Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-05-12, 20:10
Το avatar του χρήστη georot1981
georot1981 Ο χρήστης georot1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: ΓΑΛΑΤΣΙ
Μηνύματα: 352
Προεπιλογή σωστη τοποθετηση ενος κυκλοφορητη..

καλησπερα σε ολους..εχω μια απορια και θα ηθελα τη βοηθεια σας...σημερα αγορασα εναν κυκλοφορητη και θελω να τον βαλω στο 700λιτρο ενυδρειο μου..2 πραγματα θελω να ρωτησω..πρωτον αν κανει καλο στο ενυδρειο να βαλω κυκλοφορητη και που βοηθαει?(θα μου πειτε τι τον αγορασες χωρις να ξερεις..)και δευτερον σε ποιο σημειο εινα ικαλυτερα να το βαλω?να ριχνει χαμηλα ψηλα η στη μεση?επισης απο ποια πλευρα του ενυδρειου?απο τη μια που εχω το πιο δυνατο φιλτρο(2080)και η ροη της εξοδου ειναι πολυ μεγαλη η απο την αλλη που εχω το 2217 και η ροη της εξοδου ειναι πολυ μικροτερη?επισης ο κυκλοφορητης εχει ροη 5000λιτρα την ωρα?εινα ικαλα η χρειαζομαι παραπανω?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-05-12, 21:29
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Αν το βαλεις σε φυτεμενο δεν θα ελεγα οτι θα κανεις καλα.
Αν το ενυδρειο σου ειναι νταμαρι και η κιχλιδες που εχεις τους αρεσουν τα ρευματα στο νερο τοτε καλα εκανες.
Βαλτην σε ενα μερος να κτυπάει σε σημειο οπου δεν εχει μεγαλη ροη νερου.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-05-12, 22:13
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από snakepanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν το βαλεις σε φυτεμενο δεν θα ελεγα οτι θα κανεις καλα.
εδώ εγώ διαφωνώ....προσωπικά οταν διατηρούσα φυτεμένο ειχα 2 κυκλοφορητες (χαμηλα) γιατι΄το φίλτρο μου δεν δημιουργουσε αρκετη κυκλοφορια σε ολη τη στηλη του νερου (Εσωτ.φιλτρο) και ετσι ειχα περιοχές με ανύπαρκτη κυκλοφορία...με τους κυκλοφορητές ειχα πλήρη μεταφορά του co2 σε όλο το ενυδρείο και των λιπασμάτων καθως και πληρη ανανέωση....αλλωστε δεν ειναι λίγες οι φορές που εχουμε δει χρήση τους σε φυτεμενα ενυδρεια στο ιντερνετ.....

κατα τα άλλα συμφωνω..ενας κυκλοφορητής μονο καλο μπορει να κάνει νομίζω..
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-05-12, 00:20
Το avatar του χρήστη georot1981
georot1981 Ο χρήστης georot1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: ΓΑΛΑΤΣΙ
Μηνύματα: 352
Προεπιλογή

φροντοζες εχω παιδες...μεσα στο ενυδρειο εχω περιπου 130 κιλα πετρες...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-05-12, 01:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georot1981 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα σε ολους..εχω μια απορια και θα ηθελα τη βοηθεια σας...σημερα αγορασα εναν κυκλοφορητη και θελω να τον βαλω στο 700λιτρο ενυδρειο μου..2 πραγματα θελω να ρωτησω..πρωτον αν κανει καλο στο ενυδρειο να βαλω κυκλοφορητη και που βοηθαει?(θα μου πειτε τι τον αγορασες χωρις να ξερεις..)και δευτερον σε ποιο σημειο εινα ικαλυτερα να το βαλω?να ριχνει χαμηλα ψηλα η στη μεση?επισης απο ποια πλευρα του ενυδρειου?απο τη μια που εχω το πιο δυνατο φιλτρο(2080)και η ροη της εξοδου ειναι πολυ μεγαλη η απο την αλλη που εχω το 2217 και η ροη της εξοδου ειναι πολυ μικροτερη?επισης ο κυκλοφορητης εχει ροη 5000λιτρα την ωρα?εινα ικαλα η χρειαζομαι παραπανω?
Ο κυκλοφορητης βοηθαει στην ..... κυκλοφορια

Καταρχιν να διευκρινισουμε κατι.
Ολα (pump, wave maker κλπ) τα λεμε συνηθως κυκλοφορητες αλλα δεν ειναι ολα ιδια.
Αλλο pump και αλλο wave maker
Αν ειναι pump (αντλια ) δεν κανει για κυκλοφορια, ειναι για αντληση νερου αφου στελνει το νερο σε δεσμη, ενω το wave maker ανοιγει βενταλια.
Και φυσικα δεν εχει την ιδια δυναμη στο νερο οταν ειναι wave maker.
Αν βαλεις 5000 λ/ω αντλια στοχευμενη στο βυθο για κυκλοφορια θα γινει χαμος.
Επισης θα καιει τα αντερα της απο ρευμα, ενω ενα wave maker ελαχιστο.

