Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-03-04, 02:42
Το avatar του χρήστη Makis M
Makis M Ο χρήστης Makis M δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2004
Περιοχή: Πολωνία
Μηνύματα: 210
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Makis M Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Makis M Send a message via Skype™ to Makis M
Προεπιλογή Οι Anubias τρελλάθηκαν???

Γειά σας,

Εχω ενα προβληματάκι με τίς Anubias barteri var. barteri. Εδώ και μία εβδομάδα, αρχισαν νά αναπτύσονται τρελλά. Βγάζουν περίπου ενα καινούργιο φύλλο τήν εβδομάδα. Μία από τίς τρείς "πέταξε" τρία μικρά καινούργια φύλλα ταυτόχρονα. Παρ'ολαυτά κάτι αρχισε νά πηγαίνη στραβά. Αρχισαν νά μαυρίζουν τά παλιά φύλλα καί μάλλον στό ενα διακρίνω μία μαύρη άλγη. Στόν οδηγό διάγνωσης το πρόβλημα ταιριάζη με τήν έλειψη καλλίου αλλά καί μέ τήν περίσσεια φωσφώρου , δηλαδή δύο διαφορετικές θεραπείες .
Να..... τα πετάξω καί να φυτέψω "βλήτα" πού είναι καί πιό φτηνά?
__________________
Makis M
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-03-04, 03:33
chris Ο χρήστης chris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Περιοχή: Nεα Μάκρη
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή

τριχοειδής ή πράσινα σκούρα στίγματα;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-03-04, 10:30
Το avatar του χρήστη Makis M
Makis M Ο χρήστης Makis M δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2004
Περιοχή: Πολωνία
Μηνύματα: 210
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Makis M Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Makis M Send a message via Skype™ to Makis M
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chris
τριχοειδής ή πράσινα σκούρα στίγματα;
Πράσινα σκούρα, αλλά δέν μπορώ νά τά πώ στίγματα. Καλύτερα ταιριάζη λεκέδες μιάς καί καλύπτουν σχεδόν ολη την επιφάνειά τού φύλου.
Σέ ενα φύλλο πάντως φαίνεται μαύρη αλγη. Δέν τά τάισα εχθές το βράδυ. Σήμερα (χάρηκα που) τά ειδα να χτενιζουν τά φύλλα τρώγοντας τούς λεκέδες. Αρα πρέπη νά ειναι τριχοειδής στίγματα.
Σήμερα θά εχη νηστεία.
__________________
Makis M
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-03-04, 11:32
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μάκης Μ
Πράσινα σκούρα,
Μοιάζει με έλειψη φωσφόρου.
Μια μέτρηση φωσφόρου θα δείξει.
Και με έλειψη σιδήρου μπορεί αν έχει παρόμοιο αποτέλεσμα.
Η άκρη του φύλλου γίνεται κίτρινη?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-03-04, 13:31
Το avatar του χρήστη Makis M
Makis M Ο χρήστης Makis M δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2004
Περιοχή: Πολωνία
Μηνύματα: 210
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Makis M Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Makis M Send a message via Skype™ to Makis M
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lasal
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μάκης Μ
Πράσινα σκούρα,
Μοιάζει με έλειψη φωσφόρου.
Μια μέτρηση φωσφόρου θα δείξει.
Και με έλειψη σιδήρου μπορεί αν έχει παρόμοιο αποτέλεσμα.
Η άκρη του φύλλου γίνεται κίτρινη?
Η ακρη τού φύλλου αρχίζοντας από μέσα πρός τα εξω ειναι μαύρη, sorry αλλά ξέχασα νά τό αναφέρω .
Θά κάνω ενα τεστ γιά φώσφορο. Ελπίζω να ειναι πιό ευκολο από το γλίΤσΤεστ .
Θα προσπαθήσω να βγάλω και καμιά φωτογραφία αν θέλης γιά να καταλάβης καλύτερα, αλλά καλύτερα να στην στείλω με e-mail γιατί εστω καί μικρή να ειναι το σύστημα μου γράφη οτι ξεπερνάω τά 256ΚΒ

Ευχαριστώ για την βοήθεια.
__________________
Makis M
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-03-04, 22:41
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

