Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-05-09, 23:59
Το avatar του χρήστη Korinaki
Korinaki Ο χρήστης Korinaki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-04-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 64
Exclamation sos!!!

Γεια σας και πάλι, αυτή τη φορά με στημμένο ενυδρείο.
Πήγα σε pet shop να πάρω test μετρήσεων και να ρίξω μια ματιά για ψαράκια μιας και τα περισσότερα είδη τα έχω δει μόνο από pc και όχι live, δεν το συζητώ από κοντά είναι πανέμορφα!
Η κυρία στο μαγαζί μου έπιασε κουβέντα και της είπα ότι θέλω να το στρώσω ώστε αργότερα να πάρω ψαράκια κλπ και μου είπε ότι δεν χρειάζεται τόσο πολύ να περιμένω και ότι υπάρχουν σκευάσματα που κάνουν τη δουλειά αυτή άμεσα οπότε το ενυδρείο μπορώ να το γεμίσω με νερό και να βάλω τα σκευάσματα αυτά και κατευθείαν τα ψαράκια.
Πήρα λοιπόν ότι μου πρότεινε, όλα μια χαρά το πρώτο 24ωρο και τώρα βλέπω τα ψάρια στην επιφάνεια του νερού να ανοιγοκλείνουν το στόμα τους. Τι έπαθαν? Γιατι δεν είναι ζωηρά? Τι να τα κάνω?

__________________
Quidquid latine dictum sit, altum videtur

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-05-09, 00:03
Το avatar του χρήστη Roi
Roi Ο χρήστης Roi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Περιοχή: Παλλήνη
Μηνύματα: 147
Προεπιλογή

Δώσε στοιχεία για το ενυδρείο (λίτρα, μετρήσεις, είδος και αριθμός ψαριών κλπ.) τί ζουμάκια ρίχνεις ? πώς έχει κάνει το στρώσιμο ώς τώρα ???
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-05-09, 00:20
Το avatar του χρήστη Korinaki
Korinaki Ο χρήστης Korinaki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-04-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 64
Unhappy

Λοιπόν το ενυδρείο μου είναι γυάλινο, 54 λίτρα, 60*30*30, σκέπασμα και καπάκια στις εισόδους των τροφών, 1 λυχνία ηλεκτρικής εκκένωσης με ανακλαστήρα 15 watt, εσωτερικό φίλτρο max 300 l / h, θερμοστάτης (τον οποίο μου είπε να μην τον βάλω γιατί έχει ζέστη ήδη), θερμόμετρο με απορροφητή και φωτογραφικό τοίχο με φυτά στο πίσω μέρος.

Mου έδωσε τα εξής:
1. Aqua Safe Tetra
2. General Tonic Tetra Medica
3. Χαλίκι σε μπεζ χρώμα
4. Δύο χρυσόψαρα (ένα χρυσοκόκκινο και ένα λευκό περλέ με λίγο κόκκινο στο κεφάλι)

Από εχτές που τα έβαλα όπως μου είπε όλα ήταν μια χαρά. Σήμερα το απόγευμα πρόσθεσα κάποιες πορτοκαλί πλαστικές πετρούλες τις οποίες πρώτα αποστείρωσα. Λέτε να φταίνε οι πέτρες που πρόσθεσα? Μήπως πεινάνε? Η κυρία μου είπε 1 φορά τη μέρα 1 πρέζα τροφή. Σήμερα τα τάισα 3 φορές γιατί ήταν στην επιφάνεια και σκέφτηκα μήπως ήταν νυστικά... Εντωμεταξύ σχετικά με τα τεστ (ζήτησα υγρά μιας και όλοι αναφέρεται ότι είναι αξιόπιστα) αλλά μου είπε ότι δεν χρειάζονται και πως είναι περιττά από την στιγμή που μου δίνει τα σκευάσματα στρωσίματος, ότι είναι υπερβολές και ότι κοστίζουν μια 100άρα ευρώπουλα και ότι δεν λέει και ότι καλύτερα να τα ψωνίσω σε ψάρια τα λεφτά αυτά.

