Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-10-06, 11:40
BabylonX Ο χρήστης BabylonX δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2004
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή Σωστή ροή σε DIY CO2

Μόλις χτες έβαλα σε εφαρμογή ένα DIY CO2 σύστημα, το εντελώς απλό με το μπουκάλι της cola και το σωληνάκι σιλικόνης. Έχω ενυδρείο 50 λίτρα περίπου και εξωτερικό φίλτρο Tetra EX600. Η κατασκευη έγινε από παλιότερα και είχε πέσει σε αχρηστία διότι δεν είχα αληθινά φυτά μέχρι χτες. Είναι εντελώς απλό σύστημα με σολινάκι που ξεκινάει από το καπάκι και καταλήγει στην είσοδο νερού του φίλτρου. Το μίγμα έγινε από 3μιση φλυτζάνες ζάχαρη (κάπου 900 γραμμάρια), συμπλήρωσα χλιαρό νερό μέχρι κάτω από το λαιμό και πρόσθεσα 1/2 κουταλάκι γλυκού μαγιά μπύρας. Η αντίδραση δεν ξεκινούσε και έβλεπα τη μαγιά αδιάλυτη οπότε αφέρεσα περι τα 200 ml από το μίγμα και τα ζέστανα μαζί με 1/4 κουταλάκι μαγιά ακόμη η οποία έλιωσε εντελώς και το πρόσθεσα πάλι στο μπουκάλι. Η αντίδραση τότε ξεκίνησε και τώρα έχω ροή περίπου 1 φυασαλίδα από το σωληνάκι σιλικόνης κάθε λεπτό.

Μπορεί κάποιος να μου πει αν είναι σωστή η ροή και αν όχι πόση θα έπρεπε να είναι για το λίτρα μου; Μπορώ να την αυξήσω αν χρειαστεί προσθέτοντας κι άλλη λιωμένη μαγιά χωρίς να φτιάξω νέο μίγμα;

Ευχαριστώ!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BabylonX : 17-10-06 στις 11:42
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-10-06, 12:02
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

αφού διαλύσεις την ζάχαρη με ζεστό νερό συμπληρώνεις κρύο και περιμένεις να πέσει η θερμοκρασία του νερού σε θερμοκρασία χώρου. αυτό για να γίνει γρήγορα δεν γίνεται. εγώ βάζω το μπουκάλι στο ψυγείο και μετά από αρκετή ώρα και αφού δω αν η θερμοκρασία είναι οκ τότε προσθέτω την μαγιά, αλλιώς η μαγιά μπορεί να σου πεθάνει. μάλλον αυτό εγινε στην περίπτωσή σου. όμως είναι νωρίς ακόμα περίμενε μπας και αρχίσει να γίνεται τίποτα κατά το βράδυ
διέλυε την μαγιά με κρύο νερό και όχι ζεστό σε ένα σέικερ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Strahos : 17-10-06 στις 12:05
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-10-06, 12:10
Το avatar του χρήστη notos
notos Ο χρήστης notos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 164
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην notos
Προεπιλογή

Μαλλον θα πρεπει να φτιαξεις καινουριο μιγμα, προσεχοντας αυτη τη φορα να διαλυσεις καλα πρωτα τη μαγια σε χλιαρο νερο γιατι το ζεστο θα την καταστρεψει. Οταν η διαλυμενη ζαχαρη θα εχει την ιδια θερμοκρασια με τη διαλυμενη μαγια τοτε θα ριξεις και τη μαγια μεσα στο μπουκαλι. Σε ιδιο μπουκαλακι, με την ιδια αναλογια μιγματος με σενα, την πρωτη μερα και μαλιστα 2-3 ωριτσες μετα την παρασκευη του, η παραγωγη σε CO2 σε μενα ηταν περιπου 2 φυσαλιδες το δευτερολεπτο... φυσικα αυτο μειωνεται σιγα σιγα και περιπου σε 15 ημερες θα θελει αλλαγη...
__________________
ο δρόμος της υπερβολής οδηγεί στο παλάτι της σοφίας...

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-10-06, 12:52
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή Αφρίζον....

Καλησπέρα,

σου παραθέτω και την δική μου διαδικασία:

Νερό χλιαρό (θερμοκρασία σώματος) από τον θερμοσίφωνα στο μπουκάλι. Προσθέτω την ζάχαρη (με άχνη διαλύεται ευκολότερα). Και καλό χτύπημα να διαλύθεί η ζάχαρη με εφεδρικό καπάκι. Μετά προσθέτω την μαγιά σκόνη προσεκτικά να μείνει στην επιφάνεια. Κλείνω με το καπάκι DYI και έτοιμο. Ξεκινάει σε 15 λεπτά περίπου...Καλή επιτυχία.

