Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-02-11, 15:42
Το avatar του χρήστη alovitos
alovitos Ο χρήστης alovitos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2011
Περιοχή: Peristeri
Μηνύματα: 39
Talking Παρουσίαση 60lt video

Πληροφορίες: αν και είναι μικρό και δεν έχω αληθινά φυτά νομίζω οτι δεν είναι και πολύ άσχημο για αρχή...Ακούω εντυπώσεις

Διαστάσεις:
Όγκος: 60 λτ
Κατηγορία:κοινωνικό
Φυτά: οχι αληθινά
Ψάρια / ¶λλα είδη:10 πλατυ - μολυ
Διακοσμητικά υλικά: 2
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.) αμμος
Φόντο:μπλε
Φωτισμός: ασπρο - μπλε
Διάρκεια φωτισμού:8-12 ωρες
Φιλτράρισμα: βιολογικό
Θερμοστάτης: 75 w
Λίπανση:
Παροχή CO2:

Παράμετροι:

pH:7,2
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):0,25
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):0
Αλλαγές νερού:Κάθε 3 μέρες (ειναι αρχή)
Θερμοκρασία:25,5
VIDEO ---> http://www.youtube.com/watch?v=kONNUzRStBA
__________________
Greeks don't fight like heroes...
Heroes fight like Greeks!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-02-11, 16:07
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

απο της 18-2-11 εως σημερα 23-2-11 δεν στρωνη το φιλτρο φιλε.
διαβασα τα θεματα σου σου ειπαν για μπολι αλλα ειπες θα κανης κατι μονος να το αποφυγεις.(αμωνια)δεν θελω να σε στεναχωρισω αλλα μαλλον εξακολουθεις να εχεις αμωνια και μαλλον αστρωτο φιλτρο.
επειδη δεν αναφερης πουθενα στα θεματα σου εαν εβαλες μπολι και εαν εχεις χασει ψαρια για πες τι εχεις κανει εως τωρα αναλυτικα εκτος απο το να ριχνεις ζουμια μεσα.λες οτι αλαζεις το νερο καθε 3 μερες ειναι αρχη ακομη.τι εννοεις με αυτο?γνωμη μου εαν δεν εχει στρωση ακομη το φιλτρο σου για να μην ταλαιπωρισε εσυ και τα ψαρια σου βαλε αγγελια για μπολι και αυτος που θα σου το δωσει θα σου πει τα υπολοιπα τι πρεπει να προσεξεις.

ps:εαν οντως το εχεις στρωμενο το φιλτρο σου τοτε γιατι εχεις αμωνια?
και μην φωβασαι τα αληθινα φυτα βαλε αγγελια εδω να σου δωσουν και θα δεις τι ομορφο θα γινη ακομη το ενυδρειο σου.αυτα για αρχη απο μενα.
και κατι αλλο!!!γραφεις ph 7 ενω σε αλλα ποστ σου λες οτι η βρυση δινει 8 και πανω.γιατι ριχνεις το ph?τα ψαρια σου θελουν αλλο ph απο το 7.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-02-11, 03:00
Το avatar του χρήστη alovitos
alovitos Ο χρήστης alovitos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2011
Περιοχή: Peristeri
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gemen Εμφάνιση μηνυμάτων
απο της 18-2-11 εως σημερα 23-2-11 δεν στρωνη το φιλτρο φιλε.
διαβασα τα θεματα σου σου ειπαν για μπολι αλλα ειπες θα κανης κατι μονος να το αποφυγεις.(αμωνια)δεν θελω να σε στεναχωρισω αλλα μαλλον εξακολουθεις να εχεις αμωνια και μαλλον αστρωτο φιλτρο.
επειδη δεν αναφερης πουθενα στα θεματα σου εαν εβαλες μπολι και εαν εχεις χασει ψαρια για πες τι εχεις κανει εως τωρα αναλυτικα εκτος απο το να ριχνεις ζουμια μεσα.λες οτι αλαζεις το νερο καθε 3 μερες ειναι αρχη ακομη.τι εννοεις με αυτο?γνωμη μου εαν δεν εχει στρωση ακομη το φιλτρο σου για να μην ταλαιπωρισε εσυ και τα ψαρια σου βαλε αγγελια για μπολι και αυτος που θα σου το δωσει θα σου πει τα υπολοιπα τι πρεπει να προσεξεις.

