Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-04-11, 00:49
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή Μειωμένη απόδωση από φίλτρα Eheim

Επειδή εχω πέσει πάνω σε αρκετά σχολεία σχετικά με μειωμένη απόδωση από τα Eheim ήθελα να ρωτήσω ή μάλλον να μου προτείνετε έναν τρόπο ώστε να φτιάξω κάτι που νομίζω ότι μπορεί και να ευθύνεται σε μεγάλο βαθμό.
Πιο συγκεκριμένα χτες καθαρισα και εγώ το φίλτρο μου και φτάνοντας στο σημείο που καθαριζεις την φτερωτη, παρατήρησα ότι στην πραγματικότητα είναι δύο κομμάτια μαζί με τον φεριτη. Και μάλιστα εντελώς γελεία φτιαγμένο. Τόσο, που κρατώντας τον φεριτη με το ένα χέρι σταθερά, μπορούσα πολύ εύκολα να περιστρεψω την φτερωτη με το άλλο. Και μάλιστα τόσο γελεία εύκολα που υποπτεύομαι ότι με άλλες στροφές γύρνα το κομμάτι του φεριτη και με άλλες η φτερωτη λόγο της αντίστασης του νερού.
Όσοι την έχουν καθαρίσει θα καταλαβαίνουν τι εννοώ. Και εδώ έρχεται η ερώτησή μου για προτάσεις. Πως μπορώ να κολλησω σταθερά τα δύο κομμάτια? Το ένα θυλικωνει μέσα στο άλλο και τα δύο μαζί φοριούνται πάνω στο κεραμικο αξονακι.
Για δώστε καμία ιδέα πως μπορώ αυτα τα δύο να τα (κολλησω???) ώστε να μην είναι δυνατών να περιστραφούν ξεχωριστά? Να γίνουν δηλαδή ένα κομμάτι? Κόλλημα? Αν ναι, τι κόλα και πως? Μήπως να καψω δύο καρφίτσες και να τις περάσω σαν πιρους καθετα? Θα αντέξουν τις δυνάμεις ή θα σπάσουν?

Για δώστε καμία ιδέα γιατί είμαι αποφααισμενος να το δοκιμάσω.
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-04-11, 05:42
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kesanis Εμφάνιση μηνυμάτων
.... Τόσο, που κρατώντας τον φεριτη με το ένα χέρι σταθερά, μπορούσα πολύ εύκολα να περιστρεψω την φτερωτη με το άλλο.
....
Αν συμβαινει αυτο τοτε μαλλον ή θελεις νεο impeler ή εχει ξεκουμπωσει η φτερωτη απο τον μαγνητη.Δοκιμασε να την πιεσεις για να κουμπωσει.
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-04-11, 07:13
giannisaek Ο χρήστης giannisaek δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 834
Προεπιλογή

Αυτό που σου είπε ο ποιο πάνω, δεν πρέπει να γυρίζει τρελά και ανεξάρτητα το ένα από το άλλο. Κανονικά γυρίζει περίπου 45 μοίρες και μετά σταματάει.
Το δικό σου ή πρέπει να έσπασε, ή να ξεκούμπωσε.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-04-11, 11:32
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Περιεργο μου ακουγεται η eheim ειναι ακουστη για τα προιοντα της. Οι αντλιες της καιγονται πολυ δυσκολα σε σχεση αλλων εταιρειων. Για κοιταξε μηπως εχει χαλασει το εξαρτημα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-04-11, 15:44
giannisaek Ο χρήστης giannisaek δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 834
Προεπιλογή

Δεν κάηκε, απλώς έσπασε το impeler πιθανώς να του πεσε κάτω.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-04-11, 16:08
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannisaek Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν κάηκε, απλώς έσπασε το impeler πιθανώς να του πεσε κάτω.
Δεν ειπα οτι καηκε απλα οτι οι eheim ειναι σκυλια και δεν βγαζουν σκαρτα πραγματα. Σιγουρα κατι επαθε το impeler.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-04-11, 20:26
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Παιδιά το impeller για το φίλτρο μου είναι αυτό: http://www.aquaristikshop.com/e_Prod...-ecco-2036.htm

