Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-02-17, 18:07
Το avatar του χρήστη christoschor
christoschor Ο χρήστης christoschor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2016
Περιοχή: ΥΜΗΤΤΟΣ
Μηνύματα: 479
Προεπιλογή ΥΨΗΛΗ ΙΧΘΥΟΦΟΡΤΙΣΗ ΣΕ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑΔΙΚΑ

Με αφορμή ένα ποστ του Τάκη στην παρουσίαση του ενυδρείου μου, θα ήθελα να ανοίξω το θέμα ώστε οι χρυσοψαράδες να ανταλλάξουμε απόψεις για τη μεγάλη αδυναμία μας, να φορτώνουμε το ενυδρείο με παραπάνω ψάρια παρασυρόμενοι από τη χαρά μας να τα βλέπουμε . Μα είναι τόσα πολλά και διαφορετικά που δύσκολα μπορείς να κρατηθείς. Ως αποτέλεσμα, σχεδόν πάντα να έχουμε περισσότερα ψάρια από όσα πρέπει. Ακόμη και αν λάβουμε υπόψη μας ότι έχουμε ισχυρή φίλτρανση (άρα ο κύκλος του αζώτου ολοκληρώνεται κανονικά), θα έχουμε μόνιμο πρόβλημα με τα νιτρικά. Και εκεί τι κάνουμε? Τα φυτά δεν αποτελούν λύση, καθώς σε αυτές τις θερμοκρασίες που θέλουν τα χρυσόψαρα δεν αναπτύσσονται επαρκώς, αλλά επίσης ότι επιβιώνει από τις συνθήκες είτε το τρώει η άλγη, είτε τα ψάρια μας. Οπότε μένουμε με τρεις λύσεις: είτε αγοράζουμε μεγαλύτερα ενυδρεία (α ρε γυναίκα τι θα ακούσω ), είτε κάνουμε πολύ συχνές ή αυτόματες αλλαγές (εδώ να δεις τι θα ακούσω), είτε τα δίνουμε πίσω (με τπτ όμως ). Τ ο λέω αυτό διότι ο γραφών έχει σε ένα ενυδρείο 240l πέντε common/comet και ένα black moor. Αυτά κανονικά θα έπρεπε να είναι σε ενυδρείο 70*5+50= 400l. Συν ότι έχω σε καραντίνα και άλλα δύο common που έφερα απ΄τη δουλειά λόγω ich και τώρα με σπασμένο πόδι μου έχουν μείνει εδώ. Τάκη, Γιάννη και λοιποί σύντροφοι περιμένω απόψεις γιατί θα σαλτάρω....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-02-17, 18:19
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Ελα χρησταρα....!!
Τι ακριβως δλδ θελεις να συζητησουμε με αυτο το ποστ...?
Γτ δεν πολυκαταλαβα ( μολις ξυπνησα κιολας )
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-02-17, 18:29
Το avatar του χρήστη christoschor
christoschor Ο χρήστης christoschor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2016
Περιοχή: ΥΜΗΤΤΟΣ
Μηνύματα: 479
Προεπιλογή

Θέλω να ξέρω εάν έχετε κάποια άλλη λύση για το θέμα ή όχι και αν και εσείς έχετε αυτό το χουνέρι. Ρε συ Λουκά κάνεις αυτόματες αλλαγές? Γιατί αν θυμάμαι καλά και εσύ έχεις μπόλικα ψάρια μέσα παρότι μεγάλο ενυδρείο
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-02-17, 18:38
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

