφεύγουμε να βάζουμε ψάρια του ίδιου γένους (αλλά άλλου είδους) σε ένα ενυδρείο.
Επίσης, τα M. ramirezi είναι πολύ πιο φιλήσυχα και δειλά ψάρια από τα περισσότερα ψάρια του γένους Apistogramma. Οπότε καταλαβαίνεις ότι και πάλι αποφεύγουμε έναν τέτοιον συνδυασμό σε ενυδρείο.

Τέλος, αφού σκέφτεσαι να πάρεις και Apistogramma, θα σου πρότεινα να επιλέξεις ένα είδος (και να μας ενημερώσεις πριν προχωρήσεις στην αγορά τους) και να φτιάξεις ένα χαρέμι αποτελούμενο από έναν αρσενικό και τρεις θηλυκές. Επίσης, θα μπορούσες να πάρεις άλλα δύο M. altispinosa. Μένει να δούμε ποια Apistogramma είναι συμβατά με τα M. altispinosa από πλευράς συνθηκών.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-02-08, 17:43
Το avatar του χρήστη Irwan
Irwan Ο χρήστης Irwan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-02-2008
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

Συνάδελφε Γιώργο, άν το βιβλίο της ζωολογίας έλεγε μέσα και για τα apistogramma θα ήταν 5000 σελίδες, όχι 500 (ευτυχώς για μάς δέν είναι!). Άν εχεις βρεί τίποτα σε καμιά ιχθυολογία πές να κοιτάξω κ'γω.

Γιώργο (ο δεύτερος, είστε κ συνονόματοι!), απαντώντας στην ερώτησή σου, όντως προτιμώ και σαν συμπεριφορά και σαν εμφάνιση τα ramirezi απλά όντας εύπιστος μου πούλησε ένας μαγαζάτορας ως ramirezi τα altispinosus...Απλά σκεφτόμουν αντί να τα δώσω μήπως συνδυαζόντουσαν.

Πές μου άν κατάλαβα καλά την απάντησή σου: Τα ramirezi δέν πάνε ούτε με apistogramma ούτε με altispinosus. Άρα εννοείς να βρούμε ποιά apistogramma είναι συμβατά με τα altispinosus, ετσι; Και καλύτερα μόνο ένα είδος για να μην εχω υβριδισμους. Προς τα cacatuoides κλίνω.

Οπότε αν αποφασίσω να πάρω ramirezi θα πρέπει να μην πάρω apistogramma καθόλου και να δώσω τα altispinosus, ε;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-02-08, 12:03
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Αυτό που εννοούσα στην προηγούμενη απάντησή μου είναι ότι τα ψάρια που αναφέρεις έχουν διαφορετικές ιδιοσυγκρασίες οι οποίες διαφορές φαίνονται ακόμα πιο έντονα σε ένα κλειστό σύστημα όπως είναι το περιβάλλον ενός ενυδρείου. Στην προκειμένη περίπτωση τα Apistogramma (και πόσο μάλλον τα cacauoides) είναι πιο επιθετικά σε σχέση με τα M. ramirezi. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν μπορούν να συνδυαστούν επιτυχώς σε ένα ενυδρείο, ιδιαίτερα αφού είναι σχετικά μεγάλο.

Για να καταλάβεις καλύτερα θα σου πω το εξής. Θα παρατηρήσεις πολύ πιο ενδιαφέρουσα συμπεριφορά από τα ψάρια που αναφέρεις όταν τους δώσεις τον χώρο αποκλειστικά δικό τους παρά αν θα πρέπει να τον μοιράζονται, ή μάλλον να τον συναγωνίζονται με κάποιο άλλο είδος κιχλίδας.

