Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-01-05, 10:05
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή Άλγη . . .

Χρειάζομαι την βοηθειά σας γιατί όπως αρκετοί έμπλεξα με την άλγη και δεν λέει να φύγει. Από την άλλη δεν έχω κάνει και τίποτα μεθοδικά και χρειάζομαι ένα πλήρες σχέδιο αντιμετώπισης του ‘προβλήματος’.
Πιθανή αιτία να είναι ότι είχα για 1 μήνα περίπου νιτρικά = 0.
Ίσως και ότι το ενυδρείο μέχρι εκείνη την στιγμή ήταν σε λειτουργία 2 μήνες.
Μετά από μια ερώτηση (από σπόντα σε άλλο θέμα), έλαβα ενα πμ. από τον Lasal όπου με βοήθησε να καταλάβω τι είναι αυτή η περίφημη ισορροπία σε ένα φυτεμένο ενυδρείο γιατί ενώ γράφεται σε αρκετά post στο GAB δεν νομίζω οτι γίνεται κατανοητό από έναν αρχάριο. Αυτό έγινε στις 9 Δεκεμβρίου και από τότε προσθέτω νιτρικά και . . . κάνω υπομονή, μια που βοηθάει στο να περάσει η άλγη . Φυσικά δεν ήταν το μόνο που έπρεπε να κάνω {(κατά το μήνυμα) (νιτρικά)} αλλά ήταν το μόνο που κατάλαβα και έτσι μετά από 1 εβδομάδα είχα και έχω νιτρικά =~5. Δεν ανέβασα την δόση, άρα νιτρικά γιατί είχα μια γέννα και δεν ήθελα να πιέσω τα νεογέννητα. Δεν ξέρω αν είναι σωστό . . .
Το άλλο που κάνω είναι να διακόπτω το φως για 1,5 ώρες στην μέση του συνόλου της περιόδου φωτισμού. Αλήθεια πόσο πρέπει να διαρκεί αυτό το διάλειμμα ;
Με αυτά το μόνο που πέτυχα είναι να αλλάξω τύπο και από μαύρη τριχοειδής να γίνει πράσσινη αλλά και 2, 3 τύποι καινούργιας άλγης για το ενυδρείο μου. Θα τις δείτε στην photo που ακολουθεί ωστέ να ξέρετε ακριβώς τι είδος είναι και μια γενική εικόνα για το σύνολο των φυτών.
Η ανάπτυξη των φυτών είναι σχετικά ικανοποιητική και να σημειώσω ότι δεν βάζω καθόλου λιπάσματα και μάλλον είναι και αυτός ένας λόγος για το πρόβλημα.
Αυτό που θέλω λοιπόν είναι οδηγείες με το τι πρέπει να κάνω.
Μόνο θα παρακαλούσα να είναι συγκεκριμένες γιατί προτείνοντας ας πούμε να βάλω ‘ιχνοστοιχεία’ δεν ξέρω πως να το κάνω. Θα με βοηθούσε εταιρεία προιόν και που μπορώ να το βρω στην Αθήνα.
---------------------------------------------------------------------------------------
Juwel Rio180 http://www.juwel-aquarium.com/int/index.html
Διαστάσεις:101χ50χ41 180lt
Εσωτερικό φίλτρο:Juwel Filter System Compact H
Light System with electronic ballast and 2 x 30 W tube / 12 ώρες το 24ωρο.
Automatic Heater 200 W
Αλλαγή νερού 25-30% κάθε εβδομάδα.
ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ
ΝΗ3=0
ΝΟ2=0
ΝΟ3=>5
ΚΗ=6
PH=7
Co2 1b/3sec
Σημείωση ότι έχω έτοιμο σύστημα για άλλες δυο λάμπες που δεν έχω βάλει σε λειτουργία ακόμα.