Πέρνα και από την αντίστοιχη κατηγορία να μας γράψεις λίγα λόγια για το ενυδρείο σου και για τα σχετικά καλοσωρίσματα.

Φιλικά,
Caverman
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-10-06, 14:25
BabylonX Ο χρήστης BabylonX δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2004
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Αν παρατηρήσεις, είμαι αρκετό καιρό μέλος (πάνω από χρόνο) αλλά δεν έτυχε ποτέ να γράψω γιατί δεν είμαι φανατικός του αθλήματος!

Αν και είμαι προσεκτικός με το ενυδρείο μου πάρα πολύ, παρ'ολα αυτά έχω υψηλό ποσοστό θνησιμότητας με αποτέλεσμα το ενυδρείο μου με όσα κάνω να είναι πολύ δυναμικό! Το μόνο που μένει σταθερό είναι οι διαστάσεις που είναι 50x30x40 με τελευταίο το ύψος. Αυτή τη στιγμή έχω μέσα 5 γκάπι, 2 αρσενικα και 3 θυληκά, ένα ζευγάρι ξιφοφόρων, ένα ήσυχο μονομάχο και ένα πλακόστομο. Επίσης έβαλα και 2 ανουμπιες χτες (μη με κοροιδέψετε αν δε το λέω σωστα) και είχα μία ακομη από παλιότερα.

Αυτά!

Απ'οσο κατάλαβα η ροή CO2 που έχω είναι μιδαμινή... Τονίζω οτι μιλάω για τις μεγάλες φυσαλίδες από το λαστιχάκι σιλικόνης, ετσί; Θα προσπαθήσω να αναθερμάνω το μίγμα με φρέσκια μαγιά. Ευχαριστώ πάρα πολύ για την γρήγορη απάντηση!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-10-06, 14:51
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Smile

Για 3 ανούμπιες δεν χρειάζεσαι CO2. Εάν μας δώσεις και επιπλέον πληροφορίες (μετρήσεις , εξοπλισμό, ρουτίνες ) ίσως βοηθήσουμε και στο θέμα της ...θνησιμότητας.

Πάντα καλά,

Caverman
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-10-06, 14:53
Το avatar του χρήστη Access
Access Ο χρήστης Access δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-11-2005
Περιοχή: ΧΑΛΑΝΔΡΙ
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή

Γεια σου BabylonX,
Οι Ανούμπιες δεν χρειάζονται CO2 για την ανάπτυξη τους. Αν σκοπεύεις να βάλεις και άλλα φυτά εύκολα και γρήγορης ανάπτυξης πάλι δεν είναι απαραίτητο το CO2.

Χωρίς Co2 με επαρκή φωτισμό και σωστή δοσολογία λίπανσης δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.
Στο λεω αυτό γιατί το DIY CO2 δεν είναι και από τα ποιο σταθερά πράγματα που θα ήθελες να έχεις μέσα στο ενυδρείο σου και μερικές φορές μπορεί να δημιουργήσει περισσότερα προβλήματα από αυτά που μπορεί να λύσει.

ΑπΆ την άλλη αν σκοπεύεις να ασχοληθείς σοβαρά με την κηπουρική, η μπουκάλα είναι μονόδρομος.
(παθούσα)

Υ.Γ. Θα ήταν καλύτερα να πετάξεις το παλιό μίγμα και να φτιάξεις ένα καινούργιο δεν ξέρω τι μπορεί να συμβεί αν προσθέσεις επιπλέον μαγιά στο μίγμα σου (και προσωπικά δεν θα ήθελα να μάθω σε βάρος των ψαριών μου).


Φιλικά,

Εύα
__________________
-----------------------------------------
DO NOT PANIC inscribed in large friendly letters
-----------------------------------------
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-10-06, 19:31
BabylonX Ο χρήστης BabylonX δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2004
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Τελικά έκανα αυτό που είπα και το μίγμα πήρε μπρός. Δίνει περίπου μια φυσαλίδα ανα 5 δευτερόλεπτα. Αν κρίνω από την σχετικά απλή χημεια του θέματος, δεν υπάρχει κίνδυνος νομίζω! Τα προηγούμενα βακτήρια πέθαναν και έβαλα καινούργια! Τι παραπάνω μπορεί να δημιουργηθεί από CO2 του Θεούλη; Στο κάτω κάτω ένα προϊόν πέρνεις, το υπόλοιπο μίγμα δεν έχει καμια δουλειά με το ενυδρείο... Αλλά αυτά είναι απλές σκέψεις. Ας με διορθώσει κανένας που τα ξέρει πιο καλά!

