Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 18-06-12, 22:54
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν εχει το ψαρι?

Αν όντως έχει κάποια αρρώστια έχει fin rot, για fungus τα δικά μου μάτια θα ήθελαν πολύ πιο καθαρές φωτογραφίες!
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 18-06-12, 23:02
Το avatar του χρήστη mighellos
mighellos Ο χρήστης mighellos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2012
Περιοχή: Νεα Χαλκηδονα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

τωρα ειναι καλυτερα???
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0436.jpg
Εμφανίσεις:  209
Μέγεθος:  33,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0435.jpg
Εμφανίσεις:  215
Μέγεθος:  33,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0434.jpg
Εμφανίσεις:  203
Μέγεθος:  31,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0433.jpg
Εμφανίσεις:  192
Μέγεθος:  32,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 18-06-12, 23:07
Το avatar του χρήστη mighellos
mighellos Ο χρήστης mighellos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2012
Περιοχή: Νεα Χαλκηδονα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

fungus δν ειναι οι μυκητες?
-------------------------
πληροφοριακα οταν το καθαριζα δεν βρηκα κομματια ουρας!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mighellos : 18-06-12 στις 23:07 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 18-06-12, 23:07
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Το ψαρι ειναι φουλ στρεσαρισμενο με τοσα περα δωθε,δειχνει να εχει fin rot.Η ποιοτητα του νερου δεν ειναι η καλυτερη.
Θελει να μπει σε σωστο ενυδρειο με στρωμενο φιλτρο και θερμοκρασια νερου.
Θεραπεια με melafix σε fin rot εχει αποτελεσμα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 18-06-12, 23:09
Το avatar του χρήστη mighellos
mighellos Ο χρήστης mighellos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2012
Περιοχή: Νεα Χαλκηδονα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

αρα αυτο που μου εδωσαν το tetra medica fungus stop δεν κανει?σε τι τιμη ειναι το melafix?
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 18-06-12, 23:11
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Οκ, πολύ καλύτερα! Gungus είναι οι μύκητες. Είναι σίγουρα fin rot, το οποίο μπορεί να είναι και από βακτηριακή μόλυνση και από μυκητιακή και συνδυασμό τους. Εγώ θα έπαιρνα φάρμακο ειδικά για αυτό το πρόβλημα.

Τώρα αν μπορεί το φάρμακο που έχεις να κάνει δουλειά περίμενε κι άλλη γνώμη.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 18-06-12, 23:23
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Το φαρμακο που εχεις ειναι αυτο:http://www.aquaristikshop.com/e_Prod...Fungi-Stop.htm
Δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε.Παρομοιες καταστασεις τις εχω αντιμετωπισει με melafix.Βασικος παραγοντας ειναι το να αφησεις το ψαρι να ηρεμησει.Μην το πηγαινοφερνεις απο ενυδρειο σε ενυδρειο.Το στρες ειναι ο μεγαλυτερος εχθρος για τους μονομαχους.
Διαβασε αυτο:http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=48325
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 18-06-12, 23:51
Το avatar του χρήστη mighellos
mighellos Ο χρήστης mighellos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2012
Περιοχή: Νεα Χαλκηδονα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

θεραπεια για fin rot!!!ειναι ακριβο το melafix??
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 18-06-12, 23:57
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Κοντα στα 12 ευρο τα 118ml.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 19-06-12, 00:06
Το avatar του χρήστη mighellos
mighellos Ο χρήστης mighellos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2012
Περιοχή: Νεα Χαλκηδονα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

απο οτι διαβασα σε αυτο που μου εστειλες για το fin rot μου εκανε εντυπωση το οτι θελει συνεχεια αλλαγη νερου,πως θα ηρεμησει ετσι το ψαρι?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
.
Ταισμα κομμενο
για ποσο καιρο?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mighellos : 19-06-12 στις 00:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 19-06-12, 00:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mighellos Εμφάνιση μηνυμάτων

