Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-01-12, 15:10
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gmavro Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν σας ενδιαφερει μπορω να κανω και σχεδιο με την ολλη εγκτατασταση .
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-01-12, 15:30
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή

Επειδή βλέπω αρκετούς να ταλαιπωρούνται με τις αλλαγές ας καταθέσω και εγώ την διαδικασία μου.
- Κάνω μικρές καθημερινές αλλαγές. (15 λίτρα / 350 του ενυδρείου)
- Προσθέτω το φιλτραρισμένο νερό χαμηλής θερμοκρασίας πολύ αργά στο ενυδρείο ενώ ταυτόχρονα το θερμότερο νερό υπερχειλίζει από τα ψηλότερα στρώματα.

Όλη η διαδικασία έχει γίνει με αυτοματισμό. Η μοναδική δυσκολία ήταν 1 τρύπα στο πλάι του ενυδρείου όταν κατασκευάστηκε για την υπερχείλιση που οδηγεί στην αποχέτευση.

Αυτή είναι η καθημερινή ρουτίνα.

- Σκούπα κάνω με τον παραδοσιακό τρόπο όταν χρειαστεί.
- Το καλοκαίρι με τις εξατμίσεις δουλεύω χειροκίνητα λίγο παραπάνω την όσμωση.

Κρατήστε το ότι οι μεταβολές στις συνθήκες του νερού είναι από μικρές ως αμελητέες...


Μπιτόνια, κουβάδες, λάστιχα, βανάκια και αντλίες τα δοκίμασα όπως οι περισσότεροι και αποφάσισα ότι δεν μου ταιριάζουν...
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-01-12, 16:47
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από caverman Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπιτόνια, κουβάδες, λάστιχα, βανάκια και αντλίες τα δοκίμασα όπως οι περισσότεροι και αποφάσισα ότι δεν μου ταιριάζουν...
οι αυτοματισμοί είναι ωραίοι αλλα για φαντάσου σπίτι με 3 -4 ενυδρεία η περισσότερα και να είσαι και στο ενοίκιο άντε να γλίτωνες το ένα αλλιώς θα έπρεπε να γεμίσεις το σπίτι με σωλήνες.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-01-12, 18:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από caverman Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή βλέπω αρκετούς να ταλαιπωρούνται με τις αλλαγές ας καταθέσω και εγώ την διαδικασία μου.
- Κάνω μικρές καθημερινές αλλαγές. (15 λίτρα / 350 του ενυδρείου)

Μπιτόνια, κουβάδες, λάστιχα, βανάκια και αντλίες τα δοκίμασα όπως οι περισσότεροι και αποφάσισα ότι δεν μου ταιριάζουν...
Αν κανεις μερικους υπολογισμους στο τι νερο βγαζεις και τι νερο μενει, θα δεις οτι χρειαζεσαι και μια μεγαλη αλλλαγη καπου καπου γιατι ταιριαζει στα ψαρια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-02-12, 19:08
nikos2004 Ο χρήστης nikos2004 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2011
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Καλησπέρα
Αντί για αντλία μέσα στο δοχείο προετοιμασία μπορούμε να βάλουμε αεραντλια?
Prime πόση ώρα πρην την ισαγωγη βάζουμε στο δοχείο ?
Εγώ κάνω προετοιμασία νερού 24 ώρες πρην. prime βάζω 24 ώρες πρην καλά κάνω ? αλλά το νερό μένει στάσιμο για αυτό ρωτώ για την αεραντλια .
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-02-12, 20:03
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Η αεραντλία είναι και καλύτερη από κυκλοφορητή , καλο θα είναι το νερό να μην μένει στάσιμο
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-02-12, 20:25
ababapanos Ο χρήστης ababapanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2004
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 425
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ababapanos
Προεπιλογή

στο καινουριο μου ενυδρειο 240 λιτρα που γεμισα νερο , σημερα εριξα μεσα ενα καπακι prime, στο κουτι λεει οτι ενα καπακι prime κανει για 200 λιτρα νερο!!! ειναι οντως ετσι? μου φαινεται πολυ μικρη η ποσοτητα που εριξα για τοσο νερο. Οταν θα κανω τις αλλαγες , θελει αρκετες ωρες πριν να το ριξω για να διαλυθει?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-02-12, 20:28
Το avatar του χρήστη panik
panik Ο χρήστης panik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2011
Περιοχή: Αμφιλοχία - Πάλαιρος - Ζωγράφου
Μηνύματα: 314
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panik Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην panik Send a message via Skype™ to panik
Προεπιλογή

1ml για 40λιτ. Eαν το καπακι ειναι 5 ml το ειναι για 200 λιτ.

