Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 23-09-10, 15:51
giannisaek Ο χρήστης giannisaek δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 834
Προεπιλογή

Η πίεσή σου είναι μειωμένη κατά το ήμισυ, το δικό μου 2213 βγάζει την διπλάσια πίεση.
Πρέπει να καθαρίσεις εσωτερικά τους σωλήνες, τα υλικά του κάδου να είναι βαλμένα χαλαρά όχι στριμωγμένα (ποιο πολύ για τα σφουγγάρια σου), και να το κάνεις καλή εξαέρωση με την βαρύτητα του νερού (σιφόνι) δες εδώ:
1. Βγάζεις το φίλτρο από την πρίζα
2. Αφαιρείς το λάστιχο εξαγωγής όχι από το φίλτρο αλλά από το ενυδρείο δηλαδή το λάστιχο που επιστρέφει το νερό στο ενυδρείο σου.
3. Βάζεις την άκρη σε ένα κουβά και αρχίζεις να αδειάζεις νερό στον κουβά μόνο με την βαρύτητα του νερού χωρίς την χρήση ηλεκτρικού ρεύματος, ταυτόχρονα κουνάς ελάχιστα και το πάνω μέρος του φίλτρου μέχρι να φύγει ο αέρας, όπως τρέχει το νερό στον κουβά βάζεις για δευτερόλεπτα και το φις στην πρίζα μέχρι να σταματήσει ο χαρακτηριστικός θόρυβος της φτερωτής αμέσως αφαιρείς το φις και αν θες το ξανά επαναλαμβάνεις το τελευταίο ακόμη μια φορά.
4. Είσαι έτοιμος να βάλεις το λάστιχο στην θέση του, να αδειάσεις το νερό του κουβά στο ενυδρείο, και να βάλεις το φίλτρο σου σε λειτουργία.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 23-09-10, 15:57
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannisaek Εμφάνιση μηνυμάτων
Η πίεσή σου είναι μειωμένη κατά το ήμισυ, το δικό μου 2213 βγάζει την διπλάσια πίεση.
Πρέπει να καθαρίσεις εσωτερικά τους σωλήνες, τα υλικά του κάδου να είναι βαλμένα χαλαρά όχι στριμωγμένα (ποιο πολύ για τα σφουγγάρια σου), και να το κάνεις καλή εξαέρωση με την βαρύτητα του νερού (σιφόνι) δες εδώ:
1. Βγάζεις το φίλτρο από την πρίζα
2. Αφαιρείς το λάστιχο εξαγωγής όχι από το φίλτρο αλλά από το ενυδρείο δηλαδή το λάστιχο που επιστρέφει το νερό στο ενυδρείο σου.
3. Βάζεις την άκρη σε ένα κουβά και αρχίζεις να αδειάζεις νερό στον κουβά μόνο με την βαρύτητα του νερού χωρίς την χρήση ηλεκτρικού ρεύματος, ταυτόχρονα κουνάς ελάχιστα και το πάνω μέρος του φίλτρου μέχρι να φύγει ο αέρας, όπως τρέχει το νερό στον κουβά βάζεις για δευτερόλεπτα και το φις στην πρίζα μέχρι να σταματήσει ο χαρακτηριστικός θόρυβος της φτερωτής αμέσως αφαιρείς το φις και αν θες το ξανά επαναλαμβάνεις το τελευταίο ακόμη μια φορά.
4. Είσαι έτοιμος να βάλεις το λάστιχο στην θέση του, να αδειάσεις το νερό του κουβά στο ενυδρείο, και να βάλεις το φίλτρο σου σε λειτουργία.