Σίγουρα δεν είναι απαρείτητο το CO2; Ακόμη κι αν δεν είναι δεν θα βοηθήσει; Αν κάνω μετρήσεις και είναι εντάξει, θα πρέπει να προσέξω κάτι άλλο; Επίσης είχα τη (μάλλον λανθασμένη) εντύπωση οτι αν δώσω CO2 μπορώ να αποφύγω τη λίπανση! Είναι λάθος να δίνω CO2 και να μη βάζω λίπασμα; Νόμιζα οτι το CO2 θα υπερκαλύπτει... Φως δίνω από δύο 15άρες λάμπες φθορίου, μια λευκή και μια ροζ για φυτά. 12 ώρες on 12 off ημερησίως με χρονοδιακόπτη.

Το σοβαρό μου πρόβλημα είναι η σκληρή πράσινη άλγη που πιάνουν τα φυτά μου στα φύλα λόγω της υψηλής γενικής σκληρότητας του νερού της περιοχής μου που αγγίζει τους 15 γερμανικούς βαθμούς. Μάλλον αυτό δημιουργεί και τα σοβαρά προβλήματα στο ενυδρείο μου καθώς και τις ανύπαρκτες αναπαραγωγές! Το pΗ είναι μόνιμα στο 7, νιτρικα χαμηλα κάθότι κάνω 30% αλλαγή κάθε 20 μέρες και χρησιμοποιώ πάντα σκουπάκι βυθού στις αλλαγές. Τα νιτρώδη και την αμμωνία δε τα μετράω συχνά αλλά δεν είναι αυτοί οι λόγοι όπως φαντάζομαι. Επίσης είχα πολύ σημαντικό πρόβλημα με τις συμπεριφορές κάποιων ψαριών που είχα και πιο συγκεκριμένα μιας Moly που είχε κάνει τους πάντες να κρύβονται στις γωνίες και δεν έδωσα την απαραίτητη προσοχή. Επίσης είχα βάλει την έξοδο του νερού κάτω από την επιφάνεια του νερού (για λόγους θορύβου) με αποτέλεσμα να μην έχω πολλή κίνηση στην επιφάνεια και να έχω ελλειπή οξυγόνωση. Ελπίζω τώρα που άλλαξα σε πιο ήρεμα ψάρια και έβγαλα την έξοδο πάνω από την επιφάνεια να μην έχω προβλήματα. Και μάλλον όλα αυτό δείχνουν...

EDIT: Ο εξοπλισμός που έχω είναι: Εξωτερικό Φίλτρο Tetra EX600, Θερμοστάτης 25W με σταθερή θερμοκρασία 24-25 C χειμώνα και 28-29 C το καλοκαιρι. Αυτά.

Αν τα πράγματα πάνε στραβά ξέρω που να απευθυνθώ πάντως!

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθειά σας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BabylonX : 17-10-06 στις 19:51
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-10-06, 21:28
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BabylonX
........ υψηλής γενικής σκληρότητας του νερού της περιοχής μου που αγγίζει τους 15 γερμανικούς βαθμούς. Μάλλον αυτό δημιουργεί και τα σοβαρά προβλήματα στο ενυδρείο μου καθώς και τις ανύπαρκτες αναπαραγωγές! Το pΗ είναι μόνιμα στο 7, νιτρικα χαμηλα κάθότι κάνω 30% αλλαγή κάθε 20 μέρες και χρησιμοποιώ πάντα σκουπάκι βυθού στις αλλαγές. Τα νιτρώδη και την αμμωνία δε τα μετράω συχνά αλλά δεν είναι αυτοί οι λόγοι όπως φαντάζομαι..
Σε αυτές τις σκληρότητες λογικα τα Guppies δεν θα είχαν κανέναν πρόβλημα και θα γέμιζες νεογνά.
Τα Νιτρώδη και η αμμωνία είναι οι κυριότεροι παράγοντες της ποιότητας του νερού σου.
Σε υψηλές συγκεντρώσεις bye bye ψαράκια, σε ποιό χαμηλές μύρια προβλήματα και αρρώστιες και και και......
Θα προτιμούσα να μην έκανες τόσο συχνά σκούπα, καθώς είναι και λίγο μανίκι και στην θέση της να έκανες αλλαγές νερού πιό συχνά.
Αν δεις σε παλιότερα posts το σύνηθες είναι ένα 30% την εβδομάδα σε αρκετά ενυδρεία.
Βέβαια παίζει μεγάλο ρόλο το πόσα ψάρια έχεις, αλλά με μία αλλαγή νερού extra, μόνο κερδος έχεις.
Good Luck.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σωστή λύπανση φυτών. basillis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 24-09-05 16:21
σωστή δόση florreal και ferreal pavloukos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 08-10-03 14:37
Σωστή διάταξη υλικών φιλτραρίσματος στο eheim 2213 pavloukos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 12 02-09-03 11:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07473 seconds with 13 queries