Ψάρια:
15 Black neon tetra, 10 Hemigrammus erythrozonus
6 Corydoras sterbai, 4 otos, 3 Apistogramma cacatuoidesd 1m/2f.
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-01-05, 10:38
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Κατ΄αρχην πολυ ωραιο το ενυδρειο σου.
Τωρα για την αλγη , σωστα σου ειπε ο lassal για τα νιτρικα , εγω βεβαια θα ειχα αυξησει την τροφη που φερνει το ιδιο αποτελεσμα αλλα πιο σταδιακα και οχι μπαμ και κατω .
Επειδη υπαρχουν πολλες προσεγγισεις στο θεμα της αλγης και κατ΄επεκταση στο θεμα της ισοροπιας ενος φυτεμενου ενυδρειου εγω θα πω την προσωπικη μου αποψη και τι θα εκανα εγω.
Εδω ομως μπερδευονται τα πραματα , γιατι στην πορεια και καθως κανεις καποια πραματα εμφανιζονται καποια αλλα και εκει θα πρεπει να παρεις μετρα και να αλλαξεις ενδεχομενως τακτικη κ.ο.κ.
Μακαρι να υπηρχε ενα μονοπατι που να το ακολουθουσαμε και να μας οδηγουσε στο επιθυμητο τελος της αλγης.
Βλεποντας λοιπον το ενυδρειο σου και υπολογιζοντας και τα λοιπα στοιχεια μου ερχεται στο μυαλο μια απο τις αρχες που εχουμε για το προβλημα της αλγης : "εαν σε ενα καλα φυτεμενο ενυδρειο παρει κεφαλι η αλγη ειναι γιατι δεν μπορουν να αναπτυχθουν σωστα τα φυτα , και τους κλεβει ολο το φαι η αλγη"
Αρα λοιπον για να κλεψουμε το φαι απο την αλγη εγω θα εκανα τα εξης :
Θα εκοβα το διαλλειμα στον φωτεισμο .
Θα εριχνα πιο πολυ τροφη .
Θα εβαζα την μια απο τις 2 λαμπες που εχεις σε αναμονη και ετσι θα ειχα 3 λαμπες πια .
Θα εβαζα το CO2 στις 1φυσ./δευτ.
Θα εριχνα και λιπασμα (το υγρο της τετρα για τα δικα μου γουστα) πολυ λιγο και με τσιγκουνια στην αρχη (2 ml/20l αλλαγης νερου) και θα εσπαγα την δοση σε πιο πολλες μερες.
Και τελος θα εκανα πιο συχνες αλλαγες και θα εβγαζα μηχανικα , με το χερι δηλαδη οσο πιο πολυ αλγη μπορουσα .
Με αυτον τον τροπο υπολογιζω οτι σε 20 με 30 μερες θα εχει αλλαξει κατα πολυ η κατασταση και βεβαια στο μεσοδιαστημα θα ελεγχα την κατασταση και θα αλλαζα καποιες παραμετρους αναλογα με το αποτελεσμα.
Σου ευχομαι καλη επιτυχια και μην ανησυχεις περνας την φαση που περνανε ολα τα φυτεμενα ενυδρεια στην αρχη , αλλα εαν το καταπολεμησεις τοτε δεν θα γινει μονιμο το προβλημα ( αλγη θα ξαναδεις μονο οταν παρατησεις για καποιο λογο την ρουτινα συντηρησης του ενυδρειου σου , οποια και εαν ειναι αυτη) .
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-01-05, 10:46
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή Re: Άλγη . . .

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Juan
Η ανάπτυξη των φυτών είναι σχετικά ικανοποιητική και να σημειώσω ότι δεν βάζω καθόλου λιπάσματα και μάλλον είναι και αυτός ένας λόγος για το πρόβλημα.
Ακριβώς αυτός ειναι ο λόγος juan
Πρόσθεσες μόνον Νιτρικά και έδωσες τροφή και στην άλγη.
Σωστά κατάλαβες πως "δεν ηταν το μόνο που έπρεπε να κανεις"
Αυτό που χρειάζεσαι ειναι να σου προτεινει κάποιος (μποστανάς) απο την περιοχή σου
απο που μπορεις να προμηθευτείς <<λιπάσματα>> NPK (Κάλιο,Αζωτο,φώσφορο) & ιχνοστοιχεία.
Ισορροπία μόνον με νιτρικά δεν γίνεται

Παρεπιπτόντως όμορφο το ενυδρείο
και σου εύχομαι καλή ανάπτυξη στα φυτά.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-01-05, 11:15
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

sot-zoe
Παράθεση:
Θα εβαζα την μια απο τις 2 λαμπες που εχεις σε αναμονη και ετσι θα ειχα 3 λαμπες πια .
Θα εβαζα το CO2 στις 1φυσ./δευτ.
Το κακό είναι ότι δεν μπορώ να βάλω την μια από τις δυο λάμπες αλλά και τις δύο ! Πήρα έτοιμο άλλο ένα σύστημα φωτισμού τις juwel και ανάβουν μόνο και οι δύο λάμπες μαζί.
Οι δυο αυτές προτάσεις φαντάζομαι ότι θα εφαρμοστούν όταν βάζω λίπασμα, έτσι ;