Παντως Γιαννη και το δικο μου 2213 δεν εχει την ροη που πιστευα οτι θα εχει.Σημειωτεων οτι ειναι απολυτα εξαερωμενο,εχει καινουριο ιμπελερ,καινουρια λαστιχα και το εχω και πανω σε μια γλαστρα ετσι ωστε το υψος που πρεπει να ανεβασει το νερο ειναι 50 ποντοι.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 23-09-10, 16:02
giannisaek Ο χρήστης giannisaek δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 834
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από valantis315 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχει αρκετα σιποραξ και σφουγγαρια, αλλα το θέμα είναι οτι τα εβγαλα όλα για να δώ την ροη του και ήταν η ίδια.
Όπως το έκανες δεν είναι σωστό, πρέπει να βγάλεις μόνο το μοτέρ ( το από πάνω) και να το βάλεις σκέτο σε ένα κουβά για να δεις την πραγματική του πίεση.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 23-09-10, 16:03
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Παιδια εγώ έχω το 2215, καλο δεν λέω... αλλά το 2217 απλά πρέπει να είναι ο πρωταθλητής των classic εχω ακούσει μόνο καλά λόγια.. στα πιο μικρά (και το δικό μου μεσα σ' αυτα) πολλά ζόρια , με τα μικρότερα μανομετρικά πιο αδύναμες αντλίες, μικρότεροι σωλήνες και συχνότερα βουλώματα...

Εγώ πάντως το 2215 το έχω σε ένα 100αρι και για εκει είναι και όχι παραπάνω...
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 23-09-10, 16:06
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Χαρη και εγω εχω το pro 2 2026 (στο ιδιο ενυδρειο προσωρινα)και απλα δεν συγκρινεται..Παντως το 2215 το εχει φιλος σε 200αρι και κανει απιστευτη δουλεια.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 23-09-10, 16:08
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

Εγώ δεν είχα ποτέ τέτοιο πρόβλημα με το τετρα μου...
Το 2217 δεν κάνει τέτοια ζόρια;
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 23-09-10, 16:10
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Παιδιά εγώ που έχω λίγο καιρό τώρα το 2217,δεν έχω κάποιο μέτρο για να συγκρίνω τη ροή του.Αν υπάρχει κάποιο βίντεο που να δείχνει τη ροή του για να βγάλω κάποιο συμπέρασμα,θα ήταν πολύ χρήσιμο.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 23-09-10, 17:55
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το θαλαμο φτερωτης τον εχεις τσεκαρει ετσι?
Κεραμικο αξονακι στη θεση του με τα λαστιχακια του πανω κατω και ν ειναι καθαρα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 23-09-10, 20:50
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Εμένα οπτικώς μου φαίνεται μια χαρά η λειτουργία του.
(Έχω και το 2213 και το 2217 σε λειτουργία).
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 05-10-10, 10:14
giannisaek Ο χρήστης giannisaek δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 834
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από valantis315 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα, θα ήθελα να σας ρωτήσω για το eheim 2213, η ροή του νερού μου φαίνετε πολύ χαμηλή, σε σχέση με το 2010 που έχω εσωτερικό. Μήπως είναι προβληματικό το φίλτρο μου ή έτσι λειτουργεί;
BORKED
Εγώ μόλις καθάρισα το φίλτρο μου 2213 ( σωληνώσεις και σφουγγάρι) και έχει αυτή την ροή: http://www.youtube.com/watch?v=r74i3vtP6ho

Μέσα στο φίλτρο έχω EHEIM MECH - μπλε σφουγγάρι - SIPORAX

Πιστεύω είναι η διπλάσια από την δικιά σου, και κανονικά τόσο πρέπει να είναι αν και εσύ καθαρίσεις σφουγγάρια-σωληνώσεις και κάνεις καλή εξαέρωση με την βαρύτητα του νερού.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 05-10-10, 10:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannisaek Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ μόλις καθάρισα το φίλτρο μου 2213 ( σωληνώσεις και σφουγγάρι) και έχει αυτή την ροή.
http://www.youtube.com/watch?v=r74i3vtP6ho
Μέσα στο φίλτρο έχω EHEIM MECH - μπλε σφουγγάρι - SIPORAX

Πιστεύω είναι η διπλάσια από την δικιά σου, και κανονικά τόσο πρέπει να είναι αν και εσύ καθαρίσεις σφουγγάρια-σωληνώσεις και κάνεις καλή εξαέρωση με την βαρύτητα του νερού.
Μη ξεχνας ομως οτι
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
υ.γ... οταν βγαζεις την ταπα στο σπρευ μπαρ συνεχιζει να "χανει" το τελευταιο κι απο τις τρυπουλες γι'αυτο φαινετε σπασμενη η ροη του
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 05-10-10, 10:30
giannisaek Ο χρήστης giannisaek δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 834
Προεπιλογή