Όλο επάνω είναι τα ψαράκια μου τι να κάνω???
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum videtur

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-05-09, 00:51
Το avatar του χρήστη Roi
Roi Ο χρήστης Roi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Περιοχή: Παλλήνη
Μηνύματα: 147
Προεπιλογή

άρα δεν έχεις ιδέα αν το ενυδρείο έχει αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικα ??
Πόσο καιρό δουλευε το ενυδρείο πριν βάλεις μέσα ψάρια ????
ακολούθησες τρόπο στρωσίματος ???
αν το ενυδρείο δεν είναι στρωμένο θα έχει αμμωνία και νιτρώδη που είναι τοξικά για τα ψάρια οπότε κάνε μιά αλλαγή νερού, άφου πρώτα ρίξεις aquasafe στο νερό που πρόκειται να προσθέσεις στην δοσολογία που λέει στο μπουκαλί και περίμενε περισσότερες οδηγίες από τους πιο έμπειρους.
μείωσε το τάισμα γιατι προκαλεί αύξηση αμμωνίας και διάβασε το κύκλο του αζώτου και υπομνήματα που υπάρχουν στις κατηγορίες αρχαρίων, καθώς και στο site http://www.tsamisaquarium.gr/Selides.../aquastart.htm

με μια γρήγορη ματιά το General Tonic Tetra Medica είναι αυτο;;; http://www.e-pet.gr/product_info.php?products_id=1014
αν ναι μου μοιάζει για φάρμακο για ασθένειες.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-05-09, 01:07
Το avatar του χρήστη Korinaki
Korinaki Ο χρήστης Korinaki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-04-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 64
Unhappy

Πραγματικά όμως δεν έχω ιδέα σε τι κατάσταση βρίσκεται το νερό.
Χτες το απόγευμα αγόρασα τα προαναφερόμενα (το ενυδρείο το είχα καινούριο στο κουτί του) και τα έβαλα όλα όπως μου είπε η κυρία από το pet shop.
Δεν ακολούθησα τον παραδοσιακό τρόπο στρωσίματος γιατί υποτίθεται έγινε το στρώσιμο με το που έριξα τα υγρά Tetra.
Το General Tonic Tetra Medica είναι αυτό ακριβώς που μου έδειξες στην ιστοσελίδα.
Εντωμεταξύ μόλις παρατήρησα ότι το λευκό χρυσόψαρο έχει αλλάξει!!!
Ήταν λευκό περλέ με ένα σημείο πορτοκαλοκόκκινο στο κεφάλι του και τώρα το πορτοκαλοκόκκινο έχει απλωθεί και μεγάλωσε η επιφάνεια!!! Επίσης η ουρά του ήταν λευκή περλέ κι αυτή και τώρα έχει μία σκούρη ρίγα!!! Τι έπαθε??? Τα κοιτάζω έντρομη, πάνε σαν ζαλισμένα.... ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ???
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum videtur

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-05-09, 01:37
Το avatar του χρήστη marly
marly Ο χρήστης marly δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-01-2009
Περιοχή: Τρίπολη-Αρκαδίας
Μηνύματα: 97
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην marly Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην marly
Προεπιλογή

Για να είναι στην επιφάνεια μάλλον δεν έχει αρκετό οξυγόνο το νερό.
Έχεις ανατάραξη στην επιφάνεια;

Θα σε συμβούλευα αύριο να πάς στο πετσοπ και να πάρεις έτοιμα βακτήρια τέστ για ΝΗ3/ΝΗ4,ΝΟ2,ΝΟ3 και αν θες για ph,kh και gh αν και τα πρώτα 3 είναι αυτά που σου χρειάζονται σε αυτή την φάση πιο πολύ.

Αναγκαστικά έχεις 2 επιλογές:
1. να της πάς τα ψαράκια πίσω και να κάνεις το στρώσιμο
2. να το στρώσεις με τα ψαράκια αλλά θέλει οποσδήποτε να κάνεις τέστ κάθε 1-2μέρες και συχνές αλλαγές νερού φυσικά με το ενδεχόμενο του θανάτου των ψαριών αν δεν αντέξουν.

Φυσικά μετά απο αυτό δεν πιστεύω να ξαναεμπιστευτείς τα λεγόμενα της κυρίας απο το πετσοπ και να είσαι πάντα επιφυλακτική με τους πετσοπαδες γενικά.(αν και έτσι την πάτησα και έγω στις αρχές...)

Κάνε μια αλλαγή νερού οπως είπε και η Roi.