Παράθεση:
Και τελος θα εκανα πιο συχνες αλλαγες και θα εβγαζα μηχανικα , με το χερι δηλαδη οσο πιο πολυ αλγη μπορουσα
Έτσι κάνω αλλά αυτή είναι η εικόνα μια μέρα πριν την αλλαγή νερού, δηλαδή η χειρότερη του ενυδρείου.
Μήπως είναι καλό να κάνω 2 αλλαγές την εβδομάδα ή παραπάνω ;

lasal
Παράθεση:
Αυτό που χρειάζεσαι ειναι να σου προτεινει κάποιος (μποστανάς) απο την περιοχή σου
απο που μπορεις να προμηθευτείς <<λιπάσματα>> NPK (Κάλιο,Αζωτο,φώσφορο) & ιχνοστοιχεία.
Αυτό ήταν που δεν κατάλαβα στο προηγούμενο μηνυμά σου
Ο τρόπος, οι δόσεις και τα προιόντα. Πρέπει να κάνουμε μετρήσεις και αν ναι, τι ;
Αν και (πιστέυω ότι) κατάλαβα την θεωρία δεν ξέρω πως να το κάνω πράξη.
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-01-05, 18:52
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Juan μερικες προτασεις κι απο τη μερια μου...
Αυξησε πρωτα το διοξειδιο πριν αυξησεις φωτα και λιπασματα. Εφ'οσον δεν μπορεις να βαλεις μια-μια τις λαμπες, βαλε και τις δυο να αναβουν αλλα για μικρο διαστημα (αν πχ αναβεις τις παλιες για 12 ωρες αναβε στα 'μισα' της μερας για 2-3 ωρες και τις καινουριες και σιγα-σιγα αυξανεις τις ωρες λειτουργιας τους).....
Καλυτερα να κανεις 2 αλλαγες την εβδομαδα (τωρα που εχεις προβληματα), πριν απο καθε αλλαγη καλο καθαρισμα και μετα απο καθε αλλαγη ριχνεις και νιτρικα, λιπασματα κλπ....
Μετρησεις ....ph, kH για να τσεκαρεις το CO2.......NO3, PO4....
Εισαι σε καλο δρομο, μη βιαζεσαι και ολα θα φτιαξουν...
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-01-05, 10:14
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Ωραία !
Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές και για τα καλά λόγια για το ενυδρείο μου.
Άλλη μια ερώτηση. Που μπορώ να βρω (μαγαζί) στην Αθήνα που να έχει προιόντα (λιπάσματα) της seachem ?
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-01-05, 22:53
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

Ισως το πρόσεξα κάπως αργά....
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sot-zoe
Τωρα για την αλγη , σωστα σου ειπε ο lassal για τα νιτρικα , εγω βεβαια θα ειχα αυξησει την τροφη που φερνει το ιδιο αποτελεσμα αλλα πιο σταδιακα και οχι μπαμ και κατω
Σωτήρη, μήπως με το παραπάνω τάισμα φωρτόνεις και άλλα 'κακά' πράματα όπως φωσφορικά και οργανικά;
Αν το ενυδρείο σου κατάφερε να τα αποροφήσει έχει καλώς, αλιώς.....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-01-05, 09:59
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Με παραπανω ταισμα δεν ενοω κανενα τονο , απλως λιγο παραπανω τροφη και αυτη οχι ολες τις μερες , σε συνδιασμο με σταθερες αλλαγες .
Αυτο σαν γενικη παρατηρηση , απο την ασχολια μου αυτα τα λιγα χρονια με τα φυτεμενα , εχω βγαλει αυτο το συμπερασμα .
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-01-05, 10:36
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sot-zoe
Με παραπανω ταισμα δεν ενοω κανενα τονο , απλως λιγο παραπανω τροφη και αυτη οχι ολες τις μερες , σε συνδιασμο με σταθερες αλλαγες .
Σωστά !

Νομίζω άξιζε η διευκρίνηση
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 31-01-05, 08:21
mongoose Ο χρήστης mongoose δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-01-2005
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