Ας δοκιμάσει ο φίλος τώρα χωρίς το σπρέι μπαρ και να το συγκρίνει, πολύ απλό.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 27-12-10, 07:44
giannisaek Ο χρήστης giannisaek δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 834
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από valantis315 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα, θα ήθελα να σας ρωτήσω για το eheim 2213, η ροή του νερού μου φαίνετε πολύ χαμηλή, σε σχέση με το 2010 που έχω εσωτερικό. Μήπως είναι προβληματικό το φίλτρο μου ή έτσι λειτουργεί;
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από valantis315 Εμφάνιση μηνυμάτων
BORKED
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannisaek Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ μόλις καθάρισα το φίλτρο μου 2213 ( σωληνώσεις και σφουγγάρι) και έχει αυτή την ροή:

BORKED

Μέσα στο φίλτρο έχω EHEIM MECH - μπλε σφουγγάρι - SIPORAX

Πιστεύω είναι η διπλάσια από την δικιά σου, και κανονικά τόσο πρέπει να είναι αν και εσύ καθαρίσεις σφουγγάρια-σωληνώσεις και κάνεις καλή εξαέρωση με την βαρύτητα του νερού.
....
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 27-12-10, 11:10
Το avatar του χρήστη Geovai
Geovai Ο χρήστης Geovai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Περιστερι Αττικης
Μηνύματα: 385
Προεπιλογή

Και εγω εχω αυτο το φιλτρο και παρολο μετα απο ενα προβληματακι που ειχα με το συγκεκριμενο και του αλλαξα φτερωτη και του εκανα ενα ολοκληρωτικο καθαρισμα δεν αλλαξε η ροη. οποτε λογικα τοση ειναι η ροη. Το μονο που εκανα ηταν να κοψω το spray bar στην μεση οστε να εχω λιγοτερες τρυπες και να αυξηθει η πιεση ωστε να εχω καλυτερη αναταραξη. το 2210 εχει την ιδια διαμετρο σωληνα? γιατι αλλο πραγμα η πιεση και αλλο η ροη!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 27-12-10, 15:36
Το avatar του χρήστη Crazy_Beaver
Crazy_Beaver Ο χρήστης Crazy_Beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 747
Προεπιλογή

Χωρίς να θέλω να προσβάλω κανέναν από εδώ μέσα που ασχολείται πολύ παραπάνω από εμένα ή και λιγότερο εγώ κατέληξα ότι κινεζοι γερμανοί ιταλοί όλοι απατεώνες είναι αφού το παίζουν Έλληνες και ακολουθούν όλοι μα όλοι ανεξερέτως το ότι δηλώνω είμαι!!!!Με τις ροές τελικά δεν βγάζεις άκρη όσο και να το ψάξεις!Αυτό που π΄ρεπει να διευκρινηστεί ΄παντως για τους νέους είναι ότι αν έχω ένα φίλτρο με 1 λίτρο υλικό και περνάω από μέσα 15 000 λίτρα την ώρα κάνω μια τρύπα στο νερό!Γι αυτό κοιτάχτε την κατανάλωση την τιμή και τα λίτρα του κα΄δου στην αρχή και σε δεύτερη μοίρα η κυκλοφορία, χωρίς να λέω ότι δεν πρέπει να την κοιτάμε.

