Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 06-03-09, 11:13
Το avatar του χρήστη 3r4ndo
3r4ndo Ο χρήστης 3r4ndo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2009
Περιοχή: Νέα Μάκρη, Μαραθώνας(Αττική)
Μηνύματα: 387
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην 3r4ndo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theofilos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποτε θα γινει η υλοποιηση του project?
Μεχρι την πεμπτη (εκτος απροοπτου) θα υπαρχει ετοιμη κατασκευη αλλα θα μπει σε λειτουργεια την επομενη εβδομαδα που θα εχω ετοιμο το ενυδριο μου για δοκιμες!!
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 06-03-09, 12:15
Το avatar του χρήστη Yannis_K
Yannis_K Ο χρήστης Yannis_K δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2008
Περιοχή: Ανθούσα
Μηνύματα: 137
Προεπιλογή

Μπράβο Αλέξανδρε !!!
Αν φτιάξεις καμία ανοξείδωτη κατασκευή plate-ράβδο ενδιαφέρομαι και εγώ.
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 07-03-09, 01:05
manolis1976 Ο χρήστης manolis1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 204
Προεπιλογή

"Οι ψύκτρες Peltier αποτελούνται από δύο διαφορετικά υλικά, τα οποία όμως ενώνονται σε δύο σημεία. Το ένα θερμαίνεται και το άλλο ψύχεται, ακριβώς όπως στο φαινομένο Peltier. Η εξήγηση είναι σχετικά απλή. Χρησιμοποιούνται δύο υλικά με διαφορετικό αριθμό ηλεκτρονίων. Αυτά ενώνονται σε δύο σημεία με αγώγιμο υλικό, οπότε για να αποκατασταθεί η ισορροπία και να υπάρχει παντού ομοιόμορφη κατανομή ηλεκτρονίων, ελεύθερα ηλεκτρόνια μετακινούνται μεταξύ των υλικών και δημιουργείται έτσι ένα Ηλεκτρικό Πεδίο. Αν εφαρμόσουμε Ηλεκτρικό Ρεύμα στο σύστημα, τότε θα συμβεί το εξής: στην προσπάθειά του να διατηρήσει την ισορροπία του, στο ένα σημείο ένωσης θα απορροφάται ενέργεια από το περιβάλλον (ψύξη), ενώ στο άλλο θα αποβάλλεται ενέργεια στο περιβάλλον με τη μορφή θερμότητας (θέρμανση). Το φαινόμενο γίνεται πιο έντονο όσο αυξάνεται η ένταση του ρεύματος που εφαρμόζεται." λινκ απο εδω.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yannis_K Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να είμαι ειλικρινής Μανώλη δεν ξέρω πως λειτουργεί εσωτερικά από θεωρητικής πλευράς. Στην δική μας εφαρμογή το βλέπω σαν ένα "μαύρο κουτί" που μεταφέρει θερμότητα με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά.
Εδω ακριβως ηταν που δεν καταλαβαινομασταν , εγω ναι μεν θεωρησα οτι μεταφερει θερμοτητα , αλλα Δημιουργοντας αυτη την διαφορα με το ρευμα οπως λεει παρακατω.Ετσι οταν οι διαφορες θερμοκρασιας των δυο ακρων δεν ειναι πολυ μεγαλες οπως ενυδρειο περιβαλον η ταλαντωση των ηλεκτρονιων μπορει να δημιουργησει την διαφορα θερμοκρασιας των δυο πλευρων , ενω οσο μεγαλωνουν η "απωλειες" τοσο (αναλογα τα βατ)μειωνεται η δυνατοτητα των ηλεκτρονιων να ανταπεξελθει σε αυτο.Και ετσι εξηγειται και το διαγραμα .Εσυ τι λες???Καπως ετσι δεν ειναι??