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=551
__________________
Εμ' περήφανος που εγεννέθα Πόντιος!
Νίκος Π.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-02-12, 20:40
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ababapanos Εμφάνιση μηνυμάτων
στο καινουριο μου ενυδρειο 240 λιτρα που γεμισα νερο , σημερα εριξα μεσα ενα καπακι prime, στο κουτι λεει οτι ενα καπακι prime κανει για 200 λιτρα νερο!!! ειναι οντως ετσι? μου φαινεται πολυ μικρη η ποσοτητα που εριξα για τοσο νερο. Οταν θα κανω τις αλλαγες , θελει αρκετες ωρες πριν να το ριξω για να διαλυθει?
Η αποχλωριωση γίνετε σε δευτερόλεπτα , για να διασπαστεί θέλει 24 ώρες ,
και καλο θα είναι να μην βάλεις τίποτα άλλο από ζουμιά για τουλάχιστον 1 ώρα .

Nia το κάθε ενυδρείο είναι ξεχωριστό και για να σου απαντήσει κάποιος καλο θα είναι να κανεις μια παρουσίαση του ενυδρείου σου .
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-01-12, 17:22
gmavro Ο χρήστης gmavro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Περιοχή: Γαλατσι
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον το σχεδιασα οσο ποιο απλα μπορουσα , αναφερει πως μπορεις με μια σωληνα και μερικα Τ και διακοπτακια να αδιασεις και να γεμισεις ευκολα το ενυδρειο χωρις να πεδευεσαι ...
Μπορει να γινει και αυτοματο να τα κανει ολα μονο του , αλλα επειδη ολο και κατι θα κολησει μετα καλυτερα να το κανετε χειροκινητα.
Τα Τ για τις σωληνες τα βρισκουμε παντου , οπως και τους διακοπτες .
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  γεμισμα αδιασμα ενυδρειου.jpg
Εμφανίσεις:  396
Μέγεθος:  29,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-01-12, 17:41
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

IMO
αν έφτιαχνες ένα ξεχωριστό λάστιχο για την έξοδο θα γλίτωνες όλη την σπαζοκεφαλιά με τα βανάκια και το κόστος τους .

P.s το λάστιχο όπως το έχεις τώρα διατηρεί ανεπιθύμητους οργανισμούς στην μιση του διαδρομή
Θα κρατούσα όπως το έχεις το λάστιχο από το φίλτρο για την αποχέτευση κατευθείαν και ένα ξεχωριστό λάστιχο για από το βαρελάκι προς το ενυδρείο

Η προσπάθεια όμως μετράει πάντα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-01-12, 17:44
gmavro Ο χρήστης gmavro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Περιοχή: Γαλατσι
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolischania Εμφάνιση μηνυμάτων
IMO
αν έφτιαχνες ένα ξεχωριστό λάστιχο για την έξοδο θα γλίτωνες όλη την σπαζοκεφαλιά με τα βανάκια και το κόστος τους .

P.s το λάστιχο όπως το έχεις τώρα διατηρεί ανεπιθύμητους οργανισμούς στην μιση του διαδρομή

Η προσπάθεια όμως μετράει πάντα
Δεν εχεις αδικο απλα θα επρεπε να κανω και δευτερη τρυπα στον τοιχο και δεν ηθελα .

Η λυση που εχω σκευτει για μεινουν μονο δυο βανες ειναι ανεπιστρεφες βαλβιδες και αυτο θα κανω .