Και θα δώσω ένξα παράδειγμα για να γίνω πιο κατανοητός.Ας πόυμε οτι εγώ έχω ένα ενυδρείο 500 λίτρα!Αν βάλω μέσα αφρικανικές κιχλίδες θεωρητικά μιλώντας θέλω 5 φορές τα λίτρα μου τουλάχιστον, άρα θέλω 2500 λίτρα.Αυτά είναι πργματικά ή θεωρητικά.Γιατί αν είναι πραγματικά φέξε μου και γλίστρησα.Για να το προσεγησω με τα μανομετρικά βουλόματα υγρασίες αγαμία του τεχνικού που το έφταξε κλπ π΄ρεπει να βάλω 5000 ονομαστικά για να πώ ότι είμαι σίγουρος πως τα γυρνάω!Αρα βράστα χαράλαμπε!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 27-12-10, 15:50
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Crazy_Beaver Εμφάνιση μηνυμάτων
...Με τις ροές τελικά δεν βγάζεις άκρη όσο και να το ψάξεις!Αυτό που π΄ρεπει να διευκρινηστεί ΄παντως για τους νέους είναι ότι αν έχω ένα φίλτρο με 1 λίτρο υλικό και περνάω από μέσα 15 000 λίτρα την ώρα κάνω μια τρύπα στο νερό!Γι αυτό κοιτάχτε την κατανάλωση την τιμή και τα λίτρα του κα΄δου στην αρχή και σε δεύτερη μοίρα η κυκλοφορία, χωρίς να λέω ότι δεν πρέπει να την κοιτάμε.
+1 και να συμπληρώσω ότι όλα σχεδόν τα φίλτρα σε πραγματικές συνθήκες έχουν περίπου την μισή κυκλοφορία από την αναγραφόμενη/διαφημιζόμενη.
Για να έχεις λοιπόν το κεφάλι σου ήσυχο, όταν θέλεις φίλτρο που να γυρνάει όντως 5 φορές τα λίτρα σου, τότε πάρε 1 που λέει ότι τα γυρνάει 10.
Ή ακόμη καλύτερα βάλε 2 φίλτρα που το καθένα να έχει ονομαστική κυκλοφορία 5 φορές τα λίτρα σου, έτσι θα έχεις ονομαστική Χ10, πραγματική Χ5
και την ασφάλεια, σιγουριά κι ευελιξία που προσφέρουν τα 2 φίλτρα σε σχέση με το 1.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 27-12-10, 16:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Crazy_Beaver Εμφάνιση μηνυμάτων
Χωρίς να θέλω να προσβάλω κανέναν από εδώ μέσα που ασχολείται πολύ παραπάνω από εμένα ή και λιγότερο εγώ κατέληξα ότι κινεζοι γερμανοί ιταλοί όλοι απατεώνες είναι αφού το παίζουν Έλληνες και ακολουθούν όλοι μα όλοι ανεξερέτως το ότι δηλώνω είμαι!!!!Με τις ροές τελικά δεν βγάζεις άκρη όσο και να το ψάξεις!Αυτό που π΄ρεπει να διευκρινηστεί ΄παντως για τους νέους είναι ότι αν έχω ένα φίλτρο με 1 λίτρο υλικό και περνάω από μέσα 15 000 λίτρα την ώρα κάνω μια τρύπα στο νερό!Γι αυτό κοιτάχτε την κατανάλωση την τιμή και τα λίτρα του κα΄δου στην αρχή και σε δεύτερη μοίρα η κυκλοφορία, χωρίς να λέω ότι δεν πρέπει να την κοιτάμε.

Και θα δώσω ένξα παράδειγμα για να γίνω πιο κατανοητός.Ας πόυμε οτι εγώ έχω ένα ενυδρείο 500 λίτρα!Αν βάλω μέσα αφρικανικές κιχλίδες θεωρητικά μιλώντας θέλω 5 φορές τα λίτρα μου τουλάχιστον, άρα θέλω 2500 λίτρα.Αυτά είναι πργματικά ή θεωρητικά.Γιατί αν είναι πραγματικά φέξε μου και γλίστρησα.Για να το προσεγησω με τα μανομετρικά βουλόματα υγρασίες αγαμία του τεχνικού που το έφταξε κλπ π΄ρεπει να βάλω 5000 ονομαστικά για να πώ ότι είμαι σίγουρος πως τα γυρνάω!Αρα βράστα χαράλαμπε!!!!!!!!!
Μη βγαζεις ευκολα συμπερασματα.
Το να εξετασεις αν μια εταιρεια λεει αληθεια ή ψεμματα για τη ροη του φιλτρου ειναι ευκολο.
Κατ'αρχας δεν μπορει να σου δωσει την πραγματικη ροη ακομα και αν το θελει γιατι δεν μπορει να ξερει τι υλικα θα βαλεις μεσα σε ποση ποσοτητα και σε ποσο υψος θα ανεβασεις το νερο στο ενυδρειο, ουτε και ποσο βρωμα θα μπει απο το ενυδρειο στο φιλτρο και θα βουλωσει τα υλικα ,ουτε καθε ποτε κανεις συντηρηση.