Φιλικά
Μαριάννα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-05-09, 01:48
Το avatar του χρήστη Korinaki
Korinaki Ο χρήστης Korinaki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-04-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 64
Unhappy

Τα ψάρια άλλαξαν χρώματα!!!
Είναι πολύ πολύ έντονα τα χρώματα τους!
Δεν ήταν έτσι χτες!
Επίσης στις ουρές έχουν κάτι μικρά στρόγγυλα άσπρα στίγματα. Μάλλον αρρώστησαν.. Το ένα έχει πιο πολλά τέτοια άσπρα από το άλλο. Η κυρία στο πετσοπ μου είπε σε 40 μέρες να αλλάξω το νερό (το 30%).
Αχ τι έπαθα βραδιάτικα και ο κόσμος κοιμάται!!!
Να αλλάξω τώρα το νερό? Πόσο νερό να αλλάξω? Από τα υγρά Tetra που πήρα να ρίξω τίποτα?
Από αυτά που διάβασα εδώ ( http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26800 ) μάλλον είναι ick.
Η θερμοκρασία είναι 29C και το φίλτρο κάνει το νερό μέσα στο ενυδρείο να πηγαίνει πέρα-δώθε και στην επιφάνεια κάνει μπουρμπουλήθρες.
Μάτι δεν θα κλείσω και απόψε!!!
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum videtur

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-05-09, 01:59
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Korinaki γεια σου, μην πανικοβαλλεσαι. Εκανες καποιες λαθος επιλογες : εμπιστευτηκες μια υπαλληλο pet shop και πηρες ταυτοχρονα με το ενυδρειο και τα ψαρια. Η κυρια αυτη σε παραπληροφορησε σε 2 πραγματα:
1ον. τα ετοιμα σκευασματα με ζωντανα βακτηρια, που υποτιθεται οτι βαζεις ψαρια σε 3 μερες κλπ, στην ουσια δεν κανουν σχεδον τιποτα. Ισως κανουν κατι εκεινη την στιγμη που το ριχνεις αλλα στην ουσια το ενυδρειο παραμενει αστρωτο και ακαταλληλο για ψαρια.Βοηθουν ισως αλλα το φιλτρο κανει τον ιδιο χρονο να στρωσει οσο θα εκανε και με την μεθοδο στρωσιματος με αμμωνια,χωρις ψαρια.
2ον. Τα υγρα τεστ ειναι αναντικαταστατα και απολυτως απαραιτητα για να γνωριζουμε αν οι συνθηκες και οι μετρησεις του νερου ειναι καταλληλες για την υγεια των ψαριων μας.Δεν ειναι αναγκη να παρεις ολη την σειρα. Για αρχη θα χρειαστεις υγρα τεστ για ΝΗ3/ΝΗ4, ΝΟ2 και ΝΟ3.
Η Roi σου εδωσε καποια πολυ καλα links. Διαβασε τα για να κατανοησεις τι σημαινει κυκλος του αζωτου και στρωσιμο.
Οι πλαστικες πετρες που λες, μπορει να ειναι ακαταλληλες, γι αυτο βγαλε τις. Προτιμησε φυσικες πετρες αφου τις βρασεις πρωτα.
Προληπτικα και αφου το ενυδρειο ειναι νεοστημενο βαλε λιγο ενεργο ανθρακα στο φιλτρο σου για να τραβηξει τυχον τοξικες ουσιες και αφαιρεσε τον εντελως επειτα απο 1 εβδομαδα.
Οπως πολυ σωστα σου ειπε και η Roi μην ταιζεις πολυ. Ελαχιστα (3-4) φυλλαρακια την ημερα. Κανε συχνες αλλαγες νερου καθημερινα και σε ενα ποσοστο 15-20 % και οπωσδηποτε κανε μετρηση για αμμωνια ωστε να μην φτασει σε τοξικα επιπεδα.
Καλο θα ηταν να εβρισκες μπολι απο ενυδρειο συνχομπιστα ωστε να βοηθησεις στο γρηγοροτερο στρωσιμο του φιλτρου.Βαλε αγγελια αν θες.
Διαφορετικα πηγαινε τα ψαρια πισω μεχρι να στρωσεις με την μεθοδο της αμμωνιας.
Επισης το οτι τα ψαρια σου βαριανασαινουν μπορει να σημαινει οτι δεν επαρκει το οξυγονο. Φροντισες ωστε να υπαρχει καποια αναταραξη στην επιφανεια; αν οχι, σηκωσε την εξοδο του φιλτρου σου πανω απο την επιφανεια του νερου ωστε να δημιουργειται καποιο ειδος κυματισμου.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-05-09, 02:05
Το avatar του χρήστη Korinaki
Korinaki Ο χρήστης Korinaki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-04-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 64
Unhappy