ps:εαν οντως το εχεις στρωμενο το φιλτρο σου τοτε γιατι εχεις αμωνια?
και μην φωβασαι τα αληθινα φυτα βαλε αγγελια εδω να σου δωσουν και θα δεις τι ομορφο θα γινη ακομη το ενυδρειο σου.αυτα για αρχη απο μενα.
και κατι αλλο!!!γραφεις ph 7 ενω σε αλλα ποστ σου λες οτι η βρυση δινει 8 και πανω.γιατι ριχνεις το ph?τα ψαρια σου θελουν αλλο ph απο το 7.
1. το οτι μπήκα στο forum στης 18 δεν πάει να πεί οτι εκείνη τι μέρα πήρα και τι ενυδρείο
2. δεν έχω στρωμένο φίλτρο
3. επειδή είναι αρχή κάνω πιο πολλές αλλαγές νερού απο ότι ένα στρωμένο ενυδρείο που μπορείς να το αφήσεις και 15-20 μέρες
4. το ph ήταν 8 και το πήγα 7,2-7,4.. το κακό που είναι εδω??? δηλαδή πόσο να το πάω μου προτείνεις ??
και το πιο σημαντικό μην κατακρίνεις τον άλλον... γιατί δεν γεννήθηκε κανείς με γνώσεις για το θέμα και δυστηχως δεν έχω φίλους που να ασχολούνται. για αυτό είμαι εδώ για να πάρω σωστές γνωμες για το θέμα γιατί τα αγαπάω τα ψαράκια και θέλω να τα έχω σε καλό περιβάλον... πρόσεξε όμως... ΓΝΩΜΕΣ! και συμβουλές.και θεωρώ οτι έχω κρίση να κρίνω με πιο τρόπο απο όλους που μου λέτε και υπάρχουν σε ένα θέμα θα λύσω το πρόβλημα μου (αυτο δεν σημαίνει οτι δεν το εκτιμώ) ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον σου αν και δεν ακουσα καμια καλή κουβεντα από κανεναν... χαχα.. έκανα αυτό το μικρο και απλό ενυδρείο για να δω αν μπορώ να πάρω γνωσεις πρώτα και να μάθω πολλά πριν πάω να δώσω πολλά λευτά και να πάρω κατι μεγάλο και καλό.. με τα φυτά του και με όλα του.. απλά όποιος θέλει το σέβεται... καλή συνέχεια
__________________
Greeks don't fight like heroes...
Heroes fight like Greeks!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-02-11, 03:20
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

στο Νο2 και στο Νο4 φανταζομε οτι εχεις καταλαβη τι γινετε.
στο Νο2 λες οτι δεν εχεις στρωμενο φιλτρο αρα ........
στο Νο4 λες οτι που ειναι το προβλημα αφου το κατεβασες το ph
sto No2 να βρης μπολι γιατι εχεις ψαρια μεσα που θα σου πεθανουν
στο Νο4 το ph σου δεν κανει για τα ψαρια σου.τα ζωοτοκα ψαρια που εχεις θελουν σκληρο νερο δηλαδη το νερο της βρυσης σου δηλαδη ph=8 αφου αυτο βγαζη η βρυση σου απο της δικες σου μετρισεις που μας ειπες.


