Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 05-02-13, 22:32   #1
Νεος και με καθολου εμπειρια
ducatista
Member
Εγγραφή: 05-02-2013
Περιοχή: Βολο
Μηνύματα: 101

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
ducatista Ο χρήστης ducatista δεν είναι συνδεδεμένος 05-02-13, 22:32
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

καλησπερα σε ολους και ολες του φορουμ παιδια.
πριν απο 10 μερες περνουσα εξω απο ενα μαγαζι και μου καρφωθηκε η ιδεα να παρω ενα ψαρακι ετσι για χουζουρι στο καινουργιο μου σπιτι. η εμπειρια με καθε τι ζωντανο ΚΑΜΙΑ απολυτως. μπαινω μεσα και χωρις πολλες ερωτησεις και να το ζαλιζω το πραγμα βρεθηκα με μια γυαλα 7 λιτρων και 3 χρυσοψαρα. τροφες χλωρια και κατι οδηγιες απο την πωλητρια για καθαρισμα και ταισμα.
μεχρι εδω καλα και ενω οι μερες περνανε μου ειπε ενα φιλαρακι οτι εχει ενα ενυδρειο κοντα στα 80 λιτρα με μπουρμπουλιθρες θερμοστατι και κατι φιλτρα που δεν καταλαβα. εκει ειχε πολλα ψαρια μου ειπε οπως και καρχαριες. η ιδεα μου αρεσε πολυ και ετσι θα εχω το ενυδρειο τη παρασκευη χωρις να ξερω τι να το κανω.

βρηκα το φορουμ που πιστευω θα εχετε εμπειρια απο κατι ατομα σαν εμενα.

σαν αρχικη ιδεα θελω να βαλω πολλα ψαρια οπως και πιρανχα και καρχαριες.
δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο και θα ηθελα να με συμβουλεψετε για τα πρωτα μου βηματα μιας και η συμβιωση με τα χρυσοψαρα ειναι μεχρι στιγμης αψογη.

ευχαριστω εκ των προτερον
Εμφανίσεις: 5239
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-02-13, 22:44
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

φιλε μου εχεις ντουκατι?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-02-13, 22:52
Το avatar του χρήστη gallos
gallos Ο χρήστης gallos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Σιγά σιγά πρέπει να διαβάσεις τα άρθρα του forum και θα βρείς τις απαντήσεις σε αυτά που ζητάς! Με τα λίγα που ξέρω τα 7 λίτρα είναι λίγα για χρυσόψαρα και πιράνχας με καρχαρίες( κάνα Pagasius μάλλον; ) σε 55 λίτρα δεν τα βλέπω...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-02-13, 22:54
ducatista Ο χρήστης ducatista δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2013
Περιοχή: Βολο
Μηνύματα: 101
Προεπιλογή

σου αρεσουν η εχεις?

ελα φτιαξε με λιγο να γουσταρουμε
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-02-13, 22:54
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

καλώς ήρθες!
επειδή δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς, ο φίλος σου σου είπε να σου δώσει ένα άδειο ενυδρείο να βάλεις τα χρυσόψαρά σου επειδή είναι ακατάλληλος ο χώρος που τα έχεις? ή ο φίλος σου θα σου δώσει το ενυδρείο με τα ψάρια του και θα έχεις και την γυάλα με τα χρυσόψαρα? πάντως τα χρυσόψαρα στην γυάλα δεν μπορείς να τα συντηρήσεις, δυστυχώς δεν θα αντέξουν σε τόσο μικρό χώρο χωρίς φίλτρο να καθαρίζει το νερό. εξήγησε λίγο πιο λεπτομερώς και θα πάρεις τις απαντήσεις σου
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-02-13, 22:59
ducatista Ο χρήστης ducatista δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2013
Περιοχή: Βολο
Μηνύματα: 101
Προεπιλογή

το νερο στη γυαλα το αλλαζω καθε 2 μερες.

το ενυδρειο θα μου το δωσει ο φιλος μου των 80 λιτρων επειδη του κανω σερβις τη μηχανη τσαμπα και μου χρωσταει χαρη.