ααα τωρα εγινε καπως κατανοητό..!
Κοιτα να δεις οι αποψεις διίστανται!!
Για μενα παιζει μεγαλο ρολο το μηκος σε ενα ενυδρειο για αυτα τα ψαρια!και 3 μετρα να μπορουσα θα το εκανα ειλικρινα,και παιζει να το κανω κιολας...
Στο θεμα μας τωρα...
Αυτοματες αλλαγες δεν κανω γτ νοικιαζω...και δεν εχω ορεξη προς το παρον για μερεμετια κτλ κτλ...για να ειμαι ειλικρινης ομως θα ηθελα αυτοματες αλλαγες της ταξεως ενα 10-15% καθημερινα...αλλα θελει και ενα 60αρι-70αρι το συστημα ετσι....για αυτο ειμαι καθηλωμενος προς το παρον...αλλα και για τον παραπανω λογο που ανεφερα...
Εχω 7 κανονικα και 7 στρουμπουλια αρα 7*7=49 και 4*7=28 ==>77,770 λιτρα χωρο θα ελεγε κανεις... εχω περιπου 700 ωφελιμα 650 περιπου +το σαμπ καμια 250 λιτρα ωφελιμου εχει το σαμπ+40 λιτρα νερο καθαρα περιπου το aquaponic..
Συνολο δλδ σε νερο 940 λιτρα οποτε απο νερο ειμαστε σε πολυ καλο σταδιο πιστευω...
αλλα εχω και ενα δυνατο φιλτρο που πιστευω οτι για αυτα τα ψαρια ειναι το Α και το Ω...
Βεβαια εχω δει νιτρικα στον θεο λογω του ταισματος μου γτ ειχα παθει κοκομπλοκο που δεν εβλεπα αναπτυξη οσο θα ηθελα...καταλαβα επειτα για πιο λογο και στεναχωρηθηκα αλλα τεσπα...
Τωρα στην ερωτηση σου καθαρη γνωμη δικη μου ειναι οτι αν εχεις ενα σχετικα καλο ενυδρειο(αναφερομαι σε μηκος αλλα και σε καποιο ικανοποιητικο πλατος) και ενα πολυ καλο φιλτρο πιστευω οτι θα καταλαβεις και εσυ ο ιδιος αργοτερα αν τα ψαρια σου ειναι κομπλε η οχι...
Οσο για τις αλλαγες,οχι απαραιτητα αυτοματες...(αν δεν βαριεσαι) ειναι υποχρεωτικες...
Ειδα παρα πολλα πραγματα στην συμπεριφορα τους οταν αρχισα τις καλες αλλαγες...
Αυτα...πιστευω να σε καλυψα οσο μπορεσα...
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-02-17, 18:47
Το avatar του χρήστη christoschor
christoschor Ο χρήστης christoschor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2016
Περιοχή: ΥΜΗΤΤΟΣ
Μηνύματα: 479
Προεπιλογή

Λουκά και εγώ από τότε που άρχισα να αλλάζω νερό κάθε τέσσερις μέρες είδα άλλα ψάρια (σε λίγο θα φορτώσω στην παρουσίαση του ενυδρείου μου και το πρώτο video να δεις κινητικότητα). Όμως πιστεύω ότι εγώ ειδικά θα αναγκαστώ να πάω σε νέο ενυδρείο τελικά (κοιτάω για το rehau 600 ή το anubias 1800), αλλά εκεί θα πρέπει να πάρω και μεγαλύτερο φίλτρο, διότι δεν νομίζω το astro 2212 και το eheim 2215 να επαρκούν. Εκτός και αν κάνω την καγκουρία και πάω με τρία φίλτρα (έχω ένα ακόμη 2215 καβάτζα). Αν πάω μόνο για ενυδρείο θα χρειαστώ περίπου 800¤ μαζί με ξύλα και άμμο. Εαν πάλι πάρω και φίλτρο, τότε πάμε για πάνω από 1000,00 ευρώ. Καταλαβαίνεις ότι δεν είναι και ότι πιο απλό στις μέρες μας μόνο για ένα χόμπυ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-02-17, 18:58
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

