Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-02-07, 23:26
moby Ο χρήστης moby δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-02-2007
Περιοχή: Δυτικά Προάστια
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή Πόσο να ταϊσω τα ψάρια μου;

Μετά από αρκετό καιρό υπομονής επιτέλους έβαλα και εγώ ψάρια στο ενυδρείο μου. Εγώ έχω βάλει 8 νέον (τα 6 μπήκαν σήμερα), 2 τιγράκια, μία χήρα έναν ινδιάνο και έναν γλύφτη.

Μου έδωσαν στο Pet Shop ταμπλέτες της Sera (Sera Premium γράφει η ετικέτα) και μου είπαν 2 την ημέρα. Οι οδηγίες λένε μόνο ότι τις κολλάς στο τζάμι και λιώνουν μόνες τους. Δεν αναφέρουν τίποτα για ποσότητα ή αντιστοιχία σε ψάρια. Το κακό είναι βλέπω στο βυθό υπολείμματα από τις ταμπλέτες αυτές. Τελικά πόσες πρέπει να τους ρίξω; Μήπως να τους ρίξω μισή την ημέρα; Ανακάτεψα λίγο το χαλίκι και μου σηκώθηκαν οι τρίχες από τα σωματίδια που κολυμπούσαν.

Ξέρω ότι υπάρχει και άλλο νήμα για τάισμα αλλά μιας και είναι γενικό είπα να μην το επιβαρύνω με το ειδικό μου θέμα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-02-07, 23:35
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

γεια σου Moby, 2 ταμπλέτες είναι ΠΑΡΑ πολλές! μισή για όλα τα ψάρια σου είναι αρκετή. Βέβαια δεν ξέρουμε ποιος είναι ο γλύφτης που λες, αν είναι κάποιος μεγάλος πλακόστομος να ρίχνεις μισή για όλα τα ψάρια και 1/4 γι'αυτόν.

Υ.Γ.: ωραία κομμάτια γράφεις...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-02-07, 23:38
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

¶λλου είδους τροφή δε χρησιμοποιείς ;
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-02-07, 07:51
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Ταιζε με flakes και ριχνε 1/4 της ταμπλετας για τον pleco.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-02-07, 17:18
moby Ο χρήστης moby δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-02-2007
Περιοχή: Δυτικά Προάστια
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά. Εχτές πήρα και τροφή σε φιλαράκια για να μπορώ να κάνω εναλλαγή. Απο αυτά που διάβασα εδώ, με τα φιλαράκια είναι πιο εύκολο να υπολογίζεις. Ρίχνεις τόσα ώστε να μην μείνει τίποτα.

Ο γλύφτης είναι ένα μαύρο ψάρι που μοιάζει με σαύρα. Είναι πολύ γρήγορος κολυμβητής και πολύ ντροπαλό. Ολη την ημέρα είναι κρυμμένο πίσω από τον θάλαμο του φίλτρου και την νύχτα βγαίνει στο υπόλοιπο ενυδρείο. Αν πλησιάσω το ενυδρείο αμέσως πάει να κρυφτεί.

Παράθεση:
Υ.Γ.: ωραία κομμάτια γράφεις...
Το ψευδώνυμο είναι από το moby dick αλλά επειδή είναι ανώνυμο το forum είπα να μην γράψω όλο το ονοματεπώνυμο
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-02-07, 17:23
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από moby Εμφάνιση μηνυμάτων

Ο γλύφτης είναι ένα μαύρο ψάρι που μοιάζει με σαύρα. Είναι πολύ γρήγορος κολυμβητής και πολύ ντροπαλό. Ολη την ημέρα είναι κρυμμένο πίσω από τον θάλαμο του φίλτρου και την νύχτα βγαίνει στο υπόλοιπο ενυδρείο. Αν πλησιάσω το ενυδρείο αμέσως πάει να κρυφτεί.


Το ψευδώνυμο είναι από το moby dick αλλά επειδή είναι ανώνυμο το forum είπα να μην γράψω όλο το ονοματεπώνυμο
περίεργη περιγραφή αλλά μάλλον για πλακόστομο μιλάμε, αν μπορείς ανέβασε κάποια φώτο να τον δούμε και να σου πει όποιος γνωρίζει. Επίσης η "χήρα" δεν ξέρω τι είναι.

καλά έκανες και πήρες flakes εγώ έχω πολλών ειδών τροφές για να υπάρχει ποικιλία (είναι καλύτερο).
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ταιριάζουν τα ψάρια που έχω βάλει στο ενυδρείο μου? Vangelis77 Αρχάριοι γλυκού νερού 8 23-02-07 15:47
Τα ψάρια μου τρώνε τα φυτά! akis07 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 04-04-05 00:14
120lt είναι καλό για τα ψάρια μου Vegeta Malawi 7 02-11-04 17:43
Στρώσιμο του ενυδρείου μου χωρίς ψάρια. george Γλυκό νερό - Γενικά 16 18-12-02 19:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03662 seconds with 13 queries