Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 02-12-16, 09:12
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή Σιδηρόπετρα, ανεβάζει την ΚΗ και το Tds;

Οπως λέει κι ο τίτλος, θα θελα να μάθω τι επιπτώσεις μπορεί να έχει η σιδηρόπετρα στο ενυδρείο μου. Από κάτι μετρήσεις που έκανα κάτι δεν πάει καλά και σίγουρα δεν είναι η άμμος η οποία είναι χαλαζιακή με έγγραφα μάλιστα πιστοποίησης και προδιαγραφές.
Το νερό που φτιάχνω για το ενυδρείο είναι μίξη βρύσης και όσμωσης με αναλογία 70-30 όπου 70% βρύση και 30% όσμωση. Βάσει του νερού του δικτύου έχω ΚΗ=6 αυτή την εποχή το καλοκαίρι πάει στο 7, η GH μετρήθηκε στο 9 στο νερό βρύσης και το tds στο 155. Το Tds στο βαρέλι προετοιμασίας μ αυτή την αναλογία το μετράω στο 85-90ppm. To σκέτο νερό όσμωσης το μετράω στα 003ppm άρα δεν υπάρχει θέμα με τη μεμβράνη. Μετράω λοιπόν χθες το νερό στο ενυδρείο και παίρνω τις εξής παράξενες τιμές, GH=7, αυτό είναι λογικό γιατί βάσεις μιας εφαρμογής που έχω η αναλογία που φτιάχνω δείχνει ότι η γενική θα πέσει 2 γερμανικούς βαθμούς, το ίδιο όμως ισχύει και για την ανθρακική δηλαδή θα πρεπε να έχω ΚΗ=4 αντ αυτού μέτρησε χθες ΚΗ=6! Οσο το νερό της βρύσης δηλαδή, μέτρησα και το tds στο ενυδρείο κι είναι κάτι λιγότερο απ της βρύσης, στο 140, θα πρεπε να είναι στο 90 τουλάχιστον όσο και στο βαρέλι προετοιμασίας, έτσι δεν είναι; Εν τω μεταξύ έχω και μία παράξενη μπίχλα που κάθεται στα τζάμια και στην επιφάνεια του νερού, δεν είναι άλγη ούτε πρωτεϊνικό φιλμ και θολώνει και το νερό, ύποπτο για μένα είναι οι πέτρες, τι ξέρετε για αυτό;
__________________
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
τι μου ανεβάζει το ph? zweet Αρχάριοι γλυκού νερού 61 27-09-10 18:10
Πανικός: Ανεβάζει αμμωνία :-( aquaman Γλυκό νερό - Γενικά 58 05-12-08 20:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04448 seconds with 14 queries