nomi oti prepei na elatwseis ton fwtismo kai na kaneis pio syxnes allages nerou.einai ena proion ths seachem pou legetai flourish ecxel.poloi xrhsimopoioun auto otan exoun auto to problhma alla oxi thn dosh pou anagrafetai sto kouti alla parapanw.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 31-01-05, 14:46
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αυτό που χρειάζεσαι ειναι να σου προτεινει κάποιος (μποστανάς) απο την περιοχή σου
απο που μπορεις να προμηθευτείς <<λιπάσματα>> NPK (Κάλιο,Αζωτο,φώσφορο) & ιχνοστοιχεία
Μετά από αυτό και αφού δεν κατάφερα να βρω τα συγκεκριμένα λιπάσματα (seachem) ακόμα, έκανα μια έρευνα στο GAB περί λιπασμάτων ! !
Ομολογώ ότι τα έχασα !!!! Μάλλον χρειάζεται πτυχίο χημείας για να μπορέσει να παρακολουθήσεις τις κουβέντες που γίνοντε
Σε περίπτωση που δεν βρώ αυτά τα λιπάσματα τι μου προτείνετε να αγοράσω ;
Κάτι ανάλογο, μια πλήρη σειρά λιπασμάτων και ιχνοστοιχείων.
Αν κατάλαβα καλά θα πρέπει να τα αγοράσω και 4 (ΝΡΚ+ιχνοστοιχεία) διαφορετικά το καθένα και όχι όλα μαζί σε ένα μίγμα.
Όσον αφορά τα νιτρικά νομίζω ότι βρήκα πως γίνεται γιατί προς το παρόν το 'ελέγχω'. Το μόνο κακό είναι ότι προσθέτω καθημερινά την απαιτούμενη δόση και δεν ξέρω αν λείψω για 2-3 μέρες υπάρξουν συνέπειες.
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 31-01-05, 17:38
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

Παράθεση:
Σε περίπτωση που δεν βρώ αυτά τα λιπάσματα τι μου προτείνετε να αγοράσω ;
Κάτι ανάλογο, μια πλήρη σειρά λιπασμάτων και ιχνοστοιχείων.
Αν κατάλαβα καλά θα πρέπει να τα αγοράσω και 4 (ΝΡΚ+ιχνοστοιχεία) διαφορετικά το καθένα και όχι όλα μαζί σε ένα μίγμα.
Για ιχνοστοιχεια μπορεις να χρησιμοποιησεις το florapride της tetra ή καλυτερα το ferreal που ειδα οτι το εχει η Αβυσσος . Για τα μακροστοιχεια τωρα εφοσον δεν θες να μπεις στην διδικασια να τα προμηθευτεις ως πρωτη υλη απο καταστηματα χημικων θα πρεπει να παραγγειλεις απο το εξωτερικο (δες υπομνημα στα <<Καταστηματα>> ) τα προιοντα της seechem .
Τα ιχνοστοιχεια πωλουνται ως μιγμα με εξαιρεση τον σιδηρο που πωλειται και χωριστα . Τα μακρο N-P-K πωλουνται ξεχωριστα .

Παράθεση:
Το μόνο κακό είναι ότι προσθέτω καθημερινά την απαιτούμενη δόση και δεν ξέρω αν λείψω για 2-3 μέρες υπάρξουν συνέπειες.
Εφοσον εχεις βρει την σωστη δοσολογια για 2-3 ημερες χωρις να ριχνεις δεν θα εχεις προβλημα εξαλλου μπορεις σιγα-σιγα να πειραματιστεις και να βρεις ποσο μπορεις ν'αυξησεις την τελευταια δοση πριν φυγεις . Αντιθετα αν για καποιο λογο αυτο το διαστημα δεν εχει co2 το ενυδρειο σου τοτε πολυ πιθανο να προκυψει προβλημα π.χ ξεσπασμα αλγης .
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-03-05, 13:17
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Μετά από 1 μήνα σχεδόν το πρόβλημα της άλγης παραμένει. Έχει επιστρέψει πάλι η τριχοειδή και είναι η μόνη (αυτή την στιγμή) που υπάρχει στο ενυδρείο.
Μετά τις συμβουλές έχω κάνει τα εξής :

Λίπασμα > floreal+iod και ferreal+spureal http://www.aqua-medic.de/index0.html
Αυτά χρησιμοποιώ αφού τα προιόντα της seachem δεν τα βρήκα σε μαγαζί στην Αθήνα. Ο τρόπος -που δεν ξέρω αν είναι σωστός- : Αφού δεν είχα βάλει ποτέ λίπασμα διάβασα πόσο από το καθένα πρέπει να μπει στο ενυδρείο μου(λίτρα) ανά μήνα και το χώρισα σε ημερήσιες δόσεις. Αυτό το προσθέτω καθημερινά μαζί με νιτρικά.

Φωτισμός.
Εδώ και 15 μέρες έχω βάλει τις 2 ακόμα λάμπες σταθερά για 2 ώρες

CO2
Αύξηση σε 1B/1.5 sec

Αλλαγή νερού κάθε 5 ημέρες
Μετρήσεις
ΝΗ3=0
ΝΟ2=0
ΝΟ3=>5
ΚΗ=5
PH<7

Αλλαγές γενικά στο ενυδρείο :
Εβγαλα τα 15 Black neon tetra
Έκανα την θεραπεία με Ερυθρομυκίνη για bga με θετικό αποτέλεσμα.