σε αυτο το ενυδρειο τι μπορω να βαλω? αυτα τα χρυσοψαρα που εχω?
αυτος ειχε πολλα ψαρια μεσα μεχρι και καρχαριες μου ειπε
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-02-13, 23:03
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

φίλε duca καταρχήν καλώς ηρθες..και τα δικα σου ψαράκια αλλα και του φιλου σου το ενυδρείο ειναι λάθος στημένα...τα χρυσόψαρα ειναι ρυπαρα ψάρια και χρειάζονται το χώρο τους για να μεγαλώσουν...σε όλους οπως καταλαβαίνεις (ειδικα αν δεν εχουν επαφη με το χομπυ) αρεσει η ιδεα ενως ενυδρείου με πιρανχα και τετοια πραματα μεσα αλλα πρακτικα δεν ειναι ετσι...στο ενυδρείο που αναφέρεις...με σωστή διακόσμηση και ενα καλό φιλτρο μπορείς να κρατησεις τα 2 απο τα 3 χρυσόψαρα σου (δεδομένου οτι οταν μεγαλώσουν αρκετα ή θα τα δώσεις η θα παρεις κατι μεγαλύτερο..) και λέω τα 2 απο τα 3 γιατι εκαστο χρυσόψαρο χρειάζεται περιπου 30λιτρα...

επισης ποτε να μην κρίνεις με βάση το μεγεθος καθε ψαριού (πχ ψαρακια των 3 εκατοστών οτι μπαίνουν και σε πολυ μικρες γυαλες)..στην φυση ειναι αλιως οποτε οπως καταλαβαίνεις πρεπει να τους δινουμε τα απαραίτητα...

στο ενυδρείο που σκέφτεσαι να αποκτησεις υπάρχουν πολλες επιλογές...συνηθως εδω στο φόρουμ οι περισσότεροι απο εμας προτιμούμε ενυδρεία βιοτοπικα..που σημαινει αναπαραστάσεις καποιου συγκεκριμένου βιοτόπου (πχ νοτια αμερικη,ταδε παραπόταμος αμαζονίου,κεντρικη αμερική ,μαδαγασκάρη κ.ο.κ)...διαλέγεις 1-2 ψαρια που να ζουν εκει και να εχουν παρόμοιες απαιτήσεις διατήρησης,μερικα ευκολα φυτα (αληθινα) και αναλογα με το περιβάλλον που ζουνε διαλέγεις και τη διακοσμηση..(ξυλα αμμοσ κλπ)...

βεβαια εχεις και την επιλογή ενως κοινωνικου ενυδρείου με 3-4 ψαράκια οπως xiphophorus maculatus ή heleri ,ancistrus sp3 κλπ....

καθε ψαράκι εχει τις δικιες του απαιτησεις και καταγεται απο διαφορετικό γεωγραφικό σημειο οποτε οπως καταλαβαίνεις δεν ειναι σωστό να διαλέγουμε τι θα πάρουμε με βάση το ''ματι''...

οπως σου ειπα..μπορείς να πάρεις το ενυδρειο και μετα με την καθοδήγηση μας (αφου διαβάσεις τα απαραίτητα για τους αρχάριους), να περάσεις μια βολτα απο ενα πετσοπ..να σημειώσεις σε ενα χαρτί τα ψαρια που σου εκαναν εντύπωση και να ερθεις να μας πεις ..και να σε βοηθήσουμε να καταλήξεις..ετσι θα δημιουργήσεις ενα αγχολυτικό και καλαίσθητο-υγιες ενυδρείο που θα το χαίρεσαι πολλες ωρες τη μερα....


ΥΓ καλη αρχη-συνεχεια σε οτι και αν κάνεις

ΥΓ2 πες στο φιλο σου να αρχίσει το διαβασμα γιατι ειναι και αυτουνου λαθος
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ducatista Εμφάνιση μηνυμάτων
το νερο στη γυαλα το αλλαζω καθε 2 μερες.

το ενυδρειο θα μου το δωσει ο φιλος μου των 80 λιτρων επειδη του κανω σερβις τη μηχανη τσαμπα και μου χρωσταει χαρη.

σε αυτο το ενυδρειο τι μπορω να βαλω? αυτα τα χρυσοψαρα που εχω?
αυτος ειχε πολλα ψαρια μεσα μεχρι και καρχαριες μου ειπε
σου εγραψα για τα χρυσόψαρα παραπάνω....

καρχαρίες ειναι ειτε silver shark ειτε pagasius και σε καμια περιπτωση δεν κανουν σε αυτα τα λίτρα....