Νομιζω οτι το ενυδρειο σου παρολο που εχει το 2080 (που εχει δυο εισοδους νερου και μια εξοδο) και δημιουργει καλη κυκλοφορια, στα 700 λιτρα θα τον χρειαζοταν τον κυκλοφορητη (wave maker).
Εχω σε 400 λιτρα, εχω δυο 3000 λ/ω ο καθενας (και δεν ειναι αφρικανικο) και με 2080 φιλτρο.
Τους χρησιμοποιω για καλη κυκλοφορια στο βυθο, ετσι ωστε να τον κραταει καθαρο και να μην αναγκαζομαι να βαζω σκουπα* αφου στελνει στο φιλτρο, ολο το σκουπιδακι (που πριν καθοταν στο βυθο και μετα βυθιζοταν μεσα του - και αυτο μπορει να φερει προβληματα).
Δεν ξερω κατα ποσο σκαβουν τα ψαρια σου, αλλα αν σκαβουν ολα αυτα θα ηταν περιττα πχ (απο τα δικα μου νερα που ξερω) με γεωφαγους (αλλα γινονται μεγαλοι και καποιοι επικινδυνοι).

Μαλιστα στην αρχη ειχα ξεκινησει κανωντας τρυπες στο spraybar απο κατω, για να στελνει νερο και καθετα στο βυθο.
Στο παλιο μου ενυδρειο που ειχε πιο μικρο υψος και με αρκετα πιο δυνατη αντλια στο φιλτρο απο οσο ηθελε, αυτο ειχε βοηθησει στην καλη κυκλοφορια του νερου πανω στο βυθο.
Στο μεγαλο ομως δεν εφτανε το νερο στο βυθο, με οση ροη επρεπε για να καθαριζει, και εβαλα στην αρχη ενας κυκλοφορητη απο την απεναντι πλευρα του spraybar.
Και παλι ομως παρα τον κυκλοφορητη απο την αλλη μερια και τις τρυπες στο spraybar απο κατω, δεν καθαριζε καλα ο βυθος απο τη μερια του spraybar και εβαλα και εκει δευτερο κυκλοφορητη.

Ξεκινα πειραματισου και θα βρεις τη θεση του.
Προσεχε μονο να μην χτυπανε απο κοντα την αμμο και στη σηκωνουν, αλλα ουτε να σου κανουν μεγαλες λακουβες σταδιακα. (αν σκαβουν τα ψαρια σου θα κλεισουν φυσικα)
Επισης να τις βεντουζαρεις καλα (αν δεν εχουν μαγνητη) για να μην πεσουν και βρεις την αμμο στο φιλτρο.

Εγω για να παρεις μια ιδια, τους εχω τοποθετημενους στα πλαινα τζαμια και σχετικα ψηλα (10 εκ. κατω απο την επιφανεια του νερου), τον ενα στο αριστερο αριστερα στα 2/3 του τζαμιου προς το μπροστινο τζαμι, και να χτυπαει στη μεση του μπροστινου τζαμιου και χαμηλα. Τον αλλον αντιθετα ακριβως, στο δεξι τζαμι και στα 2/3 του τζαμιου προς το πισω τζαμι, και να χτυπαει στη μεση του πισω τζαμιου και χαμηλα.
Εχω τους κινεζους sunsun, με βεντουζες μεν, αλλα βεντουζαρουν πολυ καλα.
Θορυβο λιγο, ιδιον με την koralia που ειχα αλλα ηταν λιγα λ/ω και την εδωσα.


* Φυσικα καθαριζω φιλτρο πιο συχνα (καθε 4 μηνες) αλλα αυτο ειναι θεμα του καθε ενυδρειου ξεχωριστα.
Ετσι κι αλλιως ομως δε θα αφηνα σε κανενα ενυδρειο μου το φιλτρο ακαθαριστο πανω απο 4-5 μηνες ακομα κι αν η ροη του δεν επεφτε ποτε.
Τα οργανικα μπορουν να δημιουργησουν προβληματα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-05-12, 01:23
Το avatar του χρήστη georot1981
georot1981 Ο χρήστης georot1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: ΓΑΛΑΤΣΙ
Μηνύματα: 352
Προεπιλογή