για ποσο καιρο?
Μεχρι να μπολιασεις
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 19-06-12, 00:14
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Τις αλλαγές νερού τις λέει για πρόληψη.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 19-06-12, 00:15
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Οταν λεμε αλλαγες νερου εννοουμε να εισαι τακτικος στις ρουτινες του ενυδρειου και σιγουρα ρουτινα δεν λες τις αλλαγες ανα δυο μηνες.
Δεν λεμε να αλλαζεις νερο καθε μερα αλλα μια φορα την εβδομαδα αναλογα το φιλτραρισμα και την ιχθυοφορτωση αλλαζεις μια ποσοτητα νερου.
Οι αλλαγες γινονται με νερο ιδιας θερμοκρασιας και με τροπο που δεν ανακατευει ολο το ενυδρειο.
Εχω μπολι να σου δωσω οπως σου ειπα πριν καθως και φυλλα catappa αν θες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 19-06-12, 00:20
Το avatar του χρήστη mighellos
mighellos Ο χρήστης mighellos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2012
Περιοχή: Νεα Χαλκηδονα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μεχρι να μπολιασεις
ποτε θα καταάβω οτι εχει μπολιασει?
-------------------------
οκ παιδια για να κλεινουμε και να σας αφησω σε υσηχια γιατι σας τρελανα.τ λετε να κανω?
συνεχιζω στο μικρο 3λιτρο ενυδρειο με αλλαγες και φαρμακο?το μικρο δν εχει τπτ ουτε φιλτρο τπτ απολυτος
η το μεταφερω στο μεγαλο και κανω θεραπεια εκει?χωρις το βιολογικο ανθρακα,τωρα αυτος ο βιολογικος ανθρακας θελει στρωσιμο?απλα δεν θελω να χασω το ψαρακι μου,θα μπορουσα να το αφησω και να πω θα παρω αλλο αλλα δεν εχει τετοια δεν το πηρα για να το σκοτωσω...οτι μου πειτε θα κανω οτι ειναι καλυτερο...για το fin rot του μονομαχου μου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mighellos : 19-06-12 στις 00:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 19-06-12, 00:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mighellos Εμφάνιση μηνυμάτων
ποτε θα καταάβω οτι εχει μπολιασει?
Μολις βαλεις τα υλικα του Δημητρη στο φιλτρο σου
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 19-06-12, 03:14
Το avatar του χρήστη mighellos
mighellos Ο χρήστης mighellos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2012
Περιοχή: Νεα Χαλκηδονα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου μενω Φιλαδελφεια,εχω siporax mini στρωμενο,θα κανουμε ανταλλαγη αν θες.Θα σου δωσω το στρωμενο και θα μου δωσεις το αλλο.Φερε μαζι και το φιλτρακι σου να το φτιαξουμε παρεα.
Σε ποιο pet shop πηγες?
αν κανουμε την ανταλλαγη και εχω το δικο σου το στρωμενο αυτο ειναι το μπολι?
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 19-06-12, 03:47
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Ένα σοβαρό ζήτημα αυτή τη στιγμή είναι ότι δεν έχεις στρωμένο φίλτρο και θα πρέπει να βάλεις μια αγγελία για μπόλι ή να δεις εδώ.
εδω σου εχει δωσε λινκ

δες κι εδω
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....E9%E1%F3%EC%E1
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....724#post632724
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 19-06-12, 03:49
Το avatar του χρήστη mighellos
mighellos Ο χρήστης mighellos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2012
Περιοχή: Νεα Χαλκηδονα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

αμα παρω το βιολογικο ανθρακα του δημητρη δεν κανει?
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 19-06-12, 03:56
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

οχι ανθρακα
μινι σιποραξ θα ανταλλαξετε και θα εισαι οκ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 19-06-12, 03:58
Το avatar του χρήστη mighellos
mighellos Ο χρήστης mighellos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2012
Περιοχή: Νεα Χαλκηδονα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