δεν θα διαφωνήσω καθολου μαζι σου,σε καταλαβαινω απολυτα...
1000 ευρω ειναι ενα αρκετα μεγαλο ποσο...
Εγω δεν θα το εκανα παντως αυτο...
Θα αγοραζα ενα μεταχειρισμενο και θα εβαζα σαμπ αντι για φιλτρα κτλ κτλ κτλ....
απο φωτισμο λεντ και τελος...απο ξυλα κτλ πλατανο και κατεβαζεις το κοστος...κατω απο τα 500ευρω
θα επερνα και μια πολυ καλη αντλια για το σαμπ...μια jebao ρυθμιζομενη που θα σου κανει και αποσβεση και τα μυαλα στα καγκελα...
Αν και εφοσον θελεις να μπεις σε αυτο το κομματι...και τελειωνεις μια για παντα...
Επειτα αν εισαι σε δικο σου σπιτι βαζεις και αυτοματες συμφωνα με τον πρωτομαστορα και εμπειρο σε αυτα τα θεματα τον κ.τακη και ολα καλα..
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-02-17, 19:28
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Χρήστο,
το θέμα που αναφέρεις έχει σχέσει με τα περισσότερα είδη ψαριών , αν όχι με όλα.
Ο κανόνας είναι γενικός,
να μη παραφορτώνουμε τα ενυδρεία μας.
Αυτό βέβαια έχει παρατηρηθεί πως δεν το κάνομε όλοι,
και λίγο ή πολύ τα ενυδρεία μας είναι από οριακά έως πάνω από το όριο από αυτό που θα έπρεπε να είχαμε.
Το αποτέλεσμα είναι να μην υπάρχουν και τόσο σωστές παράμετρες νερού,
τα νιτρικά αυξημένα και ίσως το νερό όχι και τόσο καθαρό.
Οι λύσεις είναι αυτές που είπες ,
ή δεν τα φορτώνουμε τόσο πολύ
ή φτιάχνομε πιο μεγάλα ενυδρεία.
Αλλιώς ή θα έχουμε προβλήματα ή θα πρέπει να κάνουμε πιο μεγάλες και πιο τακτικές αλλαγές,
χωρίς αυτό να είναι πάντα εφικτό ή και ακόμα αν γίνεται , να είναι τόσο μεγάλη η ιχθυοφόρτιση
που τα ενυδρεία γίνονται σαρδελοκούτια, με ότι αυτό συνεπάγεται.
Στη περίπτωση αυτή οι αλλαγές είναι άκρως απαραίτητες για να κρατήσουμε το νερό σε κάποιο ικανοποιητικό βαθμό ασφαλές για τα ψάρια.
Και αρχίζουν τα δύσκολα,
βαρέλια , σωλήνες , νερά παντού κοκ.
και φυσικά η αναμενόμενη γκρίνια
Σε τέτοιες περιπτώσεις ένα σύστημα αυτόματων αλλαγών βοηθάει πολύ,
αρκεί να είναι εφικτό.
Όπως ξέρεις έχω φτιάξει ένα σύστημα αυτόματων αλλαγών.
σε σημείο που παρόλο τη μεγάλη ιχθυοφόρτιση ,
τα νιτρικά να είναι με το ζόρι 15,
και το καλοκαίρι λόγω του ποτίσματος τα νιτρικά να είναι κάτω από το 10.
Φέτος το χειμώνα τα πράγματα ήταν πολύ καλύτερα με τον ταχυθερμαντήρα και οι αλλαγές ήταν 3 φορές την εβδομάδα με συνολικά 400-500 λίτρα συνολικά
Το καλοκαίρι με τις ανάγκες για πολύ νερό στο πότισμα ,
οι αλλαγές μπορεί να φτάσουν τα 700 λίτρα την εβδομάδα.
και όλα αυτά σε 300 λίτρα ενυδρείο.
Όπως καταλαβαίνεις, χειροκίνητα θα ήταν πολύ δύσκολο έως αδύνατο να γίνουν.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-02-17, 20:10
Κωστας Μ Ο χρήστης Κωστας Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-01-2017
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

Επειδη αν και νεος στο σπορ του χρυσοψαρα ηδη σκεφτομαι πως θα κανω το DIY ενυδρειο σε κανα 18μηνο περιπου -γιατι οπως διαβασα σε μια υπογραφη καποιου συμφορουμιτη κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα- πιστευω οτι δεν ειναι και τοσο μεγαλη φασαρια μια αυτοματοποιημενη αλλαγη σε νοικιαρικο σπιτι , το μονο που χρειαζεσαι ειναι μια τρυπα σαν του aircondition να περασουν οι σωληνες στο μπαλκονι , δεν μιλαω για το κοστος που βεβαια θεωρω οτι ειναι συντηρητικο νουμερο τα 70 ευρω αλλα αυτο ειναι θεμα που λυνεται με λιγο υπομονη παραπανω!
Με τις συζητησεις μας στην ταρατσα με τον Τακη εχουμε καταληξει οτι μια αυτοματοποιηση στις αλλαγες ειναι μονοδρομος για τα χρυσοψαρα και για την υγεια των ψαριων αλλα και για την δικη μας διαθεση και ψυχολογικη κατασταση (λογω μειωσης της γκρινιας -εεεε των παραπονων ηθελα να πω-της συζυγου) Και βεβαια τα πραμματα μαλλον δεν ειναι τοσο δραματικα για τις εργασιες της αυτοματοποιησης, θελει μια οργανωση και λιγο χρημα παραπανω ειναι η αληθεια αλλα πιστευω τα παιρνεις πισω εν καιρω...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γνώμες για ιχθυοφορτιση σε 180lt. Timekeeper Ψάρια "ουράνια τόξα" (rainbowfish) 0 19-09-15 12:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04916 seconds with 13 queries