το νερό καλα κάνεις και το αλλάζεις...
__________________



Tάσος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη platy : 05-02-13 στις 23:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-02-13, 23:05
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

πάρε γρήγορα το ενυδρείο του φίλου σου (πιστεύω θα σου δώσει και το φίλτρο του) γιατί το φίλτρο χρειάζεται μια διαδικασία στρωσίματος που παίρνει κάποιο χρονικό διάστημα.
υπο φυσιολογικές συνθήκες αυτό γίνεται πριν βάλεις τα ψάρια μέσα. όμως εσύ τώρα απο το να τα έχεις στην γυάλα, καλύτερα να τα βάλεις στο ενυδρείο.
αν βρεις κάποιο παιδί απο την γειτονιά σου που έχει ενυδρείο, μπορείς να επισπεύσεις την διαδικασία στρωσίματος του φίλτρου σου προσθέτοντας "μπόλι" από το δικό του ενυδρείο
στο νερό που θα μπει στο ενυδρείο πρέπει να βάλεις αντιχλώριο.
διάβασε στην κατηγορία χρυσόψαρα λεπτομέρειες και ξαναρώτα ότι χρειάζεσαι.
τα χρυσόψαρα δεν συγκατοικούν με άλλα είδη ψαριών και για τα καρχαριοειδή είναι μικρό το ενυδρείο αυτό.
καλή επιτυχία


εντάξει στα έγραψε ο platy παραπάνω που είναι πιο έμπειρος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-02-13, 23:18
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ducatista Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα σε ολους και ολες του φορουμ παιδια.
πριν απο 10 μερες περνουσα εξω απο ενα μαγαζι και μου καρφωθηκε η ιδεα να παρω ενα ψαρακι ετσι για χουζουρι στο καινουργιο μου σπιτι. η εμπειρια με καθε τι ζωντανο ΚΑΜΙΑ απολυτως. μπαινω μεσα και χωρις πολλες ερωτησεις και να το ζαλιζω το πραγμα βρεθηκα με μια γυαλα 7 λιτρων και 3 χρυσοψαρα. τροφες χλωρια και κατι οδηγιες απο την πωλητρια για καθαρισμα και ταισμα.
μεχρι εδω καλα και ενω οι μερες περνανε μου ειπε ενα φιλαρακι οτι εχει ενα ενυδρειο κοντα στα 80 λιτρα με μπουρμπουλιθρες θερμοστατι και κατι φιλτρα που δεν καταλαβα. εκει ειχε πολλα ψαρια μου ειπε οπως και καρχαριες. η ιδεα μου αρεσε πολυ και ετσι θα εχω το ενυδρειο τη παρασκευη χωρις να ξερω τι να το κανω.

βρηκα το φορουμ που πιστευω θα εχετε εμπειρια απο κατι ατομα σαν εμενα.

σαν αρχικη ιδεα θελω να βαλω πολλα ψαρια οπως και πιρανχα και καρχαριες.
δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο και θα ηθελα να με συμβουλεψετε για τα πρωτα μου βηματα μιας και η συμβιωση με τα χρυσοψαρα ειναι μεχρι στιγμης αψογη.

ευχαριστω εκ των προτερον

Λοιπον, δυστυχως ουτε ο φιλος σου, ουτε εσυ ξερετε απο ενυδρεια. Αυτο βεβαια δεν ειναι κακο, καθε αλλο μαλιστα μπραβο σου που ηρθες για να ψαχτεις και οχι απλα να κανεις του κεφαλιου σου.

Λοιπον, ας αρχισουμε απο τα βασικα. Τα χρυσοψαρα που εχεις τα θελεις η προτιμας αλλο ειδος ψαριου?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-02-13, 23:22
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ducatista Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα σε ολους και ολες του φορουμ παιδια.
πριν απο 10 μερες περνουσα εξω απο ενα μαγαζι και μου καρφωθηκε η ιδεα να παρω ενα ψαρακι ετσι για χουζουρι στο καινουργιο μου σπιτι. η εμπειρια με καθε τι ζωντανο ΚΑΜΙΑ απολυτως. μπαινω μεσα και χωρις πολλες ερωτησεις και να το ζαλιζω το πραγμα βρεθηκα με μια γυαλα 7 λιτρων και 3 χρυσοψαρα. τροφες χλωρια και κατι οδηγιες απο την πωλητρια για καθαρισμα και ταισμα.
Συνηθες λαθος ολων των αρχαριων.
Πηγαινε πισω τα ψαρια αμεσως, αλλιως ελπιζω στο νεο σπιτι να εχετε κηπο και φτυαρακι
Μετα τα λεμε με την ανεση μας εδω πως θα στησεις ενα ενυδρειο και να το ευχαριστηθεις.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 05-02-13, 23:29
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