ΜΑΚΗ Μ οι anubias δεν τρελλαθηκαν απλα εχουμε ανοιξη,εχω παρατηρησει και σε αυτες που ειχα αλλα και σε αυτες μερικων φιλων οτι τον μαρτιο φορτσαρουν και πολλες φορες ανθιζουν,η αναπτυξη μειωνεται οσο η θερμοκρασια αυξανει
γενικα εχω δει οτι εχουν μια ταση να προσβαλλονται απο αλγες και κυριως απο μια γκρι-μαυρη σαν χνουδι στο περιγραμμα των φυλλων και απο την spoted αλγη και απο οτι καταλαβα οι δικες σου εχουν και απο τις δυο και δυστυχως δεν καθαριζει καμια με το χερι. κλαδευε οποιο φυλλο εχει αλγηκαι φροντισε να εχεις πεντακαθαρο νερο . τωρα αν τα φυλλα που εχουν προσβληθει ειναι πολλα νομιζω οτι διαλλυμα χλωρινης ειναι μια προσωρινη λυση που θα σου δωσει το χρονικο περιθωριο να διορθωσεις τα αιτια που εδωσαν το περιθωριο στην αλγη να αναπτυχθει
τωρα για το μαυρισμα των φυλλων αν καταλαβα πρεπει να μοιαζει σαν αυτα να ειναι καπνισμενα και δεν ειναι τυχαιο το οτι εμφανιστηκε την περιοδο που εχουν ταχεια αναπτυξη και μαλλον καποιο στοιχειο η συνδιασμος παρουσιασε ελειψη
εγω τις εβγαλα απο το ενυδρειο μου γιατι μετα απο καποια κλαδεματα δεν μου αραιζε καθολου η οψη τους και με τους αργους ρυθμους αναπτυξης που εχουν ηθελα κανενενα αιωνα για να γινουν οπως ηθελα
Υ.Γ με λιγα λογια μετα απο ολο τον προλογο που σου εγραψα ακολουθησα περιπου την μεθοδο με τα βλητα που εθεσες εξαρχης
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-03-04, 23:27
Το avatar του χρήστη Makis M
Makis M Ο χρήστης Makis M δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2004
Περιοχή: Πολωνία
Μηνύματα: 210
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Makis M Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Makis M Send a message via Skype™ to Makis M
Προεπιλογή

[quote="gaia"]ΜΑΚΗ Μ οι anubias δεν τρελλαθηκαν

Gaia πέτυχες διάνα, δυστηχώς δηλαδή εχω τό ίδιο πρόβλημα. Θάναι κρίμα να φτάσω σέ σημείο νά τίς βγάλω. Πάντως η μαύρη αλγη σήμερα πού κύταζα εχη επεκταθή, μεταδόθηκε καί στην τρίτη anubias. Σάν να μην εφτανε αυτό, ενα από τά καινουργια μικρά φύλλα εκανε ηδη τρύπες.
Πρίν 1 1/2 εβδομάδα εβαλα 6 pieces limnophila aquatica στερεωμένα σέ πέτρα γιά να το ΝΟ3. Τά φυτά αυτά αναπτύσονται γρήγορα αλλά αυξήθηκε και κινούνται πολύ τα κλαριά μέσα στό νερό. ΄Μάλλον καί αυτό επιρειάζη τής άλγες εε?.
Any way. Κρίμα.
__________________
Makis M
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-03-04, 01:09
chris Ο χρήστης chris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Περιοχή: Nεα Μάκρη
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή

εμένα είναι σε μικρά στίγματα.Εχω την εντύπωση ότι δύσκολα θα την ξεφορτωθούμε.Δεν έχω κάνει μέτρηση φωσφόρου
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-03-04, 02:25
Το avatar του χρήστη Makis M
Makis M Ο χρήστης Makis M δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2004
Περιοχή: Πολωνία
Μηνύματα: 210
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Makis M Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Makis M Send a message via Skype™ to Makis M
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chris
εμένα είναι σε μικρά στίγματα.Εχω την εντύπωση ότι δύσκολα θα την ξεφορτωθούμε.Δεν έχω κάνει μέτρηση φωσφόρου
Εγώ βλέπης πέρασα καί δύο εβδομάδες μέ 80mg/l Nitrate. Παρά το οτι σήμερα ειναι 20mg/l, το περιβάλλον φορτίστικε αρκετά.
Φίλε chris, αυριο θά κάνω μέτρηση φωσφόρου. Αποφάσισα να κρατήσω τα φυτά μέχρι τελευταίου ασπασμού. Θά σέ-σάς ενημερώνω γιά τα αποτελέσματα. Ισως τελικά να βρούμε μιά λύση.
__________________
Makis M
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-03-04, 22:23
Το avatar του χρήστη Makis M
Makis M Ο χρήστης Makis M δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2004
Περιοχή: Πολωνία
Μηνύματα: 210
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Makis M Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Makis M Send a message via Skype™ to Makis M
Προεπιλογή

Θά σέ-σάς ενημερώνω γιά τα αποτελέσματα.