Πως να βγάλω τις πέτρες? Να βάλω το χέρι μου μέσα? Κι αν μου επιτεθούν τα ψάρια? ¶σε που σιχαίνομαι τρελά..
Το νερό πως να το αλλάξω? Να βυθίσω μια κανάτα πχ και να βγάζω σιγά σιγά νερό και πάλι με μια άλλη κανάτα να βάλω την ίδια ποσότητα?
Αυτά για τα τεστ και τον άνθρακα αύριο, για σήμερα, τώρα αυτή τη στιγμή που μιλάμε τι να κάνω? Δεν μπορώ να τα βλέπω έτσι και όσο περνάει η ώρα χειροτερεύουν
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum videtur

Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-05-09, 02:07
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Ταυτοχρονα γραφαμε !
Παρατηρα τα στιγματα (μαλλον ειναι ick οπως λες) και αυριο το πρωι πηγαινε να παρεις ενυδρειακο αλατι ωστε να αρχισεις θεραπεια.
Μην σου πασαρουν καποιο φαρμακο ,η ασθενεια βρισκεται σε αρχικο σταδιο και το αλατι απο μονο του ειναι απολυτως ικανο να θεραπευσει τα ψαρια σου χωρις χημικα σκευασματα, αν ακολουθησεις την σωστη δοσολογια.
Προσοχη, οχι αλατι μαγειρικο αλλα ενυδρειακο αλατι ή χονδρο τυροκομικο χωρις προσθετα ροης.
Οξυγονωση οπως αναφερεις εχεις ικανοποιητικη, οποτε αλλαξε τωρα το 40- 50% του νερου με νερο βρυσης στην ιδια θερμοκρασια.
-----------------------------
Παράθεση:
Πως να βγάλω τις πέτρες? Να βάλω το χέρι μου μέσα? Κι αν μου επιτεθούν τα ψάρια? ¶σε που σιχαίνομαι τρελά..
Χρυσοψαρα ειναι καλη μου, οχι πιρανχας
Και μην σιχαινεσαι, δεν κολλαει στον ανθρωπο το Ick.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-05-09, 02:25
Το avatar του χρήστη Korinaki
Korinaki Ο χρήστης Korinaki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-04-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 64
Exclamation

Λοιπόν αφαίρεσα το 50% του νερού με μία λεκάνη (μαγειρικό σκεύος), αφαίρεσα τις παλιοπέτρες (τελικά άκυρο ντεκόρ εντελώς) εννοείται όχι με το χέρι (η τρυπητή κουτάλα που βγάζουμε τις τηγανιτές πατάτες ενδύκνειται άφοβα, τη συνιστώ ανεπιφύλακτα) και λόγω πανικού ξέχασα ότι δεν έχω κουρτίνες (πρόσφατα μετακόμησα) και με ένα μποξεράκι (λόγω ζέστης) σαν την τρελή πάω πέρα-δώθε βεράντα-σαλόνι-κουζίνα με τα τσιμπράγκαλα και από την απέναντι πολυκατοικία με κοιτάνε 2 εδώ και πόση ώρα (ρομπέϊσον-ξεφτύλλα τελείως).
ΕΛΕΟΣ ΑΠΛΑ!
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum videtur

Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-05-09, 02:30
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Χαχα, η τρελλη με τα χρυσοψαρα...μην μασας τα ψαρια μας προηγουνται και μετα ερχεται το prestige !
Οτι ηταν κανεις το κανες, πεσε για υπνο τωρα και ασε και τα ψαρια να ηρεμησουν. Κακως εχεις τα φωτα του ενυδρειου ανοιχτα ακομη.
Παρε εναν χρονοδιακοπτη και ρυθμισε τον σταθερα να αναβει και να σβηνει τα φωτα την ιδια ωρα καθε μερα. Μια φωτοπεριοδος 8-9 ωρες ειναι αρκετη.
Καληνυχτα !
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-05-09, 02:37
Το avatar του χρήστη Korinaki
Korinaki Ο χρήστης Korinaki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-04-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ πολύ για όλα απλά ακόμη τυραννιέμαι με το γέμισμα.
Έχει γεμίσει ο τόπος νερά το μόνο που μου λείπει είναι ένα βραχυκύκλωμα τώρα. Αλήθεια εσείς πως αδειάζεται και γεμίζεται με νερό το ενυδρείο σας?
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum videtur

Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-05-09, 02:56
Το avatar του χρήστη marly
marly Ο χρήστης marly δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-01-2009
Περιοχή: Τρίπολη-Αρκαδίας
Μηνύματα: 97
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην marly Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην marly
Προεπιλογή

Το πιτσίλισμα με νερό είναι κάτι που συμβαίνει τώρα στην αρχή.Μετά θα το κάνεις ρουτίνα και δεν θα γίνεται το ίδιο μπάχαλο. Μια λύση είναι η χρήση "τρόμπας λαδιού",πρώτα βγάζεις και μετά βάζεις νερό.
Καλό θα είναι να έχεις λεκάνες,τρόμπες,κανάτες για χρήση μόνο για το ενυδρείο (δηλαδή καινούργια για να αποφευχθει η μεταφορά χημικών απο αποριπαντικά και άλλα απο κατάλοιπα απο τα σκέυη).
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-05-09, 03:28
Το avatar του χρήστη Korinaki
Korinaki Ο χρήστης Korinaki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-04-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Σαν να ζωντάνεψαν ξανά τα χρυσόψαρα και ψιλοκολυμπάνε...
Πάλι όμως αραιά και που πηγαίνουν στην επιφάνεια... Μήπως πεινάνε?
Μία πάνω... Μία κάτω...
Τρώνε χαλίκι και μετά το φτύνουν πάλι. Γιατί?
Μήπως δεν τους αρέσει το φαγητό που τους δίνω?
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum videtur

Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-05-09, 03:43
Το avatar του χρήστη marly
marly Ο χρήστης marly δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-01-2009
Περιοχή: Τρίπολη-Αρκαδίας
Μηνύματα: 97
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην marly Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην marly
Προεπιλογή

Έτσι κάνουν είναι το φυσικό τους. Μην τους ρίξεις τροφή. Απο φυσικού τους ψάχνουν πάντα για τροφή μέσα στο χαλίκι.
Κάπως πρέπει να περάσουν την ώρα τους και αυτά...
Από αυτά που ξέρω τα χρυσόψαρα δεν είναι δύσκολα στο φαγητό, τρώνε όλες τις τροφές σαν λιχουδιά!
__________________
Πάντα Φιλικά
@Μαριάννα@
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-05-09, 07:53
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Korinaki Εμφάνιση μηνυμάτων
Σαν να ζωντάνεψαν ξανά τα χρυσόψαρα και ψιλοκολυμπάνε...
Πάλι όμως αραιά και που πηγαίνουν στην επιφάνεια... Μήπως πεινάνε?
Μία πάνω... Μία κάτω...
Τρώνε χαλίκι και μετά το φτύνουν πάλι. Γιατί?
Μήπως δεν τους αρέσει το φαγητό που τους δίνω?
Καλώς ήλθες στο φόρουμ, έστω και με προβληματάκια

Τα χρυσόψαρα από τη φύση τους είναι "εξερευνητές". Θα σκαλίσουν κάθε χιλιοστό του ενυδρείου σου και θα προσπαθήσουν να τσιμπίσουν ότι έχεις εκεί μέσα. Σου συστήνω κάτι πολύ σημαντικό όμως, μήπως και πέσεις στον πειρασμό. Μην ταΐζεις κάθε φορά που θα τα βλέπεις στην επιφάνεια με ανοικτά τα στόματα, ακόμα και αν νομίζεις ότι δεν τα τάισες αρκετά. Η νηστεία/λιγότερο φαγητό μπορεί να τους κάνει καλό, αλλά το υπερβολικό τάισμα όχι.

Τώρα όσον αφορά τις αλλαγές του νερού, να πας σε ένα κατάστημα πετ σοπ και να ζητήσεις εκεί την τρόμπα για τις αλλαγές. Είναι πολύ φθηνό και συνάμα σημαντικό εργαλείο για τους ακουαρίστες. Επίσης θα πρέπει να προμηθευτείς και ένα κουβαδάκι και καμιά μικρή πλαστική κούπα και όλα αυτά θα τα χρησιμοποιείς αποκλειστικά και αξαιρετικά αυστηρά για το ενυδρείο και μόνο.

