Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 30-03-06, 23:05
Το avatar του χρήστη waylander
waylander Ο χρήστης waylander δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2006
Περιοχή: Ν. ΕΡΥΘΡΑΙΑ ΑΤΤΙΚΗ
Μηνύματα: 49
Arrow

Ωραία ας πούμε οτι τα βρώ από μια πηγή η τα πάρω όλα την ίδια μέρα στην σάκούλα του πέτ σοπ όπου θα τους κάνω προσαρμογή δεν θα ήταν καλό να έριχνα αυτό το EKTOZON (όπως προτείνει ο κατασκευαστής) για να σκοτώσω τυχόν παρασιτα η βακτήρια ή είναι περιττό?

Αα τις προάλλες αγόρασα ένα UV όπως μου πρότεινες Pritanis. όπως συνήθως λακωνικές οδηγίες... θα πρέπει να το έχω ανόικτό 24 ώρες ή μόνο λίγες ώρες την ημέρα κάπου διάβασα οτί δεν πρέπει να είναι ανοικτό όλη μέρα αλλα δεν θυμάμαι τον λόγο και ούτε που να το βρώ.

Επίσης αν έχει να μου προτείνει κανείς που να βρώ δίσκους υγείής θα ήμουν πολύ ευγνόμων...
__________________
240 lt. υπό κατασκευή...
προορισμός ΔΙΣΚΟΙ !!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη waylander : 30-03-06 στις 23:12
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 31-03-06, 10:46
harris Ο χρήστης harris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Moschato
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

Αύριο που είναι Σάββατο κάνε μια καλή βόλτα σε όσα περισσότερα μαγαζιά μπορείς. Τους δίσκους θα τους έχεις για πολλά πολλά χρόνια. Είναι αμαρτία να έχεις προβλήματα λόγω βιασύνης. Αν δεν βρεις σε αυτήν την βόλτα δεν πειράζει το άλλο Σάββατο. Ή ακόμα καλύτερα βρες τους αύριο και ξαναδες τους σε μια βδομάδα.
__________________
Χάρης
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 31-03-06, 12:01
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Δεν ειμαι λακωνικος απλα δεν θελω να γινομαι κουραστικος.....Τωρα οσο αφορα την uv εγω την χρησιμοποιω συνεχεια..... Αλλοι προτιμουν για καποιες ωρες..... Εγω νομιζω οτι ειναι καλυτερο το συνεχες....Τωρα οσο αφορα τα ψαρια θα σου στειλω πμ.....Προσεχε με τα φαρμακα, δεν ειναι πανακεια και οπως και στους ανθρωπους η ασκοπη χρηση δεν προλαμβανει αλλα εξασθενει το ανοσοποιητικο συστημα.....Αν τα ψαρια τα παρεις ολα μαζι τα κανεις μια πολυ καλη προσαρμογη στη σακκουλα τους για καμια ωρα και μετα τα αφηνεις στο ενυδρειο με σβηστα φωτα για μια μερα ωστε να συνηθισουν το χωρο.....Απο κει και περα τους προσφερεις τις καλυτερες δυνατες συνθηκες και εισαι μια χαρα.....
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 31-03-06, 13:45
Το avatar του χρήστη waylander
waylander Ο χρήστης waylander δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2006
Περιοχή: Ν. ΕΡΥΘΡΑΙΑ ΑΤΤΙΚΗ
Μηνύματα: 49
Red face

