Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-08-09, 12:39
Το avatar του χρήστη Roi
Roi Ο χρήστης Roi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Περιοχή: Παλλήνη
Μηνύματα: 147
Προεπιλογή Καθαρισμός Ενυδρείου για νέο ψάρι.

δεν ξέρω αν είμαι στην σωστή κατηγορία, αν οχι ας το μεταφέρει κάποιος mod please.

όσο έλειπα για διακοπές ερχόταν η μητέρα και τάιζε τα ψαράκια μου και μου έλεγε ότι ο μονομάχος δεν είναι πολύ καλά, είχε σκουρίνει το χρώμα στα πτερύγια του και δεν πολύ βόλταρε. Όταν γύρισα τον βρήκα νεκρό στον πάτο του ενυδρείου (το πρωί ίσα που ανάπνεε), τον έβγαλα από μέσα, μέτρησα αμμωνία 0 και άφησα το ενυδρειάκι όπως ήταν με το apple snail μέσα. Την άλλη μέρα πάει και το σαλιγκάρι. Δεν έχω ιδέα τι βρήκε το ενυδρείο μου, κλαψ....

Τώρα θέλω να το ξαναστήσω και να το δώσω στην ανηψιά μου, άλλα δεν ξέρω πώς να το καθαρίσω από τυχόν αρρώστια που μπορεί να έχει, για να μην κολλήσει και το νέο ψαράκι ???

Το ενυδρείο έχει μέσα χαλίκι, ένα ξύλο με ανούμπιες και 2-3 φυτά ακόμα. Το χαλίκι και το ξύλο θα ήθελα να τα κρατήσω. Τα υλικά του φίλτρου θα τα πετάξω και θα βάλω καινούργια, έχω και μπόλι από το άλλο ενυδρείο που έχω.

Ας μου πει κάποιος παρακαλώ πολύ, πώς θα κάνω ένα ασφαλές ενυδρειάκι για ένα νέο ψαράκι ???
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-08-09, 20:11
Το avatar του χρήστη Roi
Roi Ο χρήστης Roi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Περιοχή: Παλλήνη
Μηνύματα: 147
Προεπιλογή

κανείς ???????:co nfused:

Τι να κάνω παιδιά ??????? απλά να βάλω άλλο ψάρι μέσα, να το ξεστήσω και να το ξαναστήσω ή χρειάζεται και κάποιου είδους απολύμανση ?????


Please λίγη βοήθεια παρακαλώ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-08-09, 23:29
Το avatar του χρήστη gmanes
gmanes Ο χρήστης gmanes δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Ηράκλειο - Κρήτη
Μηνύματα: 387
Προεπιλογή

Χωρίς να είμαι ειδικός, νομίζω ότι αν εκεί που τρέχει κανονικά προσθέσεις λίγη χλωρίνη, θα πετύχεις μία καλή απολύμανση... Προφανώς βέβαια χωρίς τίποτα ζωντανό μέσα

Το αφήνεις να τρέξει μερικές ώρες με τη χλωρίνη, αλλάζεις μετά 2-3 φορές το νερό φροντίζοντας να βάλεις μπόλικο αντιχλώριο και νομίζω ότι θα είναι ΟΚ...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-08-09, 23:33
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

θεωρω υπερβολη να μπει χλωρινη στο ενυδρειο...
αν το ξεστησεις και μεινει λιγες μερες χωρις νερο νομιζω πως αυτο και μονο θα ειναι αρκετο...δε το βασιζω πανω σε γνωσεις και οφειλω να το πω..απλα για ενυδρεια δικα μου που "παροπλιστηκαν" ποτε δε πηρα κανενα μετρο...απλα τα ξεπλενα καλα και τα ξαναστηνα εφοσον ειχαν μεινει χωρις νερο...
δε ξερω ποιοι επιβλαβεις μικροοργανισμοι μπορουν να ζησουν εκτος νερου και αργοτερα να κανουν κακο στα ψαρια...
αν το εχει ψαξει καποιος...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-08-09, 23:35
Το avatar του χρήστη Μίμης
Μίμης Ο χρήστης Μίμης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: Μυτιλήνη(Λέσβος)
Μηνύματα: 787
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μίμης
Smile

φιλε gmanes δεν ειμαι σιγουρος αλλα μου φενεται οτι ετσι δε θα φυγει εντελως η χλωρινη που ειναι πολυ δυνατη και θα εχει αλλα προβλημα..!
παντα φιλικα
Μίμης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-08-09, 23:46
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Πάντως δεν είναι αδόκιμο! Αφού τα νεοεισερχόμενα φυτά στο ενυδρείο κάποιοι τα εμβαπτίζουν για μερικά δευτερόλεπτα σε διάλυμα χλωρίνης 1/12 εάν δε με απατά η μνήμη μου και μετά τα ξεπλένουν σε τρεχούμενο νερό και ύστερα σε δοχείο με διπλή δόση αντιχλώριο.