φιλε μου καλως ηρθες και απο μενα τωρα το τι μηχανακη εχω χεχεχε αστο ας πουμε οτι στο 400αρι δεν με πιανει ουτε η πανιγκαλε ουτε το ντιαβελ
στο θεμα μας σε ρωτησα για τον εξης λογω φαντασου οτι εχεις μια panigale r και εσυ της βαζεις λαδωμενη βενζινα,λαδι κινηταρα αβ βασιλοπουλο,λαστιχα ινδιας,και φρενα κοσο!!!!!εχε λοιπον αυτο στο μυαλο σου οταν ζητας να βαλεις καρχαριες και πιρανχας και τα σχετικα βασηκα να σου πως αυτοι οι καρχαριες που λες φτανουν τα 2μ μακρος,επισης ενα μονο πιρανχα θελει 120λτ ενυδρειο και πολλα αλλα που εαν αρχισεις να διαβαζεις εδω μεσα θα καταλαβεις τι σου λεω,και θα γλυτωσεις και κοπο και χρημα και απογοητευσεις αλλα το ποιο βασηκο εδω μεσα θα μαθεις να χαιρεσε το ενυδρειο σου και να το συντηρεις οπως του αρμοζει.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-02-13, 23:30
ducatista Ο χρήστης ducatista δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2013
Περιοχή: Βολο
Μηνύματα: 101
Προεπιλογή

θα κανω για αρχη οτι μου ειπε ο platty. θα παω να δω και να σημειωσω αυτα που μου αρεσουν. μετα θα παρω το ενυδρειο. ο φιλος μου ειπε οτι εχει φιλτρο αλλα θελει αλλαγη.

το ενυδρειο το θελω για ωρες χαλαρωσης για να ασχολουμε ρε παιδες και να μην βλεπω τηλεοραση. μεσα εγω θελω να βαλω καρχαριες αλλα αφου λετε οτι δεν κανουν βαζω ακυρο. θελω να το εχω αλλα να μην ειμαι και με το αγχος αν θα μου πεθανει κανενα ψαρι
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-02-13, 23:32
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ducatista Εμφάνιση μηνυμάτων
θα κανω για αρχη οτι μου ειπε ο platty. θα παω να δω και να σημειωσω αυτα που μου αρεσουν. μετα θα παρω το ενυδρειο. ο φιλος μου ειπε οτι εχει φιλτρο αλλα θελει αλλαγη.

το ενυδρειο το θελω για ωρες χαλαρωσης για να ασχολουμε ρε παιδες και να μην βλεπω τηλεοραση. μεσα εγω θελω να βαλω καρχαριες αλλα αφου λετε οτι δεν κανουν βαζω ακυρο. θελω να το εχω αλλα να μην ειμαι και με το αγχος αν θα μου πεθανει κανενα ψαρι
ωραιος ο ιταλος καλα το πας
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 05-02-13, 23:32
ducatista Ο χρήστης ducatista δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2013
Περιοχή: Βολο
Μηνύματα: 101
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maxmike Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε μου καλως ηρθες και απο μενα τωρα το τι μηχανακη εχω χεχεχε αστο ας πουμε οτι στο 400αρι δεν με πιανει ουτε η πανιγκαλε ουτε το ντιαβελ
στο θεμα μας σε ρωτησα για τον εξης λογω φαντασου οτι εχεις μια panigale r και εσυ της βαζεις λαδωμενη βενζινα,λαδι κινηταρα αβ βασιλοπουλο,λαστιχα ινδιας,και φρενα κοσο!!!!!εχε λοιπον αυτο στο μυαλο σου οταν ζητας να βαλεις καρχαριες και πιρανχας και τα σχετικα βασηκα να σου πως αυτοι οι καρχαριες που λες φτανουν τα 2μ μακρος,επισης ενα μονο πιρανχα θελει 120λτ ενυδρειο και πολλα αλλα που εαν αρχισεις να διαβαζεις εδω μεσα θα καταλαβεις τι σου λεω,και θα γλυτωσεις και κοπο και χρημα και απογοητευσεις αλλα το ποιο βασηκο εδω μεσα θα μαθεις να χαιρεσε το ενυδρειο σου και να το συντηρεις οπως του αρμοζει.
καφασακι πρεπει να εχεις εσυ
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 05-02-13, 23:35
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