Pritanis συγνώμη αν δεν έγινα σαφής, αναφερόμουνα στην συσκευασία οτι είναι πάντα λακωνικές οι οδηγίες τους. Ας πούμε η ΑΟ που ήταν ιταλική και αναφερόταν σε πίνακα που δεν είχε και σε ρύθμιση που δεν έχει!!!
__________________
240 lt. υπό κατασκευή...
προορισμός ΔΙΣΚΟΙ !!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη waylander : 31-03-06 στις 19:49
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 06-04-06, 17:06
Το avatar του χρήστη waylander
waylander Ο χρήστης waylander δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2006
Περιοχή: Ν. ΕΡΥΘΡΑΙΑ ΑΤΤΙΚΗ
Μηνύματα: 49
Exclamation Παραξενα Πραγματα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από waylander
Στοιχεία νερού: PH 6.8, GH 6, KH 3, NO2 0, NO3 5, ΑΜΜΩΝΙΕΣ 0, C° 28, τα άλλα παραμένουν ώς ήταν
την Κυριακή έκανα προγραμματισμένη αλλαγή, μετρώντας όμως τα νερά πριν ξεκινήσω έμεινα έκπληκτος... το GH ήταν 8 και το controller να παλεύει να κατεβάσει το 7αρι pH ! κάνω την αλλαγή και άλλη μία χτες και έρχονται όλα πάλι στα ίσια τους. εγώ όμως όχι γιατί δεν μπορούσα να κατανοήσω τι συνέβη. βγάζω δείγμα από το χαλίκι, από κάτι άλλες πετρούλες παίρνω το aqua-forte (υδροχλωρικό οξύ) και τα δοκιμάζω όλα αφού τα έχω στεγνώσει. τίποτα από αφρούς... (αυτό δεν σημαίνει ότι είναι ουδέτερα?) δοκιμάζω άλλες πέτρες που περίσεψαv από το ενυδρείο malawi αυτές αφρό κανονικά ασβεστολιθικές.
προληπτικά έκανα τεστ στα νερά ΑΟ (GH, KH = 0, pH=6,4) και ήταν εντάξει. καλίμπραρα πάλι το pH controller.

είναι δυνατόν το νερό βρύσης (buffer) που ανακατεύω να θέλει λίγο χρόνο (πχ να φτιάχνω το νερό από την προηγούμενη) να δείξει την πραγματική σκληρότητα και με αποτέλεσμα να φτιάχνω πιο σκληρό νερό?

το τεστάκι είναι sera αλλά το διασταύρωσα και με άλλα τεστ και το απέκλεισα.

τι άλλο θα μπορούσε να το κάνει αυτό εκτός από εμένα στις αλλαγές?
__________________
240 lt. υπό κατασκευή...
προορισμός ΔΙΣΚΟΙ !!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη waylander : 07-04-06 στις 15:52
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 07-04-06, 13:26
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Το νερό από Α.Ο. πως το μετράς? Απο ότι ξέρω δεν μπορείς να το μετρήσεις με τα κοινά τεστ (στικ ή υγρά) αλλά θέλεις TDS meter! Οι ποιο έμπειροι ας μας πουν.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 07-04-06, 15:50
Το avatar του χρήστη waylander
waylander Ο χρήστης waylander δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2006
Περιοχή: Ν. ΕΡΥΘΡΑΙΑ ΑΤΤΙΚΗ
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM
Το νερό από Α.Ο. πως το μετράς? Απο ότι ξέρω δεν μπορείς να το μετρήσεις με τα κοινά τεστ (στικ ή υγρά) αλλά θέλεις TDS meter! Οι ποιο έμπειροι ας μας πουν.
Βασικά ξέρω οτι είναι κάτω από 1 γιατί βάζω μια σταγόνα και γίνεται αμέσως πράσινο το τεστ (sera)
__________________
240 lt. υπό κατασκευή...
προορισμός ΔΙΣΚΟΙ !!!
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 07-04-06, 21:27
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από waylander
είναι δυνατόν το νερό βρύσης (buffer) που ανακατεύω να θέλει λίγο χρόνο (πχ να φτιάχνω το νερό από την προηγούμενη) να δείξει την πραγματική σκληρότητα και με αποτέλεσμα να φτιάχνω πιο σκληρό νερό?
Όχι. Δείχνει τη σωστή-πραγματική σκληρότητα κατευθείαν. Αυτό που λες συμβαίνει για την μέτρηση του pH.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από waylander
τι άλλο θα μπορούσε να το κάνει αυτό εκτός από εμένα στις αλλαγές?
Ποιο; Γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 08-04-06, 10:31
Το avatar του χρήστη waylander
waylander Ο χρήστης waylander δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2006
Περιοχή: Ν. ΕΡΥΘΡΑΙΑ ΑΤΤΙΚΗ
Μηνύματα: 49
Post

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos
Όχι. Δείχνει τη σωστή-πραγματική σκληρότητα κατευθείαν. Αυτό που λες συμβαίνει για την μέτρηση του pH.