¶κουσε τα παιδιά για ότι έχουν μιλήσει ήδη.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-05-09, 10:17
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

τις συμβουλες που χρειαζοσουν οι προλαλησαντες σου τις εδωσαν..ακολουθησε τες...
η δικη μου συμβουλη...ειναι να πας στην πετσοπου...και να την κανεις 3 παρα 2....ΕΛΕΟΣ. εκατσες διαβασες ενημερωθηκες ειχες παρει αποφαση πως θα ξεκινησεις και σου τα ανετρεψε ολα....
αντι να δωσεις καποια χρηματα για τα τεστ...εδωσες σε ανουσια φαρμακα....και τωρα θα δωσεις κι αλλα για θεραπειες...και ισως χρειαστει να δωσεις και για αντικατασταση των ψαριων...προσωπικα θα πηγαινα τα ψαρια με το ικ πισω και θα επεμενα να τα παρει...γιατι φαινεται αμεσα πως ολα εγιναν πολυ γρηγορα και ηξερε πως θα εμπαιναν σε αστρωτο ενυδρειο....
δε πρεπει να τους τη χαριζουμε ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ!!.

κορινακι τωρα ομως θα σχολιασω και τη δικη σου ασταθεια. καθισες διαβασες λιγο στο φορουμ κι εμαθες για διαδικασιες στρωσιματος...και μολις πηγες στο πετ τα ξεχασες ολα...γιατι?? ναι τα τεστ εχουν καποια χρηματα...αλλα το λεμε εδω στο φορουμ πως στην αρχη γινονται καποια εξοδα μαζεμενα...δε γινεται αλλιως....
διαφορετικα δεν ξεκινας το χομπυ...καταλαβες τωρα -με τον ασχημο τροπο-..πως εκπτωσεις δε γινονται...υποφερουν τα ψαρακια....εχασες τον υπνο σου....πνιγηκες στο αγχος...αδικα....θα μπορουσες σε λιγο καιρο να τα καμαρωνεις ομορφα και υγιη και το μονο σου προβλημα να ηταν ποιες φωτο να ανεβασεις για την παρουσιαση του ενυδρειου σου....

τελος θα ηθελα να ξανασκεφτεις την επιλογη 2 χρυσοψαρων σε 50κατι λιτρα που δεν ειναι και οτι καλυτερο...εκτος αν σχεδιαζεις μελλοντικα την αγορα μεγαλυτερου ενυδρειου..

ευχομαι να πανε ολα καλα...και να ξερεις πως καποια πραγματα εδω...δεν τα λεμε "να χαμε να λεγαμε"...ειναι κατασταλαγμενη πειρα πολλων ανθρωπων για πολλα χρονια...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 23-05-09, 12:00
Το avatar του χρήστη Korinaki
Korinaki Ο χρήστης Korinaki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-04-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

¶ντε πάλι τα ψάρια πάνε σαν ζαβλακωμένα... Ε ρε τι τραβάω, τι τυράννια είναι αυτή... Πήγα στο πετσοπ της εξήγησα την κατάσταση και μου είπε "Σιγά μαντάμ 7 ευρώ κάναν, πες πως ήπιες έναν καφέ" και όταν της είπα για τα τεστ μου είπε "μην κάνεις σαν κάτι ψωνισμένα που τα ξέρουν όλα, τεστ δεν έχω ούτε και χρειάζονται".
Πως κρατήθηκα και δεν την έβγαλα το μαλλί... ¶κου εκεί το γιαγιόνι να με λέει μαντάμ και ψώνιο....
Είναι κανείς από Θεσσαλονίκη? Ξέρεται που μπορώ να βρω άλλο πετσοπ? Τώρα άμεσα για να πάρω αλάτι κλπ. Είμαι Νεάπολη..
Ρώτησα εδώ στην οικοδομή αλλά δεν ξέρουν καν τι είναι το πετσοπ και μια γηραιή γειτόνισσα με είπε "Τι τα θες τα ζωντανά γιαβρούδιμ μικρό κορίτσι? Αυτα είναι για τις χήρες". Ε το άκουσα και αυτό πρωινιάτικα! Ότι να'ναι όμως, καθένας με τον πόνο του!
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum videtur

Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 23-05-09, 12:29
tonisgr Ο χρήστης tonisgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-12-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 258
Προεπιλογή

