Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-10-13, 11:07
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή Αντιστροφη οσμωση η φιλτρο ρητινης;

Σκέπτομαι αντί για αγορά αντίστροφης όσμωσης να αγοράσω δυο φίλτρα ρητίνης και ένα φίλτρο άνθρακα που θα μπουν στο δίκτυο του νερού για να ετοιμάζω νερό για τα ενυδρεία μου. Σαν προτέρημα μια τέτοιας αγοράς, έχει την οικονομία νερού, μιας και καθόλου νερό δεν θα πηγαίνει στην αποχέτευση και δεύτερον, η ρητίνη δεν αφαιρει τα όποια θρεπτικά συστατικά που έχει το νερό. Ποια είναι η γνώμη σας;
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-10-13, 13:12
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Κανείς δεν έχει άποψη;
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-10-13, 15:02
Το avatar του χρήστη dinos99
dinos99 Ο χρήστης dinos99 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 12-08-2007
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα(Αθήνα)
Μηνύματα: 826
Προεπιλογή

Α/Ο διχως δευτερη σκεψη.....γιατι μαλακωνει το νερο,γιατι αφαιρει ουσιες απο το νερο δικτυου που δεν το κανουν οι ρητινες,γιατι εχεις παντα σταθερες συνθηκες κ δεν παιζεις με την φωτια....,γιατι ξερεις οτι δινεις οτι καλυτερο στα ψαρια σου,γιατι ειναι ποιο ευχριστη,γιατι σε βαθος χρονου ειναι ποιο οικονομικη,γιατι δεν εχεις τον βραχνα της επαναφορτισης της ρητινης,γιατι απλα ειναι πολυ πολυ πολυ καλυτερη απο ενα φιλτρο ρητινης
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-10-13, 15:47
thanos459 Ο χρήστης thanos459 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2012
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

καταρχην φιλε μου καλησπερα...επειδη ειμαι κατοχος κ των 2 θα σε ρωτησω τι θες να κανεις;θες να μαλακωσεις το νερο η απλα να προσθεσεις ενα σκαλι παραπανω στην ποιοτητα του;εχω προφλτρα 3 σταδιων τα οποια χρησιμοποιησα κατα το μεγαλωμα δισκων με καλα αποτελεσματα...ομως οι δισκοι...για να τους απολαυσεις δεν αρκουνται νονο στο καθαρο...αλλα κ στο μαλακο νερο.....απο τοτε που αρχισα α.ο εχω δει αλλα ψαρια....κυριως στα χρωματα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-11-13, 10:12
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dinos99 Εμφάνιση μηνυμάτων
Α/Ο διχως δευτερη σκεψη.....γιατι μαλακωνει το νερο,γιατι αφαιρει ουσιες απο το νερο δικτυου που δεν το κανουν οι ρητινες,γιατι εχεις παντα σταθερες συνθηκες κ δεν παιζεις με την φωτια....,γιατι ξερεις οτι δινεις οτι καλυτερο στα ψαρια σου,γιατι ειναι ποιο ευχριστη,γιατι σε βαθος χρονου ειναι ποιο οικονομικη,γιατι δεν εχεις τον βραχνα της επαναφορτισης της ρητινης,γιατι απλα ειναι πολυ πολυ πολυ καλυτερη απο ενα φιλτρο ρητινης
Δυστυχώς αφαιρεί και τις ωφέλιμες ουσίες του νερού. Σταθερές συνθήκες πως μπορείς να έχεις; Εκτός και αν βάζεις νερό μόνο από Α/Ο Το νερό της Α/Ο δεν είναι ότι καλύτερο, είναι στείρο και ακατάλληλο. Καλό στο θαλασσινό ενυδρείο που με τα βελτιωτικά φέρνεις το νερό στο επίπεδο που το θες. Στο γλυκό νερό όμως….. Ιδικά σε φυτεμένο ενυδρείο, του λείπουν πολλά στοιχεία. Ποιος ο λόγος να παράγω ένα νερό στείρο και να το ξανά φτιάχνω με βελτιωτικά, αφού το μόνο πρόβλημα είναι η σκληρότητα. Τέλος και τα φίλτρα της Α/Ο θέλουν αντικατάσταση με την πάροδο του χρόνου.



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanos459 Εμφάνιση μηνυμάτων
καταρχην φιλε μου καλησπερα...επειδη ειμαι κατοχος κ των 2 θα σε ρωτησω τι θες να κανεις;θες να μαλακωσεις το νερο η απλα να προσθεσεις ενα σκαλι παραπανω στην ποιοτητα του;εχω προφλτρα 3 σταδιων τα οποια χρησιμοποιησα κατα το μεγαλωμα δισκων με καλα αποτελεσματα...ομως οι δισκοι...για να τους απολαυσεις δεν αρκουνται νονο στο καθαρο...αλλα κ στο μαλακο νερο.....απο τοτε που αρχισα α.ο εχω δει αλλα ψαρια....κυριως στα χρωματα
Αντί να γίνετε η προετοιμασία του νερού με τύρφη να παίρνω απευθείας μαλακότερο νερό από τη ρητίνη. Δεν είναι για δίσκους. Έχω σκαλαρια corydoras sae neon cardinal αρλεκίνους ροδοστομους αγκιστρους κτλ. Το πρόβλημα μου είναι πως δεν μπορώ να προετοιμάζω περίπου 200 λίτρα νερό την εβδομάδα με τύρφη. Είναι τρία τα ενυδρεία και χρειάζομαι μεγάλο αποθηκευτικό χώρο για όλο αυτό το νερό. Θέλω από 8,2 που είναι το ph της βρύσης να πέσει κοντά στο 7. Η α/ο απαιτεί χώρο για αποθήκευση του νερού και είναι πολύ χρονοβόρα
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-11-13, 12:27
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bouboulas Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχώς αφαιρεί και τις ωφέλιμες ουσίες του νερού.
Γιατι οι ρυτινες δεν τις αφαιρουν?
Τι αφαιρουν οι ρυτινες?
Με φιλτρο ρυτινης δεν χρειαζεσαι χώρο για αποθήκευση του νερού?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αντιστροφη οσμωση Ροδιτης Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 27 03-02-13 21:11
αντιστροφη οσμωση andronikos Θαλασσινό νερό - Γενικά 5 29-01-12 16:26
αντιστροφη οσμωση broson Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 25-06-10 19:59
αντιστροφη οσμωση kanarini Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 09-09-08 11:59
αντιστροφη οσμωση kanarini Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 26-02-08 07:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04221 seconds with 13 queries