Ποιο; Γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος.
ρωτάω ουσιαστικά (εφόσον έχω αποκλείσει παράγοντες όπως πέτρες-υπόστρωμα κτλ.) τι άλλο θα μπορούσε να μου ανεβάσει το GH εκτός από λανθασμένη αλλαγή νερού (π.χ. λάθος αναλογία buffer/AO ή να ήταν πολύ σκληρό αυτή την φορά το νερό βρύσης και να μην το μέτρησα σωστά)

Σκέφτομαι ακόμα ότι όταν ανακατεύω το νερό βρύσης (buffer) με AO να βάζω ένα κυκλοφορητάκι μέσα να μου το ανακατεύει το νερό αλλαγής ώστε όταν το μετράω το νερό (πριν το βάλω μέσα στο ενυδρείο) να είμαι σίγουρος ότι έχει ανακατευτεί σωστά και δεν παίρνω δείγμα από νερό πιο μαλακό από ότι είναι πραγματικά το όλο διάλυμα. ισχύει αυτό?


ΥΓ χρησιμοποιώ έναν τύπο στις αλλαγές. το έχω αναφέρει πιο πάνω σε αυτό το thread και μέχρι τώρα οι αλλαγές ήταν αψογες. οι παράγοντες του ενυδρείου μου δεν έχουν αλλάξει.


φιλικά Νικος
__________________
240 lt. υπό κατασκευή...
προορισμός ΔΙΣΚΟΙ !!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη waylander : 08-04-06 στις 10:36
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 09-04-06, 14:56
Το avatar του χρήστη waylander
waylander Ο χρήστης waylander δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2006
Περιοχή: Ν. ΕΡΥΘΡΑΙΑ ΑΤΤΙΚΗ
Μηνύματα: 49
Talking Νεοι Συγκάτικοι

Χτες έβαλα τους νέους συγκάτοικους στο ενυδρείο, τους έκανα 40" προσαρμογή με drip system ώστε να έρθει το ph στα ίδια του ενυδρείου και GH όσο πιο κοντά γινόταν. Τους έβαλα μέσα με κλειστά τα φώτα. Μετά από λίγο "ξεψάρωσαν" όμως και άρχισαν να παρελαύνουν μπροστά στο ενυδρείο. Οπότε άνοιξα το φως & πήρα Φώτο ... κάτι γίνεται και δεν μπορώ να τα ανεβάσω οπότε θα κάνω ξεχωριστώ ποστ μόλις τα καταφέρω.

Σήμερα όμως δεν κάνουν τίποτα είναι κρυμμένοι όλοι τους σε 2 σημεία και απλά ξεμυτάνε για να δουν μόνο τι παίζεται ...

Τα φώτα από αύριο να τα ανάβω κανονικά? δεν θα πρέπει να δοκιμάσω να τους ταΐσω τίποτα? και τι ? κατεψυγμένα ή flakes/spirulina (που έτρωγαν στο μαγαζί)?
__________________
240 lt. υπό κατασκευή...
προορισμός ΔΙΣΚΟΙ !!!
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 09-04-06, 15:04
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από waylander
Οπότε άνοιξα το φως & πήρα Φώτο ... κάτι γίνεται και δεν μπορώ να τα ανεβάσω οπότε θα κάνω ξεχωριστώ ποστ μόλις τα καταφέρω.
καλα χαλαρωσε με τις φωτο δισκων.....εδω μεσα με φωτος δισκων κυκλοφορει καποιος μητσοτακης,και μετα απο λιγο................... ...λεμε τωρα....και δεν ειμαι και προληπτικος........
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 09-04-06, 19:06
Το avatar του χρήστη waylander
waylander Ο χρήστης waylander δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2006
Περιοχή: Ν. ΕΡΥΘΡΑΙΑ ΑΤΤΙΚΗ
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

εεε?
__________________
240 lt. υπό κατασκευή...
προορισμός ΔΙΣΚΟΙ !!!
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 09-04-06, 21:23
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από waylander
εεε?
Υπάρχει ένας 'μύθος'-προκατάληψη ότι όποιο ψάρι μπει με photo στο νετ μετά από λίγο.... είναι ανάσκελα ...