και οσον αφορα αυτο που ανεφερες

"Με διαφορά 80 βαθμούς peltier γιόκ " εγω αντιλαμβανομαι οτι δεν ισχυει αλλα το αντιθετο θα γινοταν σε ιδανικες συνθηκες!!!
-------------------------
Ριξτε και μια ματια εδω ιδιαιτερα ενδιαφερον ειναι το σημειο που αναφερει το παρακατω

ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΗ ΙΣΧΥΣ:
To peltier για να λειτουργησει χρειαζεται ενεργεια (θα μου πειτε το ξερουμε αλλα ποσο?)! Η ενεργεια που χριαζεται το καθε peltier για λειτουργησει εξαρταται απο την % διαφορα θερμοκρασιας που παρουσιαζουν οι κεραμικες του πλακες μεταξυ τους! Ετσι υπαρχουν peltier που χρειαζονται 15watt για να λειτουργησουν αλλα και αλλα που θελουν 125,200,300 watt αντιστοιχα! Για χρηση σε cpu χρειαζεται peltier απο 125 και ανω!
__________________
Να χουμε...να λέμε

......................

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manolis1976 : 07-03-09 στις 01:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 07-03-09, 10:28
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

οπως περιγραφεται παραπανω δημιουργητε μια θερμοηλεκτρικη μπαταρια.απο την ενασχοληση μου με το θεμα εχω να σας πω πως ψυκτικες διαταξεις που κατασκευαζονται με τις συστιχιες αυτες για την απορποφηση ψυκτικης ισχυος 1κW ,σε οτι αφορα την καταναλωση, ειναι υποδεεστερες απο τις διαταξεις συμπιεσης ατμου.
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 07-03-09, 21:21
Το avatar του χρήστη Yannis_K
Yannis_K Ο χρήστης Yannis_K δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2008
Περιοχή: Ανθούσα
Μηνύματα: 137
Προεπιλογή

Μανώλη μην το ψάχνεις θεωρητικά με τα ηλεκτρόνια. Οι καμπύλες έχουν από πίσω σεντόνια εξισώσεων. Αυτά που διαβάζεις είναι υπέρ-υπεραπλουστεύσεις και δεν χρειάζονται για τη σχεδίαση ενός συστήματος. Δες και εδώ για παραδείγματα σχεδίασης http://www.xtremesystems.org/forums/....php?p=2966480 στα post του Uncle Jimbo όπου ορίζει το σημείο λειτουργίας του peltier.
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 07-03-09, 22:40
manolis1976 Ο χρήστης manolis1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 204
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yannis_K Εμφάνιση μηνυμάτων
Μανώλη μην το ψάχνεις θεωρητικά με τα ηλεκτρόνια. Οι καμπύλες έχουν από πίσω σεντόνια εξισώσεων. Αυτά που διαβάζεις είναι υπέρ-υπεραπλουστεύσεις και δεν χρειάζονται για τη σχεδίαση ενός συστήματος. Δες και εδώ για παραδείγματα σχεδίασης http://www.xtremesystems.org/forums/....php?p=2966480 στα post του Uncle Jimbo όπου ορίζει το σημείο λειτουργίας του peltier.
Δεν το ψαχνω θεωρητικα ,και ασχετα με τις καμπυλες κτλ , απλα εχει τεραστια σημασια στο πρακτικο κοματι αν τελικα λειτουργει οπως αναφερω πιο πανω , τουλαχιστον για την ψυξη ενυδρειου!!!
__________________
Να χουμε...να λέμε

......................
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 09-03-09, 15:47
Το avatar του χρήστη 3r4ndo
3r4ndo Ο χρήστης 3r4ndo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2009
Περιοχή: Νέα Μάκρη, Μαραθώνας(Αττική)
Μηνύματα: 387
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην 3r4ndo
Προεπιλογή