Τωρα για τους μικροοργανισμους θα ελεγα οτι ειναι μεσα που ειναι σε μερος σκιερο δεν υπαρχει προβλημα , μιας και καθε λιγο περναει και καινουργιο νερο , για το εξω το αφηνω μετα και στραγκιζει ετσι φανταζομαι δεν κραταει πολλα νερα μεσα του.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-01-12, 17:55
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gmavro Εμφάνιση μηνυμάτων
φανταζομαι δεν κραταει πολλα νερα μεσα του.
πάρε ένα διαφανες λάστιχο ενός μέτρου και κανε την ίδια δουλειά ( με λίγο νερό δεν θέλει πολύ )που κανεις με αυτό , θα μείνεις έκπληκτος τι δημιουργείται εκεί μέσα και σε στεγνό λάστιχο.

Αφού τρύπησες που τρύπησες καντού άλλη μια από δίπλα .
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-04-13, 12:38
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Χωρις μετρηση redox απο αξιοπιστο οργανο δεν μπορεις να ξερεις επακριβως τι γινεται.
Κανεις τις αλλαγες ως εχουν εφοσον ολα πανε καλα τωρα σημαινει οτι καλα το πας.

Πολυ πραιμ βαζεις. 2.5μλ στα 100 λιτρα ειναι η δοσολογια.
Το πραιμ ριχνει το redox, μη βαζεις παραπανω χωρις λογο.
-------------------------
Στο ενυδρειο που μαζευονται λιγοτερα νιτρικα (κι εφοσον δεν ειναι ζουγκλα) δοκιμασε να μειωσεις το ποσοστο αλλαγης και στα αλλα να το αυξησεις.
Μην αλλαξεις τη συχνοτητα αλλαγων.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 03-04-13 στις 12:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-04-13, 12:48
Το avatar του χρήστη Qbrain
Qbrain Ο χρήστης Qbrain δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 226
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Χωρις μετρηση redox απο αξιοπιστο οργανο δεν μπορεις να ξερεις επακριβως τι γινεται.
Κανεις τις αλλαγες ως εχουν εφοσον ολα πανε καλα τωρα σημαινει οτι καλα το πας.

Πολυ πραιμ βαζεις. 2.5μλ στα 100 λιτρα ειναι η δοσολογια.
Το πραιμ ριχνει το redox, μη βαζεις παραπανω χωρις λογο.
-------------------------
Στο ενυδρειο που μαζευονται λιγοτερα νιτρικα (κι εφοσον δεν ειναι ζουγκλα) δοκιμασε να μειωσεις το ποσοστο αλλαγης και στα αλλα να το αυξησεις.
Μην αλλαξεις τη συχνοτητα αλλαγων.
αρα κακος δεν εχω αλλαξει νερο στο μεγαλο 20 μερες τωρα.
και το οτι δεν εχω πρόβλημα σημαίνει οτι το παω καλα, αρα καλος δεν αλλαξα νερο?
με μπερδεψες!

----
δεν ειναι ζουγκλα, εχει αρκετα φυτα αλλα οχι ζουγκλα σε καμια περιπτωση

οποτε προτείνεις να αλλαζω το 10-15% πχ στο μεγαλο, και 40-50 σε αυτο που εχει περισσοτερα νιτρικα?

βασικα οταν μετραω 20-25 αλλαζω 50% στο μεσαίο γιατι δεν εχει αρκετα φυτα οποτε δεν χρειάζομαι τοσο πολυ τα νιτρικα στο μεγαλο δεν μετρησα ποτε πανω απο 10 και τις 3 τελευταιες φορες κατω απο 5, την πρωτη βδομαδα που εβαλα τα φυτα μετρησα 0 για να καταλαβεις
__________________
by qbrain
qfail.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 03-04-13, 12:55
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