Τώρα για το προβλημά που αναφέρεις θα σου έλεγα να βάλεις λίγο χαλίκι σε ένα ποτήρι και να μετρήσεις πριν και μετά.
Αγόρασα χαλίκι για το ενυδρείο και ενώ δεν άφριζε ανέβαζε την σκληρότητα.
Η εξήγηση που έδωσα (χωρίς να είμαι σίγουρος) είναι ότι δεν ήταν ένα είδος πετρώματος αλλά περισσότερα...
Πάντως δεν έχεις να χάσεις τίποτα αν το δοκιμάσεις.
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 10-04-06, 09:36
Το avatar του χρήστη waylander
waylander Ο χρήστης waylander δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2006
Περιοχή: Ν. ΕΡΥΘΡΑΙΑ ΑΤΤΙΚΗ
Μηνύματα: 49
Post

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Juan
Υπάρχει ένας 'μύθος'...Η εξήγηση που έδωσα ...πετρώματος αλλά περισσότερα...
ευχαριστώ Juan...πρέπει να μου το είπε και άλλος αυτό αλλά δεν το δοκίμασα...Θα το δοκιμάσω όμως τώρα... και όσο για τον μύθο λέω να το σεβαστώ (προς το παρόν)
__________________
240 lt. υπό κατασκευή...
προορισμός ΔΙΣΚΟΙ !!!
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 25-04-06, 20:27
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

φιλε πρεπει μια ιδεα να χαλαρωσεις για να ηρεμησουν τα ψαρια ωστε να μπουνε σε ρυθμους κανονικους...φαι κολυμπι παιχνιδια κτλ...μη τα παιδευεις συνεχως γιατι και το πολυ το κυριε ελεησον το βαριεται και ο παπας....σου μιλαω παντα φιλικα και εκ πειρας πανω στους δισκους με παθηματα που γιναν μαθηματα....μην τα κανεις ολα μαζι βαλε μια σειρα στην οργανωση του δισκο ενυδρειου σου....πχ μη βαλεις ακομα σε λειτουργια την uv αν δεν εχεις καταληξει σε ποια ψαρια θα μεινεις (πολλα ατομα απο εμας τον πρωτο καιρο ειμασταν με μια σακουλα στο χερι και καναμε αλλαγες) μην αποστειρωνεις το περιβαλον σου ακομα γιατι τα ψαρια μετα δε θα επιβιωσουν σε ενα αλλο ενυδρειο χωρις uv...... βρες ενα ιδανικο συνδιασμο νερου αο και βρυσης ετσι ωστε να το φερεις στα ιδανικα επιπεδα κανε μετρησεις πριν την αλλαγη και μετα σε ολο το ενυδρειο......το νερο της αο εχει σκληροτητα 0 και ph 6.... ψαξε καλα στις μετρησεις σου να δεις τι ανεβαζει σκληροτητα σου....κατι που εχεις μεσα στο ενυδρειο στα φιλτρα σου κατι που βαζεις εσυ????τα λιπασματα σου κτλ κτλ κτλ???? μη σε πιανει πανικος οργανωση θελει και μετα απολαμβανεις.....παντα φιλικα και αν θελεις τα λαμβανεις υποψη σου,,,,,,
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 26-04-06, 08:55
Το avatar του χρήστη soza
soza Ο χρήστης soza δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: KEA
Μηνύματα: 898
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soza
Προεπιλογή

Βαριουνται δηλαδη και τα ψαρια το κυριε ελεησον , εκτος απο τον παπα ?
Αυτο τωρα με την αποστειρωση και την uv.... δεν το πολυεπιασα φιλε mikele...
__________________
Kλιμακιο Κυκλαδων
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 26-04-06, 09:06
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