τωρα αγαπητε φιλε με τα κοκκινα γραματα που εβαλες εγω εχω να σου πω πως ουτε σε κατεκρινα ουτε σε αποπειρα,ουτε εχω σκοπο εδω μεσα σε κανεναν να κανω αυτο που εγραψες οπως και αλλοι εδω μεσα.εσυ ανεβασες τα θεματα σου και εγω σε δινω συμβουλες στα προβληματα που δεν ξερεις οπως φαινετε.ναι γνωμη σε εγραψα και εγω και εαν θελεις την ακους εαν οχι την παραβλεπης.δεν εγινα επιθετικος απεναντι σου λεγοντας σου οτι εχεις αμωνια δηλητιριο δηλαδη για τα ψαρια που αγαπας και για αυτο σε εγραψα να ζητησεις μπολι και γιαυτο σε ειπα να αφησεις το ph εκει που ειναι της βρυσης το νερο γιατι ολοι σας εδω μεσα βλεπω θιγεστε κατευθειαν με το παραμικρο.εκατσα και διαβασα ολα τα θεματα σου που εχεις ανοιξη εως τωρα για να βγαλω ενα συμπερασμα να μην σου δωσω λκαθος συμβουλες.και μου λες οτι σε κατακρινω και οτι αλλο εχεις γραψει?λαθος καταλαβες αγαπιτε μου.δεν μου το επιτρεπη η ηλικια μου για τα κοκινα γραματα που εχεις βαλη εκει.και εσυ στην εντελη ανεβασες θεμα για να σε κρινουμε ολοι αυτοι που θα το δουμε.εγω εγραψα λοιπον αυτα που νομιζω οτι ειδα λαθος απο σενα για την σωτηρια των ψαριων σου.αντι να ρωτησεις για την αμωνια που εχεις και δεν ειναι στρωμενο το φιλτρο σου μου καθεσε και γραφεις κοκκινα γραματα.αυτο δεν το δεχομαι να ξερεις γιατι ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟΣ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΜΟΥ.αυτα.ας δουμε οι επομενοι λοιπον τι θα σου πουν αφου εγω εκανα λαθος οπως πιστεβης.




σου υπενθιμιζω αυτα που εχεις γραψη οταν μπηκες εδω για πρωτη φορα στης 18-2-11

Γεια σας φίλοι !
Είμαι καινούργιος στο χώρο και θα ήθελα μια μικρή βοήθεια σε κάποια θεματάκια:

Εχω εδώ και 1 μήνα ενα ενυδρείο 60 λτ με 5 molly και 4 platty
έκανα το λάθος μιας και δεν ήξερα τίποτα και έβαλα μέσα ψάρια απο την 1 μέρα (οχι όλα μαζί). το θέμα ειναι οτι κάνω αλλαγές νερού, βάζω βακτήρια εμπορίου, αντιχλώριο, buffer και τέλος τα ταίζω πολύ λιγότερο απο ότι στην αρχή (τώρα 1 φορά την ημέρα και λίγο)...αλλά έχω σε έντονο βαθμό το πρόβλημα που έχουν αρκετοί απο ότι κατάλαβα. Η Αμμωνία είναι στα κόκκινα και το νερό κατασπρο...

please help!! δεν ξέρω τι αλλο να κάνω!

( εχω διαβάσει κάποια κείμενα στο forum για το θέμα αλλα με αυτά που σας είπα νομίζω οτι εχω κάνει τα περισσότερα, ή μήπως ξεχνάω κάτι? )

και σου γραφουν ....... μηπως θα επρεπε να βαλεις αγγελια για μπολι?

διαβαζοντας λοιπον ολα τα θεματα σου και δεν προσεξες που σου εγραψα οτι εχεις στρωση το φιλτρο σου?μηπως και εχω κανει λαθος που σου γραφω οτι εχεις αμωνια στης μετρισεις σου.
μου απαντας οχι.δεν το εχω στρωσει.

αφηνω τα υπολοιπα σε σενα τωρα.οπως και τα κοκκινα σου σχολια.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-02-11, 04:17
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τα ψαρια ειναι πολλα για αστρωτο ενυδρειο.
Η ολικη αμμωνια ΝΗ3/ΝΗ4 ευτυχως ομως, ειναι σε χαμηλο επιπεδο και βοηθαει και η χαμηλη θερμοκρασια οπως και το χαμηλομενο πεχα (αν και λαθος για τα ψαρια αυτα) να μενει σε ατοξικο επιπεδο η ελευθερη αμμωνια ΝΗ3.
Πρεπει να μπολιασεις, αλλιως πας σε καθημερινες μετρησεις, ποσοστιαιες αλλαγες νερου αν χρειαζεται, προσθεση βακτηριων εμποριου (νομιζω αυτο κανεις τωρα και ειναι λεγχομενες οι τιμες?) και ο θεος βοηθος.

