Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-11-06, 18:17
IRENE Ο χρήστης IRENE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή Σαρκοφαγα σαλιγκαρια???

Ευτυχως που επανηλθατε γιατι εφτασα στα ορια αντοχης μου. Στο παρα τσακ δεν ξηλωσα τα παντα στο ενυδρειο.
Αρχισω από το θεμα του τιτλου. Λοιπον εκει που ολα πηγαιναν καλα ειχα κατεβασει και τα ανεβασμενα νιτρικα με τις αλλαγες νερου καθε 4 ημερες (ολες οι τιμες αψογες). Βλεπω προχθες το βραδυ μια μικρη (η νεοτερη γκαπινα) και αφου ειχαν σβησει τα φωτα του ενυδρειου να εχει ενα μεγαλο εξογκωμα στην ουρα.Πηγαινω κοντα και βλεπω το εξης ανηκουστο 2 σαλιγκαρια κολλημενα πανω της και να της τρωνε την ουρα κανονικοτατα. Αυτη η κακομοιρα δεν μπορουσε να αντιδρασει καθολου. Περιττο να πω οτι παρολο που αντεδρασα δραστικα (εβγαλα τα σαλιγκαρια απο πανω της) την επομενη μερα (χθες δηλαδη) δεν την εβρισκα πουθενα στο ενυδρειο. Την ανακαλυψα μολις πριν μια ωρα αφου αναστατωσα ολο το ενυδρειο (τα μισα φυτα εχουν γινει επιπλεοντα-επιφανειας) κατω απο μια πετρα και καλυτερα να μην πω πως. Οτι και να εχω κανει τα σαλιγκαρια πολλαπλασιαζονται, ειναι διαφορετικης ρατσας (διαφορων σχεδιων, μεγεθων και χρωματων).
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-11-06, 18:53
Το avatar του χρήστη Giwrgos23
Giwrgos23 Ο χρήστης Giwrgos23 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-03-2006
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 172
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Giwrgos23
Προεπιλογή

για σου ειρηνη επειδη το φορουμ ειναι σε μια περιεργη περιοδο θα σου κανω την τιμη(αστειευομαι)να σε βοηθησω παρ'οτι δεν ειμαι και ο πιο εμπειρος .
λοιπον σε οτι αφορα τα σαλιγκαρια σου θα ηθελα να μου πεις εαν βαζεις αλατι στο ενυδρειο σου απ'οτι καταλαβαινω <ανεφερες φυτα>δεν βαζεις ,
λοιπον σε περιπτωση που δεν βαζεις μπορεις να μου πεις καποια λιγα πραγματακια για το ενυδρειο σου μηπως σου κανουν κλοουν (τρελοι σαλιγκαρολατρες)απαντησε μηπως καταφερουμε και σε βοηθησουμε και πανω απ'ολα don't panic

αν λυσουμε αυτο βλεπουμε και τις καμπιες
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-11-06, 19:14
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Απαντώ εγώ αντί της Ειρήνης, μια και έχω (έστω και από τηλεφώνου) εικόνα του προβλήματος, γιατί δεν έχει πρόσβαση τώρα σε υπολογιστή, μπας και αποφύγουμε το εγκεφαλικό. Οχι σοκ έχει πάθει...... στο τσακ να το ξεστήσει είναι!!!

Το ενυδρείο είναι 60λιτρο με αρκετά φυτά.
Τα ψάρια που έχει μέσα είναι γκαπυ αρσενικά και θηλυκά (από τρία της έχουν μείνει) 1 ζευτάρι μόλυ, 3 ξιφοφόρους. 3 μωρά γκαπάκια και 1 μωρό μόλυ.
Αλάτι βάζει κάθε 2 εβδομάδες 1κουταλιά του γλυκού.
Τιμές είναι όλες σε φυσιολογικά επίπεδα.

Από σαλιγκάρια, έχει για όλα τα γούστα (στρογγυλά καφέ σκούρα, μακρόστενα κοντόχοντρα, άσπρα με μαύρες ρίγες και άσπρα με μπεζ βούλες) τα οποία είναι σε πάρα πολύ μεγάλο αριθμό και πολλαπλασιάζονται ταχύτατα.
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-11-06, 19:17
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Πρώτη φορά ακούω σαλιγκάρια να τρώνε ψάρι ζωντανό!
Μήπως η γκαπίνα σου ήταν στα τελευταία της και βρήκαν την ευκαιρία τα σαλιγκάρια;
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-11-06, 19:31
Το avatar του χρήστη Giwrgos23
Giwrgos23 Ο χρήστης Giwrgos23 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-03-2006
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 172
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Giwrgos23
Προεπιλογή

εγω θα δωσω λυση αφου το αλατι ειναι σε χαμηλα επιπεδα τοσο που λεει ο λογος βαζω και εγω θα ελεγα να παει να αγορασει εναν κλοουν να φαει τα σαλιγκαρια και μετα ενα ποστ αγγελια ,η να βαλει σαλιγκαροπαγιδα (και να μου φερει τα σαλιγκαρια που θα πιασει) να ταισω τους δικους μου κλοουν!