Λοιπον εχω νεα, αποφασισα αντι για να δωσω 37 ευροπουλα για τον ψυκτη και να εχω αμφιβολιες για το ποσο θα τα καταφερει να διατηρησει το πελτιερ μεσα στα ορια ικανοποιητικης για την λειτουργεια του θερμοκρασια, πηγα σε μια μαντρα με μηχανακια και πηρα ενα ψυγειακι (με αισθητηρα θερμοκρασιας) 10 ευρο, αγορασα και μια αντλια για την κυκλοφορια του ψυκτικου υγρου απο ενα πετσοπ με αλλα 7 ευρο και θα δωσω αλλα 10-15 για να φτιαξω το waterblock και το δοχειακι, εκτος απο το οτι θα ειναι πιο πρακτικο γιατι θα μεταφερω την θερμοτητα με σωληνες εξω απο το επιπλο και την ολη κατασκευη, σιγουρα θα διατηρησει θερμοκρασιες πιο βολικες για το πελτιερ!! Θα μπουν πανω στο ψυγειακι 4 8αρια ανεμιστηρακια τα οποια θα λειτουργουν με μειωμενες στροφες για ελαχιστο θορυβο.. Επισης υπαρχει νεα σκεψη για την εφαρμογη του πελτιερ στο σαμπ, η οποια μπορει να γινει μονο σε πλεξι δοχειο.(η μπορει με ενα πολυ μικρο δοχειακι να μπει μεσα στο ενυδριο η το σαμπ πολυ ευκολα οπως ο θερμαντηρας)

Mερικες φωτο απο το ψυγειακι(απο aprilia rs replica) και την αντλιουλα(wave sp300):
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  radiator (1).jpg
Εμφανίσεις:  415
Μέγεθος:  96,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  radiator (2).jpg
Εμφανίσεις:  439
Μέγεθος:  78,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  radiator.jpg
Εμφανίσεις:  451
Μέγεθος:  58,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  pump.jpg
Εμφανίσεις:  398
Μέγεθος:  37,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 09-03-09, 16:46
manolis1976 Ο χρήστης manolis1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 204
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 3r4ndo Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον εχω νεα, αποφασισα αντι για να δωσω 37 ευροπουλα για τον ψυκτη και να εχω αμφιβολιες για το ποσο θα τα καταφερει να διατηρησει το πελτιερ μεσα στα ορια ικανοποιητικης για την λειτουργεια του θερμοκρασια, πηγα σε μια μαντρα με μηχανακια και πηρα ενα ψυγειακι (με αισθητηρα θερμοκρασιας) 10 ευρο, αγορασα και μια αντλια για την κυκλοφορια του ψυκτικου υγρου απο ενα πετσοπ με αλλα 7 ευρο και θα δωσω αλλα 10-15 για να φτιαξω το waterblock και το δοχειακι, εκτος απο το οτι θα ειναι πιο πρακτικο γιατι θα μεταφερω την θερμοτητα με σωληνες εξω απο το επιπλο και την ολη κατασκευη, σιγουρα θα διατηρησει θερμοκρασιες πιο βολικες για το πελτιερ!! Θα μπουν πανω στο ψυγειακι 4 8αρια ανεμιστηρακια τα οποια θα λειτουργουν με μειωμενες στροφες για ελαχιστο θορυβο.. Επισης υπαρχει νεα σκεψη για την εφαρμογη του πελτιερ στο σαμπ, η οποια μπορει να γινει μονο σε πλεξι δοχειο.(η μπορει με ενα πολυ μικρο δοχειακι να μπει μεσα στο ενυδριο η το σαμπ πολυ ευκολα οπως ο θερμαντηρας)

Mερικες φωτο απο το ψυγειακι(απο aprilia rs replica) και την αντλιουλα(wave sp300):
το βρισκω λιγο υπεροβολικο ολο αυτο , και δεν καταλαβαινω τι χρειαζεται το πελτιερ τωρα???

3r4ndo νομιζω οτι σε φόβισε ο φιλος μας ο Γιαννης!!!
__________________
Να χουμε...να λέμε

......................
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 09-03-09, 16:50
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Χωρις πελτιερ δεν δουλευει τιποτε..
Αλλιως θα βαζαμε ανεμιστηρακια να φυσανε τα τζαμια του ενυδρειου..