Οταν ειναι σοβαρη λοιπον μια εταιρεια θα δωσει τα στοιχεια που πρεπει και αν ειναι ακομα πιο σοβαρη θα ειναι και αληθινα γιατι μπορει μια ανταγωνιστρια εταιρεια ή ακομα και ενας απλος χομπιστας που ξερει δυο πραγματα να την κανει "ρομπα".

Σου δινει λοιπον την ονομαστικη ροη (Pump output) της αντλιας του φιλτρου σε μηδενικο υψος και το μανομετρικο της (delivery head*) και ενιοτε ενα σχεδιαγραμμα αποδοσης αναλογα το υψος.Μπορεις να εξακριβωσεις αν λεει αληθεια και αν οχι να πας πισω το φιλτρο και να σου δωσουν καποιο που λειτουργει βαση προδιαγραφων ή να ζητησεις πισω τα χρηματα σου.

Οσο για το ποσα λιτρα χρειαζεται ενα φιλτρο για ενα ειδος ψαριου, αυτα λεγονται απο χομπιστες και συνηθως ειναι γενικοτητες που δεν βασιζονται σε μετρημενη επακριβως ροη αλλα στην ονομαστικη ροη του καθε φιλτρου που χρησιμοποιει ο καθενας (γιαυτο και ειναι γενικοτητες).


* Σε αυτο το υψος συνηθως σταματαει η ροη. Η καμπυλη που εχει η αποδοση μιας αντλιας στο σχεδιαγραμμα ειναι πολυ σημαντικη για την αποδοση της αντλιας και απο αυτη μπορουμε να βγαλουμε πολλα συμπερασματα, αλλα σπανια την δινουν. Συνηθως τις βρισκουμε ευκολα για τις εξωτερικες αντλιες.


-------------------------
Παραδειγμα η αντλια 1250
Δινεται με ροη 1200 λ/ω και με μανομετρικο 2 μετρα.
Κοιτα το πανω σχεδιαγραμμα.
Στα 0 μετρα υψος εχει ροη 20 λιτρα το λεπτο (δλδ 1200 την ωρα)
Στα 2 μετρα υψος εχει μηδεν ροη.
Αν εχουμε το ενυδρειο στο 1.5 μετρο η ροη θα ειναι 7.5 λιτρα το λεπτο (δλδ 450 λ/ω)
Ετσι υπολογιζουμε την ροη και οταν αγοραζουμε φιλτρο.
Καλυτερες ειναι οι αντλιες που η καμπυλη του σχεδιου κρατιεται οσο πιο ψηλα γινεται μεχρι το τελικο υψος και οχι αυτες που εχουν απλα μεγαλο μανομετρικο.
Και φυσικα σε ολα αυτα παιζει ρολο και η καταναλωση ρευματος που εχουν
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 27-12-10 στις 16:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 27-12-10, 17:00
Το avatar του χρήστη Crazy_Beaver
Crazy_Beaver Ο χρήστης Crazy_Beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 747
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μη βγαζεις ευκολα συμπερασματα.
Το να εξετασεις αν μια εταιρεια λεει αληθεια ή ψεμματα για τη ροη του φιλτρου ειναι ευκολο.
Κατ'αρχας δεν μπορει να σου δωσει την πραγματικη ροη ακομα και αν το θελει γιατι δεν μπορει να ξερει τι υλικα θα βαλεις μεσα σε ποση ποσοτητα και σε ποσο υψος θα ανεβασεις το νερο στο ενυδρειο, ουτε και ποσο βρωμα θα μπει απο το ενυδρειο στο φιλτρο και θα βουλωσει τα υλικα ,ουτε καθε ποτε κανεις συντηρηση.

Οταν ειναι σοβαρη λοιπον μια εταιρεια θα δωσει τα στοιχεια που πρεπει και αν ειναι ακομα πιο σοβαρη θα ειναι και αληθινα γιατι μπορει μια ανταγωνιστρια εταιρεια ή ακομα και ενας απλος χομπιστας που ξερει δυο πραγματα να την κανει "ρομπα".

Σου δινει λοιπον την ονομαστικη ροη (Pump output) της αντλιας του φιλτρου σε μηδενικο υψος και το μανομετρικο της (delivery head*) και ενιοτε ενα σχεδιαγραμμα αποδοσης αναλογα το υψος.Μπορεις να εξακριβωσεις αν λεει αληθεια και αν οχι να πας πισω το φιλτρο και να σου δωσουν καποιο που λειτουργει βαση προδιαγραφων ή να ζητησεις πισω τα χρηματα σου.

