Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
Παλιά 08-05-17, 20:05   #1
Ερωτήσεις για πρώτο ενυδρείο γλυκού νερού
eri1784
Junior Member
Εγγραφή: 19-04-2017
Περιοχή: Πρέβεζα
Μηνύματα: 24

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
eri1784 Ο χρήστης eri1784 δεν είναι συνδεδεμένος 08-05-17, 20:05
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σε όλους σας! Πήρα κι εγώ την απόφαση να ασχοληθώ με το χόμπυ του ενυδρείου και μετά από πολλή μελέτη στα θέματα του φόρουμ είπα να σας κάνω μερικές ερωτήσεις, για να ξεκινήσω να μαζεύω τον εξοπλισμό μου!

Αν και έλεγα να ξεκινήσω με ένα 60άρι, τελικά μου φαίνεται πως θα καταλήξω σε 105άρι και συγκεκριμένα στο Aquael Leddy 80 (γνώμες; ), στο οποίο και θα φιλοξενήσω για αρχή έναν αρσενικό μονομάχο. Πιστεύετε ότι τα 105 λίτρα θα είναι αρκετά για να βάλω και 2 θηλυκές ή να τον αφήσω μόνο του?

Στα του υποστρώματος τώρα. Θα βάλω ένα στρώμα θρεπτικού υποστρώματος κι από πάνω ένα στρώμα gravel 1-3mm. Το θρεπτικό υπόστρωμα είναι καλύτερα να είναι ενεργητικό (πχ tetra plant complete substrate) ή παθητικό (πχ manado); Θα πρέπει να το ενισχύσω με ταμπλέτες; Πρέπει να το ενισχύσω με κάτι άλλο?

Επίσης είπα να βοηθήσω τα φυτά με CO2. Να προτιμήσω ταμπλέτες ή φιάλη? Τα πρώτα φυτά που σκέφτομαι να βάλω είναι Anubias, Vallisneria και Ludwigia. (Το leddy 80 έχει πάνω δικιά του λάμπα 16w και θα του έχω μια φωτοπερίοδο 8 ωρών.)

Αυτές είναι μερικές ερωτήσεις για αρχή. Περιμένω απαντήσεις/σχόλια/γνώμες/οδηγίες προς ναυτιλομένους και σίγουρα θα επανέλθω με περισσότερες απορίες!
Εμφανίσεις: 6196
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ερωτήσεις για το πρώτο μου (κοινωνικό) ενυδρείο. alexandertm8 Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 19 06-12-13 00:20
Ψύλλοι σε ενυδρείο γλυκού νερού Flakes Γλυκό νερό - Γενικά 10 16-01-09 23:13
Θερμοκρασία νερού σε ενυδρείο γλυκού νερού lacrimosa_ Αρχάριοι γλυκού νερού 18 04-12-07 22:43
Κοράλλια και ενυδρείο γλυκού νερού dream_gr Αρχάριοι γλυκού νερού 16 21-08-07 21:25
Κοράλι σε ενυδρείο γλυκού νερού Mitsos Γλυκό νερό - Γενικά 6 31-05-07 14:22

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05213 seconds with 14 queries