Στην φωτό είναι το 60άρι αλλά δεν έχει σχεδιαστικά διαφορά με το 50άρι. Δέστε τον τρόπο που κουμπώνει η φτερωτή με τον φερίτη. Δεν παίζει να ξεκουμπώσει. Και έχω την εντύπωση ότι το γύρησα με το χέρι πολύ περισσότερο από 45 μοίρες.

Δεν γυρνάει βέβαια και "τρελά" το ένα κομμάτι με το άλλο, έχει την σχετική αντίσταση. Και υποπτεύομαι ότι αυτό το έχουν κάνει για να μην καταπονείται μηχανικά το αξονάκι, κατά την εκκίνηση του φίλτρου. Δηλαδή να ψιλοπατηνάρει εκεί, κατα την εκκίνηση, μέχρι να "πιάσει" τις στροφές. Τι γίνεται όμως όταν από την χρήση, το πατηνάρησμα αυτό γίνει συνεχόμενο?
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-04-11, 05:56
giannisaek Ο χρήστης giannisaek δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 834
Προεπιλογή

Λογικά δεν πρέπει να πατινάρει, το σωστό είναι ότι πρέπει να τερματίζει.
Αν έχεις εγγύηση να το πας να στο αλλάξει.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-04-11, 10:24
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Οπότε λέμε δηλαδή ότι πρέπει στάνταρ να τερματίζει? Να δίνει δηλαδή κάποιες μοίρες ελεύθερα και μετά να τερματίζει και να κομπλάρει σταθερά.

ΟΚ θα το δω πάλι.
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-04-11, 12:39
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Έχω το ίδιο φίλτρο. Εμένα τερματίζει. Δεν υπάρχει περίπτωση να μη πρέπει να τερματίζει, γιατί αλλιώς όπως είπαν θα γυρνάει τρελά ο άξονας και η φτερωτή θα μένει εκεί που είναι και δεν θα έχεις ροή.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-04-11, 17:18
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

ΟΚ θα το δω. Αλλά μάλλον βρήκα τον λόγο της μειωμένης ροής. Βοήθησε ένας φακός και η σχετική διαφάνια που έχει το καλάθι του eheim. Τελικά είναι όντως ψιλοδύσκολο να κάνεις σωστή και πλήρη εξαέρωση. Από την Παρασκευή και μέχρι και σήμερα (πριν λίγο) είδα με φακό ότι είχε μέσα κρατημένο αέρα. Το σταμάτησα, έκλεισα τα βανάκια και σιγά - σιγά με μία μικρή κανάτα το γέμησα με νερό από το ενυδρείο μέσα από το in που μπαίνει το βανάκι. Πήρε κάμποσο είναι η αλήθεια και ξαναβάζοντάς το σε λειτουργεία έχει σίγουρα περισσότερη ροή. Με τον κλασσικό τρόπο με το χερούλι δεν γίνονταν τίποτα. Δεν θα έπρεπε όμως από την Παρασκευή να είχε εξαερώσει? Τι στο καλό πια.
Όσο για το ιμπέλερ θα δω σε ένα καινούργιο. Το φίλτρο δεν το ξανανοίγω τώρα.
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μειωμένη Απόδοση EHEIM 2210 bebisnet Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 10 16-03-10 18:13
μειωμένη ροή σε 2026 nikman Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 29-05-08 11:25
Μειωμένη ροή σε ΕΗΕΙΜ 2213 Strahos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 13 17-05-06 08:43
Μειωμένη ροή φίλτρου-Υαλοβάμβακας el00140 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 10 15-06-04 15:19

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05067 seconds with 15 queries