Ερωτήσεις:
- Ο τρόπος λίπανσης είναι σωστός ;
- Τι άλλο πρέπει να προσθέτω ;


Περιμένω σχόλια
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-03-05, 14:23
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Juan
Εβγαλα τα 15 Black neon tetra
Έκανα την θεραπεία με Ερυθρομυκίνη για bga με θετικό αποτέλεσμα.
Την ερυθρομυκίνη την χρησιμοποιήσες στο ενυδρείο?
Αν την χρησιμοποιήσες στο ενυδρείο οι μετρήσεις ειναι αυτες που έχεις τώρα?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-03-05, 14:47
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Ναι οι μετρήσεις είναι από το Σάββατο [05/03] πριν την αλλαγή νερού.
Η Θεραπία έγινε για 3 ημέρες πριν από 2 + εβδομάδες.
Ακολούθησα τις οδηγίες (σχεδόν) από εδώ http://www.malawicichlidhomepage.com...cin_greek.html

Έκανα λάθος ;
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 09-03-05, 01:46
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Juan
Ναι οι μετρήσεις είναι από το Σάββατο [05/03] πριν την αλλαγή νερού.
Η Θεραπία έγινε για 3 ημέρες πριν από 2 + εβδομάδες.
Ακολούθησα τις οδηγίες (σχεδόν) από εδώ http://www.malawicichlidhomepage.com...cin_greek.html

Έκανα λάθος ;
Σαν αγωγή ειναι σωστή, δεν εκανες λάθος.
Να έχεις στα υπόψιν σου οτι μπορεί να έχουν δημιουργηθεί ανθεκτικά στελέχη
κυανοβακτηριδίων όπου μπορουν να επανεμφανιστούν.
Σε αυτήν την περίπτωση ξανακάνεις την αγωγή.
Ο λόγος που σε ρώτησα ειναι οτι μετα απο μια τέτοια φαρμακευτικη αγωγή
η αμμωνία και τα Νιτρώδη ανεβαίνουν επειδή κάνει ζημιά και στην βιολογία
του φίλτρου.
Εφόσον έχουν περάσει >2 βδομάδες και οι μετρήσεις σου ειναι αυτές τοτε ολα πανε καλά.
Τώρα για την τριχοειδή διάβασε εδώ
http://www.malawicichlidhomepage.com...de_greek1.html
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-03-05, 09:56
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

1.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Juan
Ερωτήσεις:
- Ο τρόπος λίπανσης είναι σωστός ;
- Τι άλλο πρέπει να προσθέτω ;
Είμαι οκ με τα floreal+iod και ferreal+spureal ; Δηλαδή περιέχουν όλα όσα χρειάζοντε τα φυτά μου ; Τα λιπάσματα σε λίγο καιρό τελειώνουν και σκέφτομαι μήπως βάλω τίποτα άλλο , αν είναι καλύτερα. Είναι εύκολο να χρησιμοποιήσει κάποιος αρχάριος power 4 π.χ ή είναι πρέπει να υπολογίζεις διάφορα που θέλουν παραπάνω γνώσεις ;

2.
Το λύση με οξυζενέ επηρεάζει τα ψάρια ;
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 09-03-05, 10:11
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Juan
Είναι εύκολο να χρησιμοποιήσει κάποιος αρχάριος power 4 π.χ ή είναι πρέπει να υπολογίζεις διάφορα που θέλουν παραπάνω γνώσεις ;
Το λύση με οξυζενέ επηρεάζει τα ψάρια ;
POWER4
«mix with water to make a 1/2 liter solution,
· 1 tablespoon chelated trace mix(power4)
· 1 tablespoon MgSO4+7H2O
· 2 tablespoons K2SO4
· 1 tablespoon KNO3 (varies, depends on your nitrate
http://www.greekaquarist.com/board/v...power&&start=0
http://www.greekaquarist.com/board/v...ower&&start=30
http://www.greekaquarist.com/board/v...ighlight=power

ΟΞΥΖΕΝΕ
http://www.greekaquarist.com/board/v...F5%E6%E5%ED%E5

Τριχοειδή
http://www.greekaquarist.com/board/v...F5%E6%E5%ED%E5

Πρέπει να βρείς την αιτία που προκάλεσε τα τριχοειδή που κατα την γνώμη μου ειναι πολύ χαμηλά Νιτρικά σε σχέση με αυξημένα τα φωσφορικά
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 09-03-05, 10:48
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

Τεστ φωσφορικών δεν βλέπω

Τα φυτα αναπτύσωνται σωστά;
Πρωτα λύσε το πρόβλημα σου με λιπάσματα/άλγη και μετά ανέβασε τον φωτισμό. Αν η άλγη έχει το πάνω χέρι αυξάνοντας φωτισμό την .... βοηθάς και άλο.

