Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 21-01-09, 10:18   #1
Σκεψη κατασκευης 300 λιτρου
 
Το avatar του χρήστη giler84
giler84
Member
Εγγραφή: 11-02-2008
Περιοχή: Θεσσαλονικη - Πευκα
Μηνύματα: 125

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
giler84 Ο χρήστης giler84 δεν είναι συνδεδεμένος 21-01-09, 10:18
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλημερα,

Ειμαι στον σχεδιασμο της κατασκευης του επομενου ενυδρειου μου και για αρχη θα ηθελα 1 πληροφορια. Ξερει κανενας κανεναν καλο τζαμα στην περιοχη της Θεσσαλονικης? και ποσο περιπου υπολογιζεται να βγουν τα τζαμια για 120χ50χ50? (τοσο περιπου το σκεφτομαι).

Ευχαριστω!
Εμφανίσεις: 3465
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-01-09, 10:41
Lemeshianos Ο χρήστης Lemeshianos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-07-2008
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Φιλαράκι καταρχή κοίταξε αν σε συμφέρει να το φτιάξεις μονος σου.
Εγώ έχω πάρει ένα 400 λίτρα με το έπιπλο, με κάλυπτρο(2 T και μια (T5 για marine) θερμάστρα 300watt και φίλτρο με 300 euro.


Φυσικά δεν το πήρα από μαγαζί. Είδα αγγελία στην εφημερίδα και το πήρα απευθείας από τον εισαγωγέα. Και είμαι στη Κύπρο που σχεδόν τα πάντα είναι πιο ακριβά.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-01-09, 10:42
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

όπως λέει και ο φίλος μας από την Κύπρο ρίξε και μια ματιά στις αγγελίες εδώ μέσα. υπάρχουν κάποια κομμάτια στα λίτρα που θέλεις
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-01-09, 10:55
Lemeshianos Ο χρήστης Lemeshianos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-07-2008
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Βασικά θα έχεις το κόστος να αγοράσεις τα γυαλιά.
Μετά το κόστος και το τρέξιμο να βρείς κατάλληλη σιλικόνη.
Μετά θα πρέπει να αγοράσεις και εκείνα τα μεταλλικά πράγματα που σου πιέζουν και κρατούν το γυαλί στη θέση του μέχρι να δέσει η σιλικόνη.
Μετά the έχεις το test να δεις αν χάνει νερό η όχι.
Μετά 3-4 ξεπλύματα με καθαρό νερό για κανένα μηνα μέχρι να φύγει η μυρωδιά τις σιλικόνης που θα αφήνει κατάλοιπα στο νερό αν δεν το κανεις.
Στην συνεχεια θα πρέπει και να αγοράσεις η να φτιάξεις ένα έπιπλο.
Υπολόγισε όλα αυτά, βάλε και τον κόπο σου. Τα έχω περάσει όλα αυτά πιο παλιά.
Εκτος και αν σου αρέσουν και οι κατασκευές(άλλη γλυκα να τα φτιάξεις όλα μονος σου) οποτε agnoa όλα τα πιο πάνω.
Κοίταξε μονο οι εσωτερικές διαστάσεις του γυαλιού((όχι οι εξωτερικές) να σου δίνουν τα λίτρα που θέλεις και το γυαλί να έχει πάχος ανάλογο με το ύψος και τα λίτρα σου.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-01-09, 11:35
Το avatar του χρήστη bella
bella Ο χρήστης bella δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2008
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Το 300 που έφτιαξα εγώ μαζί με βάση μου κόστισε περίπου στα 160 ευρώ.
Τα τζάμια 10 μου κόστισαν 50 ευρώ αροντάριστα. (είναι τιμή χονδρικής όμως γιατί ο πατέρας μου συνεργάζεται με το εργοστάσιο)
Στα 50 ευρώ βγήκε η βάση. (Δεν είναι κάτι ιδιαίτερο απλά σωλήνες χοντροί που τους κόλλησε ο πατέρας μου με σιδηροκόλληση και τα κάλυψα με κόντρα πλακέ)
Τώρα οι κόλλες έκαναν γύρω στα 3-4 ευρώ η μία (υπολόγισε γύρω στα 12 ευρώ)
Αυτό που πίανει τα τζάμια έκανε γύρω στα 4 ευρώ από πράκτικερ και μετά είναι το καπάκι.
Σε αυυτό κόστισαν μόνο οι λάμπες και οι αντανακλαστήρες γιατί τα ξύλα τα είχα γύρω στα 30 με 40 ευρώ.
αν βρεις μια άκρη και τα πάρεις φτηνά αξίζει να το φτιάξεις μόνος σου αλλιώς η τιμή ξεφεύγει.
Και θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσιες πράγματα που έχεις ήδη, τουλάχιστον εγώ αυτό έκανα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-01-09, 13:06
Το avatar του χρήστη giler84
giler84 Ο χρήστης giler84 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2008
Περιοχή: Θεσσαλονικη - Πευκα
Μηνύματα: 125
Προεπιλογή