BORKED
στην αρχη τωρα εχει ανεβει κιαλλοοοοοοο
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 05-02-13, 23:40
ducatista Ο χρήστης ducatista δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2013
Περιοχή: Βολο
Μηνύματα: 101
Προεπιλογή

μιχαλη αμα ανεβαινεις ντρακστερ εχουμε πολλους γνωστους. με παλιοκαβασακια και αυτοι
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 05-02-13, 23:48
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

οχι φιλαρακι το οπλο ειναι για να οπλοφορω και οχι να πηγαινω μονο στο σκοπευτηριο.....
δεν ειπες ομως εσυ τι καβαλας?εεε και μην πολλυ ριμαξουμε το τοπικ σου χεχεχεχε
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 05-02-13, 23:51
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

αδερφέ να εισαι σίγουρος οτι υπάρχουν πολύ πιο ωραία ψαράκια και με ωραιότερα χρώματα..τα οποια θα σου καλαρέσουν οταν θα τα δείς και θα σε αποζημιώσουν στο τέλος καλη αρχη θα περιμενουμε νεα απο την έρευνα αγορας

ΥΓ το φίλτρο καλο θα ειναι οταν το παρεις να μας βάλλεις μια φωτο να το δουμε...οπως σου προείπαν,πρεπει να ειναι στρωμένο..δηλαδη στα υλικα του να υπαρχουν αρκετες αποικίες βακτηρίων οι οποίες θα κάνουν το νερό κατάλληλο για τα ψάρια (δεν θα εχει τοξικά οπως αμμωνια νιτρώδη κλπ)...αυτα τα βακτήρια αναπτυσσονται κατα τη διαδικασία του στρωσίματος είτε παίρνεις μερικα ετοιμα(μπόλι) απο καποιο αλλο φίλο στίβοντας τα υλικα του πανω στα υλικα του δικου σου φίλτρου,στο νερο του ενυδρέιου σου(πριν βαλλεις ψαρια φυσικα) και ακομα και βάζοντας μερικα απο τα δικα του υλικα στο δικο σου φίλτρο..και σε μερικες μερες εισαι ετοιμος
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 05-02-13, 23:52
ducatista Ο χρήστης ducatista δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2013
Περιοχή: Βολο
Μηνύματα: 101
Προεπιλογή

ενα τερατακι ειχα και το εδωσα και παω για κατι πιο στριτ. λεω για κανα 748 για αρχη και μετα βλεπουμε. θα τα ξαναπουμε παντως για τις μηχανες να εισαι σιγουρος. ευχαριστω παντους ολους σας. βλεπω ενα ζεστο και φιλοξενο φορουμ και μπραβο σας γι αυτο.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 05-02-13, 23:57
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ducatista Εμφάνιση μηνυμάτων
ενα τερατακι ειχα και το εδωσα και παω για κατι πιο στριτ. λεω για κανα 748 για αρχη και μετα βλεπουμε. θα τα ξαναπουμε παντως για τις μηχανες να εισαι σιγουρος. ευχαριστω παντους ολους σας. βλεπω ενα ζεστο και φιλοξενο φορουμ και μπραβο σας γι αυτο.
ευχαρηστουμε νασαι καλα και καλη συνεχεια στο χομπυ και οτι θες ειμαστε εδω με την σωστη καθοδηγηση και λιγο αρκετο διαβασμα θα τα πας μια χαρα.οσον αφορα τους 2 τροχους ανοιξε ενα θεμα στην καταληλη ενοτητα και τα λεμε εκει....προτημω παντως 1098 η μια απο της 9αρες
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 06-02-13, 00:00
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δωσε τα χρυσοψαρα πισω!!!!!

Υπαρχουν 2-3 ειδη γλυκου νερου που μοιαζουν στο σχημα με καρχαρια και μπορουν να διατηρηθουν σε οικιακο ενυδρειο.