εεε ναι βιολογικος ανθρακας δεν ειναι?τεσπα αμα γινει αθτη η ανταλλαγη δεν θα ειμαι κομπλε?
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 19-06-12, 04:00
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

ναι οκ θα εισαι

ο ανθρακας ειναι χημικο υλικο οχι βιολογικο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 19-06-12, 04:02
Το avatar του χρήστη mighellos
mighellos Ο χρήστης mighellos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2012
Περιοχή: Νεα Χαλκηδονα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

μολις παρω αυτο να βαλω το ψαρακι εκει??χωρις το φαρμακο...μπορει να γινει καλυτερα?
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 19-06-12, 13:41
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

καλως ηρθες στο χωρο.
κατ αρχας απο οσα διαβασα πιστευω πως το ψαρακι εχει φαει αρκετη αμμωνια, κατι που σημαινει πως πρεπει να εισαι προετοιμασμενος και για τα χειροτερα (δυστυχως πρεπει να τα λεμε αυτα πιστευω) αν και φυσικα δεν αποκλειεται να ειναι τανκ και να ζησει αρκετα, αλλα πρεπει να γνωριζεις εκ των προταιρων οτι εχει υποστει καποια ζημια (τωρα ποσο σοβαρη, θα δειξει ο χρονος).
Ολοι σχεδον εξοντωσαμε/βασανισαμε εν αγνοια μας τα πρωτα μας ψαρακια, γι αυτο και πρεπει να μελετησεις πολυ καλα τα υπομνηματα στην ενωτητα των αρχαριων και να τα εμπαιδωσεις, αλλα μεχρι τοτε υπαρχουν μερικα tips ωστε το ψαρακι σου να ζησει οσο καλυτερα γινεται χωρις να ταλαιπωρηθει αλλο, ασχετα με τη θεραπεια για το fin rot (προσωπικα κανα δυο φορες που ειχα τετοια συμπτωματα τα αντιμετωπισα με απολυτη επιτυχια με συνδυασμο melafix - pimafix και δε χρειαστηκε να καταφυγω σε φαρμακα, τα οποια τα αποφευγω οσο γινεται)

1. Βαζεις μπολι οσο πιο γρηγορα μπορεις. Μεχρι τοτε δεν ταιζεις ΚΑΘΟΛΟΥ. (κανενα ψαρι δεν πεθανε απο πεινα. Το αντιθετο εχει συμβει απειρες φορες)


2. ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ δε συμφωνω με τα λιτρα σου. Αν υπαρχει δυνατοτητα για ενα 50ρι θα ηταν πολυ καλυτερα και για σενα και για το ψαρακι σου. Αν δεν, αστο ως εχει αλλα να ξερεις πως σε 20 λιτρα δεν μπορει να κρατησει σταθερες συνθηκες ουτε εξειδικευμενο εργαστηριο.


3. Πρεπει να εφοδιαστειος υγρα τεστ νερου. Ειναι ενα εξοδο, αλλα ειναι απαραιτητο.
Κοιτα μηπως καποιοι συγχομπυστες εχουν καποια περισσευουμενα τεστ απο μαζικο ακατασχετο shopping therapy που τα δινουν σε χαμηλοτερες τιμες γιατι ειναι κοντα στην ημερομηνια ληξης τους.