Η κατασκευη εχει ξεφυγει, αλλα αφου εχετε ορεξη αντε να δουμε που θα καταληξει.
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 09-03-09, 16:55
manolis1976 Ο χρήστης manolis1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 204
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Χωρις πελτιερ δεν δουλευει τιποτε..
Αλλιως θα βαζαμε ανεμιστηρακια να φυσανε τα τζαμια του ενυδρειου..

Η κατασκευη εχει ξεφυγει, αλλα αφου εχετε ορεξη αντε να δουμε που θα καταληξει.

Δεν καταλαβες τι θελω να πω netblues, λεω οτι το πελτιερ υποτίθεται οτι προσδοκουμαι να μας προσφερει μια απλη και ευκολη λυση ψυξης , αν ειναι να ξεφυγουμε απο αυτο το δεδομενο τοτε τι το χρειαζομαστε το πελτιερ???
__________________
Να χουμε...να λέμε

......................
Απάντηση με παράθεση
  #101  
Παλιά 09-03-09, 17:01
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Αν το εννοεις ετσι, θα συμφωνησουμε.....
Αλλα σε επιπεδο proof of concept θα πρεπει πρωτα να δουλεψει με πολυπλοκο τροπο, και μετα να δει κανεις αν μπορει να το απλοποιησει.
Αλλιως με ανεμιστηρακια και αυτοματη αναπληρωση σαν λυση ειναι ηδη πολυ απλουστερη..
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 09-03-09, 18:06
Το avatar του χρήστη 3r4ndo
3r4ndo Ο χρήστης 3r4ndo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2009
Περιοχή: Νέα Μάκρη, Μαραθώνας(Αττική)
Μηνύματα: 387
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην 3r4ndo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolis1976 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν καταλαβες τι θελω να πω netblues, λεω οτι το πελτιερ υποτίθεται οτι προσδοκουμαι να μας προσφερει μια απλη και ευκολη λυση ψυξης , αν ειναι να ξεφυγουμε απο αυτο το δεδομενο τοτε τι το χρειαζομαστε το πελτιερ???
Κοιταξε φιλε μανωλη, το δικο μου ενυδριο αν και μικρο(συνεπαγεται λιγα βαττ και μικρη απωλεια θερμοτητας απο ολα τα συστηματα) προοριζεται για μεσογειακο οπου οι θερμοκρασιες πρεπει να ειναι ακομη χαμηλοτερες... αυτο που χρειαζομαι δεν ειναι ισχυ, ειναι να προσφερω τις καταλληλοτερες θερμοκρασιες απο την ζεστη πλευρα του πελτιερ ωστε να μπορει να παραμεινει χαμηλοτερα απο τα ορια του και να ειναι αποτελεσματικο, καταλαβαινεις φανταζομαι οτι οι 25-26 σουπερ βαθμοι στο ενυδριο σου το καλοκαιρι, στο δικο μου θα σημαινουν καταστροφη, επιπλεον το να εχω την scythe μεσα στο επιπλο αυτοματα μου τρωει 4-5 λιτρα πολυτιμου χωρου (οπου θα μπορουσε να υπαρχει νερο) εναντια στο μισο λιτρο που θα χρειαστει η αντλιουλα.. Φυσικα για οσους εχουν τροπικο ενυδριο ενας καλος ψυκτης θα εκανε πολυ καλη δουλεια με το πελτιερ, χωρις αυτο να σημαινει οτι το ψυγειακι δεν θα εχει καλυτερα αποτελεσματα, επιπλεον οι τιμες που προανεφερα ισχυουν και δεν ανεβαζουν το budget!!
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 09-03-09, 19:09
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Ελατε παιδια τελειωνει ο πασατεμπος θελω να δω τη πραξη !
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 09-03-09, 19:46
Το avatar του χρήστη 3r4ndo
3r4ndo Ο χρήστης 3r4ndo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2009
Περιοχή: Νέα Μάκρη, Μαραθώνας(Αττική)
Μηνύματα: 387
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην 3r4ndo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theofilos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ελατε παιδια τελειωνει ο πασατεμπος θελω να δω τη πραξη !
Υπομονη θεοφιλε, προσφατα γυρισα σπιτι μου και ειχα πραγματικα πολλα να μαζεψω.. Το πελτιερ ηταν στο τελος της λιστας, βαση λογικης πρεπει να υπαρχει ενυδριο για να υπαρχει πελτιερ που θα το ψυχει.. Παρολα αυτα το προωθησα και συντομα θα το εχω ετοιμο!(πριν ετοιμασω το ενυδριο...) Μεχρι να τελειωσει θα υπαρχουν σιγουρα αμφιβολιες για το τι, πως και ποσο... Δυστυχως βιαστηκα να ποσταρω και τωρα καποιοι εχουν βαρεθει ηδη(με το δικιο τους φυσικα), αιτια που εγινε αυτο ηταν οι λιγες γνωσεις μου στα θαλασσινα και τις αναγκες τους, προτεινα μια ιδεα προς συζητηση και για καλη μου τυχη δεχτηκα πολλα σχολια, χωρις αυτα θα εφτιαχνα κατι που ισως δουλευε, ισως και να μου εκανε ζημια(βλεπε χαλκινο waterblock, να ναι καλα ο φιλος netblues).. Μεχρι να ολοκληρωθει το project παρε ενα σακουλακι πασατεμπο ακομη, αυτη τη φορα θα σου φτασει, το υποσχομαι!
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 09-03-09, 22:17
Το avatar του χρήστη Yannis_K
Yannis_K Ο χρήστης Yannis_K δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2008
Περιοχή: Ανθούσα
Μηνύματα: 137
Προεπιλογή