Balantiocheilos melanopterus:
Τελικο μεγεθος: 30-40εκ
Ενυδρειο: 600+ λιτρα, 180+ εκ μηκος, διατηρηση σε ομαδα 6+ ατομων
PH: 6 to 7.5
gH: 5-15
Temperature: 22-29°C





Epalzeorhynchus bicolor:
Τελικο μεγεθος: 12-15 εκ
Ενυδρειο: 120+ λιτρα, 100+ εκ μηκος, με μετριο-χαμηλο φωτισμο, διατηρηση χωρις αλλα βυθοψαρα στο ενυδρειο γιατι γινεται συνηθως επιθετικος.
PH: 6.0 to 7.5
gH: 5-18
Temperature: 23-29°C




Epalzeorhynchos frenatum:
Τελικο μεγεθος: 15 εκ
Ενυδρειο: 120+ λιτρα, 100+ εκ μηκος, με σπηλιες, διατηρηση καλυτερα χωρις αλλα βυθοψαρα στο ενυδρειο γιατι γινεται συνηθως επιθετικος.
PH: 6.5 to 7.5
gH: 2-15
Temperature: 23-26°C
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 06-02-13, 00:03
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

επισης μπορεις να κανεις και ενα ωραιοτατο μινι ριφ
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 07-02-13, 01:15
Το avatar του χρήστη alexkoun18
alexkoun18 Ο χρήστης alexkoun18 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2012
Περιοχή: iraklio
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maxmike Εμφάνιση μηνυμάτων
επισης μπορεις να κανεις και ενα ωραιοτατο μινι ριφ
το τουρμπο ποσα μπαρ σου βγαζει οταν η σκαστρα ειναι κλιστη? στο βιντεο που εβαλες παραπανω
__________________
Dan Wesson
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 07-02-13, 01:48
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

δεν σε καταλαβα τα τουρμπο μονο με κλειστη σκαστρα ανεβαζουν πιεση αυτο κανει η σκαστρα εκτωνωνει δουλευει 1,2 με 1,5 over περιπου
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 07-02-13, 02:53
Το avatar του χρήστη alexkoun18
alexkoun18 Ο χρήστης alexkoun18 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2012
Περιοχή: iraklio
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

δεν ξερω αν ειναι δικο σου αλλα αν ειναι οταν εβαλεσ το τουρμπο του μεγαλωσες το χωρο καυσης
__________________
Dan Wesson
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 07-02-13, 09:01
Το avatar του χρήστη savvasko
savvasko Ο χρήστης savvasko δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-10-2012
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

καλημερα και απο μενα παιδες!!!!!το παιδι μπηκε σε φορουμ για ψαρια η μπηκε να αλλαξει μηχανη!!!!!χαχαχαχαχαχαχαχαχα τελος παντων καλως ηρθες στον υδατινο κοσμο....
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 07-02-13, 09:29
yannis Ο χρήστης yannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2004
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από savvasko Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα και απο μενα παιδες!!!!!το παιδι μπηκε σε φορουμ για ψαρια η μπηκε να αλλαξει μηχανη!!!!!χαχαχαχαχαχαχαχαχα τελος παντων καλως ηρθες στον υδατινο κοσμο....
χαχαχα με την ευκαιρια να κανουμε και μια αναβαθμιση
__________________
Καπιταλισμός χωρίς χρεοκοπία είναι σαν τον χριστιανισμό χωρίς την κόλαση
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 07-02-13, 09:45
Το avatar του χρήστη savvasko
savvasko Ο χρήστης savvasko δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-10-2012
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

αστα να πανε...αφου νομιζα μετα απο το διαβασμα στο θρεντ οτι μπηκα σε λαθος φορουμ
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 07-02-13, 21:03
ducatista Ο χρήστης ducatista δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2013
Περιοχή: Βολο
Μηνύματα: 101
Προεπιλογή

λοιπον παιδες περασα σημερα απο το μαγαζι για να παρω μια ιδεα απο ψαρια. ειδα τα γκαπυ αλλα δεν ενθουσιαστηκα. να πω την αληθεια τεινω προς καρχαριακια του γλυκου που γινονται γυρω στους 30 ποντους. στο καινουργιο ενυδρειο μονο αυτα μπορω να βαλω η μπορω να τα συνδιασω και με αλλα ψαρια?


ducati και ξερο ψωμι
ακους μιχαλη?
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 07-02-13, 21:09
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

xaxaxaxa υπερβολες
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
εχει κανεις εμπειρια απ το bio co2 της dennerle; Λάζαρος Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 09-05-11 14:51
παρακαλω...την εμπειρια σας... theok1200s Αρχάριοι γλυκού νερού 8 01-01-09 21:02
νεος στο forum και νεος στο θαλασσινο makisktm Θαλασσινό νερό - Γενικά 38 17-03-07 17:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09622 seconds with 13 queries