Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 05-11-09, 23:06   #1
Καρδινάλιοι με τι;
 
Το avatar του χρήστη Kardinalios
Kardinalios
Member
Εγγραφή: 26-10-2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 39

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Kardinalios Ο χρήστης Kardinalios δεν είναι συνδεδεμένος 05-11-09, 23:06
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Έχω ένα 65λιτρο ενυδρείο με 6 Καρδινάλιους, 4 Panda, και 3 Οτοκυκλάκια. Να βάλω άλλο ένα κοπαδάκι από 6 μικρά ψαράκια (και τι ψαράκια θα ταιριάζανε ή να προσθέσω από τα ίδια; Το ενυδρείο έχει πολλά φυτά, με 6,8 PH (χωρίς CO2 ακόμα...). Ακούω γνώμες.
Εμφανίσεις: 3332
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-11-09, 23:20
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kardinalios Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω ένα 65λιτρο ενυδρείο με 6 Καρδινάλιους, 4 Panda, και 3 Οτοκυκλάκια. Να βάλω άλλο ένα κοπαδάκι από 6 μικρά ψαράκια (και τι ψαράκια θα ταιριάζανε ή να προσθέσω από τα ίδια; Το ενυδρείο έχει πολλά φυτά, με 6,8 PH (χωρίς CO2 ακόμα...). Ακούω γνώμες.
βαλε αλλους 4 Καρδινάλιους
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-11-09, 17:58
Το avatar του χρήστη Kardinalios
Kardinalios Ο χρήστης Kardinalios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-10-2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Θα μπορούσα να βάλω αντί για 4 ακόμα καρδινάλιους, 4 ροδόστομους ή κάποια άλλα τετρας;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-11-09, 18:25
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Συνήθως τα τέτρα ζουν σε κοπαδάκι και ένα κοπαδάκι απαιτεί σίγουρα περισσότερα από τέσσερα ψαράκια. Το ότι ζουν σε κοπάδι, σημαίνει λιγότερο στρες, μεγαλύτερη αντοχή σε ασθένειες. μεγαλύτερο χρόνο ζωής, πιο όμορφα και έντονα χρώματα, πιο φυσιολογική συμπεριφορά και ένα σωρό άλλα θετικά.

Συνεπώς θα σου πρότεινα και εγώ να επικεντρωθείς σε ένα μόνο είδος.

Όσον αφορά τους ροδόστομους, θεωρώ ότι όχι μόνο είναι λίγα τα λίτρα αλλά και οι διαστάσεις του ενυδρείου σου είναι ακατάλληλες. Τα ψάρια αυτά είναι γρήγοροι κολυμβητές και θέλουν αρκετό μήκος ενυδρείου για να μπορέσουν να κάνουν κοπαδάκι και να κινηθούν άνετα. Για να καταλάβεις, εγώ έχω μερικούς σε 120 λίτρα μεικτά και με μηκος ενυδρείου 80 εκατοστά και πάλι δεν τα βλέπω να κινούνται άνετα. Μέχρι να ξεκινήσουν από την μία πλευρά για να κοπαδιάσουν και να κολυμπήσουν έχουν φτάσει στην άλλη πλευρά. Σίγουρα θέλουν πάνω από ένα μέτρο μήκος ενυδρείου. Έτσι δεν μπορώ να χαρώ την πραγματική ομορφιά αυτού του ψαριού που εκτός από το όμορφο χρώμα τους είναι και η κίνηση τους.

Φυσικά η απόφαση είναι δική σου ...
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-11-09, 18:28
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theodor72 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συνήθως τα τέτρα ζουν σε κοπαδάκι και ένα κοπαδάκι απαιτεί σίγουρα περισσότερα από τέσσερα ψαράκια. Το ότι ζουν σε κοπάδι, σημαίνει λιγότερο στρες, μεγαλύτερη αντοχή σε ασθένειες. μεγαλύτερο χρόνο ζωής, πιο όμορφα και έντονα χρώματα, πιο φυσιολογική συμπεριφορά και ένα σωρό άλλα θετικά.