Μπράβο Αλέξανδρε για το μεράκι σου.
Μανώλη αν ήταν τόσο απλό και φτηνό ποιός θα αγόραζε chiller ?? Τα watt είναι αρκετά και δεν τα παίρνεις εύκολα από peltier με αερόψυξη. Σέ ένα 60άρι που έστρωνα πριν από λίγο καιρό με 75W θερμαντήρα που δούλευε συνεχώς η θερμοκρασία ανέβαινε μόνο 7-8 βαθμούς πάνω από το περιβάλλον. Για το 240άρι που ενδιαφέρομαι (σύμφωνα και με τους υπολογισμούς που είχα κάνει πιο πάνω) θα χρειαστώ τουλάχιστον 120W για 5οC κάτω από το περιβάλλον. Δες και τα χαρακτηριστικά από chiller στη συνημμένη εικόνα όπου το πιο μικρό με 200W ψυκτικής ισχύος το δίνει για 250 lt.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  TITAN.jpg
Εμφανίσεις:  324
Μέγεθος:  72,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 09-03-09, 22:46
manolis1976 Ο χρήστης manolis1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 204
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yannis_K Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπράβο Αλέξανδρε για το μεράκι σου.
Μανώλη αν ήταν τόσο απλό και φτηνό ποιός θα αγόραζε chiller ?? Τα watt είναι αρκετά και δεν τα παίρνεις εύκολα από peltier με αερόψυξη. Σέ ένα 60άρι που έστρωνα πριν από λίγο καιρό με 75W θερμαντήρα που δούλευε συνεχώς η θερμοκρασία ανέβαινε μόνο 7-8 βαθμούς πάνω από το περιβάλλον. Για το 240άρι που ενδιαφέρομαι (σύμφωνα και με τους υπολογισμούς που είχα κάνει πιο πάνω) θα χρειαστώ τουλάχιστον 120W για 5οC κάτω από το περιβάλλον. Δες και τα χαρακτηριστικά από chiller στη συνημμένη εικόνα όπου το πιο μικρό με 200W ψυκτικής ισχύος το δίνει για 250 lt.
Αλεξανδρε δεν μιλησα για αυξηση του κοστους αλλα απο αυτα που εχω διαβασει μεχρι τωρα απλα πιστευω οτι το ψυγειακι ειναι υπερβολικό και οτι η ψυξη στο πελτιερ μπορει να αποδοθεί αεροψυκτα ,λιγοτερο πολυπλοκα ,και με λιγοτερο θορυβο (και σιγουρα βεβαια και με λιγοτερη απόδοση) , αν ομως εχεις το μερακι και την ορεξη να το κανεις ετσι σιγουρα θα ειναι καλυτερο απο οτι λεγαμε οποτε περιμενουμε νεα σου αντε και λιγο...... πασατεμπο
__________________
Να χουμε...να λέμε