4. βρες φθηνα και ευκολα φυτα (μπορεις να βρεις σε συμβολικες τιμες η και δωρεαν απο κλαδεματακια συγχομπυστων) και κανε το ενυδριακι ζουγκλα.
Η υπαρξη ΠΟΛΛΩΝ φυτων συμβαλει εμεσα αλλα δραστικοτατα στην καλη υγεια των ψαριων (διαβαζοντας θα μαθεις τα πως και τα γιατι)

5. Αν μπορεις να βρεις φυλλαρακια Catappa απο συγχομπυστες η αγορες στο e-bay. (ειναι παμφθηνα). Εναλλακτικα προσφατα εμαθα απο εδω μεσα πως κανουν κι αλλα φυλλα οπως τα πλατανοφυλλα, τα φυλλα καρυδιας και καποια αλλα, μονο αν τα βρεις πρεπει να ειναι ξερα (στο αλσακι σας ειδα προχθες εχει ηδη αρκετα ξεραμενα πανω στα δεντρα, κι εγω μαζεψα μερικα, οποτε δε θα σου ειναι δυσκολο να βρεις).
Βαλε μερικα -αφου τα πλυνεις βεβαια- τα οποια θα συμβαλουν στην καλυτερευση της ποιοτητας του νερου.

6. Αλλαγες 30% τη βδομαδα. Ακομα καλυτερα απο 15% δυο φορες τη βδομαδα. στα λιτρα σου ειναι πανευκολο

7. Το πλεον σημαντικο ειναι η προετοιμασια του νερου.
Κανονικα ο μονομαχος θελει μαλακο και οξινο νερακι, αλλα αυτο δεν ειναι επι του παροντος οποτε συνεχιζεις τις αλλαγες σου με το νερο της βρυσης, αλλα τουλαχιστο απαιτειται να τηρουνται ευλαβικα καποια πραγματα ζωτικης σημασιας:
α. Παντα θα αποθηκευεις καπου το νερακι για καμποσες ωρες (καποιο πλαστικο δοχειο αν γινεται καταλληλο για τροφιμα που δε θα εχει δει ποτε σαπουνια και απορρυπαντικα)
β. Παντα θα βαζεις λιγο αντιχλωριο
γ. ΠΑΝΤΑ το νερο της αλλαγης πρεπει να εχει ιδια θερμοκρασια με το νερο του ενυδρειου
δ. Αν εχεις φιλτρο βρυσης θα χρησιμοποιεις το νερο του φιλτρου. Αν οχι, καλο ειναι να εφοδιαστεις, αρχικα για τη δικη σου υγεια.

Αν τηρησεις τα παραπανω το μονομαχακι σου θα εχει μια αρκετα καλη ποιοτητα ζωης.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 19-06-12, 14:11
Το avatar του χρήστη mighellos
mighellos Ο χρήστης mighellos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2012
Περιοχή: Νεα Χαλκηδονα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

τα τεστ νερου να παρω τα υγρα?γτ εχει στο pet shop κατι χαρτινα που ειναι ολα μαζι!δλδ μου λες να κανω φυτεμενο ενυδρειο!το οποιο πρεπει να ειναι ακομα πιο πολυπλοκο εδω τωρα μα8αινω για το απλο,το ενυδρειο ειναι ενος φιλου μου και το υποστρωμα του ειναι πολυχρωμες πετρουλες που δεν καλυπτουν καλα ολο τον πατο...το γιλτρο ειναι μεχρι 60 λιτρα λεει,πρεπει μηπως να αρχισω το ενυδρειο απο την αρχη ολο?να παρω υποστρωμα κανονικο/φυσικο και να φυτευσω αφου παρω τα τεστ?προσπαθω και διαβαζω τα παντα για να γινει καλα το ψαρακι μου,απο τοτε που το εβαλα εκει μεσα εχω τρελαθει στα εξοδα,πλαστικα φυτα υλικα φιλτρου το φαρμακο το οποιο λενε οτι δεν κανει και πρεπει αν παρω melafix!!και ειναι δυσκολες εποχες για τοσα εξοδα αλλα προσπαθω να κανω οτι μπορω για να μην το χασω οπως διαβασες τωρα το ψαρακι το εχω σε μια γυαλα 3λιτρων οπου κανει την θεραπεια του!τι λετε να κανω?να κανω το ενυδρειο 20 λιτρων απο την αρχη με φυσικο υποστρωμα?και να βρω να βαλω το μπολι?
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 19-06-12, 15:22
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
τα τεστ νερου να παρω τα υγρα?γτ εχει στο pet shop κατι χαρτινα που ειναι ολα μαζι!
Αν παρεις αυτα τα χαρτακια θα πεταξεις τα λεφτα σου. Δεν κανουν καθολου σωστες μετρησεις και χαλανε πολυ ευκολα ακομα και με τον αερα.
Παντα προτεινω πριν ξεκινησει καποιος ενυδρειο να αγορασει πρωτα τα τεστ και μετα το ενυδρειο. Εσυ πηγες αναποδα...