Οσο για το ποσα λιτρα χρειαζεται ενα φιλτρο για ενα ειδος ψαριου, αυτα λεγονται απο χομπιστες και συνηθως ειναι γενικοτητες που δεν βασιζονται σε μετρημενη επακριβως ροη αλλα στην ονομαστικη ροη του καθε φιλτρου που χρησιμοποιει ο καθενας (γιαυτο και ειναι γενικοτητες).


* Σε αυτο το υψος συνηθως σταματαει η ροη. Η καμπυλη που εχει η αποδοση μιας αντλιας στο σχεδιαγραμμα ειναι πολυ σημαντικη για την αποδοση της αντλιας και απο αυτη μπορουμε να βγαλουμε πολλα συμπερασματα, αλλα σπανια την δινουν. Συνηθως τις βρισκουμε ευκολα για τις εξωτερικες αντλιες.


-------------------------
Παραδειγμα η αντλια 1250
Δινεται με ροη 1200 λ/ω και με μανομετρικο 2 μετρα.
Κοιτα το πανω σχεδιαγραμμα.
Στα 0 μετρα υψος εχει ροη 20 λιτρα το λεπτο (δλδ 1200 την ωρα)
Στα 2 μετρα υψος εχει μηδεν ροη.
Αν εχουμε το ενυδρειο στο 1.5 μετρο η ροη θα ειναι 7.5 λιτρα το λεπτο (δλδ 450 λ/ω)
Ετσι υπολογιζουμε την ροη και οταν αγοραζουμε φιλτρο.
Καλυτερες ειναι οι αντλιες που η καμπυλη του σχεδιου κρατιεται οσο πιο ψηλα γινεται μεχρι το τελικο υψος και οχι αυτες που εχουν απλα μεγαλο μανομετρικο.
Και φυσικα σε ολα αυτα παιζει ρολο και η καταναλωση ρευματος που εχουν

Αφού όλες οι εταιρίες βγάζουν δικά τους υλικά και σου έχουν και προτεινόμενη τοποθέτηση γιατί δεν λένε κάποια στοιχεία σε διάφορες περιπτώσεις για να ξέρουμε τι κάνουμε!Επειδή τυχαίνει στην δουλεία μου να ασχολούμαι με εγκρίσεις τύπου για αυτοκίνητα όλα είναι σχετικά!Τίποτα δεν μπορείς να τους κάνεις γιατί όλο και κάποια δικαιολογία θα έχουν αν σου πούνε!Μέχρι και την δύναμη της βαρύτητας που είναι διαφορετική εκεί που κανουνε τεστ αυτοί σε σχέση με το σπίτι σου μπορούν να επικαλεστούν που θεωρητικά ισχύσει και άντε να αποδείξεις οτι δεν είσαι ελέφαντας μετά.


Το δικό μου το συμπέρασμα είναι αυτό που έγραψα πιο πάνω και με αυτό θα πορευτώ.ΘΑ συμβούλευα και οποιωνδήποτε άλλο να κάνει το ίδιο αν δεν έχει πολύ ελεύθερο χρόνο για να ψάξει και να καταλήξει σε ένα συμπέρασμα που και πάλι δεν θα είναι τελείως σίγουρος.μήν μου πεις ότι εσύ που φαίνεσαι να το έχεις ψάξει μπορείς να μου πεις ακριβώς πόσο ροή έχεις.

Επίσεις αν το πάμε ένα βήμα παρά πέρα πώς μπορούμε να αξιολογήσουμε την ποιότητα της φίλτρανσης που θα έχουμε χρησιμοποιώντας 2 προϊόντα;
Δεν μπορούμε!!!¶ρα για μένα όλες οι συζητήσεις που έχουν γίνει στο θέμα είναι περί ανέμων και υδάτων!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
eheim 2213 joe Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 16-03-09 15:51
EHEIM 2213 Filotas Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 13 07-04-08 16:38
Eheim 2213 ramsys Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 15 05-06-07 10:31
eheim 2213 steady Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 31 23-03-05 22:35
Eheim 2213 dim Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 11-11-04 21:46

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09830 seconds with 13 queries