Για το τι λιπάσματα χρειάζονται τα φυτά μπορεις να ρίξεις μια ματιά εδώ, τις δοσολογίες απο εδώ
Υπάρχουν πολλά άλλα λινκς που έχουν τα ίδια, παρόμοια, παραλαγές.

Ιχνοστειχία μπορεις πάρεις απο flourish, TMG, power4, και όλα τα του εμπορίου λενε ότι έχουν ιχνοστιχεία.
Για τα macros NPK υπάρχουν σε σκόνες όπως ΚΝΟ3, Κ2SO4, KH2PO4, υπάρχουν κάποια του εμπορίου.

Οι μέθοδοι με οξυζενε κλπ ίσως δουλεύουν για να καθαρίσεις γρήγορα, (δεν τα δοκίμασα δεν ξέρω) δεν είναι όμως για να απαλαγεις αν δεν έχεις σωστή ανάπτυξη των φυτών σου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 09-03-05, 12:04
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Τότε αυτό που πρέπει να κάνω πρώτα είναι μέτρηση φωσφορικών (το οποίο δεν έχω αλλά θα αγοράσω)
Η ανάπτυξη των φυτών όσο μπορώ να καταλάβω είναι καλή αν και τα περισσότερα φυτά μου είναι αργής ανάπτυξης όπως η anubia και το Crinum calamistratum που σε αυτά υπάρχει κυρίως η άλγη.
Η anubia όμως από τότε που έκανα το post (photo) έχει πετάξει άλλα δυο φύλλα. Αυτό που παρατήρησα και ίσως σας πει κάτι είναι ότι, τα κάτω φύλα της anubia που είναι στην σκιά των επάνω μεγαλύτερων , δεν έχουν καθόλου άλγη.(Οι λάμπες μου είναι 2χ30w Arcadia Daylight.)
Άλγη δεν έχει ούτε το Hemianthus callitrichoides ''Cuba'' ούτε η Riccia που πριν από λίγες μέρες έβαλα στην μια άκρη του ενυδρείου και μεγαλώνει αρκετά.

Παράθεση:
POWER4
«mix with water to make a 1/2 liter solution,
· 1 tablespoon chelated trace mix(power4)
· 1 tablespoon MgSO4+7H2O
· 2 tablespoons K2SO4
· 1 tablespoon KNO3 (varies, depends on your nitrate)»
Ξέρω ότι γίνομαι κουραστικός αλλά είναι λίγο δύσκολο για κάποιον που το κάνει πρώτη φορά. Θα πάω σε ένα μαγαζί χημικών και θα ζητήσω :
MgSO4 - 7H2O - K2SO4 - KNO3 ?
Αν τελικά το φτιάξω έχω ένα πλήρες λίπασμα ;

Ευχαριστώ,
Θα διαβάσω (και πάλι) όσα site μου προτείνατε και θα σας ενημερώσω.
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 09-03-05, 18:07
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Juan
Η ανάπτυξη των φυτών όσο μπορώ να καταλάβω είναι καλή αν και τα περισσότερα φυτά μου είναι αργής ανάπτυξης όπως η anubia και το Crinum calamistratum που σε αυτά υπάρχει κυρίως η άλγη.
Κάτσε.... έχεις φυτά αργής ανάπτυξης - χαμιλών απαιτήσεων;
Τότε ξεχνάς λιπάσματα, ελάχιστο φωτισμό, CO2 προερετικό, μια που τα θρεπτικά δεν αποροφούνται απο τα φυτά αναπτύσεται άλγη.
Αν έχεις ΚΑΙ φυτά γρήγορα, τοτε τα αργά θα πρέπει να τα τοποθετήσεις σε μέρος με σκιά. Ειδικά πάνω σε φύλα ανούμπιας κάτω απο το φως είναι κατόρθωμα το να μην έχουν πιάσει άλγη
Αν στα γρηγορα φυτά δεν έχεις άλγη είσαι σε καλό δρόμο.
Το δύσκολο είναι να καθαρίσεις την άλγη απο τα αργής ανάπτυξης φυτά. Τις περισσότερες φορές αναγκάζεσαι να κόβεις τα παλιά φύλλα.