[quote=sonia]Αυτο τωρα με την αποστειρωση και την uv.... δεν το πολυεπιασα φιλε mikele... [/quote ναι,συμφωνω μαζι σου σονια.ενταξει η uv αποστειρωνει εν μερει το περιβαλλον,αλλα δεν νομιζω οτι τα ψαρια θα πεθανουν χωρις αυτην σε αλλο ενυδρειο,απλα σιγουρα θα χασουν καποια αντισωματα στον οργανισμο τους,και ισως γινουν πιο ευαισθητα σε παρασιτα κλπ..,αλλα μεχρι εκει φιλε μικελε.....οχι δηλαδη οτι θα τα παρουμε στα χερια......
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 27-04-06, 17:46
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Ε οχι να χασουν και αντισωματα!!!
Για να μιλαμε για αποστειρωση θα επρεπε καταρχας το νερό να μην επεστρεφε πισω στη δεξαμενή...
Η Uv στα ενυδρεια κανει απλα εναν ελεγχο πληθυσμου, μην αφηνοντας τα μικροβια να πολλαπλασιαστουν ανεξελεγκτα, υποκαθιστωντας εν μερει τις απολυμαντικες ιδιοτητες του ηλιακου φωτός...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη netblues : 27-04-06 στις 20:14
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 27-04-06, 18:25
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

σωτηρη,ευχαριστω για την διευκρινηση...κατι τετοιο πηγα να πω ...αλλα μου βγηκε διαφορετικο.....
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 28-04-06, 17:29
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

παιδια σωστα και αυτα που λετε αλλα μιλησα με ατομα που ξερουν απο υπεριωδες ακτινες και μου ειπαν οτι σκοτωνουν τα παντα στο σαρωμα τους και ειναι σαν να ζουνε μεσα σε αποστειρωμενο δωματιο χανοντας τα αντισωματα.....μια αλλαγη στο περιγυρο τους και δεν θα μπορεσουν να επιβιωσουν χωρις uv μετα.....αυτος ειναι ο λογος που εδω και πολυ καιρο δισταζω να αγορασω τη συσκευη ενω την εχω "κλεισει" σε πετ μαγαζι.......και εχω εκτεθει.....ας μας πει καποιος με προσωπικη εμπειρια σε χρηση και αχρησια τετοιας συσκευης (εναλλαγη χρησης).......το θεμα ειναι και συμβουλη προς το φιλο μη το παρακανουμε γενικα με ολα.....παντα φιλικα εννοειται καλο απογευμα
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 29-04-06, 10:46
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Σου συνιστω να διαβασεις το aquatic systems engineering by P.R Escobal και ειδικοτερα τα κεφαλαια 4 & 5 και να τα δωσεις να το διαβασουν και σε αυτους που σου ειπαν οτι οι uv σκοτωνουν τα παντα στο πέρασμά τους...
Η εφαρμογη των λαμπτηρων uv στα ενυδρεια εχει πολυ συγκεκριμενη θεωρια και πρακτική...
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 30-04-06, 02:23
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikele
αλλα μιλησα με ατομα που ξερουν απο υπεριωδες ακτινες και μου ειπαν οτι σκοτωνουν τα παντα στο σαρωμα τους και ειναι σαν να ζουνε μεσα σε αποστειρωμενο δωματιο
Ας μας πούν "αυτά τα άτομα" με ποιον τρόπο αποστειρώνεται το χαλίκι.
"Οπου ακούς πολλά κεράσια πάρε μικρό καλάθι".
Θα σου πω κάτι απλό.
Πως μπορεί να προκύψει "αποστειρωμένο δωμάτιο" οταν το ίδιο δεν αποστειρώνεται?
Αυτό τα λέει όλα.
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 30-04-06, 15:51
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