παρ'ολα αυτα μπορει καθε τοσο να βγαζει τα σαλιγκαρια με το χερι και να ελεγχει ετσι τον πλυθησμο τους
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-11-06, 19:32
IRENE Ο χρήστης IRENE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Ας ειναι καλα η freenet επανερχομαι. Ευχαριστω Μαριλενα.
Λοιπον η γκαπινα ηταν μια καλα υγιεστατη, φαγανη και η μονη μη εγκυμονουσα. Μιλαμε για κανονικο φαγωμα. Το ειδα με τα ματια μου και η κακομοιρα δεν μπορουσε να αντιδρασει. Παντως σιγουρο ειναι οτι τα σαλιγκαρια ηρθαν με φυτα που αγορασα. Αφου σκεφτηκα να ρωτησω στο μαγαζι απο που φερνουν τα φυτα. Οι κλοουν ταιριαζουν με τα ψαρια μου?
Παντως τα σαλιγκαρια δεν τα θελω ουτε να τα βλεπω.
Ειρηνη
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-11-06, 19:36
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Τα σαλιγκαρια ειναι δεδομενο οτι ειναι παμφαγα. Ομως δεν υπαρχει περιπτωση να φανε ψαρι για τον απλο λογο οτι δεν μπορουν να το πλησιασουν. Για να γινει κατι τετοιο σε σενα, δεν φταινε τα σαλιγκαρια αλλα το ψαρι που πρεπει να ειναι σε κακη κατασταση υγειας, καθησε κατω για ωρα και βρηκαν τον χρονο τα σαλιγκαρια να πανε επανω του.
Το γεγονος οτι εχεις πολλα σαλιγκαρια δειχνει οτι θα ταιζεις πολυ πιο πολυ απο αυτο που χρειαζονται τα ψαρια και ετσι βρισκουν τροφη τα σαλιγκαρια και αυξανονται.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-11-06, 19:41
Το avatar του χρήστη Giwrgos23
Giwrgos23 Ο χρήστης Giwrgos23 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-03-2006
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 172
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Giwrgos23
Προεπιλογή

οι κλουν δεν ταιριαζουν με το set up που εχεις αλλα ειναι η μονη λυση για να τα ξεφορτωθεις σιγουρα εγω δεν εχω ουτε ενα αλλωστε σου ειπα προσωρινα μετα τα χαριζεις
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-11-06, 20:03
IRENE Ο χρήστης IRENE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Το ψαρι ολη την ημερα κολυμπουσε. Δεν καθησε καθολου κατω. Το φαγωμα εγινε βραδυ. Φωτα σβηστα και τα ψαρια στο βυθο να κοιμουνται. Η συγκεκριμενη γκαπινα απλα ηταν η νεοτερη και η πιο μικροσωμη. Ετυχε να μπω για λιγο στο δωματιο να αναψω το φως και να δω τι γινεται. Κι αν ξαναγινει? Ταιζω δυο φορες την ημερα . Το φαγητο δεν προλαβαινει να παει κατω και εχει φαγωθει. Υπαρχει περιπτωση να ηταν αρρωστη η γκαπινα και να μην φαινοταν? Ηταν παντως ζωηρη και ετρωγε κανονικα.
Ειρηνη
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-11-06, 20:54
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Σε ενα υγιες ψαρι δεν εχουν τον χρονο τα σαλιγκαρια να ανεβουν πανω του, κακα τα ψεμματα!!! Ουτε και το βραδυ, αφου με την πρωτη επαφη θα αλλαξουν θεση.
Κατι σιγουρα δεν πηγαινε καλα με το συγκεκριμμενο...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-11-06, 21:12
illvas Ο χρήστης illvas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-07-2005
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 48
Προεπιλογή

Μιά πρόχειρη σαλιγκαροπαγίδα είναι ένα μεγάλο πλαστικό καπάκι ή ένα μικρό πιατάκι που το βάζεις στον βυθό με μιά παστίλια βυθού (τροφή γιά γατόψαρα δηλαδή). Τα σαλιγκάρια μαζεύονται γιά να φάνε και τα αφαιρείς με το χέρι. Βέβαια δεν τα εξαφανίζεις αλλά με επανάληψη μερικές φορές μειώνεις τον πληθυσμό τους.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΣΑΛΙΓΚΑΡΙΑ ΝΑΙ ή ΟΧΙ ;;; newfish Σαλιγκάρια 30 15-02-09 23:00
Σαλιγκαρια...ελεος! CC-Gio Αρχάριοι γλυκού νερού 5 06-07-06 12:33
προβλημα με σαλιγκαρια satking Σαλιγκάρια 9 22-06-05 15:04
σαλιγκαρια? ababapanos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 11-05-05 14:47
Σαλιγκαρια !!!! george Malawi 9 29-03-04 12:56

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04876 seconds with 13 queries