Το ενυδρειο ειναι ομορφο σαν θεαμα αλλα εχω την εντυπωση οτι στα ψαρια δεν τους αρεσει και τοσο, αφου δεν εχουν να ασχοληθουν με κατι φυσικο ή τουλαχιστον ψευτικο αλλα στη σωστη θεση.
Κολυμπανε γυρω γυρω ανουσια.
Μη φοβασει τα φυσικα διακοσμητικα (ξυλα πετρες) και τα ζωντανα φυτα που θα καλυψουν και κατ'υψος τη διακοσμηση του ενυδρειου.
Στην ουσια αυτα τα διακοσμητικα μας ενδιαφερουν και οχι τα πολλα ακουμπισμένα στο βυθο αντικειμενα (εκτος κι αν ειναι αναγκαια πχ σπηλια για γατοψαρο, πετρες για αφρικανες), αφου μειωνεται η κυκλοφορια πανω στο βυθο, συσσωρευονται σκουπιδια και δημιουργουνται αναεροβιες περιοχες ετσι.

Το πεχα της βρυσης ειναι μια χαρα για τα ψαρια. Πως το κατεβασες στο ενυδρειο?

Ο φωτισμος γιατι λεει 8-12 ωρες? δεν ειναι σταθερος?
Οι 12 ωρες ειναι πολλες για αυτο το ενυδρειο και θα σου γεμισει αλγες. 8 ειναι ΟΚ.

ΥΓ Ηρεμιααααα δεν "στην ειπε" κανεις. Ακομα και αν επαιρνες αρνητικη κριτικη (ευγενικα) ειναι μεσα στο "παιχνιδι". Εκθετεις/παρουσιαζεις το ενυδρειο σου και ζητας αποψεις. Ειναι ελευθεροι ολοι να πουν τη αποψη τους για το θεαμα του ενυδρειου, χωρις καν να ειναι υποχρεωμενοι να σε βοηθησουν. Εδω λοιπον ουτε κατεκρινε το θεαμα και αντιθετα πηγε να βοηθησει ο gemen.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-02-11, 04:39
Το avatar του χρήστη alovitos
alovitos Ο χρήστης alovitos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2011
Περιοχή: Peristeri
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ψαρια ειναι πολλα για αστρωτο ενυδρειο.
Η ολικη αμμωνια ΝΗ3/ΝΗ4 ευτυχως ομως, ειναι σε χαμηλο επιπεδο και βοηθαει και η χαμηλη θερμοκρασια οπως και το χαμηλομενο πεχα (αν και λαθος για τα ψαρια αυτα) να μενει σε ατοξικο επιπεδο η ελευθερη αμμωνια ΝΗ3.
Πρεπει να μπολιασεις, αλλιως πας σε καθημερινες μετρησεις, ποσοστιαιες αλλαγες νερου αν χρειαζεται, προσθεση βακτηριων εμποριου (νομιζω αυτο κανεις τωρα και ειναι λεγχομενες οι τιμες?) και ο θεος βοηθος.

Το ενυδρειο ειναι ομορφο σαν θεαμα αλλα εχω την εντυπωση οτι στα ψαρια δεν τους αρεσει και τοσο, αφου δεν εχουν να ασχοληθουν με κατι φυσικο ή τουλαχιστον ψευτικο αλλα στη σωστη θεση.
Κολυμπανε γυρω γυρω ανουσια.
Μη φοβασει τα φυσικα διακοσμητικα (ξυλα πετρες) και τα ζωντανα φυτα που θα καλυψουν και κατ'υψος τη διακοσμηση του ενυδρειου.
Στην ουσια αυτα τα διακοσμητικα μας ενδιαφερουν και οχι τα πολλα ακουμπισμένα στο βυθο αντικειμενα (εκτος κι αν ειναι αναγκαια πχ σπηλια για γατοψαρο, πετρες για αφρικανες), αφου μειωνεται η κυκλοφορια πανω στο βυθο, συσσωρευονται σκουπιδια και δημιουργουνται αναεροβιες περιοχες ετσι.

