Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-10-07, 17:17
infer0s
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή Ερωτήσεις για θαλασσινό ενυδρείο

Γεια σε ολους,εχω καιρο να γραψω στο φορουμ γιατι καιρο τωρα δεν ειχα γεμισει το ενυδρειο και το ειχα αδειο.
Αποφασισα λοιπον να το κανω θαλλασινο (220 λιτρα ειναι),πηγα στον Ωκεανο στη Βουλιαγμενης και αγορασα τα απαραιτητα για να ξεκινησω το ενυδρειο,το γεμισα πριν απο λιγο και πηγα να βαλω τα φαρμακα.
Μου εχει δωσει λοιπον ενα μπουκαλι stresszyme της API και ενα Pro Tech Coat της KentMarine.
και δε βλεπω πουθενα αντιχλωριο,και απο οτι θυμαμαι μου ειπε μονο to tech coat οτι πρεπει να βαλω στην αρχη και μετα το αλατι,και σταδιακα για 4 μερεσ το stress,
μηπως εχει γινει κανα λαθος και εχει ξεχασει να μου δοσει αντιχλωριο ρε παιδια?η μηπωw το pro tech coat κανει και τα δυο και ειναι αρκετο απο μονο του?
Παρακλαω απαντηστε συντομα για να προλαβω τα μαγαζια πριν κλεισουν αν χρειαζεται και αντιχλωριο!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tricky : 20-10-07 στις 17:35
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-10-07, 17:25
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

ΟΚ ειναι !!!

http://www.kentmarine.com/watertreat...-coat39148.htm
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-10-07, 17:38
infer0s
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Ευχαριστω ρε Φιλε!Ευχαριστω!
Τωρα οπως ειναι λογικο θα αρχισω τις ερωτησεις μεχρι να το στρωσω εντελος!

Τωρα εβαλα 5 καπακια απο αυτο το υγρο της Κεντ και εχω βαλεισε λειτουργια το θερμοστατη και τουσ κυκλοφοριτες μολισ το νεορ γινει 27 βαθμουσ θα αρχισω να βαζω το αλατι.Σωστα?
Εχω ενα μεγαλο σακι, θα το βαλο σε τριεσ δοσεις ελεγχοντας σταδιακα την πυκνοτητα.
Το εξωτερικο φολτρο θα το βαώ σε λειτουργια αυριο μαζι με την αεραντλια και θα αρχισω να βαζω stresszyme.
Τετρατη απογευμα η Πεμπτη πρωι θα βαλω τον Αραγωνιτη και το σαββατο το βραχο.
Πως ακοθγετε η παραπανω διαδικασια?Ειμαι οκ?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-10-07, 17:46
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Σε γενικες γραμμες , εισαι οκ ....προσεξε ομως :

Πρεπει να υπολογισεις ποσο αμμο/βραχο θα βαλεις ωστε τωρα να φτιαξεις λιγοτερο νερο ...δηλαδη μην φτιαξεις αλατονερο μεχρι πανω στο ενυδρειο γιατι οταν θα βαλεις την αμμο/βραχο , το ενυδρειο θα ξεχειλισει και θα πεταξεις τζαμπα νερο (=λεφτα).
Παρε απο τωρα ενα βαρελακι 70 λιτρων (αυτα για τις ελιες , τα πορτοκαλι) και φτιαξε εκει μεσα θαλασσινο νερο ωστε να συμπληρωσεις ,αν τελικα χρειαστει, μετα την προσθηκη του βραχου.Γενικα το βαρελακι θα χρειαστει και στο μελλον για τις αλλαγες νερου.

Γραψε τι εξοπλισμο εχεις παρει ολοκληρωμενα , τι αλλο προτιθεσαι να παρεις
και τι ειδους ενυδρειο θελεις να φτιαξεις ...(reef ,fish only κλπ)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-10-07, 18:44
infer0s
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Το προβλεψα το εξτρα ογκο του βραχου και του αργονιτη,μην ανυσηχεις και εχω και ενα κουβα ειδικα για το σκοπο της προετοιμασιας νερου για προσθηκη και μελλοντικαγια τις αλλαγες.
Πρωσοπικα πιστευω οτι ο σκοπος καθε θαλλασινου ενυδρειου ειναι να γινει reef,ετσι και το δικο μου δεν αποτελει εξαιρεση!
Αρχικα θα βαλω βραχο,αραγωνιτη και ψαρακια και σταδιακα θα προσθεσω και κορραλια και εξτρα φωτισμο.
Ο εξοπλισμος πoυ εχω τωρα λοιπον,
1.δυο κυκλοφοριτες
2.θερμοστατη
3.αεραντλια
5.λαμπα απλη,arcadia marine white
6.φιλτρο εξωτερικο fluval 205 (αν τα θυμαστε)
7.πυκνομετρο
8.θερμομετρο