Παράθεση:
δλδ μου λες να κανω φυτεμενο ενυδρειο!το οποιο πρεπει να ειναι ακομα πιο πολυπλοκο εδω τωρα μα8αινω για το απλο,
Τιποτα δεν ειναι πολυπλοκο.
Τα ευκολα φυτα δε θελουν απολυτως τιποτα, απλα αναπτυσονται ραγδαια.
κερατοφυλλο, πολυσπερμα, ελοντεα, pistia stratiotes, κτλ κτλ κτλ (ενα σωρω βλακωδη επιστημονικα ονοματα :P ) ειναι ιδανικοτατα.
Ουτε εξοδα θα κανεις. Αυτα τα φυτα ειτε τα χαριζουμε ειτε τα δινουμε σε συμβολικες τιμες.


Παράθεση:
το ενυδρειο ειναι ενος φιλου μου και το υποστρωμα του ειναι πολυχρωμες πετρουλες που δεν καλυπτουν καλα ολο τον πατο...
πολυχρωμα μπιχλιμπιδια και πλαστικες σαβουρες απαγορευονται. Μονο φυσικο χαλικι.

Παράθεση:
το γιλτρο ειναι μεχρι 60 λιτρα λεει,πρεπει μηπως να αρχισω το ενυδρειο απο την αρχη ολο?να παρω υποστρωμα κανονικο/φυσικο και να φυτευσω αφου παρω τα τεστ?
χμμμ βασικα τα πολυχρωμα και τα πλαστικα πρεπει να φυγουν. Απο κει και περα δε θες κανενα ενεργο υποστρωμα (ουτε αυτοι που εχουν τα πραγματικα high end φυτεμενα δεν τα πολυχρησιμοποιουν) απλα χαλικακι.
Σε πολλα pet shops μπορεις να βρεις και χυμα γιοα πενταροδεκαρες.

Παράθεση:
προσπαθω και διαβαζω τα παντα για να γινει καλα το ψαρακι μου,απο τοτε που το εβαλα εκει μεσα εχω τρελαθει στα εξοδα
Σιγα σιγα... Προς το παρον ακολουθα τα tips που σου εδωσα και αν εχω παραβλεψει κατι μπορει να συμπληρωσει καποιος αλλος συγχομπυστας, και δε θα εχεις προβλημα.
Σιγα σιγα θα μαθεις πως να φτιαχνεις πιο σωστα το νερο κτλ, αλλα τωρα αυτο που επιβαλλεται ειναι να φτιαξεις τις συνθηκες βιωσιμες.

Παράθεση:
πλαστικα φυτα
Μακρυα απο το ενυδρειο, χωρια που μπορει να τραυματιστει και ο κουκλος.