Συνεπώς θα σου πρότεινα και εγώ να επικεντρωθείς σε ένα μόνο είδος.

Όσον αφορά τους ροδόστομους, θεωρώ ότι όχι μόνο είναι λίγα τα λίτρα αλλά και οι διαστάσεις του ενυδρείου σου είναι ακατάλληλες. Τα ψάρια αυτά είναι γρήγοροι κολυμβητές και θέλουν αρκετό μήκος ενυδρείου για να μπορέσουν να κάνουν κοπαδάκι και να κινηθούν άνετα. Για να καταλάβεις, εγώ έχω μερικούς σε 120 λίτρα μεικτά και με μηκος ενυδρείου 80 εκατοστά και πάλι δεν τα βλέπω να κινούνται άνετα. Μέχρι να ξεκινήσουν από την μία πλευρά για να κοπαδιάσουν και να κολυμπήσουν έχουν φτάσει στην άλλη πλευρά. Σίγουρα θέλουν πάνω από ένα μέτρο μήκος ενυδρείου. Έτσι δεν μπορώ να χαρώ την πραγματική ομορφιά αυτού του ψαριού που εκτός από το όμορφο χρώμα τους είναι και η κίνηση τους.

Φυσικά η απόφαση είναι δική σου ...
+1
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-11-09, 18:42
Το avatar του χρήστη Kardinalios
Kardinalios Ο χρήστης Kardinalios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-10-2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

ΟΚ λοιπόν. Με πείσατε. Θα προσθέσω μερικούς καρδινάλιους . Ποια θα ήταν η ιδανική σύνθεση με τα ψαράκια που έχω στις διαστάσεις του ενυδρίου μου;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-11-09, 18:47
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

κανε τους καρδιναλιους 9-10,κανε τα παντα 5-6 και ασε ως εχει τους οτο.
Τιποτα παραπανω ομως!Εισαι ηδη οριακα!
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-11-09, 20:33
Το avatar του χρήστη Kardinalios
Kardinalios Ο χρήστης Kardinalios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-10-2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Ακούγεται καλό. Πάντως γενικότερα έχω μπερδευτεί λίγο με την πληροφορία που βρίσκεις και στο φόρουμ αλλά και στο διαδίκτυο γενικότερα για το πόσα αλλά και ποια ψάρια σε λίγα λίτρα. Για παράδειγμά, δείτε εδώ γιατί ρώτησα για καρδινάλιους με ροδόστομους στα δικά μου λίτρα. Αλλά και το πόσα, παίζει, αφού όλα τα ψάρια δεν προσφέρουν την ίδια ιχθυοφόρτιση. Πως να το πω βρε αδερφέ... Κάποια "βρωμίζουν" περισσότερο... Από προσωπική πρόσφατη εμπειρία, αναγκάστηκα να δώσω τα Guppies μέσα σε 2 μήνες αφού από 3 είχαν γίνει 25 (!) και τα νιτρικά είχαν ανέβει επικίνδυνα παρά τις συχνές αλλαγές νερού (1-2 φορές την εβδομάδα από 25%) και τη μείωση ταϊσματος. Κι όμως 9 στους 10 θα προτείνουν σε νέους με μικρό ενυδρείο Guppies! Όμως πιο γρήγορα θα σε επιβαρύνουν τα Guppies παρά να είχες άλλα ψάρια που γίνονται μεγάλα αλλά μετά από κάποιο εύλογο χρονικό διάστημα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-11-09, 21:05
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Στην παραθεση που μας λες ο Τολης απανταει για την συμβατοτητα των ειδων και εχει απολυτο δικιο,διοτι αυτα τα 2 ειδη ζουν στις ιδιες συνθηκες (πολυ μαλακο νερο).
Αν ρωτουσε τον Τολη αν σε ενα 60 αρι μπορει να εχει και ροδοστομους και καρδιναλιους και κορυ και οτο μαλλον η απαντηση του θα ηταν διαφορετικη.
Παντως ναι θα μπορουσες να εχεις 4 καρδιναλιους 4 ροδοστομους 4 κορυ και 3 οτο στο 60αρι σου,αλλα δεν θα κοπαδιασει ποτε κανενα ειδος διοτι μια ομαδα για να ειναι συμπαγης πρεπει να ειναι πανω απο 6 ατομα και ετσι θα νιωθουν και μεγαλυτερη ασφαλεια και λιγοτερο στρες.
Εμεις απλα αν εχουμε αποψη την εκφραζουμε και λεμε και τον λογο,αν θες μας ακους αλλα αν θες μπορεις να πειραματιστεις και μονος σου.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-11-09, 22:07
Το avatar του χρήστη Kardinalios
Kardinalios Ο χρήστης Kardinalios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-10-2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Κουβέντα κάνουμε, και εκτιμώ πολύ τις απόψεις. Το επιχείρημά σου για το κοπάδιασμα μου φαίνεται πολύ λογικό και είναι απόλυτα αποδεκτό. 'Οπως και η προσωπική σου εμπειρία σεβαστή για το μήκος του ενυδρείου.