Εχω 30 κιλα αραγωνιτη caribsea live sand με biomagnet bacterial re ocator kit.
Aπο χημικα εχω to kent ProtechCoat,stresszyme thw Api και truePhminus της kent,το λατι ειναι επισης τηs kent.
Απο υλικα φιλτρου εχω sera siporax,eheim substratpro και φυσικα γυαλοβαμβακα.
Τωρα εγω εχω σκοπο να βαλω πρωτα ψαρακια και βραχο και μετα σταδικα και κοραλλια και φωτισμο.
Καταλαβενω οτι πασχω στο θεμα της φιλτρανσης και εδω θελω τα φωτα σας,αν παρω 20 κιλα βραχο ζωντανο θα ειναι επαρκες ενα φιλτρο βιολογικο σαν αυτο που εχω και να παρω καλυτερα ενα ακομα με λαμπα UV η πρεπι να παρω οποσδοιποτε και δυτερο απλο εξωτερικο οσο βραχο και αν βαλω μεσα?
Απο λαμπες ποσες ακομα θα χρειαστω για να βαλω και κοραλλια?Το σκιμμερ ποτε θα πρεπει να το αγορασω ειναι απαραιτητο η εχει να κανει με τον αριθμο των ψαριων και κοραλλιων του ενυδρειου?
και τελος τι testkits πρεπει να παρω?
(υ.γ. Ξερει κανεις που ειναι το αλλο καταστημα ωκεανος στο Πειραια?)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-10-07, 19:20
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Εχουμε και λεμε (εφοσον θελεις reef) :

1)Μην βαλεις κανιστρο για βιολογια.20-25 κιλα ζωντανου βραχου καλης ποιοτητας θα κανουν τη δουλεια που θες χωρις τα μειονεκτηματα του κανιστρου.Προσπαθησε ο ζωντανος βραχος να μην πατησει πανω στην αμμο ή τουλαχιστον να πατησει οσο το δυνατον λιγοτερο.Μπορεις να παρεις 5-6 κιλα ψοφιο οπου θα αποτελει τη βαση του ζωντανου ή να φτιαξεις μια εξεδρα πανω στην οποια θα πατησει (και θα κρυψει) ο ζωντανος βραχος. Θα φτιαξεις ενα στερεο οικοδομημα διασφαλιζοντας οτι ο βραχος δεν θα ειναι στουμπωμενος (οτι θα ''αναπνεει'') και θα μπορει να δεχεται ροη νερου.
2)Με βαση τα παραπανω : θα χρειαστεις κυκλοφορια νερου .Τι κυκλοφορητες εχεις τωρα ? Μην κυνηγησεις εντονη κυκλοφορια απο πχ 2 πηγες.Προσπαθησε να βαλεις σκορπιους κυκλοφορητες να χτυπουν το βραχο.Φυσικα , η τελικη τους θεση θα εξαρτηθει απο τα κοραλια (μελλοντικα).Ψαξε στο φορουμ για τις επιλογες σε κυκλοφορητες για θαλασσινα ενυδρεια.
3)Θες σκιμερ ...ειδικα αν πας σε φυσικο συστημα βιολογιας.Μην το σκεφτεις , μην το ψαξεις απλα θες σκιμερ Μπορεις να το βαλεις λιγο αργοτερα αν δεν σε παιρνει τωρα , αλλα πρεπει να βαλεις.
4)Αν θες reef , θελεις μοναδα αντιστροφης οσμωσης για παραγωγη καθαρου νερου.Αργα ή γρηγορα ,θα καταλαβεις οτι χρειαζεται.
5)Το fluval 205 , βαση των παραπανω, θα γινει χημικο κανιστρο με ενεργο ανθρακα και full αντιφωσφωρο τωρα που ειναι αρχη.Παρε ενα αντιφωσφωρο με βαση το σιδηρο που ειναι πιο οικονομικο.Τα υπολοιπα υλικα που εχεις δεν χρειαζονται οποτε μπορεις να τα πας στις αγγελιες
6)Θες ρεφρακτομετρο για να μετρας αλατοτητα....προς το παρον , καλιμπραρισε το πυκνομετρο σου με καποιο αξιοπιστο ρεφρακτομετρο για να ξερεις την αποκλιση : πηγαινε στο μαγαζι που στο εδωσε και πες του να μετρησετε το ιδιο δειγμα νερου με το δικο σου και το ρεφρακτομετρο του (θα εχει αυτος)
7)Test μονο salifert για να μην μπλεκουμε με διαφορες μαρκες.Αν τυχον εχεις καποια απο ενυδρειο γλυκου νερου και γραφουν οτι κανουν για θαλασσα ,μπορεις να τα χρησιμοποιησεις (ειδικα αμμωνιας/nitrites) .Αλλιως θα χρειαστεις αυτα συν nitrates + PH (αν δες εχεις ph meter) + KH (για αρχη καλα ειναι)
8. Αναλογα με τις μετρησεις σου , θα χρειαστεις καποιο PH + ΚΗ buffer (σκονη,υγρο κλπ) ωστε να ανεβασεις PH και alkalinity.

Αυτα προς το παρον και βλεπουμε στην πορεια.Θα σου δωσω μια συμβουλη και αν θες την ακους : αστο ενυδρειο οσο μπορεις χωρις ψαρια.Ριχνε καποια τροφη υγρη ή σε σκονη για ταισμα ασπονδυλων και αστο ετσι οσο μπορεις.Ασε το ενυδρειο να ''ζωντανεψει'' και μην στοκαρεις βαση των μετρησεων σου.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ερωτήσεις για Μεσογειακό ενυδρείο alexinio Μεσογειακό 22 27-07-07 01:04
Ερωτήσεις για Μεσογειακό ενυδρείο jimfytakis Μεσογειακό 8 02-05-07 22:57
ερωτήσεις για ενυδρείο 50 - 60 λίτρων Theokyr Γλυκό νερό - Γενικά 18 02-10-06 09:00
Θαλασσινό σφουγγάρι σε θαλασσινό ενυδρείο Cristos Φίλτρανση 3 17-10-04 12:26
Σχέδια κατασκευής για θαλασσινό ενυδρείο Cristos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 27-09-04 13:02

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05457 seconds with 13 queries