Το πεχα της βρυσης ειναι μια χαρα για τα ψαρια. Πως το κατεβασες στο ενυδρειο?

Ο φωτισμος γιατι λεει 8-12 ωρες? δεν ειναι σταθερος?
Οι 12 ωρες ειναι πολλες για αυτο το ενυδρειο και θα σου γεμισει αλγες. 8 ειναι ΟΚ.

ΥΓ Ηρεμιααααα δεν "στην ειπε" κανεις. Ακομα και αν επαιρνες αρνητικη κριτικη (ευγενικα) ειναι μεσα στο "παιχνιδι". Εκθετεις/παρουσιαζεις το ενυδρειο σου και ζητας αποψεις. Ειναι ελευθεροι ολοι να πουν τη αποψη τους για το θεαμα του ενυδρειου, χωρις καν να ειναι υποχρεωμενοι να σε βοηθησουν. Εδω λοιπον ουτε κατεκρινε το θεαμα και αντιθετα πηγε να βοηθησει ο gemen.
το ph για αυτό το κατέβασα... για την αμμωνία..με buffer... και όσο και αν ακούγεται περίεργο δεν έχει ανέβει απο μόνο του πάλι το ph όπως έμαθα οτι γίνεται αν βάλεις buffer..τα ξύλα θέλουν πολύ καιρό για να αρχήσουν να κατεβάζουν το ph απο μόνα τους. εκτώς και αν το λές απο άποψη εμφάνισης. και σε παρακαλώ πες μου πώς πρέπει να κολυμπάνε τα ψάρια γιατί μάλλον είμαι χαζός τελικά?.... και μπορώ να δω καπου τα δικά σου για να δώ τι λές? γιατί εγώ μια χαρά τα βλέπω... το βίντεο είναι δευτερόλεπτα, εγω που τα παρακολουθώ ούτε κάτω τα βλέπω ούτε πάνω μόνο ουτε ακίνητα είναι ουτε τίποτα... βοήθησε με σε παρακαλώ να καταλάβω πώς πρέπει να κινούνται τα ψάρια... τα δικά σου παιζουν κάποιο άθλημα η ξερω γω τι? (πλάκα κάνω, οχι ειρωνικά)
__________________
Greeks don't fight like heroes...
Heroes fight like Greeks!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-02-11, 04:47
Franx Ο χρήστης Franx δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Αν και δεν είμαι αρκετό καιρό στο φόρουμ και δεν έχω ιδιαίτερη συμμέτοχη άκουσε με μεγάλη προσοχή ότι θα σου πει ο Σπύρος!!! Ίσως το 70 % από αυτά που ξέρω τα έχω μάθει από δικές του απαντήσεις η από δικά του ποστ !!! και για να σου λέει ότι κάτι δεν πάει καλά πίστεψε με αλλά δύσκολα να κάνει λάθος!!!


Φιλικά
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-02-11, 05:32
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το μπαφερ ειναι με φωσφορικα? (ως συνηθως)?
Μετρα φωσφορικα.

Τα ξυλα αν ειναι λιγα (1-2) και μικρα, μονο το ρολο της διακοσμησης θα παιξουν.
Φυτα χρειαζεσαι ως επι των πλειστων.

Tank Setup
A densely planted aquarium with some open space for swimming. It should be noted that these are highly vegetarian fish so any soft-leaved plants may be destroyed.

This species is often referred to as a brackish species but can live perfectly well in freshwater provided it is not too soft and acidic.
pH Rang 7.0-8.5
minimoum tank: 30 inches (76εκ)
http://www.seriouslyfish.com/profile...tipinna&id=128
http://badmanstropicalfish.com/profiles/profile24.html

Πλατυ (παρομοια)]
http://www.seriouslyfish.com/profile...culatus&id=136
http://badmanstropicalfish.com/profiles/profile4.html