Παράθεση:
υλικα φιλτρου το φαρμακο το οποιο λενε οτι δεν κανει και πρεπει αν παρω melafix!!και ειναι δυσκολες εποχες για τοσα εξοδα αλλα προσπαθω να κανω οτι μπορω για να μην το χασω οπως διαβασες τωρα το ψαρακι το εχω σε μια γυαλα 3λιτρων οπου κανει την θεραπεια του!τι λετε να κανω?να κανω το ενυδρειο 20 λιτρων απο την αρχη με φυσικο υποστρωμα?και να βρω να βαλω το μπολι?
Συγνωμη αν ακουστω λιγακι "κακος" αλλα οταν υιοθετεις ενα ζωντανο πλασμα πρεπει ηδη να γνωριζεις οτι αναλαμβανεις την ευθυνη για τα οποιαδηποτε εξοδα προκυψουν, και γι αυτο λεω παντα πως δεν ειναι απααιτητο ΟΛΟΙ να ασχολουνται με ενυδρεια. (ελπιζω να μην το παρεξηγησεις, δεν το λεω προσωπικα σε καμια περιπτωση).
Απο την αλλη γνωριζω απο πρωτο χερι τα τρελα ανωφελα εξοδα που κανει ενας αρχαριος.
Πιστευω ολοι μπορουμε να σε βοηθησουμε να περιορισεις τα εξοδα μονο στα απαραιτητα με τις καταλληλες συμβουλες και ισως και με διαφορα πραγματακια που συνηθως δινονται απο χερι σε χερι (μπολι, κλαδεματα, ισως κανα υλικο φιλτρου, ισως κανα τεστ που περισσευει απο μαζικες αγορες κτλ κτλ κτλ ) αλλα οπως και να χει το ενυδρειο εχει καποια εξοδα που δε μπορεις να τ αποφυγεις.
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 19-06-12, 19:34
Το avatar του χρήστη mighellos
mighellos Ο χρήστης mighellos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2012
Περιοχή: Νεα Χαλκηδονα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

καλα κανεις και πρεπει να ακουστεις κακος γιατι δεν ειχα ιδεα για αυτα και ξεκινησα απο το μηδεν χωρις να ψαξω και τωρα τρεχω!απλα ειναι εξοδα αρκετα γιατι ειμαι ανεργος αν ειχα δικο μου εισοδημα θα ειχα οτι χρεαιζεται!!
θα προσπαθησω μεσο αγγελιων και ερευνες αγωρας να ψαχτω με τιμες και τετοια σας ευχαριστω πολυ ολους σας και οτι ακομα μπορειτε να μου πειτε γραψτε το!!!
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 19-06-12, 19:37
Το avatar του χρήστη mighellos
mighellos Ο χρήστης mighellos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2012
Περιοχή: Νεα Χαλκηδονα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

δευτερη μερα θεραπειας με το tetra medica fungistop!!!
θα βαζω καθε μερα φωτογραφιες να βλεπετε και εσεις που γνωριζετε!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0437.jpg
Εμφανίσεις:  181
Μέγεθος:  23,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0438.jpg
Εμφανίσεις:  164
Μέγεθος:  22,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0439.jpg
Εμφανίσεις:  171
Μέγεθος:  25,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 19-06-12, 23:18
Το avatar του χρήστη mighellos
mighellos Ο χρήστης mighellos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2012
Περιοχή: Νεα Χαλκηδονα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

επισης το ψαρακι μου σημερα δειχνει πιο κινητικο απο χθες!!αυτο σημαινει οτι ειμαστε σε καλο δρομο?
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 19-06-12, 23:22
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν οι κινησεις του ειναι ηρεμες και οχι αγχωτικες/σπασμωδικες, ναι
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 19-06-12, 23:35
Το avatar του χρήστη mighellos
mighellos Ο χρήστης mighellos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2012
Περιοχή: Νεα Χαλκηδονα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

γινετε να ανεβασω και video να τον δειτε?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
παιδια τα φωτα σας,θελω συμβουλες... lizaki Χρυσόψαρα 8 12-01-11 12:03
ΠΑΙΔΙΑ ΜΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΘΕΛΩ nikos78 Αρχάριοι γλυκού νερού 2 05-03-08 13:38
θελω βοηθεια casperon Αρχάριοι γλυκού νερού 6 17-12-07 15:00
ΘΕΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!! ΜΠΑΛΟΓΛΟΥ ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ Αρχάριοι γλυκού νερού 16 16-01-07 07:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08862 seconds with 14 queries