οι αλλαγές νερού από την μικρή μου εμπειρία στο χώρο και τις παρατηρήσεις μου, μόνο καλό κάνουν στα ψάρια (σε χρώμα, συμπεριφορές, κλπ).
το καθαρό νεράκι είναι το πιο εύκολο που μπορούμε να τους προσφέρουμε γιατι να μην το κάνουμε;
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 03-04-13, 13:00
Το avatar του χρήστη Qbrain
Qbrain Ο χρήστης Qbrain δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 226
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genecr Εμφάνιση μηνυμάτων
οι αλλαγές νερού από την μικρή μου εμπειρία στο χώρο και τις παρατηρήσεις μου, μόνο καλό κάνουν στα ψάρια (σε χρώμα, συμπεριφορές, κλπ).
το καθαρό νεράκι είναι το πιο εύκολο που μπορούμε να τους προσφέρουμε γιατι να μην το κάνουμε;
ναι δεν διαφωνω, ομως υπάρχουν και φυτα μεσα τα οποια τρέφονται με τα νιτρικα, αν αλλάζαμε καθε 3 μερες πχ το νερο θα ηταν τέλειο(μάλλον)για τα ψάρια αλλα ζημιογόνο για τα φυτα, το θεμα ειναι να έχουμε ενα οικοσύστημα στο οποίο θα παρεμβαίνουμε οταν ειναι απαραίτητο, οχι χωρίς λόγο. Αυτο προσπαθώ να καταλάβω. η μη αλλαγή νερου οταν δεν υπάρχει εμφανής λόγος ειναι ζημιογόνα η ωφέλιμη και γιατί
__________________
by qbrain
qfail.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 03-04-13, 13:09
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οπως εγραψα στο κειμενο, δεν μπορει καποιος μονο απο την ενδειξη νιτρικων να ειναι σιγουρος για την ποιοτητα του νερου.
Ξαναδες το γιατι και πως.
Σιγουρα ομως και εμπειρικα μπορει καποιος να καταλαβει ποτε περναμε στην υπερβολη και τη σπαταλη νερου.
Πχ οταν δινουμε πολλα λιτρα ανα ψαρι το νερο δεν λερωνεται το ιδιο. Μπορει να μειωθει το ποσοστο αλλαγης. Και τα φυρα ομως δεν χρειαζονται μονο νιτρικα. Ενα νερο κακης ποιοτητας λογω ελλειπους ρουτινας, μπορει να ειναι φουλ νιτρικα, αλλα να λειπουν αλλα στοιχεια για να ειναι υγιει τα φυτα.
Στην τελικη ομως πρωτα ερχονται οι αναγκες των ψαριων. Οποιο φυτο δεν παει καλα στο ενυδρειο μου, απλα το βγαζω και βαζω καποιο που παει με τις συνθηκες που θελουν τα ψαρια μου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 03-04-13, 13:18
Το avatar του χρήστη Qbrain
Qbrain Ο χρήστης Qbrain δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 226
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπως εγραψα στο κειμενο, δεν μπορει καποιος μονο απο την ενδειξη νιτρικων να ειναι σιγουρος για την ποιοτητα του νερου.
Ξαναδες το γιατι και πως.
Σιγουρα ομως και εμπειρικα μπορει καποιος να καταλαβει ποτε περναμε στην υπερβολη και τη σπαταλη νερου.
Πχ οταν δινουμε πολλα λιτρα ανα ψαρι το νερο δεν λερωνεται το ιδιο. Μπορει να μειωθει το ποσοστο αλλαγης. Και τα φυρα ομως δεν χρειαζονται μονο νιτρικα. Ενα νερο κακης ποιοτητας λογω ελλειπους ρουτινας, μπορει να ειναι φουλ νιτρικα, αλλα να λειπουν αλλα στοιχεια για να ειναι υγιει τα φυτα.
Στην τελικη ομως πρωτα ερχονται οι αναγκες των ψαριων. Οποιο φυτο δεν παει καλα στο ενυδρειο μου, απλα το βγαζω και βαζω καποιο που παει με τις συνθηκες που θελουν τα ψαρια μου.
αρα αλλαζω καθε βδομαδα αλλα λιγοτερο νερο
__________________
by qbrain
qfail.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
Αλλαγη, νερου


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αλλαγες νερου nikosn Αρχάριοι γλυκού νερού 21 29-11-10 08:44
Αλλαγες νερου Dimitrisss123 Αρχάριοι γλυκού νερού 6 27-02-10 22:17
Αλλαγες νερου Apollwnas Αρχάριοι γλυκού νερού 16 24-03-08 01:50
Νο3 και αλλαγες νερου jimfytakis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 27 16-05-07 13:46
ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΣΟΣ giannak Θαλασσινό νερό - Γενικά 14 28-07-04 20:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07861 seconds with 15 queries