......................
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 10-03-09, 19:49
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sifnos Εμφάνιση μηνυμάτων
οπως περιγραφεται παραπανω δημιουργητε μια θερμοηλεκτρικη μπαταρια.απο την ενασχοληση μου με το θεμα εχω να σας πω πως ψυκτικες διαταξεις που κατασκευαζονται με τις συστιχιες αυτες για την απορποφηση ψυκτικης ισχυος 1κW ,σε οτι αφορα την καταναλωση, ειναι υποδεεστερες απο τις διαταξεις συμπιεσης ατμου.
να μαι ξανα
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  032.jpg
Εμφανίσεις:  392
Μέγεθος:  45,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  033.jpg
Εμφανίσεις:  421
Μέγεθος:  44,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  034.jpg
Εμφανίσεις:  408
Μέγεθος:  63,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  035.jpg
Εμφανίσεις:  543
Μέγεθος:  59,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  036.jpg
Εμφανίσεις:  478
Μέγεθος:  56,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  037.jpg
Εμφανίσεις:  416
Μέγεθος:  31,0 KB  
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 11-03-09, 08:32
Το avatar του χρήστη Yannis_K
Yannis_K Ο χρήστης Yannis_K δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2008
Περιοχή: Ανθούσα
Μηνύματα: 137
Προεπιλογή

Για κάνε και μια περιγραφή να καταλάβουμε τι βλέπουμε
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 11-03-09, 08:36
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yannis_K Εμφάνιση μηνυμάτων
Για κάνε και μια περιγραφή να καταλάβουμε τι βλέπουμε
με προλαβες πριν φυγω.λοιπον το συστημα ψυχει μια λαμπα και μετραμε να δουμε τι αποδοση εχει.ειναι εναξυλινο μονωμενο κουτι με ανα χωρισμα μεσα.αρα εχω δυο θαλαμους
1η φωτο) το εξωτερικο τις κατασκευης.λαμπακια λειτπυργειας.διακοπτες λειτουργειας,αμερομετρο, βολτομετρο
2η)φωτο.το ακριβος απομεσα σε σχεση με την πρωτη φωτο.
3η φωτο)(θελει γυρισμα) ειναι το τροφοδοτικο(ατο το ασημενιο)το μαυρο που φαινεται λιγο ειναι η αντλια
4η φωτο) αντλια στα αριστερα ενα ανεμηστηρακι που ψηχει ενα ψυγειο το δοχειο με το νερο και "απεναντι" ο πελτιε(ωχ το μικρο λαμπακι ειναι ασχετο.το ξεχασα μεσα καταλαθος)
5η φωτο)το ψυγειακι του λεγαμε
6η φωτο)η αλλη οψη του πελτιε
αυτα ολα μαζι συνθετουν μια ψυκτικη διαταξη
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 11-03-09, 09:33
Το avatar του χρήστη Yannis_K
Yannis_K Ο χρήστης Yannis_K δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2008
Περιοχή: Ανθούσα
Μηνύματα: 137
Προεπιλογή

Ωραίος !!!!
Βάλε και μία φωτό με κάτοψη όλης της κατασκευής. Ο θάλαμος των μετρήσεων καλό θα ήταν να είναι επενδυμένος με φελιζόλ.
Μετρήσεις έχεις κάνει ??
Απάντηση με παράθεση
  #111  
Παλιά 11-03-09, 18:04
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