Διάβασα πολλά καί διάφορα γιά το πρόβλημά μου. Τελικά τό πρόβλημα είναι red algae(brush algae). Ειναι αλγη δύκολη και συνήθως εμφανίζεται σέ καινούργια ενυδρεία καί φυσικά χτυπά φυτά πού αναπτύσονται αργα, δηλαδή anubias
Διάβασα καμιά εικοσαριά αρθρα καί οι γνώμες ειναι κάπως διχασμένες. Αλλοι γράφουν οτι δύσκολα ξεμπερδεύης μ'αυτόν τον διάβολο καί πρέπη να αρχίσω γρήγορα να κόβω φύλλα (οπως προτάθηκε πιό πάνω απο gaia) αλλιώς θά μού γεμίση τό ενυδρείο.

Αλλοι πιστεύουν οτι στό καινούργια ενυδρεία μετά από δύο εβδομάδες η αλγες θά φύγουν οπως ηρθανε, αλλά ποιός τούς πιστεύη?
Επίσης ομως διάβασα, οτι τό ψάρι Crossocheilus Siamensis η Siamese Algae Eaters ειναι φονιάς για την brush algae.
Αυριο λοιπόν φίλοι μου πάω να βρώ δύο-τρία ψαράκια με την ελπίδα να σώσω τα φυτά.
Πρόσθεσα καί κάποια links. Φίλε chris, μάλλον εχουμε πολλή δρόμο ακόμα.


RED ALGAE





http://faq.thekrib.com/algae.html
http://home.earthlink.net/~ponjican/aquaria/sae.htm
__________________
Makis M
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-03-04, 01:22
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Η red algae τις περισσοτερες φορες οφειλεται σε χαμηλα επιπεδα CO2. Kοψε τα φυλλα που εχουν πολυ προβλημα (πριν απο αλλαγες νερου) και φορτωσε διοξειδιο.
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-03-04, 01:26
chris Ο χρήστης chris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Περιοχή: Nεα Μάκρη
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή

έχω SAE και δεν τη τρώει
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-03-04, 02:40
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chris
έχω SAE και δεν τη τρώει
Τα SAE τρωνε τη φρεσκια που μολις αναπτυσσεται ......... μην περιμενετε να φαει τις μεγαλωμενες <φουντες> που σχηματιζει η red algae....
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-03-04, 04:04
chris Ο χρήστης chris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Περιοχή: Nεα Μάκρη
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή

εμένα δεν είναι φούντες είναι green spots και όχι πολλά
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 20-03-04, 12:31
Το avatar του χρήστη Makis M
Makis M Ο χρήστης Makis M δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2004
Περιοχή: Πολωνία
Μηνύματα: 210
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Makis M Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Makis M Send a message via Skype™ to Makis M
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από annivas2000
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chris
έχω SAE και δεν τη τρώει
Τα SAE τρωνε τη φρεσκια που μολις αναπτυσσεται ......... μην περιμενετε να φαει τις μεγαλωμενες <φουντες> που σχηματιζει η red algae....
Κάπου αρχισα να μπερδεύομαι. Διάβασα , οτι η red algae δύσκολα αλλά καθαρίζεται. Προτείνουν λοιπόν διάφορα "εργαλεία" (ακόμα και credit card προτείνουν γιά καθάρισμα). Χθές λοιπόν, τα πήρα στό κρανίο βλέποντας αυτή την φουντωτή βλακεία , καί δοκίμασα να την τραβήξω από το φύλλο με το χέρι.
Μέ κατάπληξη παρατήρησα οτι ακουμπώντας την.....διαλύεται Οι μαύροι λεκέδες με λίγο τρίψιμο βγαίνουν
Βέβαια, ειμαι καινούργιος σ'αυτά και δέν εχω εμπειρίες ακόμα για να διακρίνω καί να κρίνω οπως εσείς, αλλά άρχισα να σκέφτομαι οτι τελικά μπορή καί νά μην ειναι RA .
"Ξεκόλλησα" λοιπόν μιά Anubias προσεκτικά από τό υπόστρωμα, τήν μεγάλη με επτά μεγάλα φύλλα,(ειναι πραγματικά υπέροχο φυτό) και την καθάρισα εξω από το ενυδρείο μέ τό χέρι (καί μία πολύ μαλακιά οδοντόβουρτσα).
Θά δούμε τά αποτελέσματα σέ δυό τρείς μέρες.
__________________
Makis M
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 20-03-04, 16:24
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Το σημαντικό είναι να εντοπίσεις τους παράγοντες ευνόησαν την ανάπτυξη της άλγης και να βρεις την ισορροπία στο ενυδρείο σου ανάμεσα στο φωτισμό, macros, micros, και co2. Αλλιώς... λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω όσες φορές και αν την απομακρύνεις αργά ή γρήγορα θα εμφανιστεί ξανά
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 20-03-04, 16:56
Το avatar του χρήστη Makis M
Makis M Ο χρήστης Makis M δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2004
Περιοχή: Πολωνία
Μηνύματα: 210
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Makis M Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Makis M Send a message via Skype™ to Makis M
Προεπιλογή

