Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
Παλιά 22-10-08, 23:08   #1
Νέο Ενυδρείο 30lt
 
Το avatar του χρήστη gap
gap
Member
Εγγραφή: 07-10-2008
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 44

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
gap Ο χρήστης gap δεν είναι συνδεδεμένος 22-10-08, 23:08
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Εδώ και μέρες έψαχνα στο internet, στο forum, σε petshop στην Αθήνα πρίν μέρες που ήμουν. Σκεφτόμουν αρχικά για κάποιο ενυδρείο γύρω στο μέτρο και 120-180lt.

Επειδή οι τιμές τουλάχιστον εδώ δτη Χίο ήταν κοντά στα 400€ μόνο το ενυδρείο και με εξοπλισμούς, διακόσμηση, ψάρια πήγαινε στα 600€, φοβόμουν κίολας μήπως λόγω απειρίας κάτι δεν πάει καλά στη νέα αρχή και αρκέστηκα να πάρω χθές ένα ενυδρειάκι 50*25*27=34lt (όλα μαζί 160€)

Για αρχή από το κατάστημα μου πρότειναν να αρχίσω με 2-3 ψαράκια και πάνω στη βδομάδα που θα στροθεί συνεχίζω και με άλλα.

Έχω 3 τιγράκια το ένα είναι χρυσό με ελαυρώς άσπρες γραμμές.
Οι απορίες μου είναι αρκετές.

Μόλις το πήρα και το γέμισα με νερό έριξα 5ml antychlor και 5 torfin. Μετά από 5λεπτά έβαλα τα ψάρια.

Μου είπαν να τα ταίζω 3 φυλλαράκια από την τροφή που μου έδωσαν μέρα παρά μέρα. Τα ψαράκια είναι ανθεκτικά ώστε να στρωθεί το ενθδρείο με αυτά όπως μου είπαν.
Το ένα τιγράκι παρατήρησα το μεσημέρι είχε λιγότερο κόκκινα πτερύγια από κάτω και πάνω στη ράχη. Τώρα το βράδυ που το ξαναβλέπω είναι έντονο το κόκκινο.

Μ’αρέσουν να βάλω neon, ξιφοφόρους, ακτινογραφίες guppy και κάτι άλλα που είδα στα ενυδρεία του petshop αλλά δεν ξέρω ονόματα. Ά και το silver shark μ’αρέσει που είναι κινιτικό αλλά τα 30 μου λίτρα είναι πολύ λίγα. Αν το βάλω τώρα που ήταν 10cm σε πόσο καιρό θα έχει μεγαλώσει για να θέλει άλλο χώρο ?

Αυτοί με διαβεβαίωσαν ότι ταιριάζουν όλα οσα μ’αρεσαν.


Βλέπω και μ’αρέσει. Ακόμα πρώτη μέρα είναι αλλά μιας και μου έφυγε ο φόβος και όλα όσα σκεφτόμουν πριν το αποκτήσω ίσως σύντομα να πάρω μεγαλύτερο.

Το χρυσό τιγράκι κυνηγάει τα άλλα 2 φορές φορές. Παίζουν να φανταστω ?

Ακόμα μία απορία είναι ότι το νερό χθές ήταν αρκετά θολό. Σήμερα είναι καλλίτερο αλλα πολλά σωματίδια αιωρούνται.
Το θερμοστάτη τον σταμάτησα γιατί το θερμόμετρο είναι στους 26-27-28 βαθμούς
Τέλος μέσα από το δύτη νομίζω πως βγαίνουν παραπάνω φουσκάλες απ’ όσο θα έπρεπε, μου φαίνεται αρκετά έντονο.
Ακόμα κάτι, πόσες ώρες πρέπει να ανάβω τη λάμπα και ποιες ? Το σπίτι έχει φως, δεν βλέπει ο ήλιος το ενυδρείο.

Ένας φίλος έχει 120lt. Θα βοηθούσε να πάρω νερό απ αυτόν και να το προσθέσω στο δικό μου ?
Απλά με φόβησε γιατί μου είπε ότι το έχει κανενα 6μηνο χωρίς καθόλου αλλαγή και ότι το φίλτρο κάνει τη δουλειά του και το καθαρίζει. (καθένας λέει τα δικά του)






Εμφανίσεις: 3336
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σε 30lt τι βαζω? kill_bill Αρχάριοι γλυκού νερού 27 01-03-08 18:28
Ενυδρείο 30lt - Κόντρες; alexispi DIY . Φτιάχτο μόνος σου 3 14-07-07 23:15
Ενυδρείο "ξενοδοχείο" 30Lt jstiva Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 0 16-04-07 14:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,14493 seconds with 15 queries