μα ειναι μονωμενο.το λεω παραπανω.εχω κανει και κατεληξα σε αυτο που λεω παραπανω.θα σου ανεβασψ αυριο αργα τις φωτο που ζητησες
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #112  
Παλιά 12-03-09, 15:38
manolis1976 Ο χρήστης manolis1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 204
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yannis_K Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπράβο Αλέξανδρε για το μεράκι σου.
Μανώλη αν ήταν τόσο απλό και φτηνό ποιός θα αγόραζε chiller ?? Τα watt είναι αρκετά και δεν τα παίρνεις εύκολα από peltier με αερόψυξη. Σέ ένα 60άρι που έστρωνα πριν από λίγο καιρό με 75W θερμαντήρα που δούλευε συνεχώς η θερμοκρασία ανέβαινε μόνο 7-8 βαθμούς πάνω από το περιβάλλον. Για το 240άρι που ενδιαφέρομαι (σύμφωνα και με τους υπολογισμούς που είχα κάνει πιο πάνω) θα χρειαστώ τουλάχιστον 120W για 5οC κάτω από το περιβάλλον. Δες και τα χαρακτηριστικά από chiller στη συνημμένη εικόνα όπου το πιο μικρό με 200W ψυκτικής ισχύος το δίνει για 250 lt.
Οπως θα δεις στο post #81 μαλον συμφωνουμε!!!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolis1976 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να κλεισω θα πω οτι συμφωνω μαζι σου (χωρις καν να κανω τους υπολογισμους) και δεν περιμενω τρελη αποδοση απο το πραγματακι αυτο γιατι πολυ απλα αλλιως δεν θα υπηρχαν καν τα χοντροκομενα και ακριβουτσικα aquarium chillers ....και πριν καν ακομα δοκιμαστει θα ρισκαρω να πω οτι δεν θα το προτεινα με τιποτα σε καποιον με θαλασσινο εστω και μικρο.
αντε αλλαξα και την υπογραφη μου χαρη αυτου του ποστ
Κανενας δεν συγκρινε τις δυο αυτες διαφορετικες λυσεις , αυτοι που παιρνουν chiller το χρειαζονται και για χαμηλοτερες θερμοκρασιες και για πιο αξιοπιστα αποτελεσματα , εγω τουλαχιστον εξ'αρχης μιλουσα για το κατι καλυτερο απο ανεμηστιρακια μειωνοντας παραλληλα και το προβλημα της εξατμισης.Κυριως για ενυδρεια γλυκου νερου ε και ποτε δεν μιλησα για ψυξη επιπεδου θαλασσινου (και σιγουρα μεγαλου μεγεθους ). Συμφωνα με τα παραπανω προσδοκω σε μια απλη λυση , αν βεβαια επιτευχθουν ψυξεις τετοιου επιπεδου που λετε δεν θα με πειραζε κιολας!!!
__________________
Να χουμε...να λέμε

......................
Απάντηση με παράθεση
  #113  
Παλιά 13-03-09, 09:36
Το avatar του χρήστη Yannis_K
Yannis_K Ο χρήστης Yannis_K δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2008
Περιοχή: Ανθούσα
Μηνύματα: 137
Προεπιλογή

Για το δικό μου ενυδρείο και για σχετικά απλή λύση (δηλαδή χωρίς υδρόψυξη των peltier) το βλέπω για 2 400άρια peltier http://cgi.ebay.com/Awesome-400W-The...3A2%7C294%3A50 τα οποία θα λειτουργούν στα 9V και το καθένα θα καταναλώνει περίπου 130W αποδίδοντας ψυκτική ισχύ 60-70W με ΔΤ 30 βαθμούς μεταφέροντας στο περιβάλλον κάτω από 200W με σχετικά μικρό ψύκτη.