Αυτό που σχολίαζα είναι οι αντικρουόμενες απόψεις και πληροφορίες. Στο συγκεκριμένο παράδειγμα, αν οι ροδόστομοι βρίσκουν χώρο να κολυμπανε σε 54 λτ, φυσικά και θα έχουν και σε 60. Όπως είπες, ο Tolis μπορεί να μιλάει μόνο για συμβατότητα και να μην λαμβάνει υπόψη του την παράμετρο κολύμπι και κοπάδιασμα, που όμως για σένα είναι σημαντική (και για μένα να σου πω). Είναι αυτό που λένε οι ¶γγλοι "η πολύ ανάλυση, φέρνει παράλυση" που ειδικά σε έναν αρχάριο βρίσκει απόλυτη εφαρμογή.

Τέλος πάντων, επειδή στο ενδιάμεσο διάβασα και σε κάποιο ξένο άρθρο ότι οι ροδόστομοι θέλουν τουλάχιστον 80 εκ μήκος να κολυμπάνε, έχω αποφασίσει να βάλω άλλους 4 καρδινάλιους να νιώθουν και καλύτερα.

Ευχαριστώ και πάλι.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-11-09, 00:40
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Το γιατί απάντησε έτσι ο Tolis μόνο ο ίδιος μπορεί να το απαντήσει.

Η δικιά μου η άποψη είναι πως 4 καρδινάλιους και 4 ροδόστομους δεν θα τους έβαζα ούτε σε 54 λίτρα, ούτε σε 200 λίτρα. Απλά, κατά την γνώμη μου είναι πολύ λίγοι.

Όπως σου είπα παραπάνω το ενυδρείο μου έχει 80 εκ. μήκος και οι ροδόστομοι είναι υγειέστατοι, ωστόσο δεν έχουν την δυνατότητα να κινηθούν ως κοπάδι.

Δες εδώ πως κινείται ένα πολύ μεγάλο κοπάδι ροδόστομοι σε ένα πολυ μεγάλο ενυδρειο. Φυσικά ελάχιστοι μπορούν να έχουν τόσο μεγάλο ενυδρείο, και από αυτούς που έχουν ακόμα πιο λίγοι το διαθέτουν για μικρά ψαράκια