Χα χα χα!!!!!
Κορινακι δεν παίζεσαι τελικα.
Με ολα αυτα που τραβας δεν σου λείπει το χιουμορ.Bravo
Πρεπει οπωσδήποτε να προμηθευτείς υγρα τεστ κυριος NH3/NH4, NO2, NO3 για αρχη.
Εδω τα παιδια ειναι πρόθημα να σε βοηθήσουν έπειτα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 23-05-09, 12:32
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ε, ρε καταστασεις να τραβας τα μαλια σου....
δες εδω για μαγαζια στην πολη σου....ολο και καποιο θα σε βολευει..ενα τηλ πριν καλο θα ηταν να κανεις να βεβαιωθεις οτι εχουν οσα ζητας να μη πηγαινεις αδικα...
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...03&postcount=2
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 23-05-09, 13:00
Το avatar του χρήστη ΑΝΤΩΝΗΣ1980
ΑΝΤΩΝΗΣ1980 Ο χρήστης ΑΝΤΩΝΗΣ1980 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2008
Περιοχή: KOMOTHNH
Μηνύματα: 1.293
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΑΝΤΩΝΗΣ1980
Προεπιλογή

εεεε ψιτ ψωνισμενη μανταμιτσα παρατα τα χαιβανια λες και εισαι καμια χηρα , βαλε καμια βερμουδιτσα που γυρνας με το μποξερακι και το μαλλι ανακατο σαν την τρελη με την κουταλα και τραβα για κανα καφε στην παραλια αμα λαχει να ουμε (πλακιτσα κανω)

Γεια σου Κορινακι με το απιστευτο χιουμορ σου. Ετσι εσυ με πεισμα μεχρι να πετυχεις αυτο που θελεις.
Και ασε τους αλλους να σφυριζουν.
Βαλε και μια αγγελια να βρεις απο καποιον αλλον (τρελο-η με την αποχη) να σου δωσει μπολι να ξεμπερδευεις με την υποθεση στρωσιμο.

Το general tonic της τετρα ειναι φαρμακο. Μην το βαζεις στο ενυδρειο σου.
Καμια σχεση με βιολογια. Για την αρωστια που εχεις οπως ειπαν και τα παιδια αρκει χοντρο ενυδρειακο αλατι.
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 23-05-09, 13:48
Το avatar του χρήστη Korinaki
Korinaki Ο χρήστης Korinaki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-04-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Λοιπόν πήγα πήρα τεστάκι και ιδού τα αποτελέσματα:

- NO3 mg/l Nitrat 0
- NO2 mg/l Nitrit 1
- GH ολική σκληρότητα 21d
- KH 20d
- pH 8,4
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum videtur

Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 23-05-09, 13:48
Το avatar του χρήστη marly
marly Ο χρήστης marly δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-01-2009
Περιοχή: Τρίπολη-Αρκαδίας
Μηνύματα: 97
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην marly Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην marly
Προεπιλογή

Με ολά όσα άκουσα (που σου είπαν πετσοπου-γειτότισσα) μου ήρθε στο μυαλό μια φράση:
"Το άλλο με το Τοτό το ξέρεις;;;;;;;....."
Μη μασάς Κορινάκι!
__________________
Πάντα Φιλικά
@Μαριάννα@
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 23-05-09, 13:54
Το avatar του χρήστη Korinaki
Korinaki Ο χρήστης Korinaki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-04-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΑΝΤΩΝΗΣ1980 Εμφάνιση μηνυμάτων
εεεε ψιτ ψωνισμενη μανταμιτσα παρατα τα χαιβανια λες και εισαι καμια χηρα , βαλε καμια βερμουδιτσα που γυρνας με το μποξερακι και το μαλλι ανακατο σαν την τρελη με την κουταλα και τραβα για κανα καφε στην παραλια αμα λαχει να ουμε
Σίγουρα είσαι Κομοτηνή και όχι από την απέναντι πολυκατοικία
Μέχρι και το μαλλί είδες πια!!!
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum videtur

Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 23-05-09, 14:22
Το avatar του χρήστη supermanx
supermanx Ο χρήστης supermanx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: Καματερό
Μηνύματα: 272
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην supermanx Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην supermanx
Προεπιλογή