Περιμένω την υλοποίηση του Αλέξανδρου για την κρύα πλευρά για να του κλέψω τη "πατέντα"
Απάντηση με παράθεση
  #114  
Παλιά 16-03-09, 21:42
manolis1976 Ο χρήστης manolis1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 204
Προεπιλογή

Τιποτα καινουργιο εχουμε
__________________
Να χουμε...να λέμε

......................
Απάντηση με παράθεση
  #115  
Παλιά 17-03-09, 16:46
Το avatar του χρήστη 3r4ndo
3r4ndo Ο χρήστης 3r4ndo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2009
Περιοχή: Νέα Μάκρη, Μαραθώνας(Αττική)
Μηνύματα: 387
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην 3r4ndo
Προεπιλογή

Αν ενδιαφερεσαι για ενα σχεδιακι για hang on να ποσταρω κατι, αλλιως σε καμια εβδομαδα το δικο μου θα ειναι ετοιμο και θα κανουμε και δοκιμες!!
Απάντηση με παράθεση
  #116  
Παλιά 22-03-09, 14:16
manolis1976 Ο χρήστης manolis1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 204
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 3r4ndo Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν ενδιαφερεσαι για ενα σχεδιακι για hang on να ποσταρω κατι, αλλιως σε καμια εβδομαδα το δικο μου θα ειναι ετοιμο και θα κανουμε και δοκιμες!!
Αντε να δουμε κανα νουμερο!!!
__________________
Να χουμε...να λέμε

......................
Απάντηση με παράθεση
  #117  
Παλιά 24-03-09, 09:14
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Προχοράμ ε??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #118  
Παλιά 24-03-09, 11:51
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

τωρα μαζευει αστεριες και αναμωνες...αργουν ακομα οιι ζεστες
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #119  
Παλιά 31-03-09, 21:50
Το avatar του χρήστη Yannis_K
Yannis_K Ο χρήστης Yannis_K δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2008
Περιοχή: Ανθούσα
Μηνύματα: 137
Προεπιλογή

Αλέξανδρε που είσαι ?? Έρχονται οι ζέστες
Εγώ παρήγγειλα 2 400άρια και πήρα 2 ψύκτες scythe mugen2.
Μου λείπουν 2 πλάκες χαλκού 6cm X 6cm και πάχους 1cm (hot side plate) καθώς και 2 γωνίες χάλκινες με επινικέλωση ή ανοξείδωτες (όπως φαίνονται στο συνημμένο) οι οποίες θα εμβαπτιστούν στο ενυδρείο (cold side plate).
Ξέρεις κανείς που θα μπορούσα να τα προμηθευτώ ή κατασκευάσω και κατά προτίμηση προς Μεσόγεια-Ανατολική Αττική ?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Gwnia.jpg
Εμφανίσεις:  316
Μέγεθος:  19,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #120  
Παλιά 02-04-09, 01:27
Το avatar του χρήστη 3r4ndo
3r4ndo Ο χρήστης 3r4ndo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2009
Περιοχή: Νέα Μάκρη, Μαραθώνας(Αττική)
Μηνύματα: 387
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην 3r4ndo
Προεπιλογή

Φιλε Γιαννη εγιναν μεγαλες αλλαγες στα σχεδια μου!!! Το 30αρι σταματησε και εχω πλεον ενα 18αρι που στρωνεται για μονομαχο και ενα 240αρι που περιμενει συγκαταθεση!! (μεσογειακο θα γινει με το καλο) Θα εχω νεα συντομα παιδια!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
συστημα ψυξης aspalax Γλυκό νερό - Γενικά 9 01-06-08 06:13
Yπολογισμος Ενυδριου με CAE aginor Γλυκό νερό - Γενικά 12 01-05-08 20:07
Καπακι ενυδριου gangrel DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 27-03-07 12:24
Αγορα ενυδριου? monomaxos_lover Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 12-01-07 12:11
Καθαρισμος Ενυδριου??? monomaxos_lover Αρχάριοι γλυκού νερού 15 12-01-07 08:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12530 seconds with 14 queries