Για τα χημικά ας απαντήσει κάποιος απο την περιοχή σου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 10-03-05, 11:17
harris Ο χρήστης harris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Moschato
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

Νομίζω ότι ο Γιώργος βρήκε την λύση.

Επειδή γνωρίζω τι έχει ο Γιάννης από φυτά δεν έχει τίποτα αρκετά γρήγορο και άμεσα ανταγωνιστικό της άλγης του. βέβαια όταν του πρότεινα να βάλει καμιά hydrophyla μου απάντησε με το δίκιο του ότι θα ήθελε να βρει λύση με το set up που έχει τώρα.
__________________
Χάρης
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 10-03-05, 11:46
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Juan
Άλγη δεν έχει ούτε το Hemianthus callitrichoides ''Cuba'' ούτε η Riccia που πριν από λίγες μέρες έβαλα στην μια άκρη του ενυδρείου και μεγαλώνει αρκετά.
Επ!! τώρα μόλις το πρόσεξα
Θέλεται να πείτε πως τα Hemianthus callitrichoides και Riccia ειναι χαμηλών απαιτήσεων?
Γιατι η γνώμη μου ειναι πως δεν ειναι.
Μήπως δεν το προσέξατε βρε παιδιά?
Γιατί αυτά θέλουν και το αλατοπίπερο τους και τη ριγανίτσα τους
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 10-03-05, 13:45
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Το λάθος είναι δικό μου που αντί να γράψω τα φυτά που έχει το ενυδρείο έβαλα photo και πίστεψα ότι ήταν αρκετό ώστε να καταλαβουν όλοι ποια είναι. Έτσι υπάρχουν :
-Riccia fluitans (αντικατάσταση του Echinodorus tenellus που είναι στην photo – αριστερά)
-Anubias barteri
-Anubias barteri var. nana
-Sagittaria platyphylla
-Crinum calamistratum
-Hemianthus callitrichoides ''Cuba''
-Eleocharis acicularis
-Nesaea crassicaulis
-Rotala . . . . . .

Παράθεση:
Κάτσε.... έχεις φυτά αργής ανάπτυξης - χαμιλών απαιτήσεων;
Τότε ξεχνάς λιπάσματα, ελάχιστο φωτισμό, CO2 προερετικό, μια που τα θρεπτικά δεν αποροφούνται απο τα φυτά αναπτύσεται άλγη.

Νομίζω ότι έχουμε δυο διαφορετικές παράμετρους και όχι μια.
1. Απαιτήσεις φυτού
2. Ρυθμός ανάπτυξης
Τα φυτά αργής ανάπτυξης αλλά υψηλών απαιτήσεων χρειάζονται-καταναλώνουν λιγότερα σε αριθμό αλλά και σε ποσότητα στοιχεία ;
Πάντως η tropica στις παρατηρήσεις που δίνει για το κάθε φυτό άλλα λέει και έτσι νόμιζα ότι ισχύει. πχ. co2 - φωτισμός.
Πληροφοριακά έκανα μέτρηση P04 και βρήκα 0.25, πράγμα που δεν ξέρω αν είναι καλό ή κακό.
Μάλλον ο συνδιασμός που έχω κάνει από φυτά είναι πάνω από τις δυνατοτητές μου και χρειάζονται παραπάνω από μια εφαρμογές - τρόποι αντιμετώπισης και λέω για να μην σας πρήζω άλλο να το αφήσω στην μοίρα του το σύστημα και . . . θα δείξει.
Δύσκολη η κηπουρική



Ευχαριστώ για την βοήθεια και το χρόνο σας
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 10-03-05, 18:38
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

Μην τα κάνεται τα πράματα ποιό δύσκολα!

Οταν λέμε ότι ένα φυτό έχει πολλές απαιτήσεις σημαίνει ότι θέλει φώς και θρεπτικά αλλιώς δεν αναπτύσεται - πεθαίνει.
Το αργής-γρήγορης αναπτυξης, είναι αυτονόητο τι σημαίνει.
Παρα πολλά φυτά προσαρμόζονται σε διάφορες συνθήκες με αντίστοιχο ρυθμό ανάπτυξης. Οταν ένα φυτό αναπτύσεται γρήγορα καταναλώνει αρκετά θρεπτικά και ενέργεια για τον πολλαπλασιασμό των κυτάρων του, το οποίο δουλεύει ανταγωνιστικά με την άλγη.
Επίσης πολλά φυτά αργούν να προσαρμοστούν στις νέες συνθήκες, δηλαδή πρέπει να περάσουν κάποιες μέρες να τα δεις να αρχίσουν να αναπτύσωνται γρήγορα και να πεθαίνει η άλγη.