Ευχαριστω πολυ για της αμεσες απαντησεις.
Σκεφτομαι επισης να το κατασκευασω μονος μιας και ειναι πολυ πιο οικονομικο (τουλαχιστον ετσι δειχνει...) Εχω μια μικρη εμπειρια μιας και εχω φτιαξει 1 30λιτρο.
Σε σκετη ξυλινη βαση θα μπορει να πατησει? Μιας και εχω γνωστο ξυλουργο να εδινα σχεδια να την εφτιαχνε. Οπως και να μου εκανε τα ξυλα για το καπακι.
-------------------------
Φιλε Lemesianos οταν λες εισαγωγεα εννοεις για καινουργιο? γιατι εαν ειναι ετσι σιγουρα συμφερει...
-------------------------
Μιας και αρχισα αυτη την συζητηση ειχα πεσει σε μια συζητηση οτι στην περιοχη του ΚΤΕΟ ειναι καποιο εργοστασιο κατασκευης ενυδρειων και εισαγωγεας ψαριων και φυτων, τυγχανει να ξερει κανεις κατι?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giler84 : 21-01-09 στις 13:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-01-09, 13:55
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

-------------------------
Μιας και αρχισα αυτη την συζητηση ειχα πεσει σε μια συζητηση οτι στην περιοχη του ΚΤΕΟ ειναι καποιο εργοστασιο κατασκευης ενυδρειων και εισαγωγεας ψαριων και φυτων, τυγχανει να ξερει κανεις κατι?[/quote]

Aqualife Τηλ. 2310753549,www.aquaticlife.gr.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-01-09, 14:24
Lemeshianos Ο χρήστης Lemeshianos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-07-2008
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giler84 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε Lemesianos οταν λες εισαγωγεα εννοεις για καινουργιο? γιατι εαν ειναι ετσι σιγουρα συμφερει...
Kainourio. An tha to ftiaxeis esi, thimisou oti tha xreiasteis felizol(etsi to lete stin Ellada? auto to aspro malako monotiko yliko...) gia na kathisei panw to enydreio.

Oso afora to epiplo an thimame kala prepei na exei podia pou na patane sto patwma kai oxi ena epipedo kommati gia vasi.
Den thimame to logo, oute pou to eixa diavasei.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-01-09, 14:48
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή

Οι διαστάσεις που δίνεις μοιάζουν με του Rio 300. Εάν δεν κάνεις σαμπ και δεν θέλεις τρύπες κλπ δεν σε συμφέρει η κατασκευή του αλλά η αγορά του. Για την βάση μπορεί να γίνει και μια καλή ξύλινη κατασκευή. Και βέβαια μην ξεχνάς το καπάκι που είναι και το δυσκολότερο.
Έφτιαξα πρόσφατα 180χ40χ60 και συνολικά κόστισε περισσότερο από ένα 300λιτρο έτοιμο που δεν μπορούσα όμως να βρώ στις διαστάσεις που ήθελα.
Μπορείς και να κατασκευάσεις την γυάλα και να αγοράσεις έτοιμο φωτιστικό και καπάκι εφόσον ταιριάζουν οι διαστάσεις με κάποιο αγοραστό.
Τι ψάρια θέλεις να βάλεις;
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
σκεψη......???? thanasis76 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 15 13-09-08 19:05
ΕΝΥΔΡΕΙΟ 180Χ80Χ70-ΚΟΣΤΟΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ Μικρος DIY . Φτιάχτο μόνος σου 14 17-05-08 12:33
Βγαλσιμο κατασκευης για λαμπα Boutiromagas DIY . Φτιάχτο μόνος σου 6 08-06-07 23:36
μετα απο σκεψη..κατεληξα!(περιπου..) jkaram ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 6 02-03-07 23:34
Παρατολμη Σκεψη? Tolis Malawi 1 23-12-02 22:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09297 seconds with 15 queries