σας ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες σας θα το μελετησω καλα γιατι ηθελα να βαλω στους δισκους αλλα εχα λαθος εντυπωση για την λειτουργια αυτης της συσκευης......και εχω κρατημενη μια πανω απο δυο μηνες σε ενα μαγαζι.....
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 02-05-06, 12:05
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Εγω απο τοτε που την εβαλα εχω μειωσει δραστικα τα προβληματα στο ενυδρειο μου.... Δεν ειμαι σιγουρος αν βοηθησε η uv ή η εμπειρια που απεκτησα ως τοτε αλλα σιγουρα τα πραγματα ειναι καλυτερα.....
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 02-05-06, 17:05
Το avatar του χρήστη waylander
waylander Ο χρήστης waylander δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2006
Περιοχή: Ν. ΕΡΥΘΡΑΙΑ ΑΤΤΙΚΗ
Μηνύματα: 49
Post

Το UV έχει διαφορετική επίδραση ανάλογα τον χρόνο έκθεσης του μικροβίου αλλά καί του ίδιου του μικροβίου. Με άλλα λόγια εμένα πχ είναι τώρα σε σειρά με το 2217 το οποίο ονομαστικά έχει 1000 λτ./hr που με τα υλικά και το UV σειρά σίγουρα έπεσε (το καταλαβαίνω στην έξοδο του νερού). Ας πούμε 800 λτ./hr (δεν ξέρω) τώρα που έπεσε η παροχή (περισσότερος χρόνος έκθεσης) αποστειρώνει και άλλα μικρόβια οχι όμως όλα. Έτσι για να σκοτώνει τα πάντα θα έπρεπε να είχα μια παροχή πολύ μικρή (μεγάλος χρόνος έκθεσης) για να σκοτώνει "τα πάντα" π.χ. 1λτ/hr. με άλλα λόγια και τα δικά μου ψαράκια μπορεί να αρρωστήσουν ίσως όμως όχι από "έυκολα-κοινά" μικρόβια. Όλα αυτά ανάλογα με το μέγεθος της λάμπας βέβαια.

Βοηθάει και στην πράσινη άλγη πάρα μα πάρα πολύ. Εγώ χρησιμοποίησα το UV μέσα σε καινούργιο ενυδρείο για μια βδομάδα ως επιπλέον μικροβιολογική αποστείρωση καθώς είχα βάλει αμμο από παραλία (για MALAWI). Πιστεύω οτι αφαίρεσε μέχρι και μια οσμή που είχε το ενυδρείο από την άμμο.
__________________
240 lt. υπό κατασκευή...
προορισμός ΔΙΣΚΟΙ !!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη waylander : 02-05-06 στις 17:24
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 03-05-06, 19:35
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

σκεφτηκα αν την παρω τελικα να την βαλω με ανεξαρτητο κυκλοφορητη μονη της....τι λετε?? απο οτι καταλαβα εσεις την εχετε συνδεσει με το εξωτερικο φιλτρο???? πως ειναι πιο λειτουργικο???.....
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 03-05-06, 19:41
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από waylander
Έτσι για να σκοτώνει τα πάντα θα έπρεπε να είχα μια παροχή πολύ μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 05-05-06, 11:21
Το avatar του χρήστη waylander
waylander Ο χρήστης waylander δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2006
Περιοχή: Ν. ΕΡΥΘΡΑΙΑ ΑΤΤΙΚΗ
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

ξεχωριστά με ρυθμιζόμενο κυκλοφορητη είναι ότι καλύτερο απλά εγώ έχω βαρεθεί τα άπειρα σωληνάκια
__________________
240 lt. υπό κατασκευή...
προορισμός ΔΙΣΚΟΙ !!!
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 08-05-06, 21:22
Το avatar του χρήστη waylander
waylander Ο χρήστης waylander δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2006
Περιοχή: Ν. ΕΡΥΘΡΑΙΑ ΑΤΤΙΚΗ
Μηνύματα: 49
Question Τι κάνουν αυτοι οι δίσκοι?

Λοιπόν παιδία, δυστυχώς το πακέτο με τα βιβλία από την amazon.com χάθηκε και θα μου το ξαναστείλουν... που σημαίνει ότι δεν έχω υλικό για διάβασμα και είμαι όλο ερωτήσεις...