[quote="thediscusman"]Το σημαντικό είναι να εντοπίσεις τους παράγοντες ευνόησαν την ανάπτυξη της άλγης

Συμφωνώ απόλυτα, έχεις δίκιο.
Εβγαλα ενα υποπτο φυτό γρήγορης ανάπτυξης πού το ειχα βάλη μόνο γιά να μου ρίξη τα νιτρικά άλατα. Πρόσθεσα και τρία Crossocheilus Siamensis for an extra help hand.
Τά παραπάνω ψαράκια με την παρουσία τους ξύπνησαν τα Pseudotropheus Acei και κυνηγιούνται συνέχεια. Τά κυνηγιτά τά περίμενα αλλά ποτέ δέν τά περίμενα από τά Pseudotropheus. Ντροπή του , τόσο ήσυχο ψάρι


______
Red Algae
__________________
Makis M
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 20-03-04, 21:28
chris Ο χρήστης chris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Περιοχή: Nεα Μάκρη
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή

o annivas το έχει γράψει σε ένα παλαιότερο post ότι τρίβοντας ελαφρά τα φύλλα απομακρύνεται αλλά όχι και τα green spots
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 21-03-04, 01:59
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Γιατί έβγαλες το φυτό γρήγορης ανάπτυξης;
Και γιατί είναι ύποπτο;
Εγώ νομίζω ότι θα βοηθούσε την κατάσταση γιατί θα απομάκρύνει παράγοντες που ευνοούν την ανάπτυξη της άλγης. Σε συνδιασμό με κατάληλη ποσότητα λιπάσματος και co2 νομίζω ότι θα έκανε τα πράγματα πιο εύκολα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 21-03-04, 16:12
Το avatar του χρήστη Makis M
Makis M Ο χρήστης Makis M δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2004
Περιοχή: Πολωνία
Μηνύματα: 210
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Makis M Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Makis M Send a message via Skype™ to Makis M
Προεπιλογή

[quote="thediscusman"]Γιατί έβγαλες το φυτό γρήγορης ανάπτυξης;
Και γιατί είναι ύποπτο;

Η αλγη ξεκίνησε τρείς μέρες μετά την τοποθέτηση τού νέου φυτού. Το φυτό πρίν το βγάλω ειχε σέ ολα του τα φύλλα μία παράξενα ασπρο-καφέ κρούστα (σάν καφέ άλατα!). Αλλωστε το πήρα μόνο και μόνο γιά να σταθεροποιήσω τα ΝΟ3. Κύταξα χθές και στό μαγαζί πού το αγόρασα καί το ενυδρείο τους ειχε red algae. Ε,, δέν ταίριαζε και μέ τό περιβάλλον. Εκανε την δουλειά που το χρειαζόμουν-τελείωσε.

Από την άλλη μεριά τό ενυδρείο πιά ειναι στρωμένο. Χθές καθάρισα ολες τίς Αnubias. Καθάρισα πολύ καλά τό υπόστρωμα κατά την αλλαγή νερού(25%). Τά C.Siamensis ειναι τρομερά. Ηδη καθάρισαν πολλές πέτρες. Πιστεύω οτι πάμε καλα.
__________________
Makis M
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06503 seconds with 12 queries