Πάντως εγώ τις απολυμάνσεις μου (φυτά κυρίως) τις κάνω με διάλυμα υπερμαγγανικού καλίου (10 με 15 λεπτά το φακελάκι σε οποιοδήποτε φαρμακείο) 0,1 γραμμάρια σε 2 λίτρα νερού. Εμβάπτισμα 1/2 ώρα και μετά ξεπλένω πολύ καλά γιατί βάφει....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-08-09, 23:50
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

αδοκιμο δεν ειναι....αλλα ενα φυτο το ξεπλενεις ευκολα σχολαστικα...για σκεψου χαλικια..υλικα φιλτραρισματος κ.τ.λ.
κατα την ταπεινη μου κριση το θεωρω υπερβολη....ισως ενα καλο ξεπλυμα με ξυδι να ειχε αποτελεσμα μιας και τα οξεα ειναι ακρετα ισχυρα..και ειναι πολυ ευκολοτερο να ξεπλυθει και σιγουρα πολυ λιγοτερο επικινδυνο..
προσωπικα δε θα εκανα τιποτα απο τα 2 ..θα το αφηνα απλα για λιγο καιρο χωρις νερο να στεγνωσει καλα..επισης μπορεις να χρησιμοποιησεις καυτο νερο....με προσοχη βεβαια για τη διαστολη -συστολη...
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 27-08-09 στις 00:07
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-08-09, 23:57
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Από το όλο θέμα βγαίνει πάντως πως ότι και να κάνει ο φίλος το καλύτερο θα ήταν να ξεστήσει το ενυδρείο και να χρησιμοποιήσει ότι χρησιμοποιήσει ξέχωρα στο κάθε "συστατικό" του ενυδρείου για να μπορέσει να το ξεπλύνει καλά! Ή απλά να το διευκολύνει να στεγνώσει καλά εάν τελικά διαλέξει τη μέθοδο της..... ξηρασίας, που του πρότεινες αρχικά!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-08-09, 00:03
Το avatar του χρήστη gmanes
gmanes Ο χρήστης gmanes δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Ηράκλειο - Κρήτη
Μηνύματα: 387
Προεπιλογή

Παιδιά δεν ξέρω, μια ιδέα είπα
Εγώ το εφάρμοσα σε κάτι πέτρες που μάζεψα από την παραλία και έβαλα στο ενυδρείο μου, και μετά τις έβρασα... Για ολόκληρο ενυδρείο δεν το έχω κάνει ποτέ...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-08-09, 01:07
Το avatar του χρήστη Razorblade
Razorblade Ο χρήστης Razorblade δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2009
Περιοχή: Γιαννενα
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Φιλε Roi,κριμα για αυτο που εγινε ...
Ηταν απο τα ομορφα betta ενυδρειακια οσο μπορω να κρινω απο την παρουσιαση που ειχες κανει.
Στο ερωτημα σου δεν ξερω να απαντησω αλλα θα "επιβαρυνω" λιγο το ποστ ρωτωντας τον panos1972 για το υπερμαγγανικο καλιο :αυτη η διαδικασια πραλαμβανει την εγκατασταση σαλιγκαριων στο ενυδρειο ?ποια φυτα μπορουν να ανταπεξελθουν ?
Καπου ειχα διαβασει Roi οτι και εσυ ειχες καποιο μικροπροβλημα με σαλιγκαρια ξενιστες,η κανω λαθος ?
Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-08-09, 08:00
Το avatar του χρήστη Roi
Roi Ο χρήστης Roi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Περιοχή: Παλλήνη
Μηνύματα: 147
Προεπιλογή

παιδιά ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας, αυτό που μάλλον θα κάνω είναι να πετάξω οτι έχει μέσα (δυστυχώς και το χαλίκι, ελπίζω να βρώ μη ασβεστολιθικό πάλι) και να πλύνω καλα το ενυδρείο και θα το αφήσω να στεγνώσει. θα βάλω νέο βιολογικό υλικο και ελπίζω να είναι οκ.

Αυτο με το υπερμαγγανικο καλιο με ενδιαφέρει και εμένα εαν προλαμβάνει τα σαλιγκάρια, razorblade καλά θυμάσαι έχω διαφορών ειδών τέτοια σαλιγκάρια.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-08-09, 08:17
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Roi Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδιά ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας, αυτό που μάλλον θα κάνω είναι να πετάξω οτι έχει μέσα (δυστυχώς και το χαλίκι, ελπίζω να βρώ μη ασβεστολιθικό πάλι) και να πλύνω καλα το ενυδρείο και θα το αφήσω να στεγνώσει. θα βάλω νέο βιολογικό υλικο και ελπίζω να είναι οκ.

Αυτο με το υπερμαγγανικο καλιο με ενδιαφέρει και εμένα εαν προλαμβάνει τα σαλιγκάρια, razorblade καλά θυμάσαι έχω διαφορών ειδών τέτοια σαλιγκάρια.


Ποτέ δεν είχα λαθρεπιβάτη με αυτή τη μέθοδο! Κάνω πρώτα οπτικό έλεγχο απομακρύνω τα... χοντρά και μετά υπερμαγκανικό καλιο και ξέπλυμα καλό....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Καθαρισμός αλάτων από τζάμια ενυδρείου... Maverick Γλυκό νερό - Γενικά 14 17-05-15 19:42
Καθαρισμός ενυδρείου Ge0rge Αρχάριοι γλυκού νερού 6 23-04-09 10:16
Καθαρισμός ενυδρείου dimitris Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 16 23-04-07 14:08
Καθαρισμός Φίλτρου joncal Αρχάριοι γλυκού νερού 3 05-03-07 20:08
Καθαρισμός ενυδρείου petran Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 9 21-09-05 08:26

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05053 seconds with 13 queries