Αφού όμως πρόκεται για ενυδρείο 300 λίτρων και αφού παρουσιάζουν διαφορετικές συμπεριφορές τα M. ramirezi από τα A. cacatuoides, (τα μεν δεν χρησιμοποιούν σπηλιές για κρυψώνες, προτιμούν τα ανοιχτά και όταν τρομάζουν κρύβονται στις ρίζες ή τα φυτά. Τα δε χρειάζονται τις σπηλιές για να οριοθετούν την περιοχή τους τα αρσενικά και να κρύβονται-κάνουν τις φωλιές τους τα θηλυκά) μπορείς να δοκιμάσεις ένα ζευγάρι ramirezi με μια τριάδα cacatuoides (1 αρσενικό με 2 θηλυκά) συν κάποια σμηνόψαρα για να εκτονώνονται οι κιχλίδες.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-02-08, 12:33
Το avatar του χρήστη Irwan
Irwan Ο χρήστης Irwan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-02-2008
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

Ok! Κατάλαβα, και σ'ευχαριστώ για τα φώτα σου γιατί είσαι ο πρώτος που μπόρεσε να με διαφωτίσει σ'αυτό το θέμα, με ολοκληρωμένη απάντηση. (Εννοείται ευχαριστώ και τους υπόλοιπους που απαντήσαν!)

Γι'αυτό και αυτή η παρέα εδώ είναι απίστευτη, γιατί με την εμπειρία των πιό παλιών μπορείς να βρείς απαντήσεις που δεν θα βρείς στα βιβλία!

Με τα δεδομένα που μου δίνεις με βλέπω να καταλήγω να έχω μόνο ramirezi, καθώς είναι αυτά που μου αρέσουν πιο πολύ απ'όλα και θέλω να είναι ήρεμα και άνετα μεσα στο ενυδρείο (αλήθεια και στα ραμιρέζι κάνουμε χαρέμι; δηλαδή καμιά τετράδα είναι καλά για 300αρι ή παραπάνω?) Μήπως έχεις και κάποια πρόταση για κάποιο απιστόγραμμα που να ξέρεις οτι ειναι ήρεμο και θα υπάρχει "φιλική" ατμόσφαιρα με τα ραμιρεζι ή δεν υπάρχει τέτοιο; (πχ agasizii?) .


Και πάλι ευχαριστώ, και ελπίζω να καταφέρω να έρθω σε καμια συνάντηση (είναι και λιγο μακρια..)
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-02-08, 13:42
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Πολύ καλά κάνεις και καταλήγεις στα ramirezi, αν και αρκετά "ευαίσθητα". Ζουν σε ζευγάρια. Αν δεν βάλεις Apistogramma μαζί τους, μπορείς να έχεις στα 300 λίτρα δύο ζευγάρια ramirezi. Αν όμως αποφασίσεις στη συγκατοίκηση των ramirezi με apistogramma, τότε καλύτερα βάλε ένα ζευγάρι ramirezi και μια τριάδα Apistogramma agassizii ή A. borellii.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-02-08, 13:53
Cydox Ο χρήστης Cydox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Κορδελιό
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Δοκίμασε να το κάνεις species (ένα μόνο είδος) το ενυδρείο σου, και θα με θυμηθείς! Ειδικά αν βάλεις μόνο απιστόγραμμα, είναι καταπληκτικές οι συμπεριφορές τους. Και τα ραμιρέζι έχουν πολύ καλή συμπεριφορά όμως.
__________________
Επιστροφή στο χόμπι !

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Συμβατότητα ειδών iakovost Γλυκό νερό - Γενικά 0 24-12-06 14:54
επιλογή ειδών ψαριών tekenas Αρχάριοι γλυκού νερού 8 06-11-06 16:21
Αναγνώριση 3ών ειδών Strahos Γλυκό νερό - Γενικά 8 06-04-06 14:56
ιστοσελίδες συμβατότητας ειδών tthellas Γλυκό νερό - Γενικά 4 14-06-05 08:13
Δημοπρασίες ενυδρειακών ειδών... newfish Γλυκό νερό - Γενικά 1 09-02-05 01:51

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05375 seconds with 15 queries