Καλώς όρισες στη παρέα μας και μν στεναχωριέσαι για τίποτα κάπως παρόμοια ξεκινήσαμε όλοι....
Ότι χρειάζεσαι πρώτα να ρωτάς εδώ και μετά να πηγένεις στα πετ σοπ οκ?
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 24-05-09, 06:51
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Korinaki Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν πήγα πήρα τεστάκι και ιδού τα αποτελέσματα:

- NO3 mg/l Nitrat 0
- NO2 mg/l Nitrit 1
- GH ολική σκληρότητα 21d
- KH 20d
- pH 8,4
Korinaki, χρειάζεσαι οπωσδήποτε και τεστ για αμμωνία (NH3). Το ότι τα Νο2 σου είναι 1 (και όχι _μηδέν_) σημαίνει ότι μάλλον έχεις και αμμωνία και ότι το φίλτρο σου δεν έχει "στρώσει" (Νο2 και ΝΗ3 είναι τοξικά για τα ψάρια...).

Επίσης, αν το τεστάκι που έκανες ήταν με "sticks" αντί για υγρά, μάλλον δεν θα είναι ακριβές, οπότε κάποια στιγμή καλύτερα να πάρεις χωριστά υγρά τεστ για ΝΟ3, Νο2, ΝΗ3 τουλάχιστον. Κι εγώ έτσι την πάτησα στην αρχή, λόγω "συμβουλών" του πετ σοπ..., αλλά πάντως τα υγρά τεστ θα σου βγούν πιό οικονομικά μακροπρόθεσμα, απο τα στικ.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 24-05-09, 18:40
Το avatar του χρήστη Korinaki
Korinaki Ο χρήστης Korinaki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-04-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Ο πετσοπας πρότεινε να αλλάξω το νερό μετά από 40 μέρες και για μια εβδομάδα να ρίχνω κάθε μέρα General tonic και αλάτι 1 κουτάλι της σούπας (του ζήτησα ενυδρειακό όπως μου προτείνατε αλλά δεν αξίζει τον κόπο να το αγοράσω μου είπε και να ρίχνω μαγειρικό το έχει τσεκάρει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα την ίδια δουλειά κάνουν).
40 μέρες δεν είναι πολύ για αλλαγή νερού?
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum videtur

Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 24-05-09, 18:50
Το avatar του χρήστη Μίμης
Μίμης Ο χρήστης Μίμης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: Μυτιλήνη(Λέσβος)
Μηνύματα: 787
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μίμης
Προεπιλογή

είναι αρκετό !! καλύτερα θα ήταν να κανεις πιο νωρίς δηλαδή κάθε 20 - 30 μέρες θα ήταν ιδανικό αλλα και 40 δε θα πάθουν τίποτα απλά για σιγουριά.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 24-05-09, 18:54
Το avatar του χρήστη Roi
Roi Ο χρήστης Roi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Περιοχή: Παλλήνη
Μηνύματα: 147
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Korinaki Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο πετσοπας εγώ πάντως δεν ακούω τους πετσοπάδες και θα σου πρότεινα και εσένα να κάνεις το ίδιο, έδω θα σου δώσουν πιο έγκυρες πληροφορίες πρότεινε να αλλάξω το νερό μετά από 40 μέρεςκαι για μια εβδομάδα να ρίχνω κάθε μέρα General tonic, όπως σου είπε αντωνης1980 είναι φάρμακο και δεν βοηθάει στο στρώσιμο και αλάτι 1 κουτάλι της σούπας (του ζήτησα ενυδρειακό όπως μου προτείνατε αλλά δεν αξίζει τον κόπο να το αγοράσω μου είπε και να ρίχνω μαγειρικό τυροκομικό χοντρό χωρίς πρόσθετα ροής, το κοινό που χρησιμοπουμέ στην σαλάτα δεν κάνει, όσο για την ποσότητα δές εδώ: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8221 το έχει τσεκάρει το οτι το έκανε μια φορά και άντεξαν τα ψάρια δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα την ίδια δουλειά κάνουν).
40 μέρες δεν είναι πολύ για αλλαγή νερού?


κανονικά όταν το ενυδρείο στρωμένο κάνουμε αλλαγή κάθε 7-10 μέρες ανάλογα με την ποσότητα ΝΟ3 που έχουμε, όταν το νερό έχει αμμωνία και ΝΟ2 πρέπει να κάνεις αλλαγή κάθε 1-2 μέρες αναλόγα με τα επίπεδα ΝΗ3 και ΝΟ2

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09619 seconds with 13 queries