Εδω μπορεις να δεις τα ψαρια στο φυσικο τους περιβαλλον και συμπεριφορες
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=42831
Δεν σου προτεινω φυσικα να γεμισεις βραχια και αλγες το ενυδρειο, αλλα με κατι προς τα εκει, δλδ φυτα (οχι πολυ μαλακά και ευαισθητα) και μερικες πετρες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-02-11, 10:10
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Το ενυδρείο σου είναι μια χαρά κι αφού τα ψάρια κολυμπούν μια χαρά, μην αλλάξεις τίποτα. Δεν αλλάζουμε ποτέ κάτι που δουλεύει καλά.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-02-11, 20:25
Το avatar του χρήστη alovitos
alovitos Ο χρήστης alovitos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2011
Περιοχή: Peristeri
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μπαφερ ειναι με φωσφορικα? (ως συνηθως)?
Μετρα φωσφορικα.

Τα ξυλα αν ειναι λιγα (1-2) και μικρα, μονο το ρολο της διακοσμησης θα παιξουν.
Φυτα χρειαζεσαι ως επι των πλειστων.

Tank Setup
A densely planted aquarium with some open space for swimming. It should be noted that these are highly vegetarian fish so any soft-leaved plants may be destroyed.

This species is often referred to as a brackish species but can live perfectly well in freshwater provided it is not too soft and acidic.
pH Rang 7.0-8.5
minimoum tank: 30 inches (76εκ)
http://www.seriouslyfish.com/profile...tipinna&id=128
http://badmanstropicalfish.com/profiles/profile24.html

Πλατυ (παρομοια)]
http://www.seriouslyfish.com/profile...culatus&id=136
http://badmanstropicalfish.com/profiles/profile4.html

Εδω μπορεις να δεις τα ψαρια στο φυσικο τους περιβαλλον και συμπεριφορες
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=42831
Δεν σου προτεινω φυσικα να γεμισεις βραχια και αλγες το ενυδρειο, αλλα με κατι προς τα εκει, δλδ φυτα (οχι πολυ μαλακά και ευαισθητα) και μερικες πετρες.
ευχαριστώ για το μήνυμα σου φίλε μου... κατι τέτοιες πληροφ. ήθελα .. αλλά σε παρακαλώ επείδη δεν ξέρω τιποτα από φυτά πες μου ποια είναι καλά για μικρό ενυδρείο και ίδικα αν ξέρεις για είδος σαν platies mollies swordtail???
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chemical mac Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενυδρείο σου είναι μια χαρά κι αφού τα ψάρια κολυμπούν μια χαρά, μην αλλάξεις τίποτα. Δεν αλλάζουμε ποτέ κάτι που δουλεύει καλά.
αυτό προσπαθώ να πώ στα παιδιά οτι κολυμπάνε μια χαρά (μέχρι στιγμής τουλάχιστον) και με τα προβλήματα που έχει το νερό... τουλάχιστον ας σεβόμαστε τον άλλον που μπορεί να μην έχει λευτά αυτη την στιγμή για τον Α η Β λόγο και δέν μπορεί να πάρει φύτα , ξύλα, τήρφη , και 20 διαφορετικά test...
__________________
Greeks don't fight like heroes...
Heroes fight like Greeks!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alovitos : 24-02-11 στις 20:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-02-11, 01:59
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alovitos Εμφάνιση μηνυμάτων
τουλάχιστον ας σεβόμαστε τον άλλον που μπορεί να μην έχει λευτά αυτη την στιγμή για τον Α η Β λόγο και δέν μπορεί να πάρει φύτα , ξύλα, τήρφη , και 20 διαφορετικά test...
Απο μενα δεν εχει αλλη προταση, σεβομενος το αιτημα σου.
Καλη συνεχεια
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αλλαγή στο φυτεμένο μου 60lt giannisaek Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 23 12-12-10 12:51
ενυδριο 60lt giannis vih Ζωοτόκα 1 30-09-10 18:45
Αρχάριος.. Ενυδρείο 60lt sv2gfx DIY . Φτιάχτο μόνος σου 9 30-10-09 14:02
Ιδεες για 60lt. ελενη Bettas 2 14-09-09 19:02
Παρουσίαση jewel 60lt κοινωνικό φυτεμένο dizio Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 35 10-03-09 19:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06982 seconds with 15 queries