http://petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2180
σπυρο αυτον εχω...τι λες?pump λεει το κουτι πανω...τι μου προτεινεις να κανω?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω για να παρεις μια ιδια, τους εχω τοποθετημενους στα πλαινα τζαμια και σχετικα ψηλα (10 εκ. κατω απο την επιφανεια του νερου), τον ενα στο αριστερο αριστερα στα 2/3 του τζαμιου προς το μπροστινο τζαμι, και να χτυπαει στη μεση του μπροστινου τζαμιου και χαμηλα. Τον αλλον αντιθετα ακριβως, στο δεξι τζαμι και στα 2/3 του τζαμιου προς το πισω τζαμι, και να χτυπαει στη μεση του πισω τζαμιου και χαμηλα.
κατι τετοιο θα κανω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη georot1981 : 16-05-12 στις 01:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-05-12, 02:51
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georot1981 Εμφάνιση μηνυμάτων
http://petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2180
σπυρο αυτον εχω...τι λες?pump λεει το κουτι πανω...τι μου προτεινεις να κανω?
Καλα ασε τι λεει, δεν ειναι αντλια.
Ειναι ΟΚ, τη δυναμη της θα την τσεκαρεις στην πραξη
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-07-14, 20:18
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Καλησπέρα, εγω τοποθέτησα και τους δυο κύκλο φορητές σύμφωνα με το παράδειγμα του φίλου delta 66, εχω καθαρές τις πλευρές του ενυδρειου αλλα στην μέση γίνετε χαμός.... Μήπως πρεπει να τους βαλω και τους δυο απο την μια πλευρά και χαμηλά ωστε να σημαδεύουν τα μπαστούνια των φίλτρων; Εχω τους sun sun jvp-201
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-07-14, 00:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Απο οτι ειδα σε μια φωτο, τους εχεις μεν τοποθετησει οπως εγω, αλλα χτυπανε σε διαφορετικο μερος. Ψηλα.
Εμενα χτυπανε στη μεση και χαμηλο, ο ενας στο εμπρος τζαμι και ο αλλος στο πισω,.
Επισης εμενα ειναι μονοι.
Οι jvp-101


Στανταρ τοποθετηση δεν υπαρχει παντως.
Καθε ενυδρειο μπορει να ειναι διαφορετικα στημενο, αλλο υψος, αλλο μηκος κλπ και με διαφορετικες αναγκες βοηθειας στην κυκλοφορια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-07-14, 06:05
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ImageUploadedByTapatalk1404792091.579095.jpg
Εμφανίσεις:  1099
Μέγεθος:  60,2 KB. Καλημερα, εχεις δίκιο κάθε ενυδρειο εχει διαφορετικές ανάγκες, τελικα τους τοποθέτησα έτσι και εχω κυκλοφορία και στο κέντρο , χωρίς να σηκώνει αμμο και δουλεύουν μονο το βραδυ εώς το πρωι και κάνει λαμπικο τον βυθό !!! Αυτό που δεν εχω καταλάβει ειναι που βρίσκονται τα νεκρά σημεία κυκλοφοριας και πως θα τα εντοπίζω ;
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-07-14, 11:13
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexteo Εμφάνιση μηνυμάτων
Συνημμένο Αρχείο 65897. Καλημερα, εχεις δίκιο κάθε ενυδρειο εχει διαφορετικές ανάγκες, τελικα τους τοποθέτησα έτσι και εχω κυκλοφορία και στο κέντρο , χωρίς να σηκώνει αμμο και δουλεύουν μονο το βραδυ εώς το πρωι και κάνει λαμπικο τον βυθό !!! Αυτό που δεν εχω καταλάβει ειναι που βρίσκονται τα νεκρά σημεία κυκλοφοριας και πως θα τα εντοπίζω ;
Πιστευω ειναι λαθος,ασε να <κοιμουνται> σε ηρεμια τα ψαρια,και να δουλευουν την ημερα
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-07-14, 06:27
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Με δισκους όμως δύσκολα να το βάλεις μερα , οταν πρεπει να ταΐσεις 5-6 φορες, μάλλον τότε θα το βάζω λιγο πριν κλείσουν τα φώτα κανά τρίωρο , σε ευχαριστω για την πληροφορία
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σωστη τοποθετηση τυρφης. pavlos1988 Γλυκό νερό - Γενικά 10 12-02-11 21:17
αναγνωριση ενος καβουρα... και ενος εξωγιηνου! karxarini Μεσογειακό 6 16-12-10 16:56
Σωστη τοποθετηση διακοσμητικου! Paul_to_xtapodi Αρχάριοι γλυκού νερού 16 27-09-10 15:46
ερωτηση για τοποθετηση κυκλοφορητη.. chris7 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 04-12-08 00:03
Σωστη τοποθετηση σωληνων φιλτρου? delta66 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 15-03-08 02:31

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05831 seconds with 16 queries