Και φυσικά κάνουμε κουβέντα. Δεν κρίνουμε κανέναν και απλά καταθέτουμε τις απόψεις μας και κυρίως τις εμπειρίες μας
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-11-09, 08:55
Το avatar του χρήστη Kardinalios
Kardinalios Ο χρήστης Kardinalios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-10-2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Όπως και να το δεις ένα μικρό ενυδρείο σε περιορίζει και σίγουρα είναι πιο ευμετάβλητο από ένα μεγάλο. Απλά δεν συγχωρεί λάθη και δεν ησυχάζεις.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-11-09, 00:02
Το avatar του χρήστη Kardinalios
Kardinalios Ο χρήστης Kardinalios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-10-2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Τελικά πρόσθεσα άλλους 6 καρδινάλιους στο ενυδρείο μου και τίποτα άλλο. Ευχαριστώ τους φίλους για τις συμβουλές
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-11-09, 01:23
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
κανε τους καρδιναλιους 9-10,κανε τα παντα 5-6 και ασε ως εχει τους οτο.
Τιποτα παραπανω ομως!Εισαι ηδη οριακα!

Αυτα.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kardinalios Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα μπορούσα να βάλω αντί για 4 ακόμα καρδινάλιους, 4 ροδόστομους ή κάποια άλλα τετρας;
Οι ροδοστομοι μικρα ψαρια ειναι και με αυτη τη λογικη χωρανε σε μικρο ενυδρειο, αλλα ειναι σαν να βαζεις φεραρι να τρεξει στη λασπη.
Δες να καταλαβεις τι εννοω http://www.youtube.com/watch?v=hV197P99gSg

Δυο κοπαδια (οποια ψαρια κι αν ειναι και κολυμπανε στο ιδιο υψος) σε τοσο μικρο χωρο, ισον τουρλουμπουκι, διαλυμενη διαδηλωση.
Ειχα σε ενα μετρο 10 αρλεκινους και 10 καρδιναλιους και αλλαξα σε 20 καρδιναλιους και ειδα επιτελους θεαμα.
(Αν εβαζα 20 αρλεκινους θα ειχα ακομα πιο καλη κοπαδικη κινηση αλλα μαρεσουν καρδιναλιοι πιο πολυ)


ΥΓ αμμο για τα κορυ ετσι?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-11-09, 01:33
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δες να καταλαβεις τι εννοω http://www.youtube.com/watch?v=hV197P99gSg
Αχ, φωτιές ανάβεις
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 11-11-09, 11:04
Το avatar του χρήστη Kardinalios
Kardinalios Ο χρήστης Kardinalios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-10-2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Μάλλον αυτό δες. Σε 5-6, άντε 7... το πολύ 10 χρόνια που θα έχουν μεγαλώσει τα μωρά...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 11-11-09, 11:28
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kardinalios Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλλον αυτό δες. Σε 5-6, άντε 7... το πολύ 10 χρόνια που θα έχουν μεγαλώσει τα μωρά...
Α γεια σου.

ΥΓ αυτος ηταν ωραιος στο κοπαδι, ο πρωτος ομως ειχε πιο ωραιο ενυδρειο (για αυτα τα ψαρια) ΙΜΟ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 11-11-09, 12:11
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

βαλε αλλα 10 καρδιναλιους να κανεις ομορφο κοπαδι.....
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 11-11-09, 13:04
Το avatar του χρήστη Kardinalios
Kardinalios Ο χρήστης Kardinalios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-10-2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Μακάρι να μπορούσα, αλλά θα είναι μετά πολλοί για τα λίτρα μου.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
καρδινάλιοι armenis Αρχάριοι γλυκού νερού 17 12-08-09 17:15
Σύνθεση ψαριών - Καρδινάλιοι + αμάνο + ?? gfdimopo Αρχάριοι γλυκού νερού 20 08-07-08 16:12
γκαπι-καρδινάλιοι-ροδόστομοι puravlos Αρχάριοι γλυκού νερού 1 07-07-07 00:27
καρδινάλιοι sos Nec Γλυκό νερό - Γενικά 15 04-11-05 09:31

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09671 seconds with 15 queries