Απο τα φυτά που έχω προσωπική εμπειρία, η anubia ότι και να την κάνεις είναι αργό! Ναι, με καλές συνθήκες τα πάει καλύτερα, είναι όμως πάναργο! Οτι και να έχω κάνει τα παλιά φύλα πάντα πιάνουν μαυρίλα απο επάνω. Μην διανοηθείς να το έχεις κεντρο κάτω απο το φώς. Ξέρω, το να κόβεις παλια φύλα απο anubia είναι σαν να σου κόβουν τα δάκτυλα!

Το hygrophila polysperma ειναι ένα απο τα ποιο γρηγορα φυτά το οποίο δουλεύει και σαν δείκτης γιατι προσαρμόζεται σχετικά γρήγορα. Δηλαδή σε μια μέρα μπορεις να καταλάβεις τις αλλαγές βλέποντας την ανάπτυξή του. Το βρίσκω πολύ καλή ιδέα να έχεις σε κάποιο σημείο 2-3 κοτσανάκια και να βλέπεις άμεσα αν όλα πάνε καλά. Το μοιονέκτημα είναι ότι αν όλα πάνε καλλά θέλεις κάθε 1-2 μέρες κλάδεμα.

Για τα φωσφορικά η ερώτησή μου ήταν για το παραπάνω σχόλοιο του λασαλ, το τεστ είναι απαραίτητο όχι στο να βασίζεσαι την μέτρηση αλλά να προλάβεις ακρότητες, αν πχ ήταν 0 είναι κακό.

Και κάτι άλλο που είναι απαρέτητο είναι και κάποιο γλυφτάκι, όπως μερικά οτο, sae κλπ..... κάνουν πολύ καλή δουλιά!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 11-03-05, 02:18
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από George-A
Για τα φωσφορικά η ερώτησή μου ήταν για το παραπάνω σχόλοιο του λασαλ, το τεστ είναι απαραίτητο όχι στο να βασίζεσαι την μέτρηση αλλά να προλάβεις ακρότητες, αν πχ ήταν 0 είναι κακό.
Φυσικά και ειναι κακό το 0 σε φωσφορικά.
Τώρα σε ποιο σχόλιο αναφέρεσαι......δεν είπες
Αλλά εγω σαν καλό παιδί που είμαι το μάντεψα
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Juan
Πληροφοριακά έκανα μέτρηση P04 και βρήκα 0.25, πράγμα που δεν ξέρω αν είναι καλό ή κακό.
Φρόντισε να το κατεβάσεις λίγο στο 0,1
Το 0,25 καλό είναι αρκεί να έχεις Νιτρικά 15-20
Το Po4 μπορείς να το ελατώσεις μειώνοντας την ποσότητα της τροφής
Μην παραιτείσαι έτσι έυκολα.
θα σε αποζημιώσει κάποια στιγμή ο κόπος και οι γνώσεις που θα αποκτήσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 11-03-05, 07:39
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lasal
Τώρα σε ποιο σχόλιο αναφέρεσαι......δεν είπες
Αλλά εγω σαν καλό παιδί που είμαι το μάντεψα
Σε αυτό:
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lasal
Πρέπει να βρείς την αιτία που προκάλεσε τα τριχοειδή που κατα την γνώμη μου ειναι πολύ χαμηλά Νιτρικά σε σχέση με αυξημένα τα φωσφορικά
To είχες μαντέψει σωστά;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lasal
Φρόντισε να το κατεβάσεις λίγο στο 0,1
Το 0,25 καλό είναι αρκεί να έχεις Νιτρικά 15-20
Το θέμα δεν είναι αυτό, αλλά απο που προέρχονται... Αν είναι απο τα λιπάσματα είναι οκ, αν είναι απο τροφές τότε ίσως να πέφτει παρατάϊσμα.
Θα με ανυσηχούσε ποιο πολυ αν ήταν κοντα στο 0.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 11-03-05, 13:23
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από George-A
Το θέμα δεν είναι αυτό, αλλά απο που προέρχονται... Αν είναι απο τα λιπάσματα είναι οκ, αν είναι απο τροφές τότε ίσως να πέφτει παρατάϊσμα.
Θα με ανυσηχούσε ποιο πολυ αν ήταν κοντα στο 0.
Τον ειχα ενημερώσει ήδη με pm Γιώργο (τα ίδια που εγραψες και συ)
γιατι εχει γεμίσει εδω
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11253 seconds with 14 queries