πήρα πριν από 1 μήνα 6 δισκάκια. ήταν όλοι σχεδόν το ίδιο μέγεθος. Την πρώτη βδομάδα δεν έτρωγαν (παρα μόνο τα φυτά μου)... μετά ξεθάρρεψαν και τρώνε κανονικά και λαίμαργα ιδικά με την μοσχαροκαρδια. τους αρέσει και το φιλαράκι και τα σκουλήκια απλά όχι τόσο. Ακόμα είναι ντροπαλοί όταν έχει πολύ φώς το δωμάτιο (περισσότερο όταν είναι ημέρα έξω) αλλά έρχονται και τσιμπάνε και από τα χέρια μου το βράδυ αν κρατάω την τροφή μες στο νερό... μέχρι εδώ πάμε καλά?

1. υπάρχει όμως ένας που είναι ντροπαλός και πρέπει να του ρίχνω ξεχωριστά την τροφή εκεί δηλαδή που ψιλό-κρύβεται την τρώει αλλά με λιγότερο λαιμαργία. βγαίνει αλλά κυκλοφορεί πολύ λιγότερο από όλους τους άλλους και αυτό το άρχισε τώρα τελευταία όταν ένας πορτοκαλί αποφάσισε να «κυριαρχήσει». Δεν βλέπω τίποτα άλλο περίεργο σ’αυτό το ψάρι – όσον αφορά την φυσιολογία του. Αυτό σημαίνει κάτι?
2. Τα υπόλοιπα δε, κυκλοφορούν σε όλο το ενυδρείο τρομάζουν βέβαια ακόμα όταν κάνω διάφορα πράγματα γύρω από το ενυδρείο αλλά μετά από λίγο ξαναβγαίνουν και κάνουν τα δικά τους... τα δικά τους είναι τα εξής:
εκτός από δυο ψάρια (οι πορτοκαλί- μήπως... εε? τι λέτε? ), που δεν κυνηγιούνται ποτέμεταξύ τους, όλοι οι άλλοι είναι κυνηγημένοι και έχουν κάποιον συγκεκριμένο που κυνηγούν. Ο ποιο επιθετικός από όλους, όμως είναι ένας από τους δύο πορτοκαλί ο οποίος κυνηγάει τους πάντες...
¶αα... όταν λέω ότι κυνηγιούνται εννοώ ότι όταν κάποιο ψάρι βλέπει "τον συγκεκριμένο του" κολυμπάει γρήγορα προς αυτόν και τον σκουντάει ή κάνει ότι θα τον τσιμπήσει (δεν έχω δει ποτέ πραγματικό τσίμπημα). Ο κυνηγημένος άλλοτε πάει και κρύβεται και μετά από λίγο ξαναβγαίνει ή πιο σπάνια τεντώνει όλα τα πτερύγια και τον συναντάει και αυτός με σκουντιά.

όλα αυτά συμβαίνουν πιο έντονα κατά το φαγητό και λιγότερο έντονα αλλά με συστηματικότητα τις υπόλοιπες ώρες...

τι σημαίνουν όλα αυτά? τι κάνουν ακριβώς? σόρι που έγραψα έκθεση ,απλά ήθελα να σας κατατοπίσω…

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων…
__________________
240 lt. υπό κατασκευή...
προορισμός ΔΙΣΚΟΙ !!!
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 08-05-06, 21:29
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

λοιπον αν ψαξεις μεσα σην ενοτητα ''δισκοι'',θα παρεις τις απαντησεις σου....οι δισκοι ειναι κιχλιδες,και ως γνωστον παιζει πολυ η κυριαρχια..αρα και τα κυνηγητα ειναι κατι το φυσιολογικο...μεχρι ενα σημειο βεβαια... και θα σου λυθουν ολες οι αποριες.......
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Kontra me diskous newfish Δίσκοι 14 29-01-08 19:05
Στήσιμο νέου ενυδρείου...παρακαλώ τη βοήθειά σας... GIWRGOS Γλυκό νερό - Γενικά 2 12-02-06 21:36
Νέος ιδιοκτήτης ενυδρείου με μονομάχο. hellenicsun Bettas 37 29-01-06 01:49
Ετοιμασία νέου ενυδρείου Fonamstel Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